באופני שיכוך קדמי הבעיה לא קיימת כי בד”כ יש מקום לשני זוגות מחזיקי בקבוק,  אבל יש לא מעט שלדות שיכוך כפול שמגיעות עם מקום למחזיק בקבוק אחד בלבד וזה לא מספיק. צריך לפחות שניים, ובאירועי מרתון מיוחדים וארוכים במיוחד, כמו למשל היום השני של אפיק ישראל הקרב ובא, צריך לפעמים גם שלושה בקבוקים לרכיבה של עד שעתיים, במיוחד אם שותים קצת לפני הרכיבה בקבוק אחד גדול זה מספיק, אבל לרכיבה ארוכה יותר זו בעיה. איפה ישים בעל אופניים כאלה (שאינו רוצה תיק גב מחולל הזעה ומועקת כתפיים) את הבקבוק השני?

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

פתרונות אלטרנטיביים:

1. תיק – ובתוכו שקית או בקבוקים נוספים להחלפה – זה הפתרון הנפוץ והמקובל, אולם רבים לא אוהבים אותו: הוא מעיק. יש הרבה רוכבים שאוהבים להרגיש ברכיבה את חלק הגוף העליון שלהם משוחרר וחופשי. גם מבחינת אוורור ברור שתיק על הגב מייצר זיעה ומועקה, ולכן היתרון של יכולת שתיה מהקשית תוך כדי הרכיבה נתפס כקטן יחסית: תמיד אפשר לשלוף בקבוק לאיזה שנייה ברכיבה.

2. הכנסת הבקבוק השני לכיס החולצה – אפשרי, אבל רחוק ממושלם. לחלק מהרוכבים זה יותר נוח מהתיק, אבל החיסרון הוא בהפחתת מקום האחסון שנותר כי נשארים רק שני כיסים פנויים מאחור, וכן מתיחה של החולצה למטה. בנוסף ככל שמתקרר יותר יוצאים לרכיבה עם שרוולים, ווסט, או איזה בנדנה לחימום צוואר, ולכן צריך את מקום האחסון הזה יותר מאמצע הרכיבה ועד לסיומה. אחרי כמה רכיבות כאלה חלק מהחולצות שלי פיתחו פס של קריעה קטנה באיזור חיבורי הכיס האמצעי לחולצה. בקיצור זה הורס חליפות רכיבה, ואם אתם משקיעים יותר בביגוד איכותי ויקר תעדיפו לוותר על הפתרון הזה.

צריך למצוא משהו אחר שיאפשר לקחת שני בקבוקים לרכיבה. משהו שיאפשר להנות מרכיבה של שלוש שעות ללא תיק גב מצד אחד, אולם גם ללא הרס חולצות והפחתת מקום האחסון מצד שני. בשל כך הרעיון של מחזיק בקבוק אחורי למוט האוכף הוא בעל פוטנציאל גדול. חיפוש קצר באינטרנט הציג את המוצר הזה: Topeak Cage Mount שעולה כ 9 דולר ב CRC – Chain Reaction Cycles. מאחר והייתי צריך עוד כמה דברים שקשה להשיג בישראל (כגון פלטות 9 הילוכים של שימאנו XTR) איחדתי הזמנות ובצעתי הזמנה (חיסכון ופריטים שאין בארץ – נאלצתי לרכוש באינטרנט…שוב…).

1-009

התקנה ושימוש

ההתקנה מעט מסורבלת ואפשר בקלות לחשוב על פתרונות קלים יותר מהגישה של Topeak: תדרשו לפתוח אלן אחד, להוריד חלק כדי לייצר, ואז להתעסק עם עוד אלן במידה אחרת (!) שפותח את קוטר הטבעת. כאן לא יסתיימו מאמציכם – הטבעת אינה נפתחת לחלוטין והיא רק משנה את גודלה, מה שאומר שכדי להציב על מוט הכיסא תצטרכו לפתוח את מהדק מוט האוכף (הקוויק-רליס או אלן נוסף במקרה הפרטי שלי), לשלוף את מוט האוכף החוצה, להשחיל את הטבעת, לסגור את הקוויק-רליס במקום הנכון לכם ואז להדק את הטבעת של מחזיק-כלוב-הבקבוק הזה. רק אחרי שסיימתם את כל התהליך הזה תוכלו למתקן את כלוב הבקבוק עצמו. מעיק למדי.

די מהר נתקלתי בבעיה חדשה: אי אפשר לשים את תיק האוכף הדי מינימליסטי שלי ביחד עם הבקבוק. בודאי לא בקבוק גדול יחסית כמו הטרמיים למיניהם. נתקעתי – כדי למנוע שימוש בתיק גב או משקל בכיסים נותרתי עם פחות תא טעינה אחד, שאולי יצריך תיק גב או משקל נוסף בכיסים… בשלדה הספציפית לא ניתן לבחור למתקן הזה מיקום נמוך יותר שהיה מתאים לי לבדוק אותו כי הקוטר של השלדה גדול מדי, וגם לא ניתן לפתוח את הטבעת לחלוטין אלא רק להשחיל אותה – כלומר היא מתאימה רק למוטות אוכף.

1-2012-12-24 09.01.08

טוב, אז ויתרנו על תיק האוכף, ויצאנו לדרך

השאלה העיקרית היתה האם זה שורד רכיבת שטח? כן – זה בהחלט שרד רכיבות טכניות למדי בסינגלים. לא היתה בעיה של החלקה ולא של תעופת בקבוק החוצה ממקומו. מאוד קל להושיט יד ולשלוף את הבקבוק לשתיה, אפילו במהלך רכיבה. גם החשש שלא ניתן יהיה לזוז אל מאחורי האוכף התבדה – לא מצאתי כמעט מצבים בהם היתה בעיה להעביר משקל או תחת אחורה. יחד עם זאת מי שרוצה להשתמש בזה לרכיבות אגרסיביות הרי ממילא מומלץ שיוותר – הפתרון הזה לא מתאים למוט כיסה הידראולי ולא מאפשר להוריד את האוכף באלמנטים גם עם קוויק רליס, אבל רוכבים כאלה ממילא מתהדרים בתיק הגב בשמחה.

ברכיבה בימים קרים בגלל התמלאות הכיסים מצאתי עצמי לוקח תיק גב בכל זאת. זה כן הוריד לי משקל מהגב (של המים) אבל לא חסך את הצורך בשימוש בתיק לחלוטין.

1-001

לופ אינסופי וחסרון משמעותי נוסף

נכנסתי ללופ אינסופי: בשביל לוותר על תיק הגב הוספתי את הפטנט הזה, אבל אז נעלם לי מקום לפנימית רזרבית ואיזה מולטיטול – ונאלצתי לקחת תיק גב בשבילם…

יש להודות – המוצר עושה את העבודה הייטב – זו לא בעיה בפתרון הספציפי של החברה הזו: הרכיבה אפשרית גם בסינגלים טכניים יחסית, יש שני בקבוקים על האופניים. בגלל אותו לופ לא חסכנו הרבה בנוחות ובמקום בכיסים, קילקלנו את המראה של האופניים בצורה משמעותית, והרווח – מפוקפק.

למעט במקרים מאוד מיוחדים של רכיבות צ’ימיצ’ורי או רכיבות ארוכות אחרות שבהן צריך לסחוב כמה שיותר מים, לפעמים בנוסף לשלושת הליטרים שבתיק הגב (במיוחד על הארדטייל) זה לא פתרון שכדאי לאמץ מהר מדי.

הלופ הוא עוד בעיה קטנה – הבעיה המשמעותית יותר היתה חלוקת המשקל. חווית הרכיבה על האופניים כשמשקל של בקבוק מלא מונח לו במקום הזה פשוט אינה דומה לרכיבה בלעדיו. ברכיבות אפיק בדרכים ישרות זה אולי לא יורגש מדי, אולם בסינגלים מפותלים הייטי שלי בעלי התנהגות הסינגל המושלמת מכולן (שיחה אחרת…) פשוט איבדו את מגע הקסם. חלוקת המשקל המעולה של השלדה לאורך ולגובה יצאה מאיזון והרכיבה התקלקלה לי. הגעתי למסקנה שאני מעדיף להזיע עם תיק הגב מאשר לדפוק את הכיף של שליטה מהנה בשלדה בסינגלים.

פריצת דרך לוגית: פתח היציאה מהלופ! (לא פתח מושלם, אבל פתח…)

שנתי לא היתה כתמול שלשום. מדובר פה בבעיה סבוכה שלא השאירה מנוח וקלקלה את שיווי המשקל הקוסמי, שכן לופים לוגיים שכאלה מציבים את כל המדע המודרני תחת סימן שאלה, ומכאן ועד לגלישה במדרון החלקלק והמפוקפק של חיפוש  פתרונות מטאפיזיים ורוחניים הדרך קצרה מאוד. אך לפתע זה קרה – אאוריקה! הדבר העיקרי שמוחזק בתיק האוכף (אצלי לפחות) היא פנימית, ופנימית עם חומר שאינה מינימליסטית במיוחד. הפתרון הוא להשתמש באותו איזור חדש שנוצר בין הבקבוק למתקן המהפכני (שימו לב לשדרוג במעמדו – תוך כדי המבחן…)  לעיגון ישיר של הפנימית לצינור האוכף באמצעות רצועה עם אבזם שניתן להדק.  הפתרון הזה אינו מושלם: זה זז לי לא מעט ברכיבות והעיק עד כדי כך שבסוף ויתרתי גם על זה. כדאי להוסיף איזה רצועה נוספת או איזולירבנד בשביל לשפר את העיגון ולמנוע תזוזה של הפנימית הצידה סביב מוט הכיסא.

יש גם שיגידו, ובצדק שכל אילתור כזה הוא מכוער.

1-2013-02-15 09.49.29

זה לא שרד, והרס את התנהגות האופניים

 

מקום לבקבוק אחד בלבד זו בעיה אמיתית – וטוב שיש פתרונות כאלה. אולי באופני שיכוך כפול מסוימים התקנה נמוכה מאוד יכולה להסתיים בנגיעת הגלגל במחזיק בעת עבודת המתלה – באופניים שלי זה לא קיים. אבל היו לי לא מעט בעיות עם הפתרון הזה – הוא לא שמר על יישור קו עם האופניים והחליק מעט ימינה ושמאלה. בנוסף – באפיק ישראל הוא שבק סופית. העמסת המשקל של הבקבוק על נקודה צרה ורחוקה מהעיגון למוט האוכף אינה יעילה והיא נקודת כשל. זה פשוט לא עמד בעומסים. יש פתרונות טובים יותר לטעמי מעיגון למוט האוכף – ישנן שתי טבעות שמתחברות ישירות למוט ולכלוב, ואלה גם מפזרות את העומסים על שתי נקודות וגם מפחיתות את אפקט המנוף על החיבור כי כלוב הבקבוק יושב ממש צמוד למוט האוכף.

אם אני לא חייב – אני לא הולך להשתמש בזה. הבעיה הגדולה ביותר שלו בעיני היא שהוא די הרס את התנהגות האופניים שהייטי AS-R ידועים בה. התנהגות האופניים מושפעת במידה רבה מחלוקת משקל לאורך ולגובה השלדה, ותוספת של כ 700 גרם מים\מחזיק\התקן במיקום כה גבוה ואחורי ממש קלקל לי את החוויה והפריע לאופניים להיות מה שהם אמורים להיות. זו הסיבה העיקרית מבחינתי לבחור שוב בתיק גב, מינימליסטי ככל שאוכל, או אפילו בהכנסת בקבוק ספייר לכיס החולצה, והעיקר שלא תושפע התנהגות האופניים מתחתי.