ואן אברמט הצליח לשמור על הצהובה לעוד יום אבל לא בלי קרב. “המסלול היה קצת כמו בקלאסיקות של הארדנים” אמר פטר סאגן המיוזע בראיון מיד אחרי שניצח בשלב, “מעלה, מטה, שמאלה, ימינה ודרכים קצת צרות. זה היה מסלול יפה”.

מאת: אורן ארד
צילום:  
ASO / Pauline BALLET

השורה התחתונה

הפאנצ’רים מומחי הקלאסיקות ניסו לגבור על ואן אברמט ולחטוף ממנו את החולצה הצהובה, פיליפ ג’ילבר תקף ראשון בתחילת העליה והצליח לייצר פער אבל כ-600 מטר מהקו הצליחו להגיע אליו שאר שאר המתחרים ובראשם ואן אברמט בעצמו כשסאגן על הגלגל שלו.

בתצוגה מרשימה של כח, פרץ אלוף העולם קדימה ותוך ספרינט ארוך בעליה ניצח את השלב. כמו בשלב השני, גם הפעם הוא גבר על סוני קוברלי (בחריין מרידה) שעבר את הקו שני.

אחריהם בשיירה שכמו לקוחה מקלסיקות האביב: פיליפ ג’ילבר (קוויק סטפ), אלחנדרו ולורדה (מוביסטר), ג’וליאן אלאפיליפ (קוויק סטפ), דן מרטין (UAE) והחולצה הצהובה גרג ואן אברמט (BMC). קיווינו לראות גם את מייקל מת’יוס (סן-ווב) מעורב אבל עקב מחלה הוא לא התחיל את השלב ופרש מהטור.

סיכום היום

הטיול במחוז ברטאן התחיל בבריחה של שבעה רוכבים שהצליחו, אחרי כמה ניסיונות, להתנתק מהפלוטון. לפני העליה המדורגת הראשונה מתוך חמש, פרץ קדימה סילבן שבנל ופתח לעצמו פער מתוך ניסיון לשריין לעצמו את החולצה המנוקדת. אחרי שאסף 4 נקודות לבד בקדמת המרוץ, היה זה תומְס סקורג’ן (טרק סגפרדו) שהצליח להשוות עם 4 נקודות הרים משלו.

הקרב על הצהובה התחיל כבר בנקודת הבונוס כאשר ג’וליאן אלאפיליפ (קוויק סטפ) אשר החליט שהוא מוריד מואן אברמט את הצהובה ויהי מה, פרץ מהפלוטון על מנת להתכבד ב-3 השניות שבקו. ואן אברמט היה ערני ורדף אחריו כדי לקחת את שתי השניות של המקום השני וכך מזער את הנזק.

הגישה לסיום היתה מהירה ביותר ובדרך צרה. כבר ב-5 ק”מ לסיום סקיי לא לקחו סיכונים והובילו את הפלוטון במהירות שכבר גרמה לספרינטרים האחרונים שנשארו (כולל פרננדו גביריה) לנשור מהקבוצה הקדמית. סקיי – עם פרום במיקום שני או שלישי מקדימה הובילו את הפלוטון המצומצם על לקילומטר האחרון לפני שהפנצ’רים עברו לקידמת הבמה ונלחמו על הנצחון בשלב.

בחזית קטגוריית הניקוד סאגן חיזק משמעותית את אחיזתו בחולצה הירוקה אחרי שהגיע לקו ספרינט הביניים מיד אחרי גביריה, אבל לקו הסיום הגיע ללא מתחריו בקטגוריה והיום הוא מוביל על גביריה ב-33 נקודות.

הפודיום

  • הדירוג הכללי – החולצה הצהובה: גרג ואן אברמט – BMC
  • דירוג הנקודות – החולצה הירוקה: פטר סאגן – בורה הנסגרו (180 נק’)
  • דירוג ההרים – החולצה המנוקדת: תומְס סקורג’ן – טרק סגפרדו (4 נק’)
  • הרוכב הצעיר – החולצה הלבנה: סורן אנדרסן – סן-ווב
  • הרוכב האגרסיבי – מספר אדום: תומְס סקורג’ן – טרק סגפרדו
  • הדירוג הקבוצתי: QuickStep Floors

הדירוג הכללי אחרי שלב 5

 

טורדה היום: שלב 6 – Brest > Mûr-de-Bretagne Guerlédan

יום גבעות בן 181 ק”מ. המסלול פחות קשה מאתמול אבל עדיין לא שטוח, עם שתי עליות מדורגות (דירוג 3 ו-4) בחצי הראשון, ומסתיים בטיפוס אל מור-דה-בריטן (דירוג 3), משם להקפה אחת וטיפוס נוסף על אותה הגבעה לסיום.

נצפה לראות את מלך ההרים הנוכחי תומְס סקורג’ן (טרק סגפרדו) מצטרף לבריחה המוקדמת היום על מנת לחזק את אחיזתו בחולצה או אולי את סילבן שבנל (דירקט אנרג’י) שינסה שוב לנסות ולזכות בה בעצמו. כך או כך הסיכוי קטן מאוד לבורחים להגיע ראשונים לקו הסיום מפני שגם היום צפוי לובש החולצה הצהובה להיות תחת מתקפה ויש לכך שתי סיבות: האחת היא שזו תהיה כנראה ההזדמנות הריאלית האחרונה של מישהו אשר לא מתחרה על הדירוג הכללי לקחת צהוב בטור הזה. השניה היא מחשבה על שלב 9, אשר בשלבי הפָּאבֵה (דרך מרוצפת אבנים גדולות) רכב הקבוצה של מוביל המרוץ הוא הראשון בשיירת הרכבים אחרי הפלוטון, ואם יש בעיה טכנית אז זהו יתרון עצום.

מאת: אורן ארד

צילום: ASO