מי שמצא את עצמו גורר אופניים לא תקינים קילומטרים רבים, לבד בחושך, בחזרה אל החניה – בוודאי למד את הלקח ולעולם לא ירשה לעצמו להיתקע בלי כלי עבודה חיוני ברכיבה. רוכב למוד ניסיון שכזה יחפש לו רב-כלי (multi tool) שיכיל כמה שיותר מהכלים שהוא עלול להזדקק להם, במינימום משקל ונפח, שיהיה נוח לשימוש וגם עמיד לפגעי הזמן. הטופיק מיני פרו 20 הוא רב הכלי שאני בחרתי למשימה, להלן נימוקי.

מאת: גל בן יעקב

יש בו את כל מה שאני צריך

 • מפתחות אלן בשלל גדלים: 2,2.5,3,4,5,6,8,10 – זה הטווח הרחב ביותר של מפתחות אלן שמצאתי, ואלו הכלים שפותחים ומהדקים את רוב הברגים באופניים. מפתח מס׳ 2 מגיע בצורת L כדי להגיע אל ברגי כיוון של ידיות בלם, ומפתח 10 הוא תוספת שמתלבשת על מפתח 8 כדי לחסוך משקל ומקום.
 • מפתחות Torx בגדלים T10, T25 – משמשים בברגי מערכות בלימה והשימוש בהם הולך ונהיה נפוץ גם בשאר חלקי האופניים.
 • מברג פתוח ומברג פיליפס מס׳ 2- לא תוכלו להחליף כבל הילוכים בלעדיהם, או לכוון את רוב מעבירי ההילוכים לאחר שהתעקמו או יצאו מכיוון.
 • מפתחות לחיזוק חישורים בגדלים 14G, 15G, מפתח לחישורי מאוויק M7, ומפתח לחישורי שימאנו
  לצורך יישור גלגל שהתעקם או חיזוק חישורים סביב לחישור שנשבר.
 • פותחן בקבוקים + כלי יישור/קיבוע שפיצים- אין צורך להרחיב על חיוניותו של פותחן בקבוקים בסיום הרכיבה. בקצהו נמצא כלי ליישור חישורים שטוחים/אווירודינאמיים, שיכול לעזור גם ליישור דיסק שהתעקם.
 • חולץ שרשרת המתאים לשרשראות 12 הילוכים- החולץ מעט קטן אך בשעת דוחק יוכל להציל רכיבה משרשרת קרועה.
 • קרס להחזקת השרשרת במתח כדי להקל על החלפת חוליות- כלי לשליפת צמיג מחישוק. הכלי קטן ומתכתי ומיועד לחירום בלבד, משום שהוא בוודאי יזיק לצביעת הגלגל.
 • בשעת דוחק גיליתי שהחריץ בקצה חולץ השרשרת מתאים בדיוק להידוק ליבת ונטיל מסוג פרסטה.


ה Topeak Mini – אכן מיני

הוא מאוד קטן וקל. במשקל של 151 גרם זהו אחד הכלים הקלים בשוק, ואין לו תחרות ביחס בין המשקל לכמות הכלים שיש בו. הוא אף קטן מספיק בשביל לאחסנו בכיס בזמן הרכיבה: 7.6 * 4.2 * 1.8.

הוא נוח לשימוש

כל המפתחות ארוכים מספיק לביצוע השימושים שעבורם הם נוצרו, לפחות בכל הצרכים שאני נתקלתי בהם. הכלי עצמו בעל גודל וצורה שיושבת טוב ביד ומאפשרת להפעיל עליו הרבה כוח. גם חולץ השרשרת, למרות שהוא נראה קטן, גדול מספיק בשביל להפעיל עליו את הכוח הדרוש לחליצת פין משרשרת שנשברה באמצע המדבר.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הוא הוכיח את עצמו

אני משתמש ברב-כלי הזה מעל 3 שנים, ואף כלי לא נשחק נשבר או אבד. רק לאחרונה הוא החל לאסוף כתמים קטנים של קורוזיה עדינה, אך זו אשמתי משום שאני מחזיק אותו מחוץ לפאוצ׳ הניאופרן המצורף. הסיבה לכך היא שמצאתי שהפאוצ׳ הקטן הזה מושלם להגן על מפתח הרכב שלי מנזקי גשם ולכלוך בזמן הרכיבה, והרבה יותר יקר להחליף מפתח של קיה מלרכוש רב-כלי כזה חדש.

מה חסר בו?

בנוסף לרב-כלי הזה אני מחזיק בתיק הרכיבה שלי גם:

 1. זוג כלים מפלסטיק לחליצת צמיג, במקום החולץ המחובר לרב-כלי שמיועד לחירום בלבד.
 2. אני מחזיק גם ראש ניפוח לבלוני co2. ישנם רב-כלים מתחרים שמכילים גם ראש ניפוח כזה, אך אני מעדיף להחזיק אחד נפרד מוברג על מיכל ה- co2 ומוכן לפעולה.
 3. בנוסף אני מחזיק כלי להחדרת תולעים לתיקון קרעים בצמיג, וגם זה כלי שאני מעדיף להחזיק בנפרד.
 4. שני כלי עבודה שחסרים כאן ויכולים להיות חיוניים בשעת תקלה הם פלאייר וסכין, שאני לוקח בנוסף רק כשאני יוצא להרפתקאות ורכיבות במדבר.

למי הוא מתאים?

לרוכבים שונים צרכים שונים. אם אתם מוכנים להסתפק בכמה מפתחות אלן וטורקס בודדים – ישנם כלים פשוטים קטנים וקלים יותר. רוכבים אחרים אולי ירצו כלים שחסרים כאן כמו סכין או ראש ניפוח co2 או אפילו פנס משולבים בכלי העבודה. אולי תרצו כלי שונה שיודע להסתתר בתוך צינור ההיגוי של האופניים, או בחלל הציר המרכזי או מתחת למתקן בקבוק או אפילו בתוך משאבה.
אני אוהב לרכב לבד ולא רוצה להסתמך על אחרים במקרה של תקלה, ולכן בחרתי ברב-כלי המקיף ביותר שיכולתי למצוא, במשקל מינימלי, מבית מותג שכבר הוכיח את עצמו בכלים הקודמים שבהם השתמשתי מתחילת ימי ברכיבה.

מחיר: 220 ש"ח אצל מוטואופן.

מאת: גל בן יעקב

 

מוצרים מומלצים מאמזון