מקטע מותח מאוד היה היום, שבסיומו קיצרו מארגני הטור דה פראנס את הקטע בגלל סופה שיצרה תנאים מסוכנים לפני עלית הסיום לאתר הסקי של טין. אלאפיליפ, התקווה הצרפתית למנצח צרפתי בטור דה פראנס מאבד את החולצה הצהובה לצעיר של אינאוס – ברנל המטפס הקולומביאני. הצרפתים איבדו גם את הגיבוי השני שלהם לפודיום כשמוקדם יותר פרש טיבו פינו עקב פציעת ספורט באזור הברך. 

מאת: גיא חלמיש
צילום: ASO

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

Col d’Iseran – העלייה עליה הדרמה התרחשה

בפעם הבאה שאתם רוכבים בצרפת, תוכלו לטפס בעלייה הארוכה והיחסית ישרה הזו. הנוף די מונוטוני ומשמים, העיר שבבסיסה אינה מהפנינים היפות של האזור (Bourg Saint Maurice התעשייתית), אין הרבה סרפנטינות, אבל יש סיפור ענק מטור דה פראנס 2019 שייזכר לדורות. העליה הזו היא אחת הקשות והארוכות באירופה: אורכה 48 ק”מ, בשיפוע ממוצע של 4.8%. היא מתחילה ב 815 מעל פני הים, ומסתיימת בגובה המדהים של 2770מ’, כלומר מייצרת פער גובה של 1955 מ’ משמעותיים מאוד. 

בסקי לעומת זאת- היא מסמנת את אחד המקומות השווים ביותר- היא מובילה לאחד מאתרי הסקי האטרקטיביים ביותר בצרפת באיזור הסקי של טין ואל דיזר, שידוע כגבוה במיוחד, ולכן עם תנאי סקי טובים לאורך חלק גדול מהעונה. שווה לקפוץ לקלאב מד שם, שנותנים לנו חסות על הסיקור הזה: 


הצרפתים יודעים: קלאב מד מזמינה אתכם לחופשת אופניים וסקי אלפינית במועדון החדש: Grand Massif ברמת 4 קלשונים:


על העליה הזו התרחשו המהלכים שהכריעו את תוצאת המרוץ היום. למרות שהיא לא היתה אמורה להיות העליה האחרונה במרוץ היא היתה העליה האלפינית הדרמטית, ארוכה וגבוהה במיוחד- כלומר כזו שבה לאלאפיליפ יש חסרון יחסית למטפסים הטהורים, ולכן בה התקיפה אינאוס עם שני האסים שלה- אחד לגיבוי שומר על הצהובה (תומס), והשני (ברנל)- פורץ קדימה ובורח בצורה מרשימה לפתיחת פער של כשתי דקות בסוף העליה. 

ברנל

אלאפיליפ- האם היה יכול לסיים בצהוב?

רוב ההערכות אומרות שלא, ושרק היה מפסיד עוד קצת בעוד עליה אחת. אבל לפעמים החולצה, המעמד והצפייה הכל כך אדירה של הצרפתים לקבל סוף סוף מנצח צרפתי עושים דברים בלתי רגילים. כבר ראינו מופע משמעותי כזה ממנו, רוכב ענק, קלאסיקן בחסד ומנצח סדרתי בסבב העולמי-  בטיימטריאל בימים הקודמים לטור. עוד לזכותו ייאמר שהעליה האחרונה היא עליית כח ולא אלפינית ארוכה של רוכבי עליות אנורקטיים. 

אלאפיליפ שהראה יכולות דיסנדינג משמעותיות מאוד בירידה, הצליח לסגור אתמול, וגם היום התקדם במהירות לעבר הבורחים בירידה, אולם באמצעה הפסיקו אותו והוא נראה מאוכזב מכך שלא נתנו לו לסגור את הפער. החלטת המארגנים היתה לקבע את זמני המרוץ בבסיום האיזראן. 

מי אתה ברנל?

אז מי זה ברנל הזה בכלל, ומאיפה הגיע? טוב, ראינו ניצוצות משמעותיים מאוד מכיוונו השנה- כשניצח את הטור של שוויץ ואת הפריס ניס, ובשנה שעברה הוא ניצח את טור קליפורניה. אז כבר בגיל 21 הוא היה מנצח גראנד טור. רק בן 22 הילד, והוא מחליף במקטע היום את החולצה הלבנה (הרוכב הצעיר המוביל) בחולצה הצהובה. הוא יליד קולומביה, שוקל 64 ק”ג וגובהו 174 ס”מ. 

למרות שהגיע ראשון לסוף העליה שנקבעה כסיום הודיעו מארגני המרוץ שעקב קיצור הקטע, אין לו מנצח וגם לא יינתן ציון הרוכב האגרסיבי של היום. 


אהבתם? הצטרפו לבייקפאנל בטלגרם: https://t.me/BIKEPANEL