וואלטה אספנה לא יכול היה לבחור לעצמו תזמון יותר גרוע השנה. בחודש האחרון שיננו שוב את ההבדל בין קוקה לוואזרי, ראינו את שני בלוך מוכיחה שגבולות קיימים רק בראש, ראינו דרמות אדירות במירוצי הכביש לגברים ונשים וראינו את “שלומי שלנו” (במלרע) נדבק עם המגן דוד לזנב של נינו שורטר לסיבוב שלם! מי צריך עכשיו עוד גראנד-טור? אפילו לגרטל כבר נגמרו המילים. אולי רק הצצה על הפרופילים מהגיהנום והעובדה שבכל זאת קינטנה ופרום (שוב) שם ישכנעו אותנו בכל זאת? בואו ננסה.

כתב: יניב שור
תמונות: ASO
1

פודיום וואלטה 2015 – לא חזרו למהדורת 2016

בשנים האחרונות ממצב עצמו הוואלטה אספנה כטור של מטפסים, ומהדורת 2016 שהתחילה בשבת לא הולכת להיות שונה. עם לא פחות מ-51 פסגות מדורגות וחצי מהקטעים עם סיום בעליה, הספרינטרים יחפשו מקום אחר להעביר בו את הקיץ. על קו הזינוק סוללה של רוכבים חזקים מאוד ובתוכם קונטדור, פרום, קינטנה ווולורדה, צ’אבס – משעמם זה לא יהיה.

לא הצליח במשחקים האולימפיים. יחזור לחייך בוואלטה? כריס פרום

לא הצליח במשחקים האולימפיים. יחזור לחייך בוואלטה? כריס פרום

 

“לה וואלטה” כמו שמכונה בספרד הוואלטה אספנה סובל בשנים האחרונות ממשבר זהות קל. ASO ששולט במרוץ וגם בטור דה פראנס מתקשה להפוך אותו למרוץ אטרקטיבי ומחויב לטור כגראנד-טור העיקרי במהלך השנה. הניסיון למצב אותו כטור של מטפסים לא מצליח בינתיים כי בפועל אין אף רוכב מהשורה הראשונה שמתמקד בהכנה למרוץ הזה. כולם מגיעים מסיבות שונות אחרי שכבר התמקדו במירוצים אחרים:

  • המאוכזבים: קונטדור שנפצע בטור וקינטנה שהגיע שני באותו המירוץ אבל עם ריח של כלום
  • אלו שמנסים להוכיח שאפשר פעמיים בשנה: פרום אחרי הטור ואסטבן צ’אבס אחרי מקום שני בג’ירו
  • מי שמנסה להוכיח שאפשר שלוש פעמים בשנה: וולורדה שלישי בג’ירו ושישי בטור
  • אלו ששומרים על כושר לקראת אליפות העולם ובאים לסובב רגלים

מטבע הדברים הרוכבים האלו לא מגיעים בשיא כושרם למירוץ וגם שרפו חלק מהפועלים החזקים שלהם במירוצים הקודמים. אם נוסיף לזה את ארו שלא מגיע להגן על תוארו מ-2015 ואת הפצועים מריו – ניבאלי וריצ’י פורט – נקבל נקודת פתיחה קצת בעייתית למירוץ שמנסה להיות אטרקטיבי.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

לה וואלטה – השבוע הראשון

המירוץ התחיל בנג”ש קבוצתי שהסתיים בנצחון של סקיי ויתרון קטן לפרום מיד בפתיחה. שלא כמו בטור, לא צריך לחכות יותר מדיי לאקשן – הקטעים השלישי והרביעי בשבוע הראשון הציגו פעמיים סיום בעליה וכבר הציפו את ההבדלים בין המועמדים כאשר קונטאדור מאבד הרבה זמן לאחרים.

פרופיל שלב 3 - סיום באחת העליות הכי תלולות שמשובצות בוואלטה.

פרופיל שלב 3 – סיום באחת העליות הכי תלולות שמשובצות בוואלטה.

 

פרופיל שלב 4 - סיום שני בעליה בתוך השבוע הראשון!

פרופיל שלב 4 – סיום שני בעליה בתוך השבוע הראשון!

השבוע השני

בשבוע השני נכנסים כבר להרים הגבוהים יותר, כאשר שלב 8 מציג את הגירסה של הוואלטה ל”קטע שטוח” שבסיומו התפלחה לה עליה ברמה 1 לגובה 1600 מטרים…

בהמשך השבוע עוד 3 שלבים רצופים עם סיום בעליה והמגמה ברורה. המארגנים פשוט סידרו כאן ערימה של הרים שהופכת את המירוץ למאוד לא צפוי. כל יום יכול להעניש וליצור פערים בדרוג הכללי ויש אינסוף אפשרויות להתקיף.

פרופיל שלב 8 - בטור היו רוכבים אותו בכיוון ההפוך...

פרופיל שלב 8 – בטור היו רוכבים אותו בכיוון ההפוך…

פרופיל שלב 9 - מסתיים בירידה קלה אבל עם 4 עליות מדורגות - יום קלאסי לבריחה.

פרופיל שלב 9 – מסתיים בירידה קלה אבל עם 4 עליות מדורגות – יום קלאסי לבריחה.

פרופיל שלב 10 - עוד סיום בעליה קשה עם גובה מצטבר של מעל 1000 מטר.

פרופיל שלב 10 – עוד סיום בעליה קשה עם גובה מצטבר של מעל 1000 מטר.

פרופיל שלב 11 - סיום בעליה - רביעי ברצף!

פרופיל שלב 11 – סיום בעליה – רביעי ברצף!

השבוע השני של הוואלטה מסתיים בשני שלבים מהגיהנום – 14 ו-15.

שלב 14 אימתני במיוחד ובדרך כלל רואים שלבים כאלו ביום האחרון או בזה שלפניו. בוואלטה הוא באמצע, למה לא. השלב הזה בהחלט יכול להכריע אבל יחשוף את המוביל לשבוע וחצי של התקפות כך שמבחינה טקטית זה לא מתאים לכל אחד. אם כריס פרום עדיין רענן אז זה בדיוק השלב שבו סקיי מפרקת את הפלטון ופרום נותן 600 וואט על העליה האחרונה. אבל לפחות בעבר, פרום של ספטמבר שונה מזה של יולי ובשלב דומה ב-2015 הוא התרסק ונעלם לתוך הרכב של סקיי.  

פרופיל שלב 14 - כואב.

פרופיל שלב 14 – כואב.

 

פרופיל שלב 15 - שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.

פרופיל שלב 15 – שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.

 

השבוע השלישי

דווקא השבוע השלישי מעט יותר רגוע (באופן יחסי…) ויש בו שני קטעי הרים משמעותיים. הראשון נערך בצרפת בשלב 17 ומסתיים בעליה תלולה מאוד, וארבע עליות מדורגות בסך הכל – דווקא בזכות פרופיל קצת יותר שפוי הרוכבים עשויים להיכנס להתקפות ופחות לשמור אחד על השני. לכן השלב הזה עשוי להיות משמעותי לדרוג הכללי ומספיק קרוב לסוף המירוץ כדי לשמר את היתרון.

פרופיל שלב 15 - שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.

פרופיל שלב 15 – שוב כואב, והפעם גם גבוה במשך כל היום.

 

שלב 20 כרגיל בנוי כדי להכריע את המרוץ והשנה מציג 5 עליות מדורגות. ההפרשים בכניסה לשלב הזה יקבעו את מידת האגרסיביות שלו. יש לי הרגשה שאחרי כל כך הרבה עליות כבר לא יהיה כאן מאבק על ראש הדרוג, אבל אולי על הפודיום.

פרופיל שלב 20 - בנוי כשלב מסכם קלאסי.

פרופיל שלב 20 – בנוי כשלב מסכם קלאסי.

 

הקהל המקומי ימשיך לזרום אל צידי המסלולים. מבחינתו הכל כרגיל והוואלטה היא מסיבה ספרדית

הקהל המקומי ימשיך לזרום אל צידי המסלולים. מבחינתו הכל כרגיל והוואלטה היא מסיבה ספרדית

לסיכום

וואלטה 2016 יצטרך להתפתח למירוץ דרמטי במיוחד כדי לקבל תשומת לב ראויה השנה. בשנה בעברה זה בהחלט קרה, עם ההפתעה הגדולה של טום דמולן ועם המאבק של פאביו ארו כל הדרך עד לניצחון במדריד. השנה פתיחה חלשה של קונטאדור האליל המקומי מאיימת להוריד עוד את העניין במרוץ, אנחנו כרגיל ב-BIKEPANEL נעקוב ביחד איתכם ונדאג שלא תפסידו שום דבר.

כתב: יניב שור
תמונות: ASO