דן מרטין (UAE) סופסוף מנצח. רומן בארדֶה (AG2R) וטום דומולן (סן-ווב) מאבדים זמן אחרי שהתנגשו זה בזה בתזמון הכי גרוע, פרום לא מצליח לעמוד בקצב ומאבד 5 שניות, אבל גרג ואן אברמט מצליח להגן על הצהובה.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

השורה התחתונה

בעליה האחרונה – המור-דה-בריטן, נמשכו הניסיונות להרחיק את ואן אברמט ולזכות בחולצה הצהובה. ההתקפות יצאו בצרורות עם אלאפיליפ (קוויק סטפ) וגריינט תומס (סקיי) שניסו ללא הצלחה לשבור את הבלגי הקשוח בצהוב. גם ריצי’ פורט (BMC) הצטרף לחגיגה, ולא בשביל להשיל מחברו לקבוצה את הצהובה אלא בניסיון להרחיק את מתחריו בדירוג הכללי בעליה הקצרה, ניסיון שהצליח להרחיק את כריס פרום בכמה שניות בודדות. כשדן מרטין תקף נתנו לו לפתוח פער כי הוא לא הפריע לקרב על הצהובה ולא לדירוג הכללי. לקראת הקו כבר לא ניתן היה לעצור אותו מלנצח. גרג ואן אברמט ימשיך להוביל את הטור דה פראנס, קרוב לוודאי לפחות עד ליום המנוחה.

סיכום היום

הבריחה היום הכילה את דיון סמית’ (Wanty–Groupe Gobert) שלבש כבר את החולצה המנוקדת אחרי היום השני והוא הצליח בחצי הראשון של היום להשוות את הניקוד הדרוש כדי להחזיר לעצמו את ראשות קטגורית ההרים.

לצערו מלך ההרים הנוכחי אשר ישב בפלוטון כל היום הצליח לחטוף את 2 הנקודות שחיכו במעלה הטיפוס הראשון למור-דה-בריטן ובכך שמר את החולצה לעצמו לעוד יום.

הפודיום

  • הדירוג הכללי – החולצה הצהובה: גרג ואן אברמט – BMC
  • דירוג הנקודות – החולצה הירוקה: פטר סאגן – בורה הנסגרו (199 נק’)
  • דירוג ההרים – החולצה המנוקדת: תומְס סקורג’ן – טרק סגפרדו (6 נק’)
  • הרוכב הצעיר – החולצה הלבנה: סורן אנדרסן – סן-ווב
  • הרוכב האגרסיבי – מספר אדום: דמיאן גודין – דירקט אנרג’י
  • הדירוג הקבוצתי: QuickStep Floors

הדירוג הכללי אחרי שלב 6

היום: שלב 7 – Fougères > Chartres

יום די שטוח בן 231 ק”מ. היום הארוך ביותר בטור. יום לספרינטים. זהו יום מעבר קלאסי, זאת אומרת שמטרת היום במרוץ היא להגיע מנקודה א לנקודה ב, לצבור קילומטרים ולהתקרב לנקודת העניין הבאה שמחכה לנו בצפון צרפת.

נקודת ההרים הבודדת שמחכה לנו לא תהיה מספיקה כדי לקחת את החולצה מבעליה הנוכחים תומְס סקורג’ן (טרק סגפרדו) אשר כבר התהדר באופני Trek Madone SLR 9 Disc חדשים וכמובן מנוקדים.

נקודת הספרינט כ-63 ק”מ מקו הסיום תדרוש מסאגן להיות ערני  אפילו שאחיזתו בחולצה הירוקה מתהדקת מיום ליום. נקודת הבונוס כ-31 ק”מ מהסיום קרוב לוודאי תלך לבריחה, וגם אם לא, יום זה לא מאפשר הזדמנויות להשתלט על הצהובה אז לא צפוי שם מאבק גדול. הגישה לקו הסיום לא מאוד טכנית ונקווה לראות חברים שעוד לא ראינו השנה משתתפים בספרינט. זהו יום להנות מהנופים, מהטירות, מאמנות צורנית של טרקטורים והמחזה המרהיב של פלוטון צבעוני דוהר בכבישי צרפת.

מה הרעיון בבריחה שלא תצליח?

בעיצומו של השבוע הראשון בטור זהו זמן טוב לדבר קצת על נושא ששואלים אותי רבות עליו: מה הרעיון בבריחה? הרי מדובר על רוכבים לא מפורסמים אשר יוצאים למסע נואש בעל סיכויים אפסיים לנצח, וכאשר הבלתי נמנע קורה והם חוזרים לפלוטון, על פניו נראה שעבדו הרבה ולא קיבלו כלום. לא זה המצב.

נותני החסות

לא סתם הבריחה האופיינית כוללת רוכבים מקבוצות מהדרג הנמוך. אלו קבוצות אשר תלויות בנותני חסות מספיק אמיצים להשקיע בקבוצה שכנראה לא תעמוד על הפודיום בפאריס. לכן מצופה מהרוכבים הללו לצאת לבריחות על מנת לתת חשיפה טלויזיונית מקסימלית לשמות הספונסרים המודפסים על החולצה ולאופניים עליהם הם רוכבים. אין עוררין שהבריחה מקבלת מקסימום זמן מסך.

החשיפה

מי שמע על רוכב צעיר ומבטיח שרוכב כל היום בתוך הפלוטון? אף אחד. ומי שמע על רוכב צעיר ומבטיח שיוצא יום יום לבריחה? כולם – כל הזמן! לשאלה מה הרוויח הרוכב שהיה בבריחה כל היום אבל נתפס בסוף ללא ניצחון התשובה היא פרסום וכבוד. זה בהחלט משהו שהוא יכניס לרזומה שלו, ויזכר לטובתו כשיחפש לחדש חוזה בקבוצה או לקבל חוזה חדש בקבוצה אחרת. כדאי לו.

הסיכוי הקטן

תמיד קיים סיכוי שהפלוטון לא יצליח להדביק את הבריחה והיא תנצח. הסיכוי הזה שווה הכל. במירוצים חד יומיים כמו הקלסיקות באביב הסיכוי של הבריחה לנצח הוא כמעט אפסי, אך במרוץ רב יומי כמו הטור דה פראנס זה תלוי בסוג השלב.

בימים שצפויים להסתיים בספרינט, הבריחה לא תנצח כי קבוצות הספרינטרים ישמרו על הפער מהפלוטון ויסגרו אותו לקראת הסיום. אך בימי ההרים גבוהים שעוד לפנינו, כאשר הפער בין מובילי הדירוג הכללי לבין שאר הפלוטון נמדד בעשרות דקות, רוכבי ה-GC לא יתנגדו לאפשר לבריחות לנצח כל עוד אין בהם מישהו שמדורג גבוה, ולכן עוד נראה בריחות מנצחות.

ואם ישנן שאלות נוספות או הערות/הארות על הטור דה פראנס, הכללים, הרוכבים, הטקטיקות וכל מה שמעניין במירוץ הנפלא בתבל, אנא הגיבו בתגובות לכתבה והמדור ישמח להרחיב.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

ביקרתם כבר במגזין הריצה שלנו? אתם חייבים! לחצו פה: