זה טור דעה, והוא מייצג את דעתי בלבד: לאקדמי יש מבחן קשה הערב (או מחר, תלוי את מי שואלים). האם להכניס רוכב ישראלי שני לג׳ירו?

מאת: יניב שור
צילום: נעה ארנון, גיא חלמיש

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

גיא שגיב

היה שם כל הזמן, גם אם אמרו אחרת. הוא היה צריך לפשל כדי לצאת מהתמונה, והוא לא פישל. להיפך, הוא הוכיח בכמה הזדמנויות שאם מתעקשים על רוכב ישראלי, אז זה הוא ויש לו מקום בהרכב. בשבוע שעבר גיא ניב סיבך את המצב אחרי הישג יפה בשלב קשה בטור שנערך באלפים.

האם להכניס גם את גיא ניב? 

גיא ניב נחת מאופני הרים בכלל ישירות לקצה של אופני הכביש בעולם. לפני כמה חודשים היתה הפעם הראשונה שהבחור הזה עלה על אופני נג”ש בכלל! מה הסיכויים שבעונה הראשונה שלו בכביש זו תהיה לו בחירה הגיונית? אבל הוא מגיע כבר מתחילת העונה עם יכולות מדהימות. המספרים שמסתובבים “בשוק” על הוואטים לקילו שלו בטסטים של האקדמי באילת מדהימים, והוא הראה קונסיסטנטיות כל העונה הזו ויכולת מרשימה. הג’ירו הוא מירוץ הררי- וגיא ניב מחזיק ביכולת לבצע תפקיד במתארים הקשים. לגבי יכולת השרידות שלו שלושה שבועות? גם שלו וגם של גיא שגיב זו תעלומה שתתברר בקרוב…

גיא ניבDW

השאלה היא מה המטרה של אקדמי?

אבל בואו נחזור 30,000 רגל למעלה. אם המטרה היא קידום הרכיבה בישראל אז צריך לקבל החלטה קשה, ולשלב ישראלי שני בגי׳רו. למה זו החלטה קשה? כי מוציאים מישהו אחר שמקצועית מגיע לו. אם המטרה היא להיות קבוצה מקצוענית, אגנוסטית, שבוחרת את הרוכבים הטובים ביותר, אז צריך לשאול שאלות לגיטימיות גם על המקום של גיא שגיב, לא?

ובואו נגיד, תיאורטית, שגיא או גיא יפלו בשלב החמישי של הגי׳רו כי הם עוד לא שם מבחינה מקצועית. אז מה?

זהו רגע מבחן לאקדמי, ואני כישראלי הייתי רוצה לראות את היד שלהם לא רועדת כשהם מכניסים גם את גיא ניב. למה? כי לא תהיה עוד הזדמנות בקרוב, כי איכשהו כבר ויתרו על החולצה של אלוף ישראל רועי גולדשטיין וכי יש הזדמנות אמיתית לתקן את הרושם.

כעת הזמן להוכיח שאתם באמת לקידום הרכיבה וישראל

אם בוחנים את הפעילות של אקדמי בשלוש השנים האחרונות, אין ספק כי המטרה שלהם היא י ש ר א ל. ההשקעה העצומה, נבחרות העתודה, הוולודרום, ההשתתפות במירוצים מקומיים, ההשקעה בסגל ובמטרות חברתיות – הכל מראה כי זאת לא קבוצה מקצוענית ״רגילה״. אני לא רואה סיבה לשנות פתאום כיוון כי זה הג׳ירו. אני רואה הרבה סיבות להכניס את גיא ניב כרוכב ישראלי שני. ואתם?

בהערת אגב, קשה לחנך את הציבור בישראל שאין לו מושג מה זה מרוץ אופנים, להגיע פתאום ולצפות 30 שניות בחבורה של רוכבים. הפרסום כרגע נראה מפגר מאוד יחסית לרוכבים שתכף ישרפו את רחובות ירושלים. אני מסתכל על רשימת המזנקים ויש לי צמרמורת! טום דמולן? פאביו ארו? וואווו!

לא תזיק איזו זריקת מרץ של יחסי ציבור – ״אקדמי הודיעו על שני רוכבים ישראלים בגי׳רו!״. מתאים לי.

מאת: יניב שור
צילום: נעה ארנון, גיא חלמיש
מנוי חינם על בייקפאנל

משתחררים מההתמכרות לפייסבוק:
> יש לנו ערוץ טלגרם! https://t.me/BIKEPANEL

הודעה לעתונות: מאת האקדמי

הודעת האקדמי (25/4/2018)

לאחר פרסום טור זה יצאה הודעה משמחת בתקשורת על החלטת הקבוצה, כך מפי הסייקלינג אקדמי:

“שני הרוכבים הישראלים שגיב וניב – יעשו היסטוריה בג׳ירו דה איטליה.

סייקלינג אקדמי הודיעה שהחליטה לכלול את שני הישראלים בהרכב שלה למירוץ שיפתח בירושלים. ש נ י  רוכבים ישראלים צעירים יעשו היסטוריה ביום ששי הבא בירושלים כאשר יזנקו לראשונה בתולדות הספורט הישראלי למירוץ האופניים השני בגודלו בעולם, הג׳ירו דה איטליה. עובדה זו נקבעה בעקבות החלטת קבוצת האפניים המקצוענית הישראלית הראשונה סייקלינג אקדמי לזמן להרכב המובחר שיתמודד במירוץ המפרך בן 21 הימים שיתחיל בירושלים ויסתיים ברומא, את שני רוכביה  הישראלים הטובים ביותר, גיא שגיב וגיא ניב.

הישראלים יהוו את החוליה הצעירה  בהרכב המונה רוכבים בין לאומיים וותיקים ובעלי נסיון ומוניטין רב בראשם רובן פלאזה הספרדי שכבר ניצח שלבים בטור דה פראנס ובוולטה, בן הרמנס הבלגי הנמנה על צמרת הרוכבים בעולם, גיום בוייוין הקנדי, קריסטס ניילנדס האלוף הלטבי שנחשב לאחד הכשרונות הצעירים הבולטים בעולם, זאק דמפסטר האוסטראלי הוותיק, והספרינטר האיטלקי קריסטיאן סבאראגלי.

ההחלטה הדרמטית לשגר למירוץ את צמד הישראלים המצטיין של הקבוצה נפלה למרות שלפי כל ההערכות המוקדמות – גם של הצוות המקצועי של אקדמי –  ייבחר להרכב שמונת הרוכבים בג׳ירו לכל היותר ישראלי אחד בשל הקושי העצום של המירוץ שבמהלכו ירכבו הרוכבים במרוצת שלושה שבועות למעלה מ 3500 קמ במהירויות וקצבים תובעניים שיוכתבו על ידי גדולי הרוכבים בעולם. לככל הנראה  מדובר באתגר התחרותי הקשה ביותר שניצב בפני ספורטאי ישראלי אי פעם. עתה יהיו אלו שני רוכבים צעירים ובעלי נסיון מועט יחסית שקיבלו מאקדמי את ההזדמנות להתמודד עם האתגר שבפניו ניגפו בעבר רוכבים טובים ומנוסים מהם.

״ אנחנו בהחלט מודעים לכך שמדובר בהחלטה שתפתיע רבים. אולי אפילו החלטה שעלולה לעורר ביקורת. ואני אומר בגלוי וללא כחל ושרק: יתכן מאד שהיינו יכולים להעמיד הרכב לכאורה חזק יותר על הנייר לג׳ירו״ אמר מנכ״ל הקבוצה רן מרגליות  אשר יזם את הקמתה של אקדמי לפני שלוש וחצי שנים והוביל אותה מקבוצה קטנה לסף ההשתתתפות במירוץ גראנד טור. ״ אבל כקבוצה ישראלית שהוקמה כדי לחולל מהפיכה בספורט האופניים בישראל – אנחנו בראש וראשונה ולפני הכל מחוייבים לחזון שלנו. לא קמנו לספור עוד נצחונות למרות שזה חשוב כמובן, ואיננו עוד קבוצת אופניים. ולכן אנחנו מוכנים במודע לקחת את הסיכון ולשגר למירוץ שני ישראלים כי כך נוכל לגרום לדור שלם של ילדים להאמין שהחלום אפשרי. ויותר מזה: שגיב וניב הם רוכבים שאנחנו גאים בעבודה העצומה שהשקיעו ובהתקדמותם.  אנחנו מודעים היטב שאחד מהם ישלם את המחיר של חוסר הנסיון ולא לא יסיים את המירוץץ אבל הם הוכיחו שהם ראויים להזדמנות  הם בהחלט מסוגלים לעמוד במשימה ואני בטוח שהם יילחמו להוכיח שהאמון שנתנו בהם היה מוצדק״.

הבעלים של אקדמי רון בר און וסילבן אדאמס הביעו את תמיכתם המוחלטת בהחלטה. ״ אני גאה במיוחד שהישראלים הצליחו להוכיח שהם ראויים להרכב הג׳ירו בזכות איכותיותיהם ״ אמר אדמס שהוא גם האיש שעומד מאחורי הבאת הג׳ירו ישראל. ״ זה מוכיח שהתכנית שלנו לטפח ולקדם כשרונות ישראלים עובדת: רק לפני שנה או שנתיים, החלום לראות רוכב ישראלי מתחרה בגראנד טור נראה כבלתי אפשרי ולחלוטין לא סביר. ועכשיו יהיו בג׳ירו שני רוכבים! אני מאד גאה בקבוצה ומאחל לה בהצלחה בג׳ירו שיזנק במגרש הביתי שלנו״.

שותפו רון בר און שייסד את הקבוצה רק לפני כשלוש וחצי שנים וראה אותה נוסקת רחוק ממה שאיש העלה על דעתו כאפשרי: ״ אני עדייחן צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין שזה קורה, שאנחנו מעמידים הרכב רוכבים שמסוגל לתת פייט מול הרוכבים הטובים בעולם תחת דגל ישראל בג׳ירו דה איטליה. בחירת שני רוכבים ישראלים תעביר את המסר לדור הרוכבים הצעיר של ישראל – שאפשר להגשים את החלום בעזרת עבודה קשה ואמונה״.

מבין שני הישראלים, גיא ניב (23) מושב גבעת ניל״י שבשרון, הוא הרוכב המנוסה יותר. שגיב שהוכתר פעמיים ברציפות כאלוף, ישראל ( 2015-2017  ) ,  הצטרף לאקדמי לקראת סוף עונתה הראשונה לפני כשנתיים וחצי כרוכב מתלמד וזו איפוא בסך הכל עונתו השלישית כמקצוען, זמן קצר מאד במושגי הענף. אולם הוא עבר דרך ארוכה מאד בזמן כה קצר. שגיב שלא הצליח לסיים את המירוץ הראשון שלו אי פעם  בטור קולורדו, הוא היום רוכב שמאחוריו למעלה ממאה וחמישים ימי מירוץ ובשנה שעברה צבר יותר קילומטראז מירוצים מכל רוכבי הקבוצה. הוא נחשב כבעל מוסר עבודה יוצא דופן, ורוכב יציב מאד שאף שאינו נוטה אמנם להבריק- אבל מסייע רבות לכוכבי הקבוצה הבין לאומיים מסביבו. את העונה הזו החל בפציעה אבל התאושש ונטל חלק ״בבריחות״ חשובות כשהוא צובר ״זמן מסך״ בשידורים ישירים ברחבי העולם בבריחות בטור אדריאטיקו ובמירוץ החד יומי הארוך בעולם מילנו סן רמו. ״ שגיב הוא נכנס עבור הקבוצה בכל מירוץ״ אמר עליו המנהל הספורטיבי של הקבוצה צ,ל קרלסטרום. ״ הוא השיג את מקומו בהרכב הג׳ירו בזכות ולא נופל מרבים מהרוכבים הבין לאומיים שלנו עם נסיון גדול ממנו. אני מאמין שהוא יוכל להתמודד גם עם אתגר קשה וארוך כל כך שמעולם לא עמד בכמוהו״.

גיא ניב בן ה 24 ממשגב הוא סיפור אף יותר מפתיע משגיב. רק לפני שנה היה המטפס קטן המידות רוכב אופני הרים מהטובים בארץ עם חלום לייצג את ישראל באולימפיאדה. אבל כשאקדמי הקימה את קבוצת העתודה שלה לפני כשנה וחצי, הצטרף אליה ניב כנסיון, ולמרות אפס נסיון והכשרה רוכב תחרויות כביש, התפתח במהירות והוחתם בתחילת העונה כרוכב מקצוען בקבוצה הבכירה. בארבעת החודשים הראשונים שלו העונה כרוכב מקצוען ביצע דילוג נוסף. ״ הוא אולי הרוכב שגילה את ההתקדמות הגדולה ביותר בקבוצה בזמן כה קצר״ אמר קרלסטרום. רק לפני שבוע הוכיח ניב שהוא מסוגל להתמודד עם מירוץ הטיפוסים הקשה, טור האלפים, ואף היה שוץף ״לבריחה״ מרשימה .

קרלסטרום: ״ לא אסתיר. להתמודד עם ג׳ירו דה איטליה אחרי 4 חודשים כרוכב מקצוען הוא אתגר עצום.  כמעט חסר תקדים. האם יוכל לעמוד בכך? אני מקווה ומאמין שעם הנחישות הגדולה שלו ובעזרת חבריו לקבוצה  שיגנו עליו בעיקר בקטעים המישוריים – הוא יצליח להתמודד. אבל זה מבחן אנושי אדיר ובהחלט לקחנו כאן סיכון״.

שני הרוכבים הישראלים הודו שהם נפעמים מההזדמנות, מודעים לקשי וערוכים להתמודד עם המשברים הצפויים והסכנה שלא יצליחו לשרוד.

גיא שגיב: ״ האמת היא שלא הופתעתי שנבחרתי לג׳ירו. עבדתי קשה מאד כבר כמעט שלוש שנים ואני כבר לא הרוכב שהייתי בתחילת הדרך. אני חושב שהוכחתי שאני מסוגל לתרום לקבוצה ולעזור לחברים שלי לנצח. ג׳ירו הוא הגשמת חלום אבל אני לא מנגיע רק כדי לסיים את הג׳ירו למרות שזוהי משימה לא קלה כשלעצמה. אני רוצה לעזור במשימה של הקבוצה לנצח קטע ולתרום לרוכבים המובילים שלנו״.

גיא ניב: ״ לא ישנתי הרבה בימים האחרונים מרוב לחץ וציפיה להחלטה וכשהודיעו לי שאני בג׳ירו ירד לי סלע מהגב.  מבחינתי הבחירה בשני ישראלים היא אדירה, הבעת אמון אדירה והוכחה לדור שלם של ילדים ובני נוער שרוכבים – שאפשר להגיע הכי רחוק. אבל מעבר לזה, החובה עלי להוכיח שאני ראוי לאמון הזה. אני יודע כמה קשה זה הולך להיות אבל בכנות – אני מאמין בלב שלם שאהיה שם ברומא ואחצה את קו הסיום״.

הסגל של אקדמי לג׳ירו דה איטליה ינחת בישראל בתחילת השבוע הבא ויערוך סדרת אימונים בהרי ירושלים כדי להתכונן למירוץ שיפתח ביום ששי הבא והרוכב הספרדי האגדי שלה רובן פלאזה שכבר הצהיר על שאיפתו הגדולה לנצח קטע ג׳ירו אמר  שהוא מצפה בכליון עיניים למירוץ במדי אקדמי: ״ תהיה לנו בג׳ירו קבוצה חדורת מוטיבציה ומוכשרת. אנחנו יודעים שבמידה רבה אנחנו נעשה היסטוריה ביחד עבור ישראל ועבור כל אחד מאיתנו. ברור שזה יהיה אתגר עצום להשיג נצחון בקטע בג׳ירו אבל אנחנו כולנו מגיעים מוכנים להתמודד על זה ביחד ולעזור אחד לשני ברגעים הקשים שיבואו בוודאות״.