למרות שאני בוחן לא מעט אופניים, האופניים שלי, אופני 26 שיכוך כפול, כבר בני קרוב לחמש שנים. למה? כי עוד לא מצאתי את הזוג הבא שלי. זה שיתישב לי בול כמו כפפת רכיבה על היד. היו כמה שהיו קרובים אבל אף אחד מהם לא היה בול בדיוק שם (או שהיו אבל ההשקעה הנדרשת לא נראית לי מוצדקת), אז עד שאמצא משהו החלטתי להשתעשע מעט ולהפוך לשפן נסיונות בשירות קוראי בייקפאנל. 

הלא אקסית המיתולוגית

כשרכשתי את ה Yeti ASR בעקבות מבחן והתאהבות מיידית, ה 29 היו כבר חזק בתמונה, אולם רחוקים מבשלות גיאומטרית כפי שיש להם היום (ושעדיין משתפרת). שנים אחרי שקניתי אותם – זמן שרבים מחליפים בו לדגם חדש, כבר היה ברור שה 26 מת, והחלו ניצני ה 27.5 להופיע, בעיקר בזנב קשיח. בשנתיים האחרונות כבר ברור שה 27.5 הוא הדבר הבא, ולאחר כמה נסיונות על הפורמט, הגעתי למסקנה שהוא מתאים לי, רק שעדיין לא יצאו כמעט דגמי XC שיכוך כפול כאלה. המצב הולך ומשתפר כל יום – חברות האופניים סיימו פרויקטים דחופים באופני האנדורו והשבילים שלהם שהומרו ל 27.5 ומתחילות להתפנות למרתון ו XC, לא רק בזנב קשיח. יתכן שב 2015 או 2016 אמצא את מבוקשי.

מנגד – יש את הייטי ASR שלי: אופניים שאני אוהב עד מאוד. פשוט מתאימים לי בול לסגנון הרכיבה והצרכים. אופניים פורצי דרך אמיתיים – שגילו כבר לפני שנים את מה שלאט לאט מגלים היצרנים המתקדמים בענף היום: שXC זה בעצם קטגורית העל שדורשת גם כושר וגם יכולת טכנית מטורפת, ולכן האופניים צריכים להיות קלילים, מהירים, ומעולים גם לטכניקה. הייטי עשו משהו שפעם היה סוג של מוטציה או הכלאה מוזרה בין אופני שבילים ל XC: טופ טיוב ארוך יחסית, ציר מרכזי נמוך יחסית, זווית צינור ראש של 69 מעלות, חגיגה בסינגלים, מתלה אקטיבי בקטעים טכניים אבל נעול כמעט לחלוטין בפרופדל מופעל בעליות.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אני מפנק אותם כמו שצריך – המזלג אחורי חדש שהוחלף השנה, קסטות ושרשרת מוחלפים כל שנתיים כשרק מתחילה בעיה, פלטות קדמיות מוחלפות כל שלוש… האופניים במצב מושלם חיצונית, וגם מבחינה פסיכולוגית – מרגישים נפלא, אז למה להחליף אותם? רק בגלל שההד טיוב כבר נראה דק מדי? בגלל ש29 יותר מהיר בחלק מהמתארים? בגלל שזה אלומיניום? רק בגלל שכולם כבר החליפו מסביב?

אז נכון שה XTR של 2009 הוא לא זה של 2015: 9 הילוכים מאחור, 3 מלפנים, איכות המעצורים כבר לא עומדת בתחרות, אבל הי – גם ה XTR של 2014 הוא לא ה XTR של 2015… עוברים ל 11… אז אולי היה שווה לחכות?

במצב השוק היום בו אופניים משומשים נשחטים למחירים מגוכחים לעומת מחיר הקנייה שלהם מיד בנגיעה על הקרקע, נוסף פה גם ההיבט הכלכלי. מצטער, אני מחליף רק אם תהייה לכך סיבה טובה באמת.

2-004

ה Yeti ASR – מכונה מיתולוגית וכל כך מוצלחת שאני מתקשה להפרד פה – בתצורה המקורית לפני השדרוג הראשון

אוקיי, הם מתאימים לי, אבל זה לא אומר שאי אפשר להשתעשע!

בעקבות שיחה עם עמית מסינגלטרק תל אביב (גילוי נאות – מפרסמים קבועים בבייקפאנל וקשורים גם לנושא שבכתבה הזו), התעורר רעיון לפרויקט שידרוג שסיקרן אותי: החלטנו לבדוק את החוויה הנוצרת כתוצאה מהחלפת גלגל קדמי מ 26 ל 27.5 ולברר האם נגזרה על כל בעלי ה 26 שמתחילים להרגיש לא נוח עם הטרנדים להחליף אופניים קומפלט או ששדרוג החלק הקדמי יספיק?
בנוסף – המזלג שלי הוא מרזוקי בן כ 5 או 6, אז רצינו לבדוק איך תהייה החוויה עם ה Fox, ובתהליך נבדוק מה ההבדל בין מזלגות ברירת המחדל שמגיעים עם רוב מותגי האופניים שלכם בחבילה המקורית לעומת מזלגות הקצה של פוקס – בעלי מנגנונים מתקדמים יותר וקשימה.

 

המזלג שלי הוא מרזוקי עתיק בן שנה-שנתיים יותר מהאופניים, ולמרות שאני אוהב אותו, אין ספק שהמזלגות המודרניים טובים יותר: יהיה נחמד להחליף לפוקס, ובדרך החלטנו גם לבדוק מה ההבדל בין מזלגות ברירת המחדל שמגיעים עם האופניים שלכם בחבילה המקורית לעומת מזלגות הקצה של פוקס – בעלי מנגנונים מתקדמים יותר וקשימה.

אז האופניים בתצורתם המקורית הם אופני 26, בעלי 100מ”מ שיכוך, כאשר על המזלג הופקד MARATHON CORSA SL WC ששקל 1630 גרם. הגלגל היה בבניה של ניל אובריאן על נאבת XTR, והצמיג היה מישלן  RaceR. ההחלפה בוצעה לגלגל 27.5 שנבנה על ידי דניס מסינגלטרק ת”א, על נאבת XTR, חישוק של PACENTI, וכמובן: בולם של פוקס מסוג Evolution שבהמשך נשדרג בשלבים.

בצורה הזו נבדוק לא רק את ההשפעה של שדרוגי בולם מבולם OEM פשוט לבולם מתוחכם ואחרי כן לבולם עם קשימה, אלא גם נשדרג אופני 26 לאופני 27.5 מלפנים ונראה האם זה משפר את החוויה לעומת המקור.

1-014

והנה הם לאחר שלב א’ בתוכנית השדרוג: עם בולם Fox Evolution וגלגל 27.5 מלפנים

על מזלגות ברירת המחדל של יצרני האופניים: מזלגות OEM של Fox מסדרת Evolution

הרבה אופניים נמכרים היום עם בולמי תקציב של Fox מסדרת Evolution. אמנם עם הלוגו של פוקס אבל היתרון העיקרי שלהם הוא המחיר הזול. התופעה נפוצה במיוחד בקניית אופניים שלמים ולכן הם נקראים “מזלגות OEM” – כלומר נרכשו בדיל כמותי על ידי יצרן האופניים מתוך מטרה עיקרית: להוריד עלויות. היצרנים מנצלים את זה שהלוגו משווק איכות (Fox) ומורידים עלויות, למעשה על ידי פגיעה באיכות המוצר שהצרכנים אינם מודעים לה. מעל לסדרת ה Evolution יש ל Fox עוד שתי סדרות וכל אחת מציגה שיפורים על קודמתה: רמת האמצע נקראת Performance, ורמת הקצה היא Factory.

לשם המחשה של ההבדלים בין הרמות, לקחנו ביד את הקרטריג’ (המנגנון הפנימי שבתוך רגל הבולם) הזול והשוונו אותו לזה היקר. את ההבדל מרגישים מייד, והוא משמעותי! קודם כל מרגישים את פער המשקל בינהם, וכשמושכים את הבוכנה ומחזירים אותה ביד, מגלים עד כמה התנועה חלקה, קלה, ואחידה לחלוטין במזלג היקר יותר, בעוד שבמזלג ה OEM הזול יותר – תחושת חיכוך גבוה יותר, וישנה חוסר אחידות ברורה במאמץ הנדרש להזזתו לאורך כל המהלך. כאילו יש תקיעות קטנות בדרך. מעצורים קטנים במקום תנועה חלקה לחלוטין.

למה זה קורה: איכות הקרטריג’ מהווה כ 60% מההסבר לפערי האיכות האלה, ואיכות הציפוי – עוד כ 40%: לדברי עמית מסינגלטרק הקשימה מקטין משמעותית את החיכוך ומאפשר תגובתיות מדויקת ללא תקיעות.

1-2014-07-03 11.07.22

למעלה – המנגנון של הביוקר, למטה – המנגנון של הבזול (זה שמגיע עם רוב האופניים כמו שקונים אותם מהיצרן)

מה אנחנו רוצים להשיג בשדרוג?

יש 3 דברים שאני רוצה לבדוק פה:

 1. האם כל אותם רוכבים בעלי אופני 26 נידונו להחלפה יקרה של כל המערכת? או שאפשר למתוח את הרלבנטיות והכיף מבלי להגרר להוצאות אדירות? האם שידרוג מבוקר ל 650B \ 27.5 ושל הבולם יכולים לתת לכם להוציא עוד איזה שנתיים של הנאה מאופני ה 26 שלכם?
 2. האם נידונתם לאיכות שיכוך בינונית מלפנים עם בולם ברירת המחדל שלכם? או שהאופציה לשדרג אותו בסינגלטרק לרמה גבוהה יותר שווה את הכסף וההתעסקות?
 3. אם כן שווה לשדרג אז עד כמה? האם רק להחליף את המנגנון הפנימי? או שכדאי גם להשקיע ברגלי קשימה מוזהבות?
1-2014-07-03 11.09.40

ציפוי הקשימה המוזהב של Fox הוא סיבה (אסתטית) כשלעצמה ללא מעט רוכבים לרצות את זה. ברקע – האפור “הרגיל”

המעבר מהבולם הישן לחדש אינו טריוויאלי:

אנחנו לוקחים אופניים בני כ 5 שנים, עם בולם מרזוקי מרתון 100 מ”מ, ודבר ראשון עוברים לבולם פוקס מודרני, עדיין מרמות הבסיס שלו. המעבר לא טריוויאלי:

 1. הסטירר של האופניים הישנים אינו Tapered – וקוטרו אינץ’ ושמינית – זה כבר לא מיוצר היום כמעט. המשמעות שצריך לקחת מזלג מודרני ולבנות אותו מחדש על סטירר בפורמט הישן.
 2. אם רוצים לשנות את גודל הגלגל יש להתייחס לגיאומטריה של האופניים: מעבר ל 27.5 בלי התיחסות מתאימה יגביה את ה BB ויכול לשנות לרעה את התנהגות האופניים – בעיקר בסיבובים וירידות. כדי למנוע את זה נקטין את מהלך הבולם מ 100 מ”מ ל 90.
 3. גלגל אחורי? בהרבה אופניים לא ניתן להכניס 27.5 ואנחנו נשארים עם 26 מאחור. גם אם ניתן (לדחוף בחצי כח גלגל כזה עם צמיג בפרופיל נמוך במיוחד), לא בטוח שכדאי: ה 26 מאחור מקנה כמה יתרונות. האופניים זריזים\תגובתיים יותר, ממילא ההשפעה של האחורי על האחיזה בסיבובים פחות קריטית מזו של הקדמי, ולא מאבדים טווח בולם מאחור.
 4. בהמשך לאחר השדרוג הבסיסי לבולם הפוקס הבסיסי (Evolution) נמשיך ונבדוק, איך שדרוגי הבולמים האלה משפרים את החוויה גם בשטח, ולא רק בהדגמה המורגשת בעליל בחנות: נתחיל בהחלפת הקרטריג’ לדגם ה FIT, נרכוב כמה שבועות, ואז נמשיך בהחלפת ה Crown Steerer  \ הרגליים העליונות לכאלה לבעלות ציפוי קשימה. נרצה להרגיש את השפעת השדרוג והחלקלקות של הבולם לאחר השדרוג.
 5. בנוסף – אני רוכב שאוהב לצאת לעמידה עם בולם סגור ועושה את פעולת הפתיחה והסגירה עשרות פעמים ברכיבה. עבורי שליטה מהכידון על הבולם זה הכרחי, ובהזדמנות הזו תפתח לי גם האופציה להנות משלושת מצבי ה CTD של פוקס.

1-019

עלויות:

תלוי בנקודת המוצא שלכם. הבולמים החדשים כבר מגיעים עם ציר 15 מה שהצריך בניית גלגל חדש. רכשתי נאבת XTR ( קצת מעל 700 שקלים) ובנינו עליה חישוק Pacenti TL28 – חישוק קרוס קאנטרי. רוחב 23. יותר קל מחישוקים אחרים ברוחב הזה, ולכן מתאים להיות קדמי. חישוק עולה כ 490 שקלים, שפיצים 190 והבנייה 250. את הדיסק העברתי מהגלגל הישן.

 1. הבולם: בשלב הראשון, Evolution שמחירו: 2800 שקלים. עבודה להתאמה לסטירר ישר כלולה במחיר.
 2. ההמשך: שידרוג לקארטריג’ FIT: יעלה 800  שקלים.
 3. והסיבוב הבא – החלפה לקשימה: תעלה 1200 שקלים.

יחד עם זאת לרוב המכריע של הרוכבים השדרוגים הרלבנטיים מתחילים מהשלב השני בלבד, בגלל שהאבולושן הוא הדגם הכי נפוץ שמגיע עם האופניים מהיצרן. אז השאלה יותר ממוקדת עבורם – שווה 800 שקל שידרוג ל FIT?

כמו כן ברור לחלוטין שמשתלם יותר לקנות מראש את הבולם מהרמה הגבוהה יותר – שמחירו כ 3800 שקלים. אני מניח שפחות אנשים ישדרגו ב 2000 גם לקשימה וגם לקארטריג’, ואחד הדברים המעניינים בתהליך הוא לנסות לחוש את הערך של השלב הנוסף הזה: כמה משתלם לשים 800 שקלים על בולם OEM ולשדרגו? בנקודה זו באמת שאין לי מושג. נראה…

1-שידרוגי פוקס

יוצאים לסינגל חדש. וחברים זה לא פשוט – אני מאוד מאוד אהבתי את המרזוקי שלי!

אז מה קורה עכשיו?

אחרי שהצגנו את הפרויקט (שלא מומן על ידי סינגלטרק – אלא על ידי באופן פרטי), אני הולך לרכוב ואעדכן אתכם בהמשך איך ההרגשה עם הפרונט החדש של האופניים שלי! אז נשדרג לשלב הבא על ידי החלפת הקרטריג’ ונעדכן שוב. אין לי מושג מראש מה יהיו התוצאות, ואין לי התחיבות לאף אחד לאמר שזה היה מוצלח. אני מאוד מקווה שזה יצליח – כי אלה האופניים הפרטיים שלי… אבל לכו תדעו. יאללה, מתחילים בניסוי!

מאת: גיא חלמיש
למכירה: גלגל 26 קליל על נאבת XTR מניל אובריאן, ובולם מרזוקי מרתון קורסה SL עם נעילה מהכידון… 🙂

כל הסדרה:

 1. פרויקט שידרוג אופני 26 ל 27.5, ומזלג ברירת מחדל (Evolution) למזלג Fox קצה – פרק ראשון
 2. פרויקט שידרוג 26 לאופני 27.5, ומזלג ברירת מחדל (Evolution) למזלג Fox קצה – חלק שני
 3. פרויקט שידרוג 26 ל 27.5, ומזלג פוקס Evolution ל Fox קצה – חלק שלישי
 4. פרויקט שידרוג אופניים – מ26 ל27.5, וממזלג OEM ל Fox קצה – סוף דבר