עזבו בטיחות, עזבו רמות ציוד, עזבו כושר אימונים ותזונה. הבה נתרכז לרגע בשאלה חשובה יותר: אתם נראים טוב על האופניים שלכם?

המאמר המחקרי האקדמאי הבא דן בכובד ראש בשאלה אילו בגדי רכיבה “עוברים מסך” ואילו בגדים יביכו אתכם בפומבי.  או בקיצור: מה לא ללבוש ברכיבת כביש?
בתור שירות לציבור ועל מנת שקוראינו יהיו יפים ונכונים יותר, להלן דיון בנושא חליפות הרכיבה ועמדה לגבי כמה  שאלות קריטיות להמשך סיבובו של כדור הארץ:

  1. האם עדיפים בגדי המותגים על בגדי הקבוצות המקצועניות?
  2. האם מותר ללבוש את חולצת הקשת של אלוף העולם?
  3. האם חולצות רטרו נכנסות לאותו שיפוט מחמיר?
  4. מתי אנחנו עוברים עבירות סטייל ומתי לא?

נדרוש בנושא לעומק, נביא נימוקים לכאן ולכן ונגיע למסקנה. יש כמה רמות פשיעה פה וניואנסים שחשוב להבין על מנת שאם תתפסו בחטא, לפחות יהיו תירוצים טובים באמתכתכם. על מנת להמחיש את הנקודה, יובאו להלן מגוון עדויות מרשיעות ומביכות מעברו של כותב מאמר זה. בינתיים נתחיל באיום והמחשה של איך אתם מסתכנים בלהיראות אם לא תקיימו באדיקות אחר הוראות כתבה זו:

חולצות מובילים: החולצה הצהובה\ורודה\נקודות אדומות\ אלוף עולם וכו’

אין דבר מגוחך יותר מלראות את “אלוף העולם” מפדל לצדך עם סגנון רעוע וכרס קטנה מציצה מעל גרסת הטייטס עם גומי במותניים שלו (ולא ביב)… בעצם יש: לראות את “מנצח העליות” לובש את חולצת הנקודות האדומות ונושר אחורה אדום ומתנשף ליד כל מי שרק מגלגל רגליים לחימום בעלייה הראשונה מנחשון. נו באמת, קצת מודעות עצמית. אסור בתכלית האיסור! זה אפילו מביש יותר מחולצת קבוצה רגילה. והנה כותב טור זה מוכיח את מה שכל כומר ורב מטיף יודע בסתר לגבי הארון של עצמו, ואת הצורך המעשי והיומיומי במחילה על חטאים: עוטה את קיט הרכיבה של מוביל ה”פרו טור” הלבנים שכיכבו עונה אחת בטלוויזיה – מזל שאף אחד לא יודע שזה בעצם קיט סטטוס שכזה:

IMG_3005

בגדי קבוצה מקצוענית

האמת היא שכולנו Wannabe’s אבל הסטייל מחייב אותנו להתנהג כאילו הכל בא לנו טבעי, ללא מאמץ, ובמיוחד ללא חיקוי פתטי. לבישת בגדי קבוצה היא הודאה גלויה באשמת Wannabe וזה חוסר הסטייל בהתגלמותו. Get a life באדי, במקום ללבוש על הכרס שלך את בגדי המקצוענים עם סימני הספונסרים ולוגו ערוץ הטלויזיה ההוא או חברת הגז ההיא. ברור שכולנו חקיינים חסרי בושה, והרבה יותר שמנים ממה שבגדי הרכיבה מתירים לנו להיות, אבל ראוי לפחות שאת הסטייל לא נאבד, ונחזור הביתה מהרכיבה עם טיפת כבוד עצמי. עליך להכיר בעובדה פשוטה: בגדי קבוצות מותרים רק לרוכבי הקבוצות!

חריגים: אם אתה באמת רוכב בקבוצה הזו – מותר לך. רן מרגליות, קיבלת פס. אבל זה שבתמונה הזו – עדיף שלא ידעו עליך כך בפומבי:

fr2

חריג מיוחד – Cervelo Test Team

רק אם יש לך אופני סרוולו (ויש המון כאלה בארץ אחרי שלוינסון מכר אותם כמו לחמניות חמות בכמויות שהכתירו את ישראל במטה סרוולו כיבשת שווה בגודלה לצפון אמריקה) אז מדי קבוצת סרוולו Testing Team הנקייה יחסית מספונסרים אחרים מותרים עבורך! המדים היפים של הקבוצה הזו משלימים את צבעי השלדה בד”כ, אין בהם הרבה ספונסרים נוספים, והם מאפשרים לנו להתעלם מהעובדה שמדובר היה בקבוצה מקצוענית. נעמיד פנים שפשוט קנית קיט תואם לאופניים. מצטער – רק לאנשי Cervelo מותר. לכל הקבוצות המקצועניות האחרות אין שיוך ישיר כל כך לאופניים עצמם ולכן – הם אסורים בלבישה. Sorry.

אגב – לאור מעברה של קנונדייל למעמד של נותנת חסות ראשית על מי שהייתה עד לאחרונה ליקוויגז-קנונדייל אפשר להניח שיחול שינוי תואם במדים שלהם ב 2013 וגם אתם רוכבי קנונדייל תקבלו פס מיוחד. נחשוב על זה.

עבירה כפולה ומסוכנת: בגדי קבוצה מקצוענית של שנים קודמות

בגדי השנה שעברה = Not cool. היות והקבוצות מחליפות בגדים וספונסרים כל שנה בדיוק אתה די מהר הופך לא רק ל Wannabe שעובר עבירת אופנה, אלא תוך שנייה בערך אתה Wannabe שאינו מעודכן. היש סטטוס עלוב מזה? לא חבל על הכסף הרב של חליפת הרכיבה שלך? גם אם היא נקנתה באחד מאתרי החיקויים הזולים מסין – זה מחיר עצום לאור ההשפעה השלילית על מיקומך במידרג החברתי.

קטגורית פשיעה בפני עצמה: אסטנה!

שימו לב, אזהרת מסע ועבירה כפולה ומסוכנת קיימת בלבישת בגדי אסטנה – האיסור פה כל כך חמור וחד משמעי, והבגדים האלה כל כך מכוערים, שיש הטוענים שהוא תופס אפילו למקצועני הקבוצה עצמם! בנאדם, אמנם, אתה מתפרנס מאופניים, אבל יש גבול לא? עד איזה רמת כיעור של עיצוב ובחירת צבעים הכסף יקנה אותך? רק בגלל שאנחנו בעדך נציע לך – רד לכל קבוצה קונטיננטלית שתרצה, ושמור על הכבוד העצמי!

אם אתה חובב ישראלי שעיר, וקנית בכל זאת את הבגדים האלה – שששש. לא נגלה, רק תבטיח שתעלים אותם באישון הלילה הקרוב מהארון שלך, למען איכות הסביבה של כולנו.

חריגים: רטרו מותר!

ברטרו הכוונה שלנו למשהו שהוא לפחות בן 15 שנה ומעלה. חולצות של אדי מרקס, או קלאסיקות אחרות בדברי ימי העיצוב של חולצות הרכיבה הם כבר לא Wannabe אלא Tribute. הכרת תודה והתחברות לתרבות ולמורשת אבותינו. כמובן שגם פה התמונה לא פשוטה לחלוטין: חולצות של Festina ואחרות מתקופתה עמוסת הסמים והמבישה אסורות בתכלית ולעולם, וכמו כן מקטע מסוים של ביגוד זרחני עתיר צבעי טורקיז וסגול משנות השמונים בשילובי צבעים זוועתיים – רצוי לוותר על זה: גם ל Tribute גבולות משלו. כמובן שניאו רטרו לא רק מותר אלא מתקבל בהערכה רבה. אם קניתם חולצה של רפא או אחת החברות המוזכרות בכתבה המקורית שלנו בנושא- קבלו ברכה.

IMG_0982

חריג “ועד העובדים” – כנראה רק לעובדי מוטורולה…

הקלה נוספת מתקיימת אם אתה עובד בסניף המקומי של נגיד סקסובנק לשם הדוגמא, וועד העובדים המקומי החליט להקים קבוצת אופניים שתשתמש בבגדי הקבוצה. קיבלת אפשרות נדירה ביותר ללבוש בגדי קבוצה מקצוענית –  אבל בתנאי שיש לפחות עוד חמישה רוכבים בקבוצה שלכם!

המקרה הזה תפס ובגדול עבור עובדי מוטורולה ישראל (ובתוכם אני, בתחילת-אמצע שנות ה 90) שזכו לרכוב עם חליפות הקבוצה המקצוענית שגם לאנס ארמסטרונג רכב במסגרתה, ואשר הפכה אחרי כן ל US Postal – אותו תאגיד הדופינג המצליח, המאורגן והממוסד ביותר בעולם האופניים (בוז!). איזה שלושים כבישונים ממוטורולה ישראל מילאו את אירועי האופניים המקומיים מדוגמים בקיט מקצועני מלא. זה היה מגניב ובמקום,  אבל בכל שאר המקרים: אסור.

בגדי הקבוצה המקומית שלכם

מבורכים, גם אם היא בצבעים כאלה כמו אלה של CCC מהשנים הקודמות. למען כבוד המצולמים נאמר שהתמונה צולמה בשנה שאלה היו בגדי הקבוצה האדירה והאמיצה הזו, שהחליפה צבעים מאז. אין מה לאמר – צריך להיות עם תאומים אדירים, הרבה ניצחונות ברגליים, ויכולת מרשימה בשביל לצאת ככה מהבית. רק ל CCC מותר.

 ואם הם בגדי קבוצה סטייליסטיים להדהים, במיטב הניאו-רטרו, עם שילוב צבעים מוקפד, הרי שבודאי שיצאתם טוב בתמונה. אופיר גל-און עם מדי ספיידר. שאפו!

013

בגדי הבונוס שקיבלתם על מסע אופניים

סיימתם טראנס אלפ? גראן פונדו כלשהו בארץ בעולם או בניו-יורק? מותר כמובן, אבל רק למי שסיים את המסע. מי שקיבל בגד מתוקף תשלום דמי ההשתתפות אולם פרש באמצע הפסיד את הכרטיס הזה. מצטערים. אגב, מותר- זה לא אומר שרצוי. במחילה מכם הפעילו שיקול דעת: זה נראה טוב? ועוד סייג – זה לא Cool. מותר, אבל לא Cool. אם התחרות היתה מאסיבית ושווה כבוד, יותר סטייל זה ללבוש את כובע הרכיבה שלה אחרי, או להגניב עדות עם גרביים ממותגות. אבל למרוח על עצמכם אול אובר “עשיתי את זה”, זה רק מעיד שזה היה לכם קשה…

IMG_2713

בגדי מותגי אופנת אופניים מתמחים

תמיד עדיף לסמוך על האיטלקיה שמעצבת את הבגדים של GSG, קסטלי, ג’יורדנה וסנטיני. כל קבוצת היצרנים האיטלקיים האלה, מלווים באסוס השיוויצרית, שורה של יצרנים המתמחים בניאו רטרו ממשפחת Rapha, וכמה מותגי ביגוד אמריקאיים משובחים – מותר כמובן ואף רצוי להתמקד במוצריהם.

חשוב שתדעו: חברה המתמחה בביגוד רכיבה לעולם תהייה סטילייסטית יותר מבגדים של חברות שמייצרות כל מה שאפשר כגון מותגי האופניים או חברות הבת שלהם. מדרגה שנייה נמצאות גם חברות ציוד שמתמחות ב one stop shop כמו בונטרגר או BBB למשל, אם כי אלה אינן פסולות בהגדרה – יש להם לפעמים פנינים איכותיות מאוד ששווה לשים עליהם יד. יש חריגים כמובן גם בעולמות האלה – ומתוכם נציין את הביגוד המצוין של קמפניולו. אוי – כנראה שגם הם הבינו שזה לא המקום שלהם והודיעו לאחרונה על הפסקת הייצור של ביגוד מתוצרתם – למרות שהוא היה מעולה.

בגדי מותג האופניים שלכם – ספשלייזד? טרק? קולנגו?

מותר אבל לא מי יודע מה מומלץ: אם יש לכם אופניים שאתם אוהבים מאוד, נגיד קולנגו, הרי שמרצ’נדייז של קולנגו תופס ואפשרי על האופניים שלכם. שימו לב – זה שיש לכם קולנגו אחד באורווה זה לא אומר שכעת מותר לרכוב עם חולצת קולנגו על אופני השטח שלכם. אם יש שני זוגות משני יצרנים שונים – שלא נתפוס אתכם עם שעטנז. גם פה חשוב לא להתבלבל – העובדה שאתם על קולנגו לא אומרת שגויסתם לפתע לקבוצה מקצוענית ומותר לכם לרכוב פתאום עם בגדי קבוצת Europcar או קבוצה אחרת שלהם. מותר רק עם בגדי המותג עצמו. החלפתם אופניים? נא להוריש את הבגדים ביחד עם האופניים הישנים כבונוס על הקנייה. ממילא הפסדתם את היכולת ללבוש אותם.

ומה הכי סטייליסטי, בשפיץ של השפיץ?

מה כן מותר? ברור שבראש מצעד הסטייליסטיות עומדים בגדי BIKEPANEL – יפים, גזורים, בולטים – אבל בטוב טעם. מזל שאנחנו אוביקטיביים פה. הנה דוגמן חתיך, שרירי, מסופר, סקסי, עם ביצועים מעולים שפישל רק במשקפיים – כי הם לא רודי פרוג’קט אלא ומבטאים טעם רע של ערס עם ג’יפ מרצדס שחונה על המדרכה – אבל בכל השאר הוא יודע במה להתמקד: רק במה שמעניין!

צילמו: גיאחה, צורחה, נימי, מאירה, ורוכב אנונימי בארה”ב.