קנונדייל סינאפס נחשבים לדגם אנדיוראנס מעולה. מאז השקתם הם קיבלו ציונים גבוהים בכל המבחנים ולמעשה קפצו לראש רשימת האופציות של רוכבים המחפשים אופניים לרכיבות כביש ארוכות, עם דגש על נוחות. כעת לקראת מודל 2018, כשלוש שנים לאחר שהושק הדגם הראשון, Cannondale משיקה Synapse חדשים שלוקחים את המאפיינים הקיימים של ה Synapse ומשפרים אותם בלא מעט פרמטרים חשובים: מורידים משקל, מוסיפים קשיחות ואינטגרציה. המטרה של קנונדייל היא להוביל בצורה חד משמעית את קטגורית הרייס-אנדיוראנס.

הודעה לעיתונות מאת: רשת Recycles

8

מה זה אופני אנדיוראנס?

קטגורית אופני האנדיוראנס היא קטגוריה שהתבססה והתחזקה במיוחד בקרב רוכבי הכביש בשנים האחרונות.   היא מאופיינת בשלדות המספקות איכות רכיבה מפנקת יותר מאופני כביש אווירודינמיים, צינור ראש ארוך יותר המגביה את הכידון (ללא צורך בספייסרים), ו Reach קצר יותר – שמאפשר לרוכבים עם סטם סטנדרטי לרכוב בתנוחה פחות נמוכה. הם בד”כ מצוידים בקסטות בעלות טווח הילוכים רחב (לאחרונה – עד 32 שיניים מאחור וקומפקט מלפנים), מקום לצמיגים רחבים יותר, וביחד – כל התכונות האלה הופכות אותם לאופניים המתאימים לרוב הרוכבים הבוגרים שאינם קיצוניים או תחרותיים בסגנון הרכיבה שלהם.

6

במקביל ל”רוכבי הגראן פונדו” בעולם, האופניים האלה הם הבסיס למכונות המירוץ המשמשות את הקבוצות המקצועניות במירוצי ה Cobbles כמו הפריז רובי והקלאסיקות של האביב – היות והם בעלי שיכוך טוב יותר ואפשרות לקלוט את הצמיגים הרחבים יותר.

4

אז מהם השיפורים של דגם 2018 לעומת הדגם הראשון של הסינאפס:

Synapse 2018 – שוקלים 220 גרם פחות מהדגם הקודם

היעד של מהנדסי החברה היה להגיע למשקל של 950 גרם, שזה חסכון של 220 גרם מהדגם הנוכחי. שילדה במידה 51 שמתאימה לממוצע הגובה הישראלי שוקלת 871 גרם בלבד! ב 918 גרם לשלדה (גדולה יחסית) של 56ס”מ, הסינאפס הם מהקלים ביותר בקטגורית האנדיוראנס. המשקלים האלה היו עד לפני שנים בודדות משקלי אופני הקשיחות משקל, והם מאפשרים לבנות יותר בקלות אופניים במגבלת המשקל של ה UCI.image2

כל מידה עברה אופטימיזציה מקסימלית

הסינאפס החדשים לוקחים את הגישה של תכנון ספציפי שונה לכל מידת אופניים לקצה.

1. לכל מידה יש תכנון שונה – של יריעות קרבון בשלדה, ויחסים מעט שונים של פרופילי הצינורות – מתוך מטרה לייצר חווית רכיבה דומה לאורך כל קו המידות.

9

קנונדייל אפילו ייצרה שלושה מזלגות וקטרי צינור ראש כדי שאלה יהיו מתאימים למידות השונות – ואם תחשבו על כך, יש בזה המון הגיון: מדוע שמידת אופניים קטנה תהייה בעלת אותו קוטר של סטירר וצינור ראש כמו מידה גדולה במיוחד?
אם לא נוקטים בגישה של קנונדייל (ורוב היצרנים לא נוקטים בגישה הזו) והולכים על המידה הגדולה מפסידים משקל במידות הקטנות, ואם הולכים על הקטנה – מפסידים קשיחות בגדולות. מה שרוב היצרנים עשו עד היום זה ללכת על האמצע, ולקבל פשרה גרועה עבור מידות גדולות וקטנות, והתאמה טובה לגדלי האמצע.

10

מידות הסטירר: סטירר ישר של 1-1/8 אינץ’ למידות 44 ו 48, סטירר משופע (טאפרד) 1-1/4 אינץ’ למידות 51 ו 54, וסטירר tappered של 1-3/8 אינץ’ למידות הגדולות מעל 56.
ההשפעה של זה היא ברורה ומורגשת על השליטה בהיגוי – במיוחד עבור הרוכבים הגדולים במידות הגדולות שסבלו עד היום מגמישות יתר – גם צדית, וגם ביחס לבלימה מדויקת עקב גמישות קדמית-אחורית.

ההתאמה לא נגמרת ביחסי הקשיחות והמשקל: גם ה Rake במזלגות הותאם למידות השונות. (הרייק זו מידה הנובעת מהיחס בין מיקום ציר הגלגל לזווית המזלג. המידה הזו משפיעה בצורה דרמטית על ההיגוי של האופניים – עצבני או יציב יותר).
המידות: 60מ”מ אופסט למידות הקטנות (44,48), 55מ”מ של אופסט למידות האמצע (51 ו 54) ו45מ”מ למידות הגדולות מ 56 ומעלה.

5

בנייה אסימטרית משמעותית להתמודדות עם מעצורי הדיסק

מעצורי הדיסק מספקים כח עצירה עדיף ומשמעותי, אבל הכח הזה משמעותו גם השפעות חזקות יותר על השלדות. ה Synapse בנויים בצורה אסימטרית חזקה יחסית כדי לסתור את כוחות הבלימה (שמגיעים מצד אחד של המזלג והמשולש האחורי – ולכן אינם מתפזרים בצורה סימטרית), וכוחות הפידול (גם השרשרת נמצאת בצד אחד וגם את הכוחות מהפידול יש לאזן).

תומכות השרשרת בצד שאין בו שרשרת קיבל חיזוקים משמעותיים (גדול בעד 18% מהצד של השרשרת), וגם הצינור התחתון וצינור האוכף אינם סימטריים כדי להתאים למפגש 73 המ”מ של מעטפת הציר המרכזי (BB30). במזלג ממשיכה האסימטריות שם הרגל השמאלית גדולה יותר וכיווניות סיבי הקרבון מתוכננת לסתור את הגמישות הנוצרת כתוצאה מהפעלת בלמי הדיסק.

כתוצאה מכל אלה – קנונדייל מציגה קשיחות עדיפה על מתחרותיה:image1

אינטגרציה ונוחות בקוקפיט

הסינאפס נבנו עבור נוחות, וכבר בהשקת הדגם הראשון השתמשו בהם בטכנולוגיות ה SAVE – מזלג, מוט אוכף ואיזורים בעלי יכולת תנועה וספיגה של ויברציות ומכות מהכביש בשלדה (בעיקר במשולש האחורי). על ידי הנחה מדויקת ותכנון חכם של יריעות הקרבון והכיווניות שלהם שולטים ביצירת שיכוך אנכי, מבלי לאבד קשיחות צדית – הספיגה הזו מייצרת נוחות ומאפשרת לרכוב גם על משטחים בעייתיים לאורך זמן ארוך יותר עם פחות תשישות.

11

כמו בדגם הקודם גם מוט האוכף בדגם הנוכחי הוא מהצרים בתעשיה במידה ייחודית לקנונדייל: 25.4מ”מ והוא בעל יכולת ספיגה של 36% יותר ממוט אוכף רגיל ללא תוספת משקל.

בדגם החדש – הוסיפו קוקפיט שגם הוא סופג והוא נקרא Save SystemBar – מראה אווירודינמי מהיר, עם אינטגרציה של סטם וכידון מבלי לאבד את היכולת לשלוט באורכי הסטם ו- 8 מעלות תנועה לשליטה בגובה. מה שזה נותן זה תוספת של ספיגה מלפנים להשלים את יכולת הספיגה של מוט האוכף מאחור.

גיאומטריהimage3

גם לגראבל לייט!

המגמה בעולם היא חזקה לכיוון הגראבל, וריסייקלס מובילה את התחום הזה בישראל – עם Recycles Gravel Club. למעשה, אופני הנוחות האלה יכולים לשמש גם כאופני גרבל מאחר והם מספקים יותר יציבות, הרבה יותר ספיגה, יש להם בלמי דיסק, והם יודעים לקבל צמיגים רחבים של עד 32 מ”מ. לרוכב הישראלי המחפש אופני גראבל, 32 מ”מ זה מעט יחסית על שום השטח הקשה שיש בישראל, ומניע לא מעט רוכבים לכיוון צמיגי ה 40מ”מ, אבל לכל מי שרוצה רכיבת גראבל מזדמנת – מבלי לרכוש אופניים חדשים נוספים ה 32 יספיקו ללא מעט מסלולים. כל מה שצריך הוא זוג צמיגים נוספים.

3

הסינאפס 2018 מאפשרים עוד טוויסט לעניין – עם התאמה למגיני בוץ (משהו שרק ה Trek Domane SLR מאפשרת בקטגוריה, אבל לא הספשלייזד רוביי או ה BMC והקניון מהקטגוריה הזו).

1

סיכום

ה Synapse היא מכונה שתמיד היתה מיועדת לרכיבות ארוכות ולהרפתקאות ייחודיות על האופניים. זו פלטפורמה מוצלחת במיוחד שמובילה את תחום האנדיוראנס בעולם, משמשת את רוכבי Team Cannondale בפריז רוביי ובקלאסיקות של האביב, ומהווה את הבחירה ההגיונית לרוב רוכבי הכביש.

כעת עם הורדת המשקל לרמות קלילות יותר מתמיד, והוספת הקשיחות עם אופטימיזציה מדויקת למידות השונות, הם גם הופכים למתאימים עוד יותר גם לרכיבה תחרותית, במקביל להיותם הכי נוחים שיש.

הודעה לעיתונות מאת: רשת Recycles