יצאנו לבדוק מה הסוד של פטר סאגן. כיצד רוכב אופניים, מוכשר ככל שיהיה, מצליח לתחזק כריזמה וסקס אפיל כה משכנעים על הכביש, על הפודיום וגם באזרחי. מסקנת הביניים שהגענו אליה – 100 אחוז שזה המשקפיים.

מאת: אורן ארד
צילומים: גיאחה, ASO

סיפורנו מתחיל ליד האוטו אחרי רכיבת שבת מענגת במזג אויר מושלם במסלול האהוב של בית-אורן ונשר. אנכי ביחד עם שני הפאנליסטים המכובדים גיא חלמיש ויואב גריבי מחליפים חוויות מעמיקות ומלאות משמעות מהמשקפיים שכל אחד מאיתנו הרכיב באותה הרכיבה. בעוד אנחנו מחליפים ביננו את יצירות המופת קלות המשקל, עונדים לרגע ופוסקים פסיקות רבות חשיבות על ההבדלים בין גוון העדשה, הקונטרסט, והאפיל של כל אחד מהמוצרים שהתמזל מזלנו להחזיק באותו הרגע, אני מביט על הסיטואציה מבחוץ ושואל את עצמי מי אלה האנשים המוזרים האלה שמברברים על- משקפיים?

100 אחוז

חברת 100 אחוז וסאגן

אני לא טיפוס של מותגים. בשבילי משקפיים הם עניין פונקציונלי ומעין הכרח לרכיבה. במיוחד למישהו כמוני אשר מסונוור מאור היום ולא מסוגל לשהות בחוץ ללא משקפי שמש כלשהם. לכן לא הקדשתי תשומת לב מיוחדת לגוגלס המוזרים על צווארו של פטר סאגן, אשר ליוו אותו באדיקות בכל עת שעלה לפודיום, עניין שכיח למדי. הנחתי שזו חסות למוצר כלשהו אבל לא גיליתי עניין נוסף במה שנראה כמו גוגלס מעולם אופני דאונהיל – כאלו שמרכיבים מעל קסדה מלאה.

100%

אכן שורשי חברת 100 אחוז מסן דיאגו שבקליפורניה נעוצים בעולם המוטוקרוס ובאופני הרים עוד משנות השמונים ובתחומים אלו המותג שלהם ידוע ומוכר. רק בשנים האחרונות הם חודרים לעולם אופני הכביש אשר נשלט ביד רמה על ידי אוקלי, רודי פרוג’קט וחברות נוספות. אז אם בידיך מותג איכותי וידוע אשר רוצה לבסס אחיזה בשוק חדש הנשלט על ידי מתחרים חזקים, את מי תגייס? וכך אלוף העולם לשעבר, אשר הכיר היטב את המותג בהיותו רוכב שטח בזמנו הפנוי, נכנס מ-2017 בתוך הפרזנטור של 100 אחוז בתחום הכביש. הוא מקפיד להשתמש במוצר על האופניים וביקוריו הרבים על הפודיום. הוא מקפיד לדגמן את דגמי הקז’ואל של היצרן גם באזרחי.

לארץ מייבא את המוצר לצד עוד כמה מותגים מעניינים דודי אבקסיס – שמוכר אותם בצורה ישירה אל הקונים (לקנייה- מלאו את הטופס מטה והוא יחזור אליכם).

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

דגם המבחן: Speedcraft

הדגם שהגיע לידינו למבחן הוא אחד מדגמי הכביש של היצרן, ה-Speedcraft אשר ביחד עם שאר דגמי הספיד: Speedtrap ו-Speedcoup מהווים את ליין הכביש. מחיר הדגם במבחן הוא 899 ש”ח, ולקוראי בייקפאנל בכתבה זו יש הנחה של 15%. למימוש- מלאו פרטים בטופס בתחתית הכתבה.

קיים דגם נוסף ויחודי – Speedcraft-Air, אשר מצוייד במעין מלקחיים מגנטיים שביחד עם מדבקות ממוגנטות אמור לשלוט על גודל הנחיריים של הרוכב (תחום שמעורר עניין בשל הפוטנציאל להגדיל תפוקת חמצן בעת הרכיבה על ידי שליטה יותר טובה בכניסת אויר לגוף – קיימים כמה מוצרים בתחום). גם את הדגם הזה ראינו על אפו של סאגן, לתמהונם של רבים שלא הבינו את פשר המתקן המוזר:

פיטר סאגן

עיצוב וסקסאפיל

הדבר הראשון שאנו שמים לב בדגם ה-Speedcraft שבידנו הוא גודלו. אלו משקפיים גדולים מאוד וזאת בהתאם לטרנד הגוגלס, כלומר משקפי שמש בעלי מראה וכיסוי שדה ראיה כמו של גוגלס. הטרנד הזה ודאי מתקבל בברכה בחברת 100 אחוז זה שעיקר תוצרתה זה מעל 30 שנים, אבל רוכב כביש כמוני אשר רגיש לכל גרם ומודאג מכל גרר אוירודינמי מיותר נדרשים מאמצי שכנוע עצמי ניכרים לפני אצליח להרכיב על האף את השמשה הזו. טוב, אם זה עובד עם סאגן אז יאללה.

משקפי 100%

הדבר השני זה הצבע. המשקפיים האלו הם הכל חוץ מסולידיים. העדשה היא מראה כתומה, המסגרת עשויה שילוב של לבן עם כתום פלורוצנטי. מי שמקפיד על שילוב תקני ומניח דעת (ועין) של צבעי הביגוד, הקסדה, השלדה, בקבוקי המים וכו’, יידע שבניגוד למשקפי השמש השחורים הנפוצים, דגם זה הוא בעל נוכחות ויש לקחתו בחשבון כשבוחרים את הלוק היומי.

משקפי רכיבה

כיסוי ואוורור

כאשר הרכבנו את המשקפיים על האף שמנו לב מיד ליתרון שבגודל: שדה הראיה דרך המשקפים הוא מלא. לא רואים מסגרת והמשקפיים פשוט נעלמים להם מהתודעה. בכל פוזיצית רכיבה כולל בזמן ירידה לדרופים כאשר הראש נמוך והמבט קדימה ומעלה, המשקפיים מכסות את שדה הראיה במלואו. הופתעתי לטובה כאשר הצצתי מאחורי הכתף להביט אחור, מיומנות קריטית ברכיבת כביש, וגיליתי שדה ראיה מלא, ברור וחף מגבולות מסגרת משקפיים שמשבשים את המבט.

נציין שבשניות הראשונות האפון הכתום בולט מעל האף, וזו בעיה שניתן היה אולי לפתור בקלות אם היו בוחרים עבורו צבע כהה, אבל כעבור זמן קצר מפסיקים להיות מודעים גם לזה ולאורך כל הרכיבה שוכחים מקיומם של המשקפיים.

יתרון נוסף של גודל המשקף הוא שהעדשה רחוקה דיה מהפנים כדי לאפשר אוורור טוב ואי היווצרות אדים כשמתחילים להתחמם ולהזיע. לשמחתנו בעת רכיבת המבחן לא התקיימו תנאי חום קיצוניים כפי שאנו לעיתים חווים בקיץ הישראלי, אבל כשטיפסנו את נשר בקצב בריא, והיום כבר מתחמם, אגלי הזיעה מתחילים להיאסף מעל הגבות. בשלב זה אני רגיל להרחיק טיפה את המשקפיים מהעיניים כדי שלא יצטברו אדים, פה לא היה כל צורך.

העדשות

העדשה שקיבלנו HiPER Red Multilayer Mirror לא נראית כהה במיוחד. על פי חברת 100 אחוז העדשה הזו מדורגת 2 מתוך 4 רמות של כהות. דרך העדשה העולם לא נראה כתום כפי שציפינו ובמקומו עטה גוון מג’נטה עדין, מחזק את הצבעים החמים ומעניק אוירה חמה ונעימה לסביבה. התכונה המרשימה יותר בעדשה זו היא היכולת לחסום אור במקומות הבהירים והמסנוורים ובו זמנית לא לבלוע את האזורים המוצלים, וכך לאפשר לרוכב להימנע מהסרה והרכבה של המשקפיים תוך כדי הרכיבה בשעות האור הראשונות בהם אנו עוברים הרבה בין מוצל לשטוף שמש. הערכה מגיעה גם עם עדשה שקופה רגילה המתאימה לרכיבה בלילה או ביום סגרירי וגשום. דודי אבקסיס היבואן סיפר לנו שהחברה לא מאמינה בעדשות פוטוכרומטיות ובוחרת בגישה של שתי עדשות ולא אחת משתנה.

100 אחוז

מבנה, ידיות, ופירוק

למרות שהחברה בארה”ב, המשקפיים מיוצרים באיטליה – אולי מתוך הנחה שרוכבי אופניים יקנו כל דבר שכתוב עליו “מייד אין איטלי”. איכות הייצור של המשקפיים נראית טובה למרות שקיימת תחושה שהחומר הפלסטי ממנו עשויה המסגרת פשוט יחסית. ניכר שהחלקים מחוברים היטב, יצוקים ברמת דיוק טובה ומותאמים זה לזה ברמה מאוד גבוהה. ציפיתי לקבל פידבק נעילה קפיצית בקיפול הזרועות פנימה והחוצה אך הוא לא קיים.

החלפת עדשה אפשרית אם כי מעט מסורבלת ודורשת פירוק מהמסגרת העליונה וגם הסרת המסגרת החלקית התחתונה והעברתה לעדשה החליפית. הפעולה לכאורה פשוטה אך דורשת טיפה יותר כח ממה שהיינו רוצים להשקיע, כמו כן יותר מידי ניתוקים וחיבורים דורשים התמודדות עם פחד לדפוק משהו כשקליק החיבור המיוחל מאחר להגיע.

המוצר יושב היטב על האף ומעל האוזניים. האפון העשוי גומי מרגיש נעים ומספק אחיזה טובה גם תחת זיעה. פנים הזרועות מצופה גם הוא באותו סוג החומר ומחזיק את המשקפיים היטב במקום גם במקרה של רוכבים מחמירים שכמותנו ש(מן הסתם) מקפידים להרכיב את משקפייהם מחוץ לרצועת הקסדה.

100 אחוז

ביקשנו גם מרוכב מזדמן שטח מזדמן למדוד…

המארז

המוצר מגיע במארז בד קשיח הסגור על ידי רוכסן לעיתים עקשן. בערכה נמצא גם את העדשה השקופה ומקום ריק לעדשה נוספת. יש נרתיק מיקרופייבר לאחסנת המשקפיים אשר גם – כך על פי ההוראות המסופקות גם הן לערכה – נועד לשמש כמטלית לניקוי העדשות. בנוסף לאלה הערכה מסופקת עם אפון רזרבי. קיווינו שהאפון הנוסף יהיה בגודל שונה כאופצית להתאמה טובה יותר אך חרף מיטב מאמצינו לא הצלחנו לגלות הבדל בין השניים.

המארז, למרות היותו מרשים מאוד ומרגיש יוקרתי, דווקא הופך לפחות שימושי בגלל גודלו הענק, ובגלל ששליפת המשקפיים מהחריץ בבסיס הריפוד שלו לא נוחה וחלק מהמשקפיים ניתק מהם בשליפה.

חברת 100%

סיכום

חברת 100 אחוז לוקחת את הכניסה לשוק הכביש ברצינות ומביאה את הניסיון העשיר שלה בתחום אופני השטח כערובה למוצר בשל ואיכותי כפי שניכר מדגם ה-Speedcraft שבדקנו. העדשה המאוד רחבה אומנם יכולה להראות מוזר בהתחלה, במיוחד על בעלי מבנה ראש צר (כמוני). אבל היא מאפשרת שדה ראיה מלא וללא הפרעות גם בזויות הראיה המאתגרות כגון רכינה נמוכה קדימה או מבט מאחורי הכתף. האיכות האופטית של העדשה טובה מאוד ומאפשרת ראיה נוחה ומלאת פרטים גם בשמש וגם בצל. המוצר בהחלט מהווה אלטרנטיבה מעולה לחברות המבוססות בתחום עבור מי שמתאים לו הלוק הצבעוני העז.

 


מגזין האופניים הטוב בישראל:
לחצו פה לקבל את ערוץ BIKEPANEL בטלגרם!