מירוץ בית ג’וברין הוא בעיני המירוץ החד יומי המעניין ביותר בעונת מירוצי הכביש הישראלית. עם היסטוריה מכובדת, מסלול גבעות שמוכר היטב לכל רוכבי הכביש ואליפות ישראל שמתקיימת כבר כמה שנים על המסלול – ממש קלסיקה מקומית. במסלול הזה, ההכרעה במירוץ יכולה להתרחש כמעט בכל נקודה על ההקפה. השנה המירוץ היה שייך לעומר (גולדשטיין) ועומר (שפירא) בגברים ובנשים, שלא השאירו סיכוי לאחרים. מזג אויר מצוין לרכיבה ונוף טוסקני של גבעות ירוקות היו תפאורה מצוינת לעוד מהדורה משובחת של המירוץ.

כתב וצילם: יניב שור

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

אחרי שנתיים בהם אקדמי שלטו במירוץ בית ג’וברין, הגיע מהדורת 2017 ומירוץ שנראה אחרת לגמרי. כוח האש של האקדמי קופא בספרד ובבית ג’וברין פלטון עילית גברים קטן ואיכותי ניהל מירוץ אגרסיבי ולא השאיר צ’אנס לבריחות מוקדמות כמו שהיו בעבר. בנשים ראינו שוב עד כמה חשוב הזינוק עם הפרו, והרמה הגבוהה נשמרת כאשר עוד בנות מצליחות להישאר עם הפלטון ומקבלות רמה של מירוץ נשים באירופה.

עם מעל 300 רוכבים שנרשמו לשלושת הקטגוריות של המירוץ, בית ג’וברין (בהפקת תאוצה של נמרוד הנגבי עבור איגוד האופניים) מסמן עצמו גם כמירוץ יעד לרוכבים שלא מתחרים באופן קבוע ותורמים לאווירה כיפית ומגדילים את נפח הרוכבים על המסלול.

אבל למרות המגמה החיובית הזו, פלטון העילית קטן מאוד: רק 28 מתחרים בגברים ו-13 בנשים שזינקו עם הפרו. כמות קטנה כל כך של מתחרים גורמת לכך שהמירוץ מתנהל קצת כמו קבוצת בריחה גדולה ללא קבוצות עם עומק שיכולות לשלוט במירוץ. ברור שהיינו רוצים לראות בסיס תחרותי רחב יותר ברמה הגבוהה ואת זה עדיין אין.

בית גוברין קו זינוק

300 רוכבים אבל מעט מאוד בעלית

מרוץ עילית גברים

על קו הזינוק של עילית הגברים התייצבה חבורה איכותית, כולל גיא שגיב (סייקלינג אקדמי) שניצח בשנה שעברה את אליפות הארץ על על המסלול הזה וגיא וינברג שניצח בג’וניורס באותה תחרות (אז TACC היום באשכולות). קבוצת העתודה של הסייקלינג אקדמי הגיעה למירוץ במכנסיים של אקדמי ובחולצות של קבוצות המקור – למרות הבעייתיות של השיוך הכפול הרוכבים הכניסו עומק למירוץ ומשם גם יצא המנצח הגדול של היום – עומר גולדשטיין.  

אין חימום

אין חימום

אין הקפת חימום בבית ג’וברין, וגם בשנים האחרונות לא הייתה. הפלטון מזנק אל הרוח הקרה עם הסכין בין השיניים וההתקפות מתחילות מיד בסיום הירידה מקו הזינוק. השנה הפלטון לא נותן לאף התקפה ללכת, מגמה שתאפיין את כל המירוץ.

אחרי מספר התקפות לא מוצלחות מצליח יואב בר (IGP) לפתוח כמה שניות ומושך אחריו קבוצת גישור קטנה.

אל יואב מצטרפים חן שרייבר (IGP), אורי לאונציני (משגב) וגם גיא זסלר (אקדמי/מסטרס חיפה) ועומר גולדשטיין (אקדמי/500 וואט).

יואב בר (IGP), חן שרייבר (IGP), אורי לאונציני (משגב) וגם גיא זסלר (אקדמי/מסטרס חיפה) ועומר גולדשטיין (אקדמי/500 וואט).

אל יואב מצטרפים חן שרייבר (IGP), אורי לאונציני (משגב) וגם גיא זסלר (אקדמי/מסטרס חיפה) ועומר גולדשטיין (אקדמי/500 וואט). האקדח שירה במערכה הראשונה יירה עוד כמה פעמים ויישארו לו כדורים גם למערכה האחרונה – עומר גולדשטיין בא למירוץ הזה כדי לנצח אותו!   image15

הבריחה הראשונה לא מחזיקה מעבר לסוף ההקפה הראשונה ואפשר לראות את הפלטון סוגר מאחור. הקצב העצבני נשמר ומיד בכניסה להקפה השניה יוצאת עוד התקפה, אבל גם הבריחה הזאת לא תחזיק והפלטון נכנס להקפה השלישית, מעט רגועה יותר.

image07

בתמונה מטה אפשר לראות את גיא שגיב מבלה מול הרוח שעות נוספות ולמעשה מוציא את עצמו מתמונת המועמדים לניצחון. שוב עולה כאן שאלת השיוך הקבוצתי – עבור מי בדיוק הוא עבד כאן ואת מי הוא ניסה להשאיר במרחק בטוח מהבריחה. לא ברור.

גיא שגיב מוביל את הדבוקה

גיא שגיב מוביל את הדבוקה

עומר גולדשטיין הבלתי נלאה שותף לעוד מהלך, הפעם עם חברו ל-500 וואט איתמר איינהרון. למרות הצוות המצוין, גם כאן הפלטון סוגר בניהול של IGP. עומר נאלץ לחזור אחורה ולחכות להזדמנות הבאה.

image11

אל תוך ההקפה הרביעית נכנסים כ-25 רוכבים ויוצאות כמה התקפות של רוכבים שישבו עד עכשיו בתוך הפלטון. דור דבירי הבלתי נגמר לא מוותר על מעורבות במירוץ שכבר היה חלק ממנו כל כך הרבה פעמים, ועושה את זה שוב עם החולצה הנוסטלגית של VCI.

דור דבירי שומר על הגחלת של VCI

דור דבירי שומר על הגחלת של VCI

אחרי שגם המהלך הזה נבלע יוצא להתקפת יחיד גיא לשם מ-IPG. המהלך שלו יעסיק את הפלטון במהלך רוב ההקפה הרביעית, ובלי להתכוון לכך הוא מכין את הקרקע להתקפת המחץ של עומר שעוד תגיע.

image00

התקפת יחיד של גיא לשם מ IGP

אל גיא לשם מצטרף גיא וינברג (אשכולות) שאפילו מצליח לנער אותו לכמה שניות בעליית המים אבל הפלטון המדולדל קרוב מדי והרוכבים נכנסים להקפה החמישית ביחד. בשלב הזה יש לא יותר מ-12-15 רוכבים בחבורה המובילה.  image09

מיד בסיום הירידה אל תוך ההקפה החמישית יוצאים עידו בר, אופק חסון ועומר גולדשטיין להתקפה. עידו לא מצליח להשלים את המהלך וחוזר לפלטון. אופק נשאר עם עומר מקדימה ואפילו צועק לו “לא מסתכלים אחורה!”. בשלב הזה מתבקש שאופק ועומר יישארו ביחד כמה קילומטרים וינסו לפתוח ביחד פער על הפלטון, אבל עומר חושב אחרת. הנקודה לא מתאימה להתקפה, אבל אמרנו כבר שבהקפה של בית ג’וברין כל נקודה יכולה להיות מכריעה. עומר כנראה מרגיש ממש טוב, הקצב המשותף לא מתאים לו והוא פותח בבליץ של כמה קילומטרים, משאיר את אופק חסון ואתו הפלטון כולו חסרי מענה.

image06

“לא מסתכלים אחורה”

עומר נכנס ל”זון” שלו ופשוט נותן עבודה בקצב מטורף, מכריע את המירוץ ללא תנאי. למרות שיש עוד כמעט הקפה שלמה, הנחישות של עומר לא משאירה מקום לספק והפלטון נעלם באופק. עומר ממשיך עם סכין בין השיניים גם אחרי הסיבוב של תחנת הדלק, ורק לאחר כמה קילומטרים נוספים מרשה לעצמו להתרווח מעט ומקבל סיוע מורלי מרכב הקבוצה שמצטרף אליו. מכאן זה רק לשמר את הפער שנוצר ועומר לא מתקשה להשלים את המשימה.

עומר גולדשטיין נותן מירוץ נפלא ומנצח

עומר גולדשטיין נותן מירוץ נפלא ומנצח

בסיום נצחון גדול לרוכב צעיר ומבטיח שאנחנו כבר מכירים את היכולות שלו. כשהכול מתחבר לו הוא נראה בלתי עציר במסלול כזה. עומר חוגג על קו הסיום ומגיע לו – הוא ניצח נצחון מרשים ורכיבה יפה ודומיננטית בה הפגין מעורבות כמעט בכול מהלך של המירוץ – רוכב מצוין.

עומר מספר לנו: “היו הרבה התקפות, מירוץ מאוד אגרסיבי, כל הקבוצות התקיפו, לא היה מי ששלט. הרבה בריחות אבל כולן נסגרו. נכנסנו להקפה האחרונה עשרים חברה בערך, התקפתי עם אופק ועידו התחלנו לעבוד וראיתי שאנחנו תופסים פער. לחצתי עוד וראיתי שהם מתקשים להחזיק אז המשכתי לבד. נתתי הכל וראיתי שאני באמת פותח פער על הפלטון. הגעתי לפער של דקה וחצי והצלחתי להגיע לבד לקו הסיום. המירוץ התפתח שונה מבשנה שעברה, היו קצת פחות רוכבים או פחות קבוצות דומיננטיות. היה ממש טוב, היה לי מירוץ מעולה וגם נהניתי מאוד”.

את הפודיום משלימים אופק חסון (IGP) ואיתמר איינהורן (500 וואט). דור דבירי מגיע שישי – שאפו.

image03

מרוץ עילית נשים

פלטון עלית נשים של 13 רוכבות מזנק עם הפרו ל-4 הקפות. הקצב בפרו גבוה מאוד והנשים מקבלות חוויה ורמה של מירוץ עילית נשים בחו”ל. אחרי שהחזיקו בהקפה הראשונה נשמטות מרים בר-און ונעה בורוכוביץ’ (דינמו) מעט לאחור, ומצטרפת אליהם פז בש שסבלה מפנצ’ר. אבל מלפנים, עם פלטון הפרו, מחזיקות עם הגברים עומר שפירא והילה יצחק. הרוכבת גל חדש, שהגיע מטריאתלון מאוד מפתיעה: זו שנה ראשונה שלה בעילית והיא עושה מירוץ מדהים על תוואי שכנראה מתאים לה במיוחד.

גל חדש עם החולצה הכתומה משמאל (צילום: גבע בת-שבע, בוטקיה ישראל)

גל חדש עם החולצה הכתומה משמאל (צילום: גבע בת-שבע, בוטקיה ישראל)

הצמד של דינמו (מרים ונעה) לא ממש מתלהב לעבוד עם פז בש על סגירת הפער וחושש מהתקפה שלה בעליית המים השנייה. במקום זה הן מבזבזות הרבה אנרגיה כדי לנער את פז, וחושבות (לדברי מרים לאחר התחרות) שהן מתחרות על המקום השלישי. בפועל, ההפתעה של גל חדש כבר מיקמה על הפודיום 3 רוכבות, מה שהתברר למרים ונועה רק בסיום.

עומר שפירא - לרגע לא זיהינו. כבר מוזר לא לראות עליה את המדים של CCC על Trek...

עומר שפירא – לרגע לא זיהינו. כבר מוזר לא לראות עליה את המדים של CCC על Trek…

בסיבוב הרביעי עומר היא היחידה שנשארת מקדימה ומנצחת את המירוץ למרות שהיא עדיין בתהליך של חזרה לכושר מלא אחרי אירוע רפואי קשה וניתוחים שעברה. עומר מבססת את עצמה כרוכבת לגיטימית בקצב של הפרו וכרוכבת החזקה ביותר על מסלול כזה. את המירוץ עשתה במדים של הקבוצה האיטלקית אליה הצטרפה לאחרונה.

הנשים (צילום: גבע בת-שבע, בוטקיה ישראל)

הצמד של דינמו מרים ונעה לא ממש מתלהב להביא את פז בש קדימה… (צילום: גבע בת-שבע, בוטקיה ישראל)

לאחר המירוץ עומר מספרת ל BIKEPANEL על החוויה שלה, ומציינת שבית ג’וברין זה תמיד מסלול קשה, שיש תחרות אמיתית וכשלוחצים באמת הוא גם תמיד מסלול סלקטיבי. העובדה שהנשים מזנקות עם הפרו לא מותירה ברירה וצריך להתיישר עם הקצב הגבוהה. כבר אחרי הגבעות של ההקפה השניה נשארו בפלטון רק עומר, הילה יצחק וגל חדש. היא עדיין בתהליך של חזרה לכושר מלא, אז לא ממהרת להשתולל ולהיות הכי התקפית שהיא יכולה, אך עם זאת כן מנסה לקחת חלק ׳במשחק׳ של הפרו, כדי להוציא מהתחרויות האלה את המיטב.
אם בשנים קודמות הפלטון במסלולים כאלה היה סוג של הישרדות. היום עומר מרגישה לגמרי בשליטה ומרגישה חלק – עדות להתקדמות שלה בשנה האחרונה.
עומר החזיקה ממש על העליה האחרונה לפיניש והייתה יחסית מקדימה, מסיימת בקבוצה של הראשונים בפרו וכמובן ראשונה בנשים.

image04

תוצאות סיום:

 

מקום שם קטגוריה
1 עומר גולדשטיין עילית גברים 19+
2 אופק חסון עילית גברים 19+
3 איתמר אינהורן עילית גברים 19+
1 יובל בן משה גוניורס בנים 17-18
2 שחר מלמד גוניורס בנים 17-18
3 עומר קלימן מקא גוניורס בנים 17-18
1 עומר שפירא עילית נשים 19+
2 גל חדש עילית נשים 19+
3 הילה יצחק עילית נשים 19+
1 שירה בירן גוניורס בנות 17-18
2 נועה ראובן גוניורס בנות 17-18


כרגיל – פינת המשטרה

כמו בשנים קודמות, גם השנה מככבת המשטרה במגוון תקלות שעם קצת פחות מזל היו משפיעות על מהלך המירוץ המקרה הטוב, ופוגעות ברוכבים במקרה הפחות טוב: שאטלים הזויים מול פלטון העילית, סגירה לא מספיקה באזור תחנת הדלק (פעמיים) ומקבצים של אופנועים שעומדים במקום אחד במקום להתפזר ולמנוע מעבר כלי רכב.

בצד המארגנים, כל עוד זו הסיטואציה, הרוכבים צריכים להיות מונחים לרכב בצד ימין בלבד ללא יוצא מהכלל. היו במירוץ הרבה מעברים לצד שמאל, זאת למרות שאי אפשר לדעת מתי יגיע עוד שאטל הכולל משאיות ואוטובוסים. גם קיום מגוון מקצים על אותו מסלול מייצר בעיה בטיחותית, אבל זו ברוב המקרים מנוטרלת דרך התנהגות אחראית של המתחרים ופעילות מונעת של רכבי הליווי.

image05

לסיכום

מירוץ בית ג’וברין תמיד מעניין וכך היה גם השנה. אקדמי ששלטו במירוץ בשנתיים האחרונות לא עשו כך השנה, והגיעו בהרכב שחלקו שויך לקבוצות המקור. למרות הפלטון הקטן יחסית נשמרה רמה גבוהה של מירוץ ותחרות ובסיום קיבלנו מופע באמת מרשים של רוכב צעיר שעוד נשמע עליו הרבה.  

כתב וצילם: יניב שור