שוקי קופטיקו הוא שופט אופניים בכיר בינ"ל. כאשר ראיינתי אותו לאחרונה לכתבה על דוד קדוש, ראיתי את אוסף התעודות, הגביעים והתמונות ניצלתי את ההזדמנות, וביקשתי ממנו לספר לי על עצמו ופועלו.

מאת: אלון וולף, מוזיאון האופניים
צילום: מש' קופטיקו, הטלוויזיה האלבנית, דני אסקרוב

שוקי נולד בישראל בשנת 1956. במהלך השנים שירת כ 14 שנה כקצין בצהל. לאחר מכן הועבר למשטרה שם שירת כ11 שנים בין היתר כמפקד יחידת הליווי המרחבית של מרחב שפלה ואחראי על יחידת  ההוצאה לפועל. שוקי התגורר ברמלה, וכילד החל לרכוב עם אופניים ללא הילוכים שהמאמן דוד קדוש בנה לו משלדה וגלגלים ישנים. רק הצמיגים היו חדשים, הוא נזכר.

שנות ה 70

בשנת 1970 פגש במקרה את ינקו אייזק וראה אותו רוכב על אופני כביש רוסיים. ינקו הזמין אותו להצטרף למרוץ בנס ציונה שאלי סמוכה ארגן. הוא הגיע עם אופניים פשוטים מה שלא מנע ממנו להפתיע ולהגיע שני.
בהמשך חבר של המשפחה, שעמד להגיע מקנדה, שאל אותו איזו מתנה הוא רוצה שיביא לו, והוא ביקש אופניים. החבר הפתיע והביא לו אופני כביש  גאזל הולנדים בצבע כסוף. בזכות האופניים האלה הוא התמיד והתאמן. הכושר שלו השתפר, והוא החל לנצח בתחרויות נערים ונוער. באחת הרכיבות בתחרות ל 96 ק"מ נכנס לבור, עיקם את המזלג ונפצע. הפציעה (והשירות הצבאי) קטעה את רצף הניצחונות. רק מאוחר יותר בגיל 23 הוא חזר לרכוב. הוא התאמן בהפועל רמלה אצל דוד קדוש ועם הזמן הפך ליד ימינו בארגון תחרויות.

ינקו אייזיק. רוכב עבר וחבר של שוקי מספר: "את שוקי פגשתי לראשונה בתחילת בית הספר התיכון "עמל רמלה", לפני חמישים שנה כשאני כבר הייתי רוכב  בנבחרת הנערים באופניים. כשנודע לשוקי עניין תחרויות האופניים פנה אלי והציע להצטרף לקבוצתי הפועל רמלה. שוקי בא ממשפחה חמה וכולם התגייסו לעזרתו בנושא האופניים וזה נתן הרגשה ביתית, ולי היתה  את הזכות להיות בן בית בביתו. הוא זכה להתחרות בתחרויות האופניים של תחילת שנות השבעים עד לגיוסו ב-1974.

שוקי קופטיקו

שנות ה 80

שוקי המשיך להיות פעיל סביב ענף האופניים. בתחילת שנות השמונים נשלח על ידי הנהלת הענף לקורס שופטים באיטליה. שוקי באהבתו וברצינותו הרבה לאופניים התמיד והשקיע בנושא השיפוט הארצי והבינלאומי המון שנים ועד עצם היום הזה בהתקדמות מתמדת.  הוא מסתובב לא מעט באירופה כשופט ראשי בכל מיני מרוצי קלאסיקה וטורים למניהם וכולם רוצים את שיתופו ועצותיו המקצועיות . נזכור לעצמנו שהכל נעשה אצלו מרצון טוב ואהבה גדולה לספורט האופניים, ולדעתי זה סוד התמדתו והצלחתו. יש לציין שבשנים האחרונות הבין את עניין המשך ההכרה וטיפוח של הרוכבים הוותיקים בארץ, והוא  פועל בנושא בכדי לאחד ולהפגיש את כולם. אני חברו- ינקו אייזיק שמח על הזכות הגדולה לראות את פועלו הרב והמגוון של שוקי לאורך מעל 50 שנים. אני מאחל לו ולכולנו להמשיך ללוות אותו עוד 50 שנים קדימה.

ממשיך ומספר רוכב העבר המצטיין ירון גיגי: "רכבתי איתו במרוצים בארץ. היה רוכב חזק מאוד, ממושמע, מכבד והיה כיף להתחרות איתו."

שופט אופניים

שוקי כשופט ראשי בטור ערד 2014 (צילום דני אסקרוב)

 

יהודה מחפודה מספר: "את יהושע (שוקי) קופיטקו אני מכיר מהנעורים. הוא הצטרף למועדון האופניים המוביל במדינה, הפועל רמלה בניהולו של קדוש דוד ז"ל. כשרכבתי בקטגוריית נוער  א׳ שוקי רכב בקטגוריית נוער ב׳ וכפי שזכור לי ניצח בכמה תחרויות. מותר לציין שהיה רוכב מאוד רציני שנילחם, התקיף, הוביל (משך) את הטור ושיתף פעולה עם הרוכבים מקטגוריה גבוהה משלו. זכור לי שהיה מרוץ על יד באר שבע- מרוץ אורים. היה מזג אויר סוער ובכל זאת היה המרוץ. אני הגעתי למקום ראשון ושוקי הגיע למקום ראשון בקטגוריה שלו. הוא  הגיע לפיניש בזמן זהה איתי וזכה לשבחים מהברנז'ה. 

זכור לי שהיה מרוץ כביש למרחק 92 קמ בוגרים נוער, לאחר 30 קמ מהזינוק שוקי התקיף בסמוך לכביש קרית מנחם בית גוברין. זו הייתה התקפה חזקה שהחזיקה יותר משעה במרחק של כ  10 דקות מהפלטון. לבסוף הוא נתפס על ידי צמרת הרוכבים במדינה כמו וולצקי מחפודה דגני ועוד. אז הוא נצמד לצמרת עד הסיום ברמלה וזכה לשבחים מקצועיים על התושיה שהפגין במרוץ הזה. 

במרוץ מבחן לגרמניה ברח עם זיו אלון. 10 ק"מ לסיום קרתה תאונת אופניים שגרמה לנפילה של שוקי והתרסקות האופניים. עקב זאת הוא נטש את הרכיבה לזמן מה. 

ב1980 שוקי חזר בהדרגה לרכוב וניצל את ניסיונו בתחרויות אופניים לעבור לתחום השיפוט, תחת חסותי שאני אישית שפטתי בתחרויות בינלאומיות  בישראל ואליפויות ישראל בוגרים, ושוקי שפט בתחרויות נוער. בהמשך הוא עבר לשפוט בקטגוריות בוגרים בארץ בהצלחה יתרה שהובילה אותו לקבל המלצות מההתאחדות לספורט בישראל לעבור קורס שיפוט וניהול תחרויות אופניים בינלאומי באיטליה. אני אישית התלוותי אליו לניהול ושיפוט בטור אוקראינה ב2017. התפעלתי אישית מהניהול של הטור והכבוד שרכשה לו הנהלת הטור האוקראינית. הם  היו קשובים לכל החלטה של שוקי מהדרג הנמוך של נהגים, ודרך השופטים, המשטרה, אמבולנס, רופא ועד הבוס של המרוץ. מאחל לו שימשיך לעשות חייל וכבוד לענף האופניים בישראל."

בשנת 1984 רצה להגשים חלום ויצא לקורס שופטים הבין יבשתי UCI FLEC, בשנת 2000 המשיך להתקדם ועשה את קורס השופטים הבינלאומי. בשנת 2006 החל לשפוט באירופה במשך כל השנה באופן תדיר. בין היתר שפט כשופט ראשי בטור של אלבניה, פורטוגל, הולנד ועוד. בקרוב ייצא לשפוט בספרד ב Vuelta Castillia Leon  בהולנד ב ZLM tour ובפורטוגל ב GP beiras de estrela. בנוסף ישפוט בטור של אלבניה. בשנה הבאה מועמד להשתתף כשופט ראשי בסבב העולמי.

לאחר עונה ארוכה ומעניינת בפורטוגל, ספרד, אלבניה, הולנד, שוקי הוזמן לטורקיה לשתי תחרויות לייעץ ולסייע  בארגון.

שופט אופניים

תוכניות לעתיד

את שוקי פגשתי שוב, באירוע רכיבת ההוקרה לחמי וולצקי ועקיבא רזניק בשוהם, אירוע  ששוקי היה ממארגניו. ירון דור מנכ"ל איגוד האופניים היוצא וותיקי הענף הגיעו בין היתר לחלוק לו כבוד ולהעניק לו גביע הוקרה על פועלו. שאלתי את שוקי מה התוכניות שלו לעתיד? שוקי השיב שיש לו הצעות מעניינות לשפוט ולארגן תחרויות בינלאומיות ברמות הגבוהות. איחלתי לו בהצלחה, ללא ספק גאווה ישראלית.


הרשמו לניוזלטר שלנו – רק פעם בשבוע עם הכתבות החדשות. אל תהססו- אפשר להסיר מנוי בכל עת בקלות!

הצטרפו חינם לשירות

הצטרפו חינם ותהנו מהתכנים האיכותיים שלנו ישירות לתיבת המייל שלכם.מאשר משלוח פרסום, דיוורים ועידכונים
הפאנל - כתבות אופניים מעולות
הכניסו אימייל פה וקבלו את הכתבות החדשות רק פעם בשבוע
(לביטול הופעת הפופ-אפ אנא הכניסו אימייל פה גם אם נרשמתם בעבר)
הירשם