אפשר כבר להתחיל לדבר על האירוע הספורטיבי היוקרתי, הגדול, הקשה, המעניין, המרהיב והמפורסם בעולם? השנה באיחור של שבוע (בגלל המונדיאל)- לה טור! המהדורה ה105. ביום שבת ה7 ליולי מתחילים. מבנה המסלול השנה די טיפוסי מצד אחד, אך גם מגוון מאוד וכולל הפתעות ומוקשים שידרשו מהרוכבים לא רק כושר שיא אלא גם יכולות טכניות גבוהות, כשרון טקטי, קבוצה חזקה ותומכת וגם לא מעט מזל…

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

השנה יש כמה שינויים

זהו הטור הראשון במתכונת של 8 רוכבים לקבוצה שהתחילה השנה. הגי'רו כבר התקיים ככה וכצופה ממש לא הרגשתי בהבדל. הקבוצות עדיין לחוצות מזה כי כל רוכב חשוב במירוץ של שלושה שבועות בהם ניתן להיפצע או לחלות.

השנה יש כלל חדש של זמן בונוס: בשבוע הראשון (בשלבים השטוחים) יש בכל יום על המסלול, בד"כ כ15-20 ק"מ לפני הסוף – נקודת ספרינט שבה שלושת הרוכבים הראשונים יקבלו 3-2-1 שניות בדירוג הכללי, ללא ניקוד לחולצה הירוקה. זאת אומרת שרק רוכבי הדירוג הכללי יתעניינו בספרינט הזה. יהיה מעניין לראות מי יילחם על הניקוד הזה בין רוכבי הGC, האם נראה ספרינטים? האם יווצרו בריחות למטרה זו? האם קבוצות CG ישתתפו בשליטה על בריחות בימים הראשונים (לשמחתם הרבה של קבוצות הספרינטרים) כדי לתפוס את השניות האלו לעצמן? או שהעניין יזכה להתעלמות מוחלטת?

שלב 9 הוא מיני פריז-רובה עם מספר חסר תקדימי של 21.7 ק"מ על הפאווה בטור דה פרנס. שלב 17 בן 65 ק"מ בלבד על פני 3 פסגות גבוהות, אבל הזינוק יהיה לפי הדירוג ולא זינוק מתגלגל כנהוג.

האם הוא יניף שוב?

הימים הראשונים בטור

באופן מסורתי הימים הראשונים בטור הם שטוחים ומיועדים לספרינטרים. בימים הראשונים נתקדם ממערב צרפת צפונה, וחוץ מנג"ש קבוצתי בשלב 3, יהיו מסלולים שטוחים לגמרי או מסלולי רולינג קורעי רגליים. ניתן יהיה לאסוף על הדרך מעט נקודות הרים נמוכות לכן צפוי גם מאבק על החולצה המנוקדת בתוך שכבת הרוכבים הזוטרים שינסו ליצור בריחות למטרה זו.

החלק המתגבר והתיאטרלי בשליש הראשון הוא שלב 9 שעובר בפאווה של צפון צרפת ושמסתיים בRoubaix. לאחריו יהיה יום המנוחה הראשון. מבחינת הGC, אלו ימים שלא ניתן לנצח בהם את הטור, אבל בהחלט ניתן להפסיד אותו. לכן רוכבי הCG ילחמו להיות מקדימה ולהימנע מצרות ככל האפשר. יהיו הרבה מאוד סכנות לאיבוד זמן בדרך.

חולצה ירוקה

החלק השני- ישר לאלפים

אחרי יום המנוחה- בום בשלושה ימים מרוכזים באלפים. המסלול עובר דרך כמה דרכים חדשות כולל דרך עפר (בהתאם למגמת הצמיחה בגראבל בעולם שחשובה גם ליצרני האופניים) ודרך כמה מהפסגות האייקונית כולל קוֹל-דֶה-לַה-קוֹלוֹמבִּייר, קוֹל-דֶה-מָדלֵיין, קרוּ-דֶה-פֵר ואָלפּ-דוּאֶז. איתם יגיע הקרב האמיתי על ניקוד ההרים  למתחרי החולצה המנוקדת, בעוד שהספרינטרים יכנסו למצב הישרדות.

בשלב זה של המרוץ המועמדים ל-CG יתחילו להוריד מסכות ולהצהיר כוונות. פה נראה לראשונה מי במשחק בכלל. משם כמה שלבי מעבר לכיוון דרום עד ליום המנוחה השני.

כריס פרום

החלק השלישי – לפירנאים

גם פה, חוץ מיום אחד שטוח לספריטרים (ששרדו עד כה), נעבור בכמה מהפסגות הכי אייקונית כמו קוֹל-דֶה-פֶּריסוֹ(ד), קוֹל דֶה-אַספֵין, קוֹל דֶה-טוּרמוֹלֶה כמו גם כמה עליות שמופיעות לראשונה בטור. מעניין אם בנקודה זו נדע מי הולך לנצח?

אם לא אז שלב 20 – בדומה לשנה שעברה – הוא מרוץ אישי נגד-השעון. אמנם נג"ש יכול לשנות את הדירוג הכללי ללא היכר, אבל יש להניח שנדע לא רע מראש מי צפוי להרוויח זמן ומי ירד בדירוג. השלב ה-21 והאחרון, כרגיל, השאנז-אליזה.

{new_ads}

ואי אפשר בלי להתייחס לפרשת כריס פרום

עולם האופניים כמרקחה עקב ביטול ההאשמות נגד כריס פרום. השורה התחתונה היא שפרום מתייצב ביום שבת על קו הזינוק בנוֹרמוטייֵה אֵן ליל, ויש לו את כל הכוונות להגיע לפריז בצהוב. כמה וכמה שורות יכתבו בספרי ההיסטוריה אם יצליח: מועדון החמישה טורים, מועדון ה'ג'ירו-טור דאבל' ומועדון ה4 גראנד טורים רצופים.

למועדון 'מחזיק תואר שלושת הגראנד טורים בו זמנית' הוא כבר נכנס בסוף הג'ירו. בקרוב נדע אם יצליח איפה שקונטדור וקינטנה נכשלו כאשר ניסו להתחרות בטור אחרי תלאות הג'ירו. אם לא, הכדור הבא במחסנית של סקיי הוא גרַיינט תומס אשר נראה מצויין אחרי הזכייה בדופינה ובטוח שהוא לא יתאבל אם מוביל סקיי יקלע לקשיים.

טור דה פראנס

במוביסטר מנסים משהו חדש – שלושה מובילים!

קינטנה ינסה שוב לגעת בצהוב. מִיקל לאנדה, שבשנה שעברה בסקיי משך את פרום עד פריס וסיים רביעי את הטור, לא בטוח שיכבד את מעמדו של קינטנה. אם תהיה לו דילמה אם להקריב עצמו לטובת המוביל (מה שעשה שנה שעברה) או לרוץ קדימה לעצמו, הוא לא יהסס להשאיר את קינטנה מאחור. והשלישי הוא אלחנדרו ולוורדה, שבא בתפקיד מוביל שלישי (מה שזה לא אומר). וולורדה יידע לנווט דרך 9 הימים הראשונים המסובכים יותר טוב מחבריו המטפסים הטהורים. אך לא ברור איך יחזיק איתם בהרים שאחרי.

מיצ'לטון סקוט

במיצ'לטון Scott אחרי ג'ירו מוצלח במיוחד מצהירים שוב שלא באו לטור לאסוף סטייג'ים- הם באים להתחרות על הGC! לכן ויתרו על מיקומו של הספרינטר שלהם קיילב יואן לטובת צוות אה-לה-סקיי סביב אדם ייטס. (הם גם הצהירו את זה בתחילת הג'ירו, ואף קיימו בענק, למרות התוצאה בסוף).

בייקפאנל גם בטלגרם – הציצו בזה פה!

ועוד כמה חבר'ה מוכרים

גם טום דומולן מגיע לטור אחרי המקום השני המכובד בג'ירו, אבל ההצהרות האחרונות שלו מהשבוע הן של הנמכת ציפיות. אולי הוא מרגיש שלא חזר לשיאו? בכל אופן השנה דומולן נחשב כמתמודד CG לכל דבר ועניין אז לא נבטל אותו ככה.

ריצ'י פורט מגיע כדי לנסות ולסיים מה שהתחיל בשנה שעברה עד שהתרסק ונפצע – וזה להיות המתמודד הכי רציני מול פרום. לא ראינו אותו המון השנה אבל אחרי הזכייה בטור דה סוויס הוא נראה מעולה.

רומן בארדה הצרפתי ינסה שוב לעלות במעלה הפודיום. הוא עדיין מטפס בחסד ורוכב אגרסיבי ויוזם. אפילו ראינו אותו השנה בקלסיקות – אולי כהכנה לשבוע הראשון המסובך. אבל האם השתפר בנג"ש?

וינצ'נזו ניבאלי נחשב על ידי רבים לרוכב המתאים ביותר לטור השנה. וירטואוז בכל סוג של מסלול הוא יהיה זה שיסמנו כולם במיוחד בשבוע הראשון. חזק בנג"ש וחזק בהרים, הוא סימן את הטור השנה כמטרה העיקרית והתכונן רק לו. למרות הופעתו המאכזבת בדופינה – היזהרו מהכריש!

ולא נשכח את ריגוברטו אוּרַן שהפתיע שנה שעברה וסיים שני. בניגוד לשנה שעברה, השנה הציפיות ממנו גבוהות.

יום שבת הקרוב – גרַאנד-דְפָּארט!!

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

אורן ארד: אדריכל ביום ואבא מסור בלילה. נושם וחי אופניים 24/7. רוכב רק כביש (בינתיים) ומכור קשה לסבל הנהדר של טיפוס ארוך וגבוה. עוקב באדיקות אחרי עונת מירוצי הכביש ולפעמים נתקף בדחף מוזר לשתף את העולם בהגיגיו בנושא.
אל תתנו לפייסבוק לסנן אתכם

מצטרפים לערוץ הטלגרם של בייקפאנל! https://t.me/BIKEPANEL