רצף ניצחונות מדהים מגיע לשיאו על קו הסיום של המוניומנט הראשון של העונה כאשר הרוכב הצרפתי מנצח את מילאן סן רמו תוך שמשאיר מאחור את סאגן, קווִיטקובסקי ווָלוורדה.

מאת: אורן ארד

ג’וליאן אלאפיליפ

חודש עמוס עבר על ג’וליאן אלאפיליפ (Julian Alaphilippe דקונינק קוויק סטפ). הרוכב הצרפתי הצעיר שמשתפר מעונה לעונה כבר הספיק להוכיח שהוא אחת ההבטחות הגדולות בעולם האופניים כיום. אחרי שניצח בשנה שעברה לא פחות מ-12 פעמים, כולל שני שלבים בטור דה פראנס, שם גם לקח הביתה את חולצת מלך ההרים וניצחון מדהים בפלש וואלון על הקיר המפורסם של המוּר-דֶה-ווִי (Mur de Huy).

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

השנה ג’וליאן אלאפיליפ ממשיך את המומנטים. הוא התחיל את העונה בדרום אמריקה שם ניצח שני שלבים בוואלטה-סן-חואן, אחד השלבים נגד השעון. משם המשיך לטור של קולומביה וניצח בשלב החמישי כשהקדים לקו מטפסים טהורים כגון מיגל אנגל לופז (אסטנה) וריצ’ארד קָארַפָז (מוביסטר). בחודש מרץ התייצב אלאפיליפ בארץ המגף וזינק לקלסיקה האיטלקית הצעירה בעלת דרכי הכורכר.

ג'וליאן אלאפיליפ

סטרדה-ביאנקה

המהלך המנצח התרחש כ-23 ק”מ לסיום כאשר יקוב פוּגֵלסָנג (אסטנה) תקף את הפלוטון המצומצם בכניסה לאחד ממקטעי הכורכר האחרונים, אחריו דלק ווּט-וואן-ארט (יאמבו-ויסמה) אלוף העולם לשעבר בסייקלו-קרוס שמנסה להשיג דריסת רגל גם בעולם הכביש, ואליהם הצטרף אלאפיליפ. השלישיה במהרה צברה פער של יותר מ-20 שניות כאשר פוּגֵלסָנג נתן עוד לחיצה קטנה באחד הקירות הלא סלולים. הוא הצליח להרחיק את אלוף הסייקלוקרוס אבל את נוכחותו של הצרפתי שלנו הוא נאלץ להמשיך לסבול גם אחרי ניסיון נוסף להאצה במבואות סיינה. השניים עבדו יחד יפה והגדילו את הפער לרודפים לכדי דקה וחצי עד לכ-5 ק”מ לסיום, שם החלו להאט כדי לאלץ כל אחד את השני להתקפה המכרעת. הירידה במהירות איפשרה לוואן-ארט לחבור אליהם שוב ולהתחיל יחדיו את הטיפוס התלול לעבר קו הסיום. אלאפיליפ נתן לוואן ארט להוביל בעליה כשהוא משאיר את פוּגֵלסָנג סגור מאחוריו וחיכה. כאשר נפתח לדֵני מאסטנה חריץ דרכו יוכל לעבור הוא תקף בעוצמה. אלאפיליפ חיכה לזה ורדף במהירות, ובעודם משאירים את וואן-ארט הרבה מאחור הצליח הצרפתי לעבור את פוּגֵלסָנג במפגן כח מרשים על גבי קיר תלול מרוצף אבנים ולהגיע לקו הסיום ראשון.

טיראנו אדריאטיקו

במירוץ השלבים האיטלקי ניצח אלאפיליפ בשני שלבים. האחד – שלב 2 – ניתן לטעון תפור למידותיו. מסלול סמי הררי בגבעות טוסקנה שמתאים לפאנצ’רים. אחרי מירוץ אגרסיבי לסיום, תוך עבודת צוות מרשימה כתמיד של “עדת הזאבים” מדקונינק קוויקסטפ הצליח הצרפתי להקדים לקו את גרג ואן אברמט (CCC) בספרינט בעליה.

את שלב 6 לעומת זאת לא תכננו לפאנצ’רים. זהו שלב ספרינטרים קלאסי ושם היה אמור לנצח הספרינטר הכוכב של הקבוצה אֵלִיה ויויאני. בתמרונים האחרונים לפני הקו כאשר הרכבת של הקבוצה מושכת חזק הספרינטר האיטלקי מצליח לאבד אותה (כמו שקורה לו מידי פעם) והספרינט מתחיל במלוא המרץ. אלאפיליפ שהיה חלק מהרכבת מבין שויויאני אינו ממוקם טוב אז הוא ממשיך את הספרינט בעצמו ומנצח מול יריבים במשקל כבד כגון קלמנט ונטוריני (AG2R), פטר סאגן (בורה הנסגרו) ודוידה צימולאי (ישראל סייקלינג אקדמי).

מילאן סן רמו

אז לנצח בהרים הגבוהים – יש. לנצח בקלסיקה חד יומית – יש. לנצח בנג”ש – יש. לנצח בספרינט המוני – יש. הכל מוכן אם כן להצגה הגדולה של החודש. המויומנט הראשון – הפרימה וורה – מילאן סן רמו.

המירוץ הארוך ביותר עם כמעט 300 ק”מ בצפון איטליה ממילאנו לסן רמו, אשר רובו התשה מתמשכת על קו החוף של הים הליגורי ומסתיים בשתי הגבעות המפורסמות, הצ’יפרסה והפוג’יו שמזקקות פלוטון של 150 רוכבים לכמה בודדים שיגיעו לקו ראשונים. לפני שנתיים היה זה פטר סאגן שתקף בפוג’יו וגרר אחריו את מיכאל קוויטקובסקי (סקיי) ואת אלאפיליפ למירוץ לקו שהסתיים בפוטו פיניש מדהים בו הפולני מסקיי ניצח. השנה הגיע הזמן לתיקון.

סגירת המעגל על הפוג’יו

קוויקסטפ נכנסו ראשונים לפוג’יו במטרה להכתיב קצב רצחני שלא יאפשר כלל התקפות. המטרה היא להגיע לראש הגבעה כקבוצה יחסית גדולה הכוללת את הספרינטר שלהם אֵלִיה ויויאני. אם ויויאני יהיה בקבוצה הראשונה לקו, אפילו שתהיה גדולה, סיכוייו לנצח בספרינט המוני גבוהים. אבל כדי שהתכנית תעבוד צריך לשמור על האיזון העדין בין קצב גבוה שימנע התקפות בעליה לבין קצב שויויאני, שאינו מטפס טבעי, יוכל להחזיק.

בערך באמצע העליה נראה שויואני לא מצליח להשאר עם הראשונים והזאבים מורידים קצת את הקצב. מיד כשהמהירות ירדה ההתקפה הראשונה משוגרת על ידי אלברטו בתיאול (EF Education) אשר לא גררה תגובה נחרצת אך נראה שלא תצלח. כאשר בתיאול מוחזר פרץ אלאפיליפ בעוצמה להתקפה משלו. זה כבר לא יכול להישאר ללא תגובה ומייד אחריו פרצו סאגן וקוויטקובסקי לשידור חוזר של 2017. אליהם הצטרפו בתחילת הירידה לקו הסיום הקצפת של הפלוטון שכוללת בין השאר את מנצח השנה שעברה וינצ’נזו ניבלי (בחריין מרידה), אלוף העולם אלחנדרו וולוורדה (מוביסטר) ושוב אלוף הסייקלו-קרוס לשעבר ווּט-וואן-ארט (יאמבו ויסמה) ויצרו קבוצה מצומצמת של עשרה רוכבים שיתחרו על הספרינט.

הספרינט של אלאפיליפ

כולם הסתכלו על סאגן, שלמרות שלא היה במיטבו בשבועות האחרונים הוא עדיין סאגן, והמתמודד הכי מסוכן לספרינט. סאגן לא נתן להם לשים אותו בראש והאט את המהירות של הקבוצה לקראת הקו. כולם חיכו לתחילת הספרינט, מתבוננים אחד בשני. הראשון להדליק מבערים היה מאטק מוהוריג’ (בחריין מרידה) שהגיע מאחור והפתיע את הרוכבים שנעצו מבטים על כולם חוץ ממנו. אלאפיליפ מיד תפש את הגלגל שלו ועבר אותו כ-150 מטרים מהקו, מוקדם יחסית לספרינט, אבל הצליח לשמור על מהירות כך שכל השאר פשוט לא הצליחו לעבור אותו.

לנצח מוניומנט – יש. זהו הניצחון השביעי של ג’וליאן אליפיליפ העונה ועוד לא אפריל. זהו הניצחון ה-19 של דקונינק קוויק סטפ העונה אבל מי סופר?
“אין כמעט מסלול שהוא לא יכול לנצח” מעיד עליו מנהל קבוצתו פטריק לאפֵבֶר. “אולי חוץ מפריז רוביי, אבל אני לא בטוח”. גם אנחנו לא… וגם תוהים, האם הגיע סוף סוף, אחרי 35 שנים, הצרפתי שמסוגל אולי לזכות גם בטור דה פראנס?

מאת: אורן ארד