סמנו את היומנים: ב 17-19 באוקטובר 2013, יוזנק טור אופני ההרים הרב יומי הראשון בישראל!

כן – איכשהו זה עוד לא קרה כאן. למרות שכמות רוכבי השטח בישראל גדולה עשרות מונים מזו של רוכבי הכביש, דווקא ענף הכביש היה הראשון להצליח להוציא וליצור מסורת של אירועים רב יומיים. גל צחור ואילן אידלסון – מאמני קבוצת CCC  ומי שארגנו עד היום כמה וכמה תחרויות שטח חד יומיות, ומאמנים משלחות לאירועי סטייג’ים בעולם, החליטו לעלות כמה מדרגות את רכיבת אופני ההרים בישראל, ולראשונה בישראל משיקים את “אפיק ישראל לזכר גיורא צחור”. Epic Israel – טור אופני הרים בארץ הקודש!

THE epic lsrael logo 400

המטרה: ליצור לרוכבים חוויית חיים בלתי נשכחת

חוויה המיועדת לאוהבי המרחקים וגומעי המיילים ששעות על האוכף ואתגרי רכיבה ממושכים מעצימים ומרחיבים את ליבם. תחרות שבה לזמן לא תמיד יש משמעות, כי להשתתף ולסיים הוא האתגר! התחרות הזו נשענת ומקבלת השראה מתחרויות המרתון הרב יומיות הגדולות והמוצלחות בעולם: הקייפ אפיק והטראנס אלפ. המטרה היא ליצור טור אופני הרים, מקצועי, מהנה ומאתגר, שפונה לאוכלוסיית הרוכבים שנהנית מעמידה באתגרים מיוחדים. רוכבים שערכי אהבת האדם, הטבע ואהבת הארץ הם עבורם חלק בלתי נפרד מהחיבור והאהבה לספורט אופני ההרים.

מפעל הנצחה לגיורא צחור

גיורא צחור הוא בכיר המוסד, ואבא של גל צחור שמארגן את התחרות כמפעל להנצחתו. גיורא צחור נהרג בתאונת דרכים ביולי 2012. הוא נפגע ממשאית באחד מאימוני הבוקר, בעת שרכב על אופניו בכביש 581 (“עוקף חדרה”). זו היתה רכיבת שטח בשדות האיזור והתאונה אירעה כאשר חצה את הכביש. האיש היה אדם מיוחד ונדיר. מהמעטים האלה, שהתאור גיבור ישראלי אמיתי מאפיין אותם מבלי להיות מוגזם. עמידה באתגרים מיוחדים, מקצועיות, אהבת ישראל והטבע היו אבני דרך שסללו את נתיב חייו. 

המעורבות שלו ברכיבה ובאירועים שגל ארגן והשתתף בהם היתה גדולה: הוא הרבה להתנדב ולעזור כמרשל בתחרויות של CCC והיה שקט וצנוע כאחרון המתנדבים. החיבור של גיורא צחור לתחרויות סטייג’ים בשטח הוא זה שדחף את גל ואילן להרים את האירוע הזה כמפעל הנצחה: גיורא ועדה צחור – ההורים של גל היו צוות התמיכה בקייפ אפיק של גל ושל אילן אידלסון בדרום אפריקה. סביב המירוצים האלה לגל ואביו היו שיחות בהם דיברו על “איך זה שאין בישראל תחרות סטייג’ים ראויה” – כזו שתביא התרגשות ושמחה לרוכבים המקומיים, תקדם את הענף והרוכבים, וגם תביא לארץ תיירות אופניים מחו”ל. גל מספר שעוד בשבעה היה לו ברור שזה מפעל ההנצחה שהוא רוצה להקדיש לאביו.

sportograf-14263683

אווירה מיוחדת בכפר התחרות

אווירה מיוחדת לאורך שלושת ימי התחרות תועצם היות וכולם מתכנסים אל כפר התחרות – מתחם ייעודי שיוקם בשטח מועצה אזורית מגידו. זה המקום בו למעט הרכיבה הכל קורה! מאחר והתחרות הינה תחרות ” פול בורד” מרגע הזינוק ועד חציית קו הסיום בתום היום השלישי והמסכם הרוכבים יתארחו ב”כפר התחרות” – מתחם שיוקם עבור כלל צרכי התחרות והמתחרים, כולל אספקת האוהלים והמזרונים (עבים ומפנקים!). זה המקום בו מתגוררת התחרות על כל מרכיביה. אל כפר התחרות מגיעים מוקדם בבוקר התחרות (למעט אילו שהגיעו ערב קודם), מחנים את הרכבים בחנייה, ניגשים לבית הקפה, “פותחים” את הבוקר ומתארגנים לזינוק. יהיו שם מתחם לינה בשתי רמות- בית הארחה ומאהל מדוגם מלא באווירה. הלינה במתחם האוהלים תהיה על משטח דשא סמוך לקו הזינוק. יהיו שם כמובן מקלחות עם מים חמים, שירותים ניידים ונייחים (קרובים מספיק אך לא קרובים מידי), מקום לנוח ולהתאושש והמון אווירה.
מעבר למיקום קרוב ונגיש של מנהלות התחרות (עמדות הרישום, המשרד, לוחות התוצאות והמיקומים,  ומתחמי הזינוק והסיום), הוא יצוייד באקספו עם מערך של חנויות ומציגים שידאגו למלאי חלפים וציוד זמינים וקרובים למתחרים לשלושת ימי האירוע. יהיה שם דוכן למכירת תוספי מזון ייחודיים לאתגר שכזה (כמובן שיהיו גם נקודות האכלה שיפרסו לאורך המסלול), דוכני אוכל לארוחות הצהריים ולמילוי פחמימות, מתחם עיסויים, מרפאה, חדר אוכל שיארח את רוכבי התחרות ויספק להם את הארוחות, וכמובן חניון האופניים- מתחם מגודר עם שמירה לטובת חניית אופניים בעת שאתם נחים, מעוסים, ואוכלים…

sportograf-14271438

הצמד הישראלי מגיע לתחנת ההזנה על המסלול בקייפאפיק

המסלולים – השראה מהסטייג’ים של התחרויות הגדולות בעולם

“אפיק ישראל” מספק חוויית אופני הרים אולטימטיבית, אתגר פיזי ומנטאלי, בין אם תרכבו אותו במטרה “לסיים” ובין אם הנכם רייסרים הארד קור, יהווה אתגר נופים, עליות, רכיבה מהמם הכולל סינגלים, מעבר בשחיות חמדה שבאזור מועצה אזורית מגידו, שמורת הר הכרמל, אלון הגליל ויער משמר העמק. בשלושת ימי הטור תחלפו ברכיבה על מסלול מסומן ובכל סטייג’ תגמעו כ 100ק”מ (פלוס מינוס 30 ק”מ) לאורך חמש עד שמונה שעות. מסלול מאוזן, שמשלב עליות קשות, שבילי 4X4 מהירים, סינגלים זורמים, טכני ברמת שמתאימה לכל ה”אפיקסטים” באשר הם, בטח ובטח למתחרים ולמתחרעים שבינינו.

הסטייג’ הראשון

כבר בתחילת היום לאחר זינוק רגוע ומתגלגל יחלו הרוכבים לגלות מה יש לאזור להציע, חציית יער הזורע לכיוון מזרח תאפשר חימום ו”פתיחה” לרגליים הטריות. חלק זה של הרכיבה יתאפיין ברובו ברכיבה על שבילי יער יפים ומוצלים, עליות ומורדות בשיפועים שונים. לאחר חצייה תחתית של כביש תשבי-מגידו יחלו שבילי העמק המהירים, בהם רוח יכולה לשחק תפקיד מהותי, למביני טקטיקות הדרפטינג ורוכבי הכביש שבייננו יהיה היתרון. הרוכבים ירכבו לאורך הנחל ויחלפו ביינות שטחים חקלאיים עד לכפר יהושע, שם תהיה חציית כביש נוספת. משם לכיוון כפר ברוך בהמשך “שבילי אוטוסטראדה”. לאחר חצייה תחתית נוספת באזור צומת השומרים יחלו הרוכבים לצבור גובה לקראת שמורת סינגל אלון הגליל: גן עדן לרוכבי אופני הרים. לאחר חלק ראשון בסינגל יפגשו הרוכבים נק’ האכלה ותדלוק ראשונה. לאחר שתדלקו ימשיכו הרוכבים בסינגל אלון הגליל המפורסם (ולא כפי שכולכם רגילים לרכב אותו) ומשם חזרה לכיוון העמק. הדרך חזרה היא בעיקר למעלה, כאשר עוד מספר עליות וכמה סינגלים מפנקים יחלפו תחת גלגליכם ורגליכם הלאות לפני שתשמעו את צהלות המעודדים. צלילי המוסיקה שבוקעים מכפר התחרות יגרמו לכם לתת עוד מאמץ אחרון  אבל עם חיוך לעבר חציית קו הסיום של סטייג’ מספר אחת באפיק ישראל 2013.

הסטייג’ השני

סטייג’ מספר שתיים של אפיק ישראל יצא בכיוון כללי צפונה לרכס הרי הכרמל: הרוכבים יחלו שוב בזינוק מתגלגל, יצאו לשטח לכיוון שמורת הר חורשן, משם בחצייה תחתית מאזור צומת אליקים יחלו לטפס על השלוחה הצפונית שמעל וואדי מילק, אט אט יתגלה בפניהם מימין נוף מהמם! אם הדופק יאפש הנוף  יגרום הנאה צרופה וייתן דלק לבאות. בהמשך, הדרך מקבלת תפנית בעלילה ובעלייה: ירידה ואיבוד חלק מהגובה שכבר נצבר יחייבו את הרוכבים להמשיך ולטפס לתוך “קיר המוות”, שיפוע קצר ותלול שמגיע בתום עלייה רכיבה לגמרי, מהיפות שתפגשו, הן ביופייה והן בתחושה שהיא תגרום לכם ברגליים. היציאה מ”קיר המוות” תסמן את תחילת החלק התיירותי של היום –  רכיבה זורמת ויחסית מהירה על דרך נוף כרמל, כשמימין כל העמק פרוס רומנטי ויפה כבציור. אך על תטעו – מראה דרך הנוף יכול לתעתע, צבירת גובה רצופה ומתונה תוודא שלא כל הזמן תהיו עסוקים בלהתבונן בנוף. האידיליה תקטע לאחר כ18 ק”מ בהם המסלול יפנה לאזור “היערן” שם תחלפו על רצף סינגלים זורמים ומפנקים. בתום חלק זה של המסלול, נחצה את הכביש בנק הגבוהה ביותר ברכס הכרמל באזור צומת דמון, נרד לבקעת אלון ומשם נטפס להר שוקף, העלייה הקשה והארוכה של היום!
משם דרך סדרת עליות וירידות בינוניות ימשיך המסלול לאזור מירב להפוגה ברכיבה הסיזיפית ולמרגוע והרמת המורל בסינגלי מירב שינעימו את דרכיכם עד לשלט “צאתכם לשלום” בו המסלול ייקח אתכם לכיוון מטווחי אלייקים, שם כבר ניתן להריח את הסוף אחרי שכיסיתם כמעט את כל הכרמל. חצייה תחתית נוספת תחת כביש וואדי מילק שחלקכם כבר ישכח שחלף תחתיו בבוקר וחזרה לכפר התחרות.

sportograf-4662381

מירוץ סטייג’ים זה משהו אחר בכל המימדים: חווית אופניים אולטימטיבית!

הסטייג’ השלישי

על סטייג’ מספר שלוש נאמר בפי “טייסי המבחן” שלנו שהוא מסלול שמשלב את כל הטוב שיש ביער משמר העמק להציע! ואכן כזה הוא: שלוש הקפות של מיטב המסלולים והסינגלים שיש ביער משמר העמק, מחוברים באופן כזה שרק גלי רונן יודע “לקמבן”. עליות מפוארות, סינגלים זורמים ומהממים בשפע, אמנם תסיימו עם רגליים כואבות אך עם חיוך גדול ובטעם של עוד. אחרי יומיים של מאמץ וקילומטרז’ משמעותי ברגליים, תאמינו לנו שתצטרכו את זריקת המרץ והעידוד שהסינגלים המגניבים של המקום הזה יכניסו לתחרות, וגם את האנרגיות של מתחרי המרתון החד יומי – שכן ביום הזה התחרות נפתחת לכל אלה שלא הצליחו לתפוס את המקום בין הזוגות המאושרים שיעשו את תחרות הסטייג’ים המלאה. רוכבים חזקים, טריים ומלאי עזוז סביבכם יבטיחו שלא תשמרו אף טיפת אנרגיה למחר… בתום הסטייג’ הזה תוכתרו כמסיימי “אפיק ישראל 2013” טור אופני ההרים הראשון בארץ הקודש.

ההרשמה תפתח ב 1/4/2013

ההרשמה בזוגות, ומספר המקומות מוגבל. מומלץ לא לחכות ולהרשם מייד עם פתיחת ההרשמה. האירוע הוא במתכונת “הכל כלול”. כל אחד מהמתחרים מקבל:

  • 3 ימי תחרות
  • לינה בכפר התחרות לפי רמות (פרוט בהמשך)
  • שתי ארוחות ערב (חמישי, שישי)
  • שתי ארוחות בוקר (שישי, שבת)
  • תזונה (משקאות איזטונים/ גלים) בנקודות האכלה לאורך המסלול.
  • חולצת finisher- חולצת רכיבה איכותית
  • טיפול רפואי בסיסי בכפר התחרות
  • 10 תמונות איכותיות ממותגות

ההרשמה תסגר ב 31.7.13 או קודם לכן אם מכסת הרוכבים תתמלא – מומלץ לא לחכות לרגע האחרון עם הרישום! עלות ההרשמה משתנה בהתאם לאופי הלינה (עם לינה בכפר התחרות, לינה ברמת אכסניה ועוד אופציה ללא לינה). המחירים יפורסמו בהמשך.

  • לאלה שלא יכולים להרשם לתחרות הרב יומית או שלא ישיגו מקום בהרשמה המוגבלת יהיה גם מרתון חד יומי ביום האחרון של התחרות (שבת).  ההרשמה אינה כוללת ארוחות צהרים – יהיו דוכני מזון בכפר התחרות להשלמת תזונה מסיום הרכיבה ועד לארוחת הערב.

 

sportograf-14323068

התחרות הנה בצוותים זוגיים – כולל הסט השלם של העוצמות והאתגרים הנלווים לכך

משפחות, מלווים ואוהדים – גם אתם מוזמנים!

חלק מרכזי מהעניין הוא לייצר חיבור מלא לטובת המשפחות, המלווים והאוהדים ולהפוך אותם חלק מהאירוע! לשם כך מסלול התחרות וכפר התחרות מתוכננים כך שהמשפחות יוכלו לקחת חלק וללוות את המתחרים. יהיו נקודות תצפית ועידוד לאורך המסלול- כאשר במסגרת פירוט בדף ה”מסלולים” ימסר מידע למשפחות ומלווים כיצד, היכן ומתי יוכלו לצפות ולעודד. כפר התחרות מתוכנן באופן שייתן לכם ולמלווים את החוויה הנעימה ביותר: מזנון לארוחת צהריים, בית קפה חי ותוסס, פינת רביצה, ולא מעט מרחב פתוח לטובת המלווים הצעירים שהעידוד לא כילה די אנרגיה ונותרו עדיין עם אנרגיה אצורה.

ביום השלישי, לקראת השלמת האתגר וקבלת חולצות הFinisher  כפר התחרות ילבש חג: בנוסף לקיים, יתווספו פינות יצירה ומתנפחים לטובת כל האורחים שיגיעו לעודד ולהריע. (על מנת לאפשר מנוחה והתאוששות מלאה לקראת יום המחרת יתבקשו האורחים לפנות את כפר התחרות בשעה 20:00 בכל יום ולהשאירו למתחרים להתארגן ליום הקשה שלמחרת).

מאת: Epic Israel לזכרו של גיורא צחור ומערכת BIKEPANEL
צילום: ספורטגראף קייפאפיק

אנחנו נצטרף לקידום האירוע ונדווח על הדבר הגדול הזה, בתקוה ובטחון שיהפוך למסורת שתשגשג ותקדם את הענף!