יאמבו ויסמה ממשיכה את המומנטום עם ניצחון שני ברציפות בטור דה פראנס תוך ביצוע מרשים בנג”ש הקבוצתי. אינאוס ממקמת את עצמה בראש הדירוג הכללי יחסית למתחרים המרכזיים על הצהוב כאשר המפסידים הצפויים מאבדים שניות יקרות.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

הצרפתים יודעים: קלאב מד מזמינה אתכם לחופשת אופניים וסקי אלפינית במועדון החדש: Grand Massif ברמת 4 קלשונים:

מה היה בשלב

קבוצת אינאוס חנכה ראשונה את מסלול הנג”ש הקבוצתי אתמול בבריסל וזאת כי עקב העיכוב של גריינט תומס בסיום השלב הראשון התמקמו אינאוס במקום האחרון בדירוג הקבוצתי. מנצח הטור מהשנה שעברה, אפילו בהיותו הרוכב המוגן של הקבוצה לקח חלק פעיל בנג”ש הקבוצתי על ידי משיכות ארוכות ועוצמתיות. תומס, אלוף בריטניה בנג”ש כמו גם בעל רקע חזק מאוד במקצי מרדפים בוולודרום הוא אחר המנועים החזקים בקבוצה בדיספלינה הסופר קשה הזו. אגן ברנל אמנם תרם פחות מתומס ברכבת אבל עשה את חלקו. בנג”ש הקבוצתי אין באמת רוכב מוגן. כולם עובדים לטובת המטרה המשותפת, כל אחד לפי יכולתו, מפני שהשעון נעצר לפי הזמן של הרוכב הרביעי בקבוצה. אינאוס סיימו את המסלול בזמן של 29:18 עם מהירות ממוצעת של כ 56.5 קמ”ש.

החיסרון בלצאת ראשונים

קבוצה בעלת שאיפות לנצח בנג”ש קבוצתי אף פעם לא רוצה לצאת ראשונה לשלב כזה מפני שהם לא יוכלו לקבל קריאות זמן בתוך המסלול באוזניה כדי לדעת מה מצבם מול המתחרים, מיתרון זה נהנות הקבוצות האחרונות שזינקו. הקבוצה האחרונה שיצאה, יאמבו ויסמה, הובילה בדירוג הקבוצות בזכות ניצחונו של מייק טוּניסֵן בשלב הראשון. לקבוצתו אמנם אין שאיפות ריאליות לניצחון בדירוג הכללי ויותר מעוניינת בספרינטים, אבל התחילה את היום במיקום מצוין לקטוף שוב את ניצחון השלב.

הכסא החם

גריינט תומס (אינאוס) אשר עבר ראשון את קו הסיום נאלץ לשבת זמן רב על הכסא החם ביחד עם קבוצתו בזמן שכל הקבוצות מגיעות אחת אחת חזרה מהמסלול. כצפוי המפסיד הגדול מבין מתחרי הדירוג הכללי היה רומן בארדה (AG2R) אשר סיים את המסלול ביחד עם קבוצתו בגירעון של 59 שניות מאינאוס. מי שהפתיע לטובה היה בן ארצו טיבו פינו אשר קבוצתו גרופמה FDJ התאבדו על המסלול וסיימו 12 שניות בלבד אחרי אינאוס. בין הנפגעים ממתמודדי הדירוג הכללי גם ריצ’י פורט (טרק סגפרגו), אשר הפסיד לחברי קבוצתו לשעבר (סקיי) 58 שניות. קינטנה (מוביסטר) איבד 45 שניות ופוגלסנג (אסטנה), עדיין חבול מההתרסקות בשלב הראשון, איבד רק 21 שניות לתומס וברנל, וכנ”ל אדם ייטס (מיצ’לטון סקוט) כאשר אחיו סיימון אישר את הצהרותיו בטרם הטור שאינו מתמודד על הדירוג ונשר מהקבוצה בשלבים המוקדמים של המסלול על מנת לשמור את כוחותיו לתמוך באחיו בהרים שעוד יגיעו. וינצ’נזו ניבאלי (בחריין מרידה) מאבד 17 שניות בלבד כשהוא משאיר לעצמו את כל האופציות ומאשש שוב את תהיותינו לגבי כוונותיו האמיתיות בטור הזה.

נגטיב ספליט

ההפתעה הגדולה של היום היו חברי קבוצת קטיושה-אלפסין השוויצרית אשר הצליחו להיות מהירים מאינאוס בשתי מדידות הזמן בשניות בודדות אבל בסופו של דבר הגיעו לקו 5 שניות לאט מהקבוצה הבריטית, אשר שולטים טוב מהם במיומנות הנגטיב-ספליט – היכולת להגביר את המהירות בחצי השני של הנג”ש. לכן קטיושה-אלפסין הצליחו להיות מהירים מהם בנקודות הזמנים שבדרך, אבל נחלשו לקראת הקו. הביצוע ממקם היטב את מוביל הקבוצה אילְנוּר זָכַּארין בדירוג הכללי.

המנצחים – שוב – יאמבו ויסמה

הקבוצה האחרונה שירדה מהרמפה, הכוללת בתוכה את לובש החולצה הצהובה מייק טוּניסֵן היתה יאמבו ויסמה אשר הצליחה להדיח לבסוף את חברי אינאוס מהכסא החם עם ביצוע מאוד מרשים, 20 שניות מהירים מהקבוצה הבריטית ובמהירות ממוצעת מסחררת של 57.2 קמ”ש. הקבוצה ההולדנית אשר הגיעה לטור הזה כדי לעבוד עבור ספרינטר העל שלה דילן גרוּנֵוֶוגֵן ניצחה ברציפות את שני השלבים הראשונים בטור, בשני המקרים ללא עזרתו של גרוּנֵוֶוגֵן. בעוד בשלב בראשון הוא נפל בהתרסקות כ-2 ק”מ לסיום ואיפשר לעוזרו לנצח וללבוש את החולצה הצהובה הראשונה, בנג”ש הקבוצתי של השלב השני גרוּנֵוֶוגֵן נשר מהרכבת מוקדם בשלב והשאיר את המלאכה לשני המנועים האימתניים ווט ואן-ארט ואלוף העולם לשעבר 4 פעמים טוני מרטין להוביל את הקבוצה לניצחון שני ברציפות תוך שמירת החולצה הצהובה כמו גם את מוביל ה-CG של הקבוצה סטיבן קרוֹייצֵוִויק עם פער נאה משאר מתחרי הדירוג הכללי. אינאוס, אשר מעולם לא זכו בנג”ש קבוצתי בטור דה פראנס יצאו מאוכזבים מצד אחד, אבל מצד שני לקחת את הצהובה בשלב הזה של המירוץ היה עבורם לנטל לקראת הימים הקרובים, ולכן גם הם כנראה שמחים בחלקם.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תוצאות השלב

היום

שלושת הימים הקרובים הם שלבי מעבר ארוכים ושטוחים עד מתגלגלים וצפויים לגלם הזדמנויות לבריחות אשר ירצו להערים על קבוצות הספרינטרים שינסו מצידם לשלוט עליהם על מנת לשגר את האנשים המהירים בעולם לניצחונות בספרינט. בימים אלו תתחיל התחרות האמיתי על החולצה הירוקה כאשר מי שבאמת מעוניין להגיע לפריז בירוק צריך להלחם על כל ספרניט ביניים כמו גם על ניצחון השלב. בימים אלו מפוזרות גם גבעות מדורגות 3 ו-4 למלך ההרים אשר יילך כנהוג לשלב זה של המירוץ לרוכבים פחות ידועים אשר יצאו כל יום לבריחות במטרה לסיים את היום על הפודיום עם החולצה המנוקדת. מלך ההרים היום, גרג ואן אברמט (CCC), על פי הצהרותיו, נהנה לזכות בה מעל המוּר של השלב הראשון וללבוש אותה לאורך אתמול וגם היום, אבל אינו צפוי לצאת לבריחות של הימים הקרובים כדי להגן עליה.