ג’וליאן אלאפיליפ מנצח את השלב אחרי קציר מוצלח של נקודות הרים. יום של דם ודמעות לרוכבי הטור דה פראנס אך ללא שינויים בדירוג הכללי.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

גז מדמיע עוד לא היה לנו…

דרמה גדולה וחריגה התחוללה אתמול בתחילת השלב בטור דה פראנס, והפעם היא לא קשורה לסקיי. מחאת חקלאים שכנראה אינה קשורה לטור ניסתה לחסום את הדרך בפני הרוכבים. המשטרה הצרפתית לא בזבזה זמן ופיזרה את המפגינים בעזרת גז מדמיע. לרוע המזל הפלוטון נחשף גם הוא לגז ורוכבים החלו לסבול מצריבות בעיניים. מנהל המרוץ עצר את הפלוטון לגמרי כדי לאפשר לרוכבים שנפגעו לקבל טיפול לפני שהמירוץ התחדש, ואיתו הניסיונות לגבש קבוצת בריחה. כאשר הפלוטון סוף סוף אפשר לקבוצה של 47 רוכבים להתרחק, עברו כבר יותר מ-100 ק”מ.

סאגן מוריד הילוך

פטר סאגן (בורה הנסגרו) למעשה הבטיח לעצמו את החולצה הירוקה ולכן היום לראשונה לא טרח אלוף העולם להצטרף לבריחה על מנת לאסוף את מלוא הניקוד בספרינט הבייניים כהרגלו. כל מה שסאגן צריך לעשות כדי לזכות בירוקה השישית שלו בפריז הוא להגיע לשם עם הפלוטון. יהיה מעניין לראות כיצד ימשיך את הטור. מן הסתם  הוא יתחרה על שני הספרינטים שנותרו מתוך מטרה להוסיף לרזומה שלו ניצחונות, אבל אין לו כל סיבה להלחם על ספרינט הביניים שנותרו.

הקרב על המנוקדת מתקרב להכרעה

בשלב זה של המירוץ ישנם שני רוכבים בלבד אשר מתחרים ברצינות על קטגורית ההרים. ג’וליאן אלאפיליפ (קוויק סטפ) לובש את החולצה המנוקדת מאז השלב העשירי בו התחילו ההרים הגבוהים, הוא מגן עליה בהצלחה בפני זוכה הקטגוריה בשנה שעברה ווארן בארגיל (פורטונאו-סמסיק). השניים התחרו אתמול על כל נקודה אפשרית אך היה זה אלאפיליפ שיצא כשידו על העליונה והעלה את היתרון שלו ל-49 נקודות בתחרות מלך ההרים. בסוף עליה האחרונה לקוֹל דֵה פוֹרטילוֹ היה זה אדם ייטס (מיצ׳לטון סקוט) שעבר את הפסגה ראשון אחרי שתקף סולו מראש הבריחה המצומצמת שהגיעה כד כה.

ייטס, שוויתר על שאיפות ה-GC בטור הזה וניסה לפחות להשיג ניצחון בשלב, התחיל את הירידה המהירה בפער נאה ממתחריו אך איבד שליטה באחת הסרפנטינות, נפל ואיבד את ההובלה לאלאפיליפ שעבר אותו והגיע לקו הסיום ראשון. התרסקותו של ייטס היתה דרמטית אך לא כמו זו של פיליפ ג׳ילבר (קוויק סטפ) אשר איבד שליטה על אופניו ונפל מעבר למעקה הבטיחות בירידה מקוֹל דֵה פוֹרטֵה. הבלגי הקשוח והחבול טיפס חזרה לכביש והצליח לסיים את השלב אך נאלץ לפרוש מהטור עקב ברך שבורה.

ניסיונות להגיע ראשון למעלה

מוביסטר משכו את הפלוטון בקצב גבוה לקראת תחילת הטיפוס לקוֹל דֵה פוֹרטילוֹ. רוכבי ה-GC התחילו את העליה האחרונה ביום כשהמטרה העיקרית היא להגיע לפסגה עם פער שיאפשר לברוח בירידה הטכנית ולהרוויח זמן. מטרה נוספת היתה לנסות ולהבריג עוד מרוכבי הקבוצה קרוב ל-20 המקומות הראשונים בדירוג הכללי לקראת שלב 17 שיפורט בהמשך. לקראת הפסגה תקף מיקל לאנדה (מוביסטר) אבל לא הצליח לייצר פער כאשר כל מובילי הדירוג הכללי ירדו מטה מההר בהובלת מיכאל קוויטקובסקי (סקיי) עד קו הסיום וללא שינויים בראש הטבלה.

הפודיום

  • מנצח השלב – ג’וליאן אלאפיליפ – קוויק סטפ
  • הדירוג הכללי – החולצה הצהובה: גריינט תומס – סקיי
  • דירוג הנקודות – החולצה הירוקה: פטר סאגן – בורה הנסגרו
  • דירוג ההרים – החולצה המנוקדת: ג’וליאן אלאפיליפ – קוויק סטפ
  • הרוכב הצעיר – החולצה הלבנה: פייר רוג’ר לָטוּר – AG2R
  • הרוכב האגרסיבי – מספר אדום: ג’וליאן אלאפיליפ – קוויק סטפ
  • הדירוג הקבוצתי: בחריין מרידה

הדירוג הכללי אחרי שלב 16

היום: שלב 17 – Bagnères-de-Luchon > Col du Portet

יום הררי קצר וקטלני – 65 ק”מ. השלב הקצר ביותר בטור דה פראנס ב-30 שנים האחרונות. מתחילים מייד בטיפוס לקוֹל דֵה פֵרִיסוֹ (דירוג 1), מיד אחריו טיפוס לקוֹל דֵה וַאלוֹרוֹ-אַזֵה (דירוג 1) שאורכו 7.4 ק”מ שיפוע ממוצע 8.3%.. ומייד אחריו מטפסים לקו הסיום שמחכה בראש עלייה חדשה בטור דה פראנס קוֹל ד’פוֹרטֵה (HC) באורך 16 ק”מ בשיפוע ממוצע של 8.7%. מפלצת!

ואם זה לא מספיק כדי לייצר שלב מרתק, הזינוק היום יהיה במתכונת של מרוצי מכוניות, ולא זינוק מתגלגל כנהוג. הפלוטון יחולק על הכביש ל-5 קבוצות לפי הדירוג הכללי כאשר בקבוצה הראשונה יהיו 20 הראשונים בטבלה. המשמעות היא שבתחילת היום מובילי הדירוג הכללי יהיו מרוחקים מהדומסקיטים שלהם שתפקידם למשוך בהרים, ולכן חשוב היה לקבוצות למקם את בכירי הדומסטיקים יחסית גבוה בדירוג הכללי.

המצב הזה גרוע במיוחד לטום דומולן (סן-ווב) אשר יהיה לבד בקבוצת המובילים. לסקיי יהיו את גריינט תומס וכריס פרום. ללוטו יאמבו יהיו פרימוס רוגליג’ וסטיבן קרויצוויק. המצב הכי טוב הוא למוביסטר אשר מחזיקה שלושה רוכבים, שלושת האמיגוס, נירו קינטנה, מיקל לאנדה ואלחנדרו וולוורדה, שלושתם ב-20 המובילים. השאיפה של רוב מובילי ה-GC תהיה, מן הסתם, להתחיל לאט ולתת לדומסטיקים להדביק אותם לפני שמתחילים את האגרסיות. עם זאת יש פה הזדמנות מעולה למוביסטר לכפות קצב גבוה מההתחלה שלא יאפשר כלל לדומסטיקים להגיע קדימה ובכך לייצר מירוץ GC טהור לכל אורך השלב.

צפויה גם הכרעה בשאלה שכולם שואלים את סקיי מהיום הראשון – מיהו מוביל הקבוצה? היום זו כנראה ההזדמנות האחרונה של כריס פרום לבצע מהלך שימקם אותו בראש הטבלה. האם תומס יזרום?

יהיה מרתק לראות. לא מפספסים שניה!

מאת: אורן ארד

צילום: ASO