בכמה מילים יבשות שלחו השופטים של הטור דה פראנס את פטר סאגאן הביתה בלי להתבלבל. חמש פעמים חולצה ירוקה, אלוף העולם וללא ספק הרוכב החזק בדבוקה נכון להיום – כל זה לא עזר. גם אהדת הקהל, חרב הביקורת הציבורית שאף פעם לא מתלהבת מהשיפוט של ה UCI- גם הם לא עזרו הפעם. פטר סאגאן נשלח הביתה על התרסקות שגרם בסוף שלב 4.

היה נכון לפסול אותו? יניב שור מייצג את התביעה וחושב שכן, דני אסקרוב מייצג את הסנגוריה וחושב שלא. אתם מוזמנים לקרוא את שתי הדעות גם ולחוות את דעתכם בתגובות לכתבה!

מאת: יניב שור ודני אסקרוב

יניב שור מטעם התביעה: סאגאן אגרסיבי מדי!

We applied article 12.104, irregular sprints, in which case commissaires are allowed to enforce a judgment to disqualify a rider and amend a fine.

או בעברית: הפעלנו סעיף בשם “ספרינט לא שגרתי” המאפשר לשופט להפעיל שיקול דעת ולהחליט על סנקציה.

זהו ההסבר הקצר שסיפקו השופטים להחלטה המרעישה להרחיק רוכב כל כך משמעותי מהמשך המירוץ. סאגאן הוא לא הראשון שמורחק או נענש, היו רבים לפניו. בשנה שעברה ניבאלי הורחק מהוואלטה בגלל עבירה שההשפעה שלה על תוצאות המירוץ ועל הבטיחות הייתה קלה יותר (החזיק ברכב הקבוצה). גם שם היה ניתן להסתפק בעונש של 2 דקות אבל ההחלטה הייתה הרחקה. בסיום הג’ירו האחרון נפסל המנצח ג’יאקומו ניזולו על אותו סעיף שהופעל כאן נגד סאגאן ואיבד את הניצחון בשלב האחרון והיוקרתי. כך שסאגאן לא לבד.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

לפני שניגשים לאירוע עצמו צריך לנסות להבין את הלך הרוח של סאגאן. בחינת שלושת השלבים הראשונים מראה שהוא התחיל את המירוץ בצורה לא חלקה ויש מצב שזה השפיע על מידת האגרסיביות שלו. נכון שהוא ניצח את שלב 3, אבל איך? מיד נראה.

אין חולק על כך שסאגאן הוא רמה בפני עצמה גם אל מול האריות שבחבורה. למרות זאת, סאגאן הולך ומתייצב בתודעה כרוכב חזק אבל לא טקטיקן דגול. עבור רוכב כל כך חזק הוא מפסיד הרבה מאוד ניצחונות ועדיין ממשיך להיכנס לספרינטים בצורה שגויה וכאילו לא מתוכננת.

עוד נקודה חשובה, את רוב החולצות הירוקות שלו סאגאן השיג ללא קבוצה שתמכה בו ותוך איסוף סיזיפי של נקודות ספרינט באמצעי קטעים ובקבוצות בריחה. קשה מאוד שוב ושוב להסתנן אל תוך רכבות של קבוצות אחרות או אל תוך קבוצות הבריחה הנכונות – סאגאן עשה את זה ובדרך סיגל לעצמו יכולות של חתול רחוב. בדרך כלל זה מרשים ופועל לטובתו, בטור 2017 זה נראה רע ופעל לרעתו.

image3

שלב 2 – סאגאן טועה ומוצא את עצמו מחוץ לספרינט

בזמן שכולם התלהבו (בצדק) מהניצחון של קיטל בשלב 2, הכישלון של סאגאן להשתלב בספרינט קצת נעלם מהעין. מי שיחזור לסרטון משלב 2 יראה את הסיפור. סאגאן נהנה מהובלה של הקבוצה שלו אל תוך הקילומטר האחרון, אבל אז זנח את ההובלה הזו (או שהחברה שלו כבר לא הצליחו למשוך) והסתנן אל תוך הרכבת של קופידיס. התרגיל הזה כמעט עבד, אבל אז המוביל של קופידיס זרק מבט לאחור, ראה את סאגאן, והפסיק לדווש. סאגאן מצא את עצמו 330 מטרים לסיום מול הרוח ובזה נגמר הסיפור. קיטל ניצח, סאגאן לא קרוב בכלל.

image7

שלב 3 – סאגאן עושה את כל השגיאות האפשריות, ומנצח

הספרינט בשלב השלישי לא היה ממש ספרינט, הוא היה בעצם עליה של 1.5 ק”מ והתאים בול לסאגאן. מדהים באיזו נינוחות סאגאן ישב מאחורי ההתקפה של ריצ’י פורט – פשוט היה נראה שהוא לא מתאמץ בכלל. עד כאן הכול היה מצוין. רק שאז פורט התעייף וסאגאן יצא מוקדם מדי ומצא עצמו מוקדם מאוד מוביל את הפלטון, לגמרי לא המקום הנכון בשבילו. סאגאן הבין מיד את הטעות והאט, תוך שהוא מחכה למישהו אחר שיתחיל את הספרינט.

image6

ברגע שהספרינט החל, הוא הצטרף ואז… עפה לו הרגל מהפדל. סאגאן לא התבלבל, החזיר את הרגל למקום ו… ניצח. איך שלא מסתכלים על זה, סאגאן ניצח כאן עם הכוח, לא עם המוח. מה עבר לו בראש אחרי הניצחון הזה? קשה לדעת אך קשה להאמין שככה הוא אוהב לנצח.

image9

שלב 4 – סאגאן מפסיד את הספרינט 50 ק”מ לסיום ואחר כך גורם לתאונה

עוד לפני שזרק את קוואנדיש לכלבים, סאגאן הפסיד את ספרינט הביינים לארנו דמאר. ההפסד הקטן הזה היה בכביש פתוח, כששום דבר לא מפריע לסאגאן ללחוץ, ועדיין הוא הפסיד. כתוצאה מכך הוא מגיע לסיום הרבה יותר לחוץ, במיוחד על הגב של אותו ארנו דמאר.

בתמונות הבאות קל לזהות את סאגאן עם חולצת קשת לבנה של אלוף העולם וכיתוב של BORA על הכתפיים. קאוונדיש עם שחור לבן של דימנשן דאטא. ארנו דמאר אלוף צרפת רוכב ב-FDJ אבל לבוש בצבעי הדגל הצרפתי.  בתחילת הספרינט סאגאן באמצע הנתיב. בסוף הספרינט הוא יהיה בצד ימין. זו כבר עבירה, למרות שאפשר לטעון שכולם זזו לאותו כיוון. אפשר לראות כאן את ארנו דמאר מימין לסאגאן, קאוונדיש מאחור. 

image2

עוד כמה מטרים ודמאר עובר את סאגאן, קוואנדיש מגיע מאחור. שניהם מהירים מסאגאן ברגע הזה, ועוברים אותו מימין.

image1

כאן כבר ניתן לראות את הקטסטרופה עומדת להתרחש. דמאר עובר קדימה, קאוונדיש חצי גלגל בתוך סאגאן. לסגאן אין שם מקום אבל זה הרגע בו הוא יקפוץ על הגב של דמאר ובדרך ידרוס את קוואנדיש.

image4

כשהרוכבים יוצאים מאחורי העץ דמאר כבר חתך מעט שמאלה ונראה שסאגאן רוצה לעשות אותו הדבר, אבל זה מאוחר מדי. לדעתי המרפק כאן הוא הדבר השולי. סאגאן רוכב עם המרפקים בחוץ כול הזמן וגם משתמש בהם. מי שרוצה מוזמן לבדוק את הקילומטר האחרון ביו-טיוב ולראות. הוא לא באמת מכניס מרפק לקוואנדיש, הוא פשוט לוחץ 1500 וואט אל תוך הפדלים והמרפק הזה הוא ניסיון להתייצב. העבירה של סאגאן נעשתה עוד לפני זה, בחיתוך ימינה.  

image8

עוד לא השתכנעתם? תראו את הזוית הזאת, מלפנים. קאוונדיש משמאל יושב בבירור במרחק קצר מהגלגל של ארנו דמאר. הוא במיקום אידאלי. סאגאן יושב על רוכב של קטיושה. אין לו שום סיבה הגיונית לחתוך ימינה ולקפוץ על הגו של דמאר, למעט החשש שאותו דמאר הולך לנצח אותו פעמיים באותו יום. התנועה של סאגאן ימינה יצרה תאונה קשה. כשמסתכלים על התמונה הזאת אפשר להבין למה השופטים החליטו את מה שהחליטו.  

image5השורה התחתונה של יניב שור

בעייתי לשלוח את אלוף העולם הביתה, אבל שיפוט זה שיפוט. על הרצפה היו רוכבים חשובים לא פחות שזה לא מגיע להם. כשמסתכלים על שלושת הקטעים האחרונים יש תחושה שסאגאן התחיל את השבוע הזה לא טוב, לא חד. בכל זאת הוא היה שם וניצח כי הוא כל כך חזק. יכול להיות שהשילוב הזה פגע בשיקול הדעת שלו. עדיין, מדובר בספורט ובספורטאי גדול שבדרך כלל רוכב נקי. גם הפעם, לא הייתה לו כוונה לשלוח את קוואנדיש לגדרות ואת דגנקולב לרצפה. זאת עבירה, אבל עבירה ספורטיבית בלבד. העונש כבד ככל שיהיה לא פוסל את סאגאן מלהתחרות בהמשך ולזכות מחדש באהדת הקהל שמגיעה לו. השורה התחתונה לדעתי היא שהמסר של החלטה שיפוטית נכונה חשוב מהנזק שנגרם לרוכב בודד, גדול ככל שיהיה.

אסקרוב וארמסטרונג עם גרסת הסנגוריה:

סאגאן הוא אחד הרוכבים הכי אהובים – חבר של כולם ואוהבים אותו בפלטון. כן הוא דוחף, הוא מכניס… אבל הוא לא עושה דברים לא חוקיים. הוא נחשב ספורטאי מאוד הוגן. יחד עם זה כשהוא צריך לעבור קדימה הוא יעשה את זה וידאג שמי ששם יזוז.

לחובתו אומר: כולם מדברים על התאונה השנייה, אבל לדעתי סאגאן מעורב גם בתאונה הראשונה שהיתה בקילומטר האחרון וגם שם סאגאן ודמאר היו הזרז לתאונה שהפילה את החולצה הצהובה וכל האחרים. בקיצור, הוא לא תלית שכולה תכלת, הוא מאוד אגרסיבי. גם בשלב 3, אותו ניצח, בקילומטר האחרון הוא נעול ועובר מימין לרוכב של קנונדייל-  כמו גדול, עם מרפק, שם זה הצליח. היום לא.

נכון שהוא חתך ימינה, אבל גם דה מאר עשה את זה

אני מסכים עם יניב שסאגאן מושך ימינה אחרי ארנו דה-מאר, אכן – ספרינט באלכסון, אבל גם דמאר עושה זאת. דמאר מספיק מהיר ואין לו אף אחד מימין, אבל לסאגאן יש את קאבנדיש מימין ולטענתו לא ראה אותו.כעת יש לו שתי אפשרויות: או לבלום או להכנס עם הראש בקיר. גם קאב הולך עם הראש בקיר וסאגאן לא בולם. בסופו של דבר אין מספיק מקום, קאב מנסה בכח. מי שיוצר את המגע זה דווקא קאב, שהבין שהוא בבעיה, מנסה לדחוף את סאגאן עם הראש, והכידון שלו נוגע בסאגאן, מאבד שליטה, נופל לבד ועצמאית. סאגאן שנאלץ לאזן את הגוף כדי לא ליפול מוציא את המרפק.

החלטה הזויה ולא הוגנת כלפי סאגאן

חשוב לראות את תגובות הרוכבים האחרים: כל הרוכבים חושבים שזה לא בסדר שפוסלים אותו. גרייפל שאמר מייד אחרי המירוץ משהו ברוח הדברים: “זהו אני גמרתי להיות חבר של סאגאן”, ישב אחרי שעה, הסתכל בווידאו והודיע שהוא חוזר בו והתנצל כלפי סאגאן. לאנס ארמסטרונג שמפרשן כל יום את הטור – הביע ביקורת קשה על ההחלטה, וטען שסאגאן לא עשה שום דבר לא בסדר, וזו טעות לפסול אותו. מאגנוס בגסטד הפרשן של יורוספורט תאר את הסיטואציה בפשטות: סאגאן לא וויתר, קאב לא וויתר וניסה לעבור במקום שלא היה בו מקום. היתה תחרות והיתה תאונה.

ההחלטה הזו הזויה ולא הוגנת כלפי סאגאן – מה פתאום לפסול אותו? הוא לא זה שגרם לתאונה. הדבר היחיד שאפשר לפסול אותו הוא על כך שסטה ימינה, אבל כל קבוצת הספרינט הלכה ימינה כי הלידר מלפנים עשה את זה. אפשר היה גם לפסול את התוצאה שלו בקטע אתמול ולהמשיך לתת לו להתחרות בטור. רובי מקיואן מסביר את הפסילה הקיצונית לא במעשה של סאגאן אלא בכך שהתוצאות של התאונה היו קשות ולכן היו חייבים לעשות משהו… בלי קשר לאחריות.

כל אנשי המקצוע חושבים שזו החלטה אומללה של השופטים (אגב, הם מארבע מדינות שונות וזה לא “הצרפתים” או “ASO” אלא אנשי UCI), ואני מקווה שכעת הערעור יתקבל ויפעילו הגיון.

הווידאו מגבה את זה (נקווה שיישאר הווידאו ביוטיוב…):

לסיכום: תאוריית הקונספירציה ומעמד הרוכבים

הרוכבים חלשים, והם כלי משחק בידי הכוחות הגדולים סביבם – ASO וה UCI. העובדה שהם לא מצליחים להתארגן ולהוות כוח נגד משאירה אותם חסרי יכולת להשפיע על בטיחות המירוצים והפקה רשלנית – הם כאילו לא צד בעניין. זו תאוריה בלבד, אין דרך לאמת אותה, אבל ראוי לשאול אותה כשאלה: האם יתכן שלאחר מחדל הגדר הלא מוגנת שאליה התרסק וולוורדה, היה מאוד מתאים ל-ASO להדהד את המסר: “התאונות הן בגלל הרוכבים והתנהגותם” בתאונה נוספת שיצרה פציעה קשה עם הגדר?

היום שלב 5 עם הטיפוס הראשון בטור – הסיפור הזה כבר מאחורינו, ההצגה חייבת להימשך והיא אכן תימשך. האם גראיינט תומאס יקבל כרטיס חופשי? כנראה שלא. האם פרום בכושר? כנראה שכן. לא להפסיד!

מאת: יניב שור ודני אסקרוב

 

 


BIKEPANEL – מגזין האופניים הטוב בישראל – מנוי חינם פה: https://goo.gl/4tGh4F
RUNPANEL – מגזין הריצה הטוב בישראל – מנוי חינם פה: https://goo.gl/Auzkl9