ב 20 לינואר 2013 תיפתח עונת מרוצי הכביש באופניים. אחרי שלושה חודשים של התארגנות, מחנות אימונים, הסכמי חסות חדשים של הקבוצות והעברות של רוכבים, מגיעות הקבוצות לקו הזינוק. מרוץ הפרו טור הראשון של השנה (Tour Down Under, 20-27.1.2013).

מהו הפרו טור?

זהו סבב מרוצי הכביש העולמי. מקביל במידה רבה לסבב הפורמולה 1. סבב המרוצים העולמי כולל מרוצים בכל העולם ו 18 קבוצות שמחויבות ורשאיות להתחרות בכל המרוצים. המרוצים מחולקים לשלוש קטגוריות:

 1. מרוצים חד יומיים – (מזנקים יחד ומי שמגיע ראשון לקו הסיום מנצח) מכונים גם קלאסיקות ושיאם בחודשי מרץ-אפריל.
 2. מרוצי שלבים – (מרוץ הנערך על פני מספר ימים, בדרך כלל 2-10, והמנצח בו הוא זה שגמע את כל השלבים בזמן הקצר ביותר) רובם נערכים בשבועות שקודמים לגראנד טורס, ומהווים הכנה למרוצי הגראנד טור היוקרתים.
 3. שלושת הגראנד טורס – מרוצי האופניים היוקרתיים ביותר הנערכים על פני שלושה שבועות ו 20 שלבים  – הג’ירו האיטלקי במאי, הטור דה פראנס ביולי והטור הספרדי (וואלטה) בספטמבר.

בכל אחד מהמרוצים מוזמנות קבוצות נוספות, שאינן מהדרג הבכיר, על מנת להשלים דבוקה של כ 200 רוכבים. קבוצות מעמידות בין 7 ל 9 רוכPro-Tourבים למרוץ ולפעמים נדרשות להשתתף בכמה מרוצים בו זמנית כך שהסגלים מונים כ 25-30 רוכבים.


כמו בכל ענף ספורט גם קבוצות האופניים נערכות לעונה החדשה על ידי בנית סגלים שינסו להביא כמה שיותר נצחונות וחשיפה לנותני החסות. הנה סקירה של הקבוצות המרכזיות והרוכבים הבולטים שלהן לקראת 2013:

קבוצת סקיי פרו סייקלינג, אנגליה, רוכבת על אופני Pinarello

קבוצת סקיי הייתה הקבוצה המצליחה ביותר ב 2012. הקבוצה זכתה בשני המקומות הראשונים בטור דה פראנס עם בראדלי וויגינס וכריס פרום, שגם זכו במדליות הזהב והארד במרוץ נגד השעון האולימפי. וויגינס גם ניצח את מרוץ השלבים פאריס-ניס ואת הדופינה ליברה, שנחשב למרוץ ההכנה לטור דה פראנס. מארק קאבנדיש, המאיץ (ספרינטר -רוכב המתמחה בנצחון שלבים ומרוצים המסתיימים בספרינט המוני אל קו הסיום) הטוב בעולם זכה ב 3 שלבים בגירו האיטלקי, בשלושה שלבים בטור דה פראנס ובעוד מספר קטעים במרוצים אחרים. סקיי השיגה כל מה שסימנה כמטרות.

השינויי המשמעותי ב2013 הוא עזיבתו של מארק קאבנדיש. רוכב כמו קאבנדיש דורש קבוצה שתעבוד עבורו ותילחם לנצח כל קטע ספרינט. הצורך הזה נוגד במידה רבה רכיבה עבור מועמדים לדרוג הכללי במרוצי גראנד טור. לקראת 2013 סקיי, שעם וויגינס ופרום, מחזיקה בשניים מרוכבי הגראנד טורס הטובים בעולם בנתה קבוצה לנצח את 3 הגראנד טורס. עדיין לא ברור מי יוביל את הקבוצה באיזה מרוץ, ויש מידה מסוימת של מתח בין פרום לוויגינס לגבי קבלת המעמד של המוביל בקבוצה. מנהל הקבוצה, דייב בריילספורד, יזדקק לכל הנסיון שיש לו על מנת להוציא את המיטב מהשניים מבלי שהאגו והמוטיבציות הסותרות שלהם יפגעו בקבוצה.

הסגל של סקיי נותר יציב ברובו עם מספר רוכבים צעירים. מבין הצעירים צריך לשים לב לג׳ונתן טירנן-לוק. הבריטי הצעיר שניצח את הטור הבריטי והרשים מאד באליפות העולם (מרוץ חד יומי של 260 קמ) מגיע לליגה של הגדולים. הוא יכול להיות הפתעת השנה.

קבוצת קאטיושה, רוסיה, רוכבת על אופני Canyon

קטיושה היא אולי הסיפור של ענף האופניים השנה: החלטות תמוהות של ה UCI  (הארגון העולמי לספורט האופניים), באיחור גדול ובאופן לא עקבי גורמות לאוהדים ולקבוצות חוסר יכולת להבין מה קורה. קטיושה היא קבוצה מצוינת, שמשום מה לא נבחרה לפרו טור, למרות שיש מאחוריה חסות חזקה וברשותה הרוכב הבולט של 2012 בדמותו של יואקים רודריגז הספרדי שהגיע שלישי בוואלטה הספרדית ושני בג’ירו האיטלקי שנה שעברה. אף אחד לא באמת מבין מדוע קטיושה לא מהווה חלק מן הפרו טור ומה יעלה בגורלה כאשר מקומה במרוצים הגדולים לא מובטח. יש דיבורים על קשר לסמים ואתיקה בעייתית. אם אלה פני הדברים יבוא ה UCI ויוכיח. האם יש סטנדרט אחד של שיפוט מול כל הקבוצות? ההחלטה הלא מנומקת והדין הלא מנומק הם בעיות שראינו כבר קודם במשפטים ארוכים, סחבת והעדר אחידות בענישה.

קבוצת סקסו בנק – טינקוף בנק, דנמרק, רוכבת על אופני Specialized

קבוצת סקסו-טינקוף פותחת דף חדש לקראת 2013. שנת 2012 הייתה שנה כלכלית וספורטיבית קשה עבור הקבוצה, ומחנה האימון בישראל בתחילת ההכנות ל 2012 התברר כקטע השיא של העונה…

עם תקציב קטן ועם אלברטו קונטדור שהיה מושעה עד אוגוסט, לא היו לקבוצה הכלים הדרושים להתמודד על נצחונות, ולמעט נצחונות במספר מרוצים שאינם מהדרג הראשון לא נרשמו השגים משמעותיים. באוגוסט זה השתנה: עם חסות נדיבה של אולג טינקוף (השמועות מדברות על כ 7 מליון דולר) ושובו של אלברטו קונטדור, רעב לנצחונות, החל ביורן ריס, מנהל הקבוצה לבנות את 2013.

קונטדור זכה בוואלטה הספרדית לאחר מאבק מרתק ומיד לקראת סיום העונה החלו הדיווחים על הרוכבים שיצטרפו לסגל ב 2013.

קונטדור הוא הרוכב המעניין ביותר בדבוקה. היכולת הפנומנלית שלו לשנות קצב בעליות, האלמנט המרשים ביותר ברכיבת אופניים תחרותית, משנה מרוצים. מאבק הסגנונות בין קונטדור לבין ה׳רובוטים׳ של סקיי שיודעים לרכב בקצב אחיד וגבוה עד שכל מתחריהם שובקים הוא הסופר קלאסיקו של מרוצי האופניים. ביולי, כשהם יגיעו להרים של צרפת נקבל את אחד ממאבקי הספורט הגדולים של 2013.

עם הכסף החדש, ריס בנה סביב קונטדור קבוצה מרשימה: רומן קרוזיגר הצ׳כי, רוכב גראנד טורס מצטיין בעצמו ומייקל רוג׳רס האוסטרלי, שהגיע מקבוצת סקיי והיה חלק מהרכבת שהובילה את וויגינס לניצחון בטור דה פראנס, יחזקו משמעותית את קונטדור בגראנד טורס. דניאלה בנאטי האיטלקי ינסה לנצח ספרינטים עבור הקבוצה והרכב של וותיקים וצעירים מבטיחים עונה מענינת מצד סקסו-טינקוף.

רן מרגליות הישראלי שרכב בקבוצה ב 2012 לא חידש את חוזהו בקבוצה.

קבוצת אסטנה, קזחסטן, רוכבת על אופני Specialized

קבוצת אסטנה היא למעשה קבוצה של מדינה. בתמיכה של הממשלה הקזחית ותחת הנהגתו של אלכסנדר וינוקורוב – אחד הרוכבים המענינים והשנוים ביותר במחלוקת בדבוקה המקצוענית, עברה אסטנה מתיחת פנים רצינית לקראת 2013.

2012 היתה שנה שלא הביאה עמה השגים יוצאי דופן עבור אסטנה עד בוא הקיץ. אבל אז, ביום אחד, שם וינוקורוב את אסטנה ואת עצמו בספרי ההסטוריה עם מדלית זהב אולימפית. בתצוגה שמאפיינת את הדרך בו רכב וינוקורוב לאורך כל הקריירה שלו, לקח הקאזחי האמיץ את גורל המרוץ בידיו. וכאשר יריביו מיצמצו, ברח כמו שמעטים יודעים והלך עד הסוף, למורת רוחם של מליוני הבריטים שחיכו לראות את קאבנדיש מביא מדליית זהב לבריטניה.

וינצ׳נזו ניבאלי הוא הרוכב האיטלקי הטוב ביותר בשנתיים האחרונות. אחרי שיצא מצילו של איוון באסו, יוצא ניבאלי לחפש את הדבר החסר לו על מנת לזכות בטור דה פראנס. עונת 2012 היתה מצוינת עבור ניבאלי עם נצחון מרשים במרוץ הטיראנו-אדריאטיקו, מקום שלישי בטור דה פראנס ומרוץ מעולה באליפות העולם שהסתיים ללא התוצאה הרצויה.

האם ידע וינוקורוב להוציא מניבאלי את המיטב? האם חלק מהרוח המיוחדת שיש רק לוינוקורוב תיתן לניבאלי את הרגליים שהוא צריך בכדי לטפס את המדרגות הנותרות על הפודיום של הטור?

לצידו של ניבאלי יעמדו גם יעקב פוגלסאנג הדני ויאני ברייקוביץ הסלובני. שני רוכבים מחוננים. פוגלסאנג מגיע אחרי עונה לא טובה בה יחסיו העכורים עם הנהלת קבוצת לאופרד מנעה ממנו השתתפות בטור דה פראנס (למעשה הוא לא התחרה בחצי השני של העונה). הוא צפוי להוליך את אסטנה בג׳ירו האיטלקי. ברייקוביץ הוא רוכב שיכול לנצח מרוצי שלבים קצרים ולהית פועל העל של ניבאלי בטור דה פראנס 2013.

אומגה פארמה קוויק סטפ, בלגיה, רוכבת על אופני Specialized

עונת 2012 היתה עונה מצוינת עבור קבוצת אומגה- קוויקסטפ.

בניגוד לקבוצות שניסקרו עד עתה, מטרותיה של אומגה שונות. אם סקיי, אסטנה, סקסו ועוד מכוונות ובונות קבוצות לניצחון בגראנד טורס, אומגה בונה קבוצה לקלאסיקות האביב החד יומיות ולספרינטים בגראנד טורס.

בלגיה היא אולי המדינה היחידה בעולם בה ספורט האופניים הוא הספורט הפופולארי ביותר. הרבה יותר מכל ענף אחר. וטום בונן הוא אחד משני הגיבורים הלאומיים של הענף.

ב 2012 בונן היה בשיאו! הוא ניצח את 4 מהקלאסיקות בכללן הטור של פלאנדרס, ומה שנחשב למרוץ החד יומי החשוב ביותר – הפאריס רובא.

בונן, רוכב בעל עוצמה אדירה, מתמחה במרוצים הבלגים הקשים הנערכים גם על דרכים משובשות ואבנים משולבות (פאבה). עד לפני שנתיים היה נחשב בונן כספרינטר.

עם הגיעו של מארק קאבנדיש לאומגה ברור שבונן כבר לא יוביל את הספרינטים כשקאבנדיש בסביבה. בונן מכוון לקלאסיקות של האביב באפריל. קאבנדיש יהיה האיש של אומגה בגראנד טורס ובקלאסיקות של הספרינטים. בניגוד לניגוד הענינים בסקיי, כאן לא תהיה מחלוקת. קאבנדיש יקבל קבוצה שתוביל אותו לחולצה הירוקה (הספרינטר המצטיין) בטור דה פראנס ולנצחונות בכל קטע בו לא תהיה גבעה קשה מדי בקילומטרים האחרונים. המפתח יהיה איך ואם ירכבו קאבנדיש ובונן יחד.

בנוסף לשני הכוכבים ימשיך טוני מרטין, גרמניה, אלוף העולם במרוץ נגד השעון, להיות מרוכבי נגד השעון הטובים בעולם ואולי ישפר את יכולות הטיפוס שלו על מנת לנסות לחזק מעמדו במרוצי שלבים ואולי להיות גורם משמעותי יותר בגראנד טורס.

קבוצת BMC, ארה״ב, רוכבת על אופני BMC

עונה מעורבת ב 2012 מובילה ל 2013 עם סגל יציב ומנוסה.

פיליפ ג’ילבר הבלגי המעולה שלא הצליח למצוא את הרגליים של עונת 2011 המשלמת לאורך כמעט כל שנת 2012, הגיע ברגע הנכון ובאחד מרגעי השיא של 2012,  בהתקפה אימתנית אחת, פרק את כל הדבוקה וזכה באליפות העולם. עם חולצת אלוף העולם לגופו ינסה ג’ילבר לשחזר את 2011 ולנצח את כל מרוצי הקלאסיקות המאוחרות.

קאדל אוונס האוסטרלי, מנצח הטורדה פראנס 2011, ינסה להתגבר על ההופעה החלשה של 2012 ולהצליח להיות גורם במאבק בין קונטאדור ורוכבי סקיי על ההגמוניה של הטורים הגדולים.

טיילור פיני האמריקני הצעיר מביא כבר שנה של נסיון ואולי יתחיל להראות ניצנים של יכולת במאבק מול בונן וקאנצ’לארה בקלאסיקות השטוחות.

רדיושק-לאופרד, ארה״ב, רוכבת על אופני Trek

רדיושאק תנסה לשים את האכזבה של 2012 מאחוריה ולפתוח דף חדש.

ב 2012 ראינו מהקבוצה בעיקר פציעות (של פביאן קנצ’לארה השוויצרי ואנדי שלק מלוקסמבורג), סכסוכים (בין יוהאן ברונייל מנהל הקבוצה לאחים שלק ולפוגלסאנג) וחומרים אסורים (פראנק שלק שעניינו עדין לא הסתיים ולא ברור מעמדו לקראת העונה החדשה, התנהלות דומה למקרה של קבוצת קטיושה, גם כאן לא ברור מה קורה).

יחד עם זאת כמות הכשרון ברגליהם של שלק וקנצ’לארה כאשר הם בריאים יכולה לנפץ כל מרוץ לרסיסים.

אנדי שלק מטפס שני רק לקונטדור, כאשר הוא בכושר והכל מתחבר. הבעיה שזה קורה רק כשבאמת כל הכוכבים נעמדים בשורה… שלק חסר יכולת לרכוב נגד השעון ואין לו היכולת לסגור את הפערים שרוכבי הנג”ש הגדולים יפתחו עליו בהרים. סימן שאלה גדול אך מאד מעניין.

פביאן קנצ’לארה הוא הרוכב האולטימטיבי וירובו הגדול של טום בונן בקלאסיקות האביב. ב 2012 הוא נפצע בטור של פלאנדרס בבלגיה והשאיר את בונן ללא יריבים של ממש. בונן ניקה את שולחן הקלאסיקות לבדו.

בנוסף לשלק וקנצ’לארה נראה את יינס וויגט שמנצח מרוצים ומכאיב לכל הילדים גם אחרי גיל 40, את כריס הורנר, סבא נוסף שמשתבח עם השנים, ומספר לא מבוטל של צעירים מבטיחים.

קבוצות נוספות בקצרה:

גרמין-שארפ, ארה״ב, רוכבת על אופני אופני  Cervelo

גרמין הפתיעה ב 2012 כאשר הרוכב הקנדי שלה ריידר הייסדייל זכה בג’ירו האיטלקי תוך הצגת יכולת אישית מרשימה. בטור סבלה הקבוצה פציעות קשות במהלך המרוץ והייסדייל ששימר כושר גבוה נאלץ לפרוש. גרמין לא עברה שינויים משמעותיים ותמשיך לעבוד עבור הייסדייל.

אנדרו טאלאנסקי האמריקאי הצעיר והמעולה, יוביל גראנד טור שני עבור הקבוצה וצפוי להמשיך את דרכו אל עבר העשיריה הראשונה של רוכבי הגראנד טורס בעולם.

קבוצת קנונדייל, איטליה, רוכבת על אופני Cannondale

קבוצת ליקוויגז של השנים האחרונות תהיה קבוצת קנונדייל ב 2013: מעבר משמעותי לקדמת הבמה לחברת האופניים המתעוררת הזו, מנותנת חסות משנית שעוברת עתה להיות נותנת חסות ראשית. המאמץ להחזיק קבוצת פרו טור הקשה מאוד על סרוולו בעבר ויש הטוענים שהיה גדול עליה. לא לחינם אנחנו לא רואים כמעט קבוצות פרו-טור מקבלות חסות ראשית כזו, למרות שלכאורה היה הגיוני שחברות האופניים הגדולות בעולם יחזיקו קבוצות משלהן. יהיה מעניין לראות את ההשפעה של החסות הזו על קנונדייל. ניראות תקשורתית משמעותית ואהדת אוהדים היא כנראה תרוויח, תוך מאמץ כלכלי לא מבוטל שיכול להתברר כחרב פיפיות.

איוון באסו האיטלקי הוותיק ינסה לייצר ג’ירו איטליה חזק נוסף בעוד הקריירה שלו צועדת אל עבר השקיעה.

פיטר סאגאן, ילד הפלא הסלובקי שניצח כל דבר ב 2012 ימשיך להיות כח מוביל. המאבק בינו לבין קאבנדיש על החולצה הירוקה בטור דה פראנס עומד להיות לא פחות ממדהים.

קבוצת מוביסטאר, ספרד, רוכבת על אופני Pinarello

אלחנדרו וולורדה הספרדי ימשיך להיות הבסיס בגרנד טורס והרוכב היחידי שיכול לנצח את ג’ילבר כאשר המרוץ מסתיים בעליה של עד שני קילומטרים.

 

קבוצת בלאנקו, הולנד, רוכבת על אופני Giant

אחרי שראבובנק, הבנק ההולנדי הכתום, הפסיק את החסות הארוכה ביותר בענף האופניים, קבוצת בלאנקו קמה מן ההריסות של ראבובנק. רוברט חסינק ההולנדי ימשיך להיות הגורם המשמעותי בגרנד טורס ויקווה להימנע משתי הבעיות הגדולות שלו – ימים חלשים והתרסקויות כואבות מדי.

מארק רנשאו האוסטרלי ימשיך להאבק על מקומו בספרינטים בנסיון להוכיח שהוא יכול להיות ספרינטר איכותי בעצמו ולא רק מוביל על של אחרים.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Jig_X1cvuMU [/youtube]

שאר קבוצות הפרו טור

 • קבוצת AG2R La Mondiale, צרפת, רוכבת על אופני Focus

 • קבוצת אוסקלטל-אוסקדי, ספרד (חבל הבאסקים), רוכבת על אופני Orbea

 • קבוצת FDJ, צרפת, רוכבת על אופני Lapierre

 • קבוצת לאמפרה-מרידה, איטליה, רוכבת על אופני Merida

 • קבוצת לוטו-בליסול, בלגיה, רוכבת על אופני Ridley

 • קבוצת אוריקה גרין-אדג’, אוסטרליה, רוכבת על אופני Scott

 • קבוצת ארגוס-שימנו, צרפת, רוכבת על אופני Felt

 • קבוצת וואקאנסולייל, צרפת, רוכבת על אופני Bianchi

אופניים הוא הענף הכמעט יחידי בו כל רוכב, אבל באמת כל אחד, יכול לנצח. בכל אחת מהקבוצות בסבב רוכבים חזקים ואיכותיים שיכולים ביום נתון לנצח כל מרוץ. תאונות ומזג אויר, קהל ודרכים משובשות, כל דבר יכול להשפיע על כל מרוץ. בגלל זה ובגלל הנוף זהו הספורט היפה בעולם.

שנת מירוצי כביש טובה!