היום הראשון של הסבב החמישי בEWS הסתיים, ואם הייתי צריך לתת כותרת ליום הזה היא הייתה: “עלייתו של עוף החול” אבל נגיע לכך בהמשך.

מאת: מאור רביב
תמונות: EWS

הסבב החמישי מתרחש באספן קולורדו שבארצות הברית של אמריקה. כמו בסבב הקודם גם כאן מחכים למתחרים שישה סטייג’ים המתפרסים למשך יומיים. בניגוד לסבבים הקודמים הפעם אין הפתעות מיוחדות ברשימת המתחרים. סם היל שסיים שני בשני הסבבים הקודמים לא יתחרה בסבב הנוכחי. הפתעה פחות נעימה קרתה למוביל הטבלה והמגן על התואר, ריצ’י רוד, אשר התרסק ביום האימונים הראשון מה שהוביל לפציעת כתף. רוד החליט לוותר על יום האימונים השני בכדי לנוח מהפציעה, אך זה יגרום לכך שירכב “על עיוור” את היום השני. ניתן לראות את ההתרסקות כאן:

מצב הנקודות

בניקוד הכללי כרגע מוביל ריצ’י רוד עם 1920 נקודות כשבעיקבותיו דמיאן אוטון עם 1530 נקודות. שלישי עומד פלוריאן ניקולאי אשר הפתיע לטובה בסבב הקודם ועומד עם 1490 נקודות.

בנשים מובילה ססיל ראבנל עם 1550 נקודות. שנייה ממקומת איזבו קורדייה עם 1310 נקודות ואינס ת’ומה עם 1140 נקודות.  

וויין מסטרס מסתער

וויין מסטרס מסתער

הסטייג’ הראשון מתחיל בקרב צמוד מאוד!

נראה שהמאבק על ראשות הטבלה במקצה הנשים הולך להיות צמוד וכל טעות קטנה עלולה לעלות למתחרות בניצחון. ססיל ראבנל, מי שמראה שליטה מוחלטת במקצה הנשים, מסיימת ראשונה ובעיקבותיה מסיימת אנק בירטן שנייה בהפרש של 4 שניות בלבד. איזבו קורדייה מסיימת שלישית בהפרש של 4.64 שניות מראבנל. מירנדה מילר מגיעה רביעית בהפרש של 6 שניות מראבנל.

אם חשבנו שבנשים הקרב צמוד אז בגברים הקרב צמוד עוד יותר, ואנחנו מקבלים הפתעה: ג’ראד גרייבס, אלוף עונת 2014 ומי שלא הצליח להתרומם העונה מנצח את הסטייג’ הראשון! שני מגיע מרטין מייס בהפרש של 3.17 שניות וניקו לאו שלישי בהפרש של 3.37 מגרייבס.

הפציעה של ריצ’י רוד משפיעה על הרכיבה שלו ובסוף הסטייג’ הראשון הוא ממוקם במקום 35, כנראה שרוד ילחם על להישאר בראש הניקוד הכללי אך לא על ניצחון בסבב הזה. ג’רום קלמנץ פותח את הסבב לא טוב כאשר הוא מתפנצ’ר בגלגל האחורי כבר בסטייג’ הראשון.

סטייג’ שני

ססיל ראבנל שוב מנצחת בסטייג’ השני והפעם היא מגדילה את הפער. אנק בירטן מגיעה שנייה בהפרש של 5.85 שניות וכך ממקמת את עצמה שנייה בסבב כרגע ואיזבו קורדייה שלישית בהפרש של 15.53 שניות.

בגברים שוב מנצח ג’ראד גרייבס ונותן לנו תחושת דה ז’וו לעונת 2014. ניקו לאו מגיע שני בהפרש של 8.5 שניות ומתמקם שני כללי בסבב. שלישי מפתיע כריס ג’ונסטון מניו זילנד ונותן את התוצאה הטובה ביותר בקריירת האנדורו שלו. מרטין מייס מסיים שמיני וריצ’י רוד מצליח לטפס מהמקום ה35 למקום 24 בסבב. דמיאן אוטון מסיים שביעי. כדי להידבק לרוד בניקוד הכללי של העונה הוא צריך לשמור על מיקומים גבוהים בסבב הזה.

ססיל רבאנל בתצוגה מרשימה של רצף ניצחונות

ססיל רבאנל בתצוגה מרשימה של רצף ניצחונות

סטייג’ שלישי

ססיל רבאנל פשוט קורעת את שאר המתחרות ומנצחת גם בסטייג’ השלישי! אחריה מגיעות קייסי בראון ואניטה גריג. איזבו קורדייה מגיעה רביעית ואנק בירטן שביעית, מה שגרם לה לרדת למיקום הרביעי הכללי בסוף היום הראשון. קורדייה ממוקמת שנייה בסוף היום הראשון ואניטה גריג שלישית בעיקבות הירידה של בירטן.

בגברים הסטייג’ השלישי מתחיל בדרמה כשמרטין מייס ודמיאן אוטון מתרסקים מהלך הסטייג’ מה שיפגע להם הניקוד הכללי של הסבב. ג’ראד גרייבס שוב מנצח ומראה שהותק שלו הוא יתרון למרות גילו היותר מתקדם משאר המתחרים. ניקו לאו הצרפתי הצעיר מגיע שני וכך הוא גם ממוקם בניקוד הכללי בסבב. שלישי מגיע מרטין מייס למרות ההתרסקות בסטייג’ וכך הוא גם ממוקדם בניקוד הכללי בסבב! דמיאן אוטון מסיים את הסטייג’ במקום החמישי וג’רום קלמנץ אחריו במקום השישי. ריצ’י רוד ממשיך להילחם למרות הפציעה אך מתדרדר אל המקום ה42, המצב לא נראה טוב מבחינתו של רוד. דמיאן אוטון מי שמאיים על המקום הראשון שלו בניקוד של העונה שומר על מיקומים גבוהים ואם המצב של רוד ימשך כך הקרב על האליפות יהיה צמוד מאוד.

ג'ראד גרייבס - אלוף עונת 2014 והמנצח הכללי של היום הראשון

ג’ראד גרייבס – אלוף עונת 2014 והמנצח הכללי של היום הראשון

בסוף היום הראשון אפשר לומר כי נוצר איזשהו איזון מוזר בין ג’ראד גרייבס לריצ’י רוד. עד העונה גרייבס ורוד חלקו את אותה קבוצה תחת Yeti/Fox Racing Shocks ובעצם היה למנטור של של רוד עוד מימיו כמתחרה דאונהיל צעיר בקטגוריית הג’וניור. לפני תחילת העונה עזב גרייבס את הקבוצה לSpecialized ומאז לא ממש הצליח להתרומם עקב ריבוי תקלות ופציעות. עכשיו כשרוד ניפצע ונאבק על ההישרדות שלו, גרייבס מראה דומיננטיות מוחלטת. כמובן שאין קשר ישיר אך זה נראה יש מערכת יחסים מוזרה בין השניים שכאשר האחד בתחתית השני מביס את כולם. כעת נראה מה יוליד היום השני והאם המאזן בין השניים ישאר דומה.

המסלולים בארה”ב שונים במהות שלהם מהמסלולים האירופאים המוכרים יותר, הם מהירים יותר ומאגדים בתוכם פחות אלמנטים טכניים. אפשר היה לחשוב שהרוכבים הצרפתים יתקשו להתמודד עם תנאי מסלול פחות מוכרים אך הם הוכיחו שההפך הוא הנכון. ארץ הבגט והיין מספקת לעולם את כמות רוכבי האנדורו הטובים בעולם. עם שמות כמו ניקו לאו, ג’רום קלמנץ, ססיל ראבנל, דמיאן אוטון ועוד שנמצאים בחוד ונראה שגם אם הם לא נמצאים בסביבה הטבעית שלהם הם עדיין מסוגלים “להשאיר אבק” למתחרים האחרים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סטייג’ רביעי

הסטייג’ הרביעי הוא ארוך ביותר בסבב עם מעל ל-8 קילומטרים מרחק ואיבוד גובה של 950 מטרים.

ססיל ראבנל שוב לוקחת את הניצחון בהליכה ורק מגדילה את הפער משאר המתחרות. אניטה גריג מגיעה שניה ואיזבו קורדייה מגיעה שלישית. הקרב על הפודיום במקצה הנשים מתחיל להיות מותח כאשר קייסי בראון מגיעה רביעית ואנק בירטן חמישית. הקרב על המקום השלישי של הסבב בין שלושת המתחרות מתחיל להיות מותח ויכול להיות שיוכרע על הפרשי זמנים קטנים מאוד.

בגברים ג’ראד גרייבס ממשיך את העיקביות שלו מהיום הקודם ומנצח גם בסטייג’ הרביעי כשבעיקבותיו ג’רום קלמנץ’ במקום השני. ההפתעה של הסטייג’ היא דווקא ריצ’י רוד שמצליח להתגבר מעט על פציעת הכתף שלו ומסיים את הסטייג’ במקום השלישי וכך מטפס למקום ה18 במיקום הכללי של הסבב. אם ריצ’י ימשיך כך הוא יוכל לשמור על המיקום הכללי שלו בסבב מפני דמיאן אוטון.

ריצ'י רוד מקבל טיפול לכתף הפגועה

ריצ’י רוד מקבל טיפול לכתף הפגועה

סטייג’ חמישי

אולי בישראל אנחנו לא מכירים את זה, אך סערות עדיין יכולות להתרחש בסוף יולי במקומות שונים בעולם. מייד אחרי שמקצה הנשים מסתיים ישנה התרעת סערה שעוצרת את התחרות ומפסיקה את פעילות הרכבלים החיוניים לקיום התחרות. אחרי שהסערה נרגעת גם הגברים יוצאים לסטייג’. אחרי שכל המדידות מסתיימות אנו מקבלים תוצאות ש… ניחשתם נכון, ססיל רבאנל מנצחת גם את הסטייג’ החמישי ואת הסבב!

עקב הסערה שפוקדת את התחרות הוחלט לבטל את הסטייג’ השישי למקצה הנשים. שנייה מגיעה אניטה גריג ושלישית איזבו קורדייה וכך הן גם מתמקמות בניקוד הכללי של הסבב. בגברים שוב מנצח ג’ראד גרייבס גם תחת התנאים הרטובים של אחרי הסערה. שני מגיע קורטיס קין, חברו לקבוצה של גרייבס מגיע שני ונותן את התוצאה הטובה ביותר בקריירת האנדורו שלו. ג’סי מלמד הקנדי מגיע שלישי וניקו לאו רביעי אך עדיין שומר על המיקום השני הכללי בסבב.

2

מרטין מייס נותן שואו לקהל המקומי שבא לעודד

סטייג’ שישי

לסטייג’ השישי יוצא מקצה הגברים בלבד אחרי מספר עיקובים עקב הסערה שחלפה, ודווקא כאן היו הפתעות מכל הכיוונים. מת’יו סטוטרד, רוכב בריטי די אנונימי (עד עכשיו) מנצח את הסטייג’! שני מגיע סם בלנקינסטופ, רוכב פרו בדאונהיל שהפתיע את כולם בסבב בארגנטינה אך מאז לא ממש התבלט ב-EWS, ובעיקבותיו ג’וש קארלסון האוסטרלי. ג’ראד גרייבס מסיים במקום ה55 עקב תקלה. ריצ’י רוד ממשיך במאבק ומסיים במקום ה19. ג’רום קלמנץ’ מסיים במקום השביעי כשדמיאן אוטון, המתחרה העיקרי של קלמנץ’ מסיים במקום ה 12.  

סיכום הסבב, ניקוד כללי ומה מצפה לנו בהמשך

 

סיכום הסבב בדקה:

אז ססיל ראבנל לא משאירה מקום לשאר המתחרות ומסיימת את הסבב במקום הראשון וכך גם בניקוד הכללי של העונה עד כה עם 1950 נקודות. במקום השני מסיימת אניטה גריג מה שמקפיץ אותה למקום השלישי הכללי של העונה עם 1470 נקודות, ואילו במקום השלישי של הסבב אך במיקום השני כללי של העונה נמצאת איזבו קורדייה עם 1630 נקודות. הדומיננטיות של רבאנל יוצרת פער ניכר בינה לבין שאר המתחרות, ומשרה אווירה כאילו נמצאה היורשת של טרייסי מוזלי האגדית. לכן, כנראה שלקראת הסבבים הבאים המתח במקצה הנשים יהיה על שני המקומות הבאים בין 4 המתחרות העיקריות: קורדייה, גריג, בראון ות’ומה – יהיה מותח!

מי שמיהר להספיד את ג’ראד גרייבס כרגע מכה על חטא (כן, גם אני). גרייבס, שמחזיק אליפויות עולם ולאומיות מ4X, דאונהיל ועד קרוס קאנטרי הראה לכולם איך אלופים אמיתיים לא מוותרים גם אם המצב לא מזהיר. נכון, גרייבס כרגע לא מאיים על השלישיה בניקוד הכללי אבל הניצחון של בסבב הזה רק מראה כי הוא ירצה להמשיך לנצח בסבבים הבאים וכך לעשות קצת בלאגן לשלישייה המובילה. ניקו לאו הצרפתי סיים במקום השני הכללי של הסבב. אחרי שניצח לא מזמן בטראנס-פרובנס אני מאמין שנראה עוד ניצחונות מהבחור הכישרוני הזה. ג’רום קלמנץ’ סיים שלישי את הסבב וכך גם ממוקם בניקוד הכללי שלי העונה עד כה עם 1880 נקודות. לצערו של קלמנץ’, הוא לא הראה יציבות בסבב הנוכחי. לעיתים הוא היה ממוקם גובה ולעיתים קצת נמוך יותר, ואם נוסיף לכך את הפאנצ’ר שהיה לו בסטייג’ הראשון, הסיכוי שלו לאיים על דמיאן אוטון פוחת. אם קלמנץ’ רוצה את המקום השני הכללי עליו להיות יציב יותר בתוצאות שלו במיוחד כשההפרש בינהם הוא מיזערי כלכך. דמיאן אוטון ממוקם במיקום השני הכללי עם 1900 נקודות כשסיים במקום השביעי בסבב. אוטון אומנם מספק רכיבות יציבות יותר מקלמנץ’ אך כשזה נושף בעורפו הוא חייב להשיג תוצאות גבוהות יותר בסבבים הבאים כדי לשמור על המקום השני.

ג'רום קלמנץ' עם הסיפרה 3 - המלחמה על הסיפרה 2 ממשיכה

ג’רום קלמנץ’ עם הסיפרה 3 – המלחמה על הסיפרה 2 ממשיכה

ריצ’י רוד המגן על התואר עדיין מוביל את הניקוד הכללי של העונה עם 2110 נקודות כאשר סיים במקום ה25 בסבב. לריצ’י נשארו שבועיים עד התחרות הבאה בוויסלר שבקנדה להחלים מהפציעה כדי שיוכל להגדיל את הפער בחזרה מאוטון וקלמץ’. במידה ולא יוכל להתאושש עד אז שני הסבבים האחרונים בצרפת ואיטליה יכריעו על חודה של נקודה מי יהיה מנצח עונת 2016.

עיקבו אחרינו עוד שבועיים בסבב השישי בוויסלר קנדה!   

מאת: מאור רביב
תמונות: EWS