מרוץ בית גוברין הבטיח הרבה. הנוכחות של נבחרות הנוער של רוסיה (כביש) וקאזאחסטן (אופני הרים), הנמצאות במחנות אימונים בארץ, ופלוטון של 74 רוכבים היוו בסיס לתקווה שיתפתח מרוץ מיוחד ומעניין. 

הנה הסיפור המלא של מרוץ העילית וגם כמה תהיות בעקבות מה שקרה.

בטמפרטורה של 0 מעלות, כנראה הטמפרטורה הנמוכה ביותר בה הוזנקה תחרות אופניים בישראל בשנים האחרונות, זינקו הרוכבים ל 5 הקפות של כ 122 ק”מ.

IMG_4314

כבר אחרי מספר ק”מ נוצרה בריחה משמעותית – רוכב הנוער הרוסי – Stepan Kurianov (מקום 12 באליפות העולם נגד השעון בפירנצה 2013 ומקום 87 במרוץ הכביש 4 ימים מאוחר יותר) תקף ופתח פער של מספר שניות. אליו מיהרו להצטרף – עומר גולדשטיין (שהיה בבריחה בכל המרוצים השנה!!) ואיתמר איינהורן (שניהם מ 500 וואט) ומיד אחריהם ניב ליבנר (TACC) ואנטון מיכאלוב (IGP) ואביב יחזקאל (CCC). נוצרה בריחה משמעותית של 6 רוכבים, מ 5 קבוצות. העובדה שבבריחה היו 3 רוכבי נוער ו 3 רוכבי עילית יצרה מצב שכל מי שבבריחה יהיה על הפודיום… מי ירדוף?

IMG_4343

בנסיבות שנוצר העיניים והציפיות הופנו לכיוון דימה גרבובסקי (דינמו רייסינג) וקבוצתו. נבחרת קאזאחסטן, מועדון FGC של עידו סירקין וטים מישגב גם לא היו מיוצגות בבריחה.

גרבובסקי (בתמונה מתבדח עם חברים…), לא הראה לחץ והדבוקה איפשרה לבורחים לפתוח פער שמהר מאד הגיע לכ 2 דקות.

IMG_4334

הנבחרת הרוסית ודינמו רייסינג מובילים את הפלוטון הישראלי בשדות בית גוברין (ועבדכם מנסה לייצר את הגראהם ווטסון הראשון שלו)IMG_4356

באמצע ההקפה השניה, כשהפער מהבריחה גדל בהתמדה מתחיל מרדף יותר מסודר של נבחרת הנוער הרוסית, גרבובסקי יספר אחרי המרוץ שהעובדה שסמך על הג’וניורס הרוסים התגלתה כטעות.

IMG_4364

בהקפה השניה תוקף גיא ניב (טים מישגב) בעליית המים. כל הדבוקה יושבת אחרי גרבובסקי שסוגר את הבריחה.

בניגוד למרוצים קודמים היום לא חשב דימה שיוכל לצאת לגישור בדד ולתפוס את הבריחה. בשלב מסוים במהלך ההקפה השלישית הופסק המירדף ולמעשה מאותה עת הוכרע גרבובסקי ואיתו המרוץ.IMG_4429

IMG_4443

בניגוד לפלוטון הלא מסודר הבריחה פשוט עובדת – חזק (מאד) ולאורך זמן. אין ספק כי הקשר המיוחד בין ניב ואנטון (שרכבו יחד באמורה ויטה שנה שעברה) ועומר ואיתמר (שרוכבים יחד ב 500 וואט) עזר לבורחים. אביב יחזקאל המצוין (שרכב יחד עם עומר גולדשטיין בבריחה באורים) ו Stepan הרוסי מצטרפים למאמץ ויודעים שדרכם לפודיום נסללת

IMG_4460

איך זה שאחד מעז? בתוך ההקפה הרביעית ומתוך הדבוקה המנמנמת יוצא עוף החול… עידו סירקין (FGC) ומנסה לבד. חבל שלא היה מאמץ מסודר יותר שלו ושל קבוצתו יחד עם רוכבי דינמו וקאזטחסטן בשלב בו המרוץ היה עדיין בחיים.

IMG_4473

עם פער שעמד על 4:45 במהלך ההקפה האחרונה, השישיה רכבה יחד, בלי משחקים עד תחילת עליית המים האחרונה. הקצב ירד,כולם נחו לקראת הסיום, יאללה בלגן – ניב ליבנר (TACC) תוקף את הבריחה כבר בצומת עגור, כ 3 ק”מ לסיום:IMG_4498

כדקה לאחר ההתקפה הראשונה תוקף ניב פעם שניה.

IMG_4516

אביב יחזקאל מוריד את ראשו בהכנעה. נותרו חמישה.

 IMG_4520

לקראת 300 המטרים האחרונים הנוער מאותת לבוגרים – עומר גולדשטיין (500 וואט, בחולצת אלוף ישראל לנוער) מוריד את הגרזן.IMG_4532

Stepan (נבחרת רוסיה) מאיץ אל קו הסיום. איתמר איינהורן פותח מבערים מימין.IMG_4556

בתוך מספר מטרים מכריע איתמר איינהורן את יריביו ופותח פער של מספר זוגות אופניים עד לסיום. עומר גולדשטיין מנסה להבטיח 1-2 למועדונו.IMG_4564

מ 0 מעלות ל 500 וואט – איתמר איינהורן ועומר גולדשטיין גוברים על Stepan (נבחרת רוסיה) ועל הרוכבים הבוגרים ומעניקים 1-2 מרשים למועדון 500 וואט מול קהל לא מבוטל בכלל על קו הסיום. מרשים.

אנטון מיכאלוב (IGP) עובר את ניב ליבנר (TACC) ומסיים רביעי. אביב יחזקאל יסיים שישי.IMG_4584

כ 4 דקות אחרי המנצחים מגיעים ראשוני הפלוטון וביניהם גרבובסקי.IMG_4598

מנצחי בית גוברין 2014 – איתמר איינהורן (500 וואט), עומר גולדשטיין (500 וואט) ו Stepan Kurianov (נבחרת רוסיה):IMG_4609

 

כמה תהיות והערות בעקבות המרוץ היום

אפשר לנצח את גרבובסקי – לקח לרוכבים זמן, אבל היום גרבובסקי נוצח באופן הוגן ועל הכביש! (גם בגראן פונדו ים המלח, אבל הוא באמת היה חולה). להערכתי, גם באורים, ללא הנפילה לקראת הסיום היה לגרבובסקי קשה הרבה יותר לנצח.

טקטיקה וכמות הקבוצות בדבוקה – המרוצים האחרונים מוכרעים בבריחה הראשונה המונה יותר מ 2-3 רוכבים. זה קרה באליפות ישראל שנה שעברה, זה קרה באורים, וגם היום. הבריחה המשמעותית הראשונה מנצחת. מדוע?

יש לדעתי כמה סיבות:

יש התנהלות טקטית ברמה גבוהה יותר – TACC בגראן פונדו ים-המלח ו 500 וואט היום, באו מאד אגרסיווים  ובמטרה ברורה להיות בכל בריחה ועם יתרון מספרי. זה פשוט בתאוריה אבל האפקט על המרוצים מאד משמעותי – זה עבד לעידו זילברשטיין וזוהר הדרי בים המלח וזה עבד לעומר גולדשטיין ואיתמר איינהורן היום בבית גוברין (500 וואט היו במצב מצוין עד הנפילה גם באורים).

הנצחונות של דימה גרבובסקי הושגו בשיטה דומה – ישב בדבוקה שני שליש מרוץ, גישור או מאמץ משמעותי אחד, והכרעה (אליפות ישראל, אורים, קריטריום עין השופט הן דוגמאות להתנהלות הנ”ל). הנוכחות של גרבובסקי והיכולת שלו לבצע את המהלכים הנכונים בעוצמה שראינו משפיעה על כל התנהלות הדבוקה. היום, לאחר יציאת הבריחה, לא היה אף אחד שיעזור. דימה היה לבד.

אז למרות שהיום היה מרוץ עם פחות אקשן ממה שקיווינו – ברמת התהליך שעובר הענף, זה מרוץ חשוב שיגרום לגרבובסקי ולאחרים לחשוב. גם באורים הוא פספס את המהלך אבל הצליח לתקן. אחרי היום יצטרך להמר מוקדם יותר ולהתמודד עם הארועים אחרת. בטווח הארוך המרוץ היום חשוב יותר מהדרמה המקומית שלא הייתה.

הפתעה? בחרתי להציג רק את פודיום המרוץ ולא את פודיום העילית. לא הייתה שום הפתעה היום! עומר ואיתמר רכבו מעולה את כל המרוצים. עומר גולדשטיין היה בבריחה בכל מרוץ העונה וטיפס עם מיטב רוכבי הנוער בעולם לפני לא הרבה זמן. עם כל הכבוד (ויש כבוד) לאנטון, ניב ואביב, הם סיימו במקומות 4-6. היה מרוץ אחד והדיווח מספר מה שהיה על הכביש. אפשר לראות בדף התוצאות את סדר ההגעה.

המצב אצל הנשים – אם בגברים רואים הצערה של המנצחים המצב אצל הנשים עצוב מאד. עם כל הכבוד לשני בלוך ופז בש חבל שאין יותר רוכבות צעירות חזקות. מעבר לעדות על בריאות הענף זה חשוב בינלאומית – 4 מ 5 המנצחים באליפות ישראל 2013 היו רוכבי U23 – הישגם הקנה לישראל 4 מקומות באליפות העולם בזכות ניקוד ה UCI שמוענק באליפות לאומית, והעובדה שרוכבי U23 הם אלו שזכו בה. מי מרימה את הכפפה?

נתראה בערד,

דני אסקרוב