שחקן חדש נכנס לשוק הקסדות בישראל, ומהמבחן הזה למדנו שאין ספק שיש לו מה להציע. חוץ מהשם HJC שקשה לבטא מדובר ביצרן הקסדות הגדול בעולם לאופנועים – מקוריאה. (כך אומר לנו מנהל השיווק שלהם אותו פגשתי ב Ridley)

אני כבר יכול לאמר, בתחילת המבחן- שזו הקסדה האווירודינמית לכביש שהיא הכי מרשימה שבחנתי: היא גם נראית טוב, גם שוקלת מצוין לקסדה אווירודינמית, וגם מאווררת לא רע.

כרטיס ביקור

  • דגם: HJC Furion
  • ז’אנר: כביש אווירודינמי.
  • משקל: 190 גרם מוצהר יצרן, 240 בבדיקת בייקפאנל (מידה M-L)
  • מחיר: 899 ש”ח
  • ייבוא ושיווק: גלגלנוע

דברי היצרן

הניסיון העשיר של היצרן בשנים של תכנון אווירודינמי לאופנועים, והתכנון המדויק, אפשר לשלוט בעוביים של החלקים השונים ולהוריד את המשקל לסופר קליל. זו אחת הקסדות היחידות בעולם אומרת החברה שנהנית מהיכולת של היצרן שלה לבדוק במנהרת רוח את המוצרים שלו. הבדיקות הן גם לאוורור, רעש, וכמובן את הכוח המופעל עליה מהתנגדות הרוח בתנאי רכיבה שונים.

כדי לאפשר אוורור ושחרור אוויר מהיר ויעיל, מופעלים פה עקרונות של צינור ונטורי- מהירות השחרור בחלק האחורי של הקסדה גבוהה ממהירות כניסת האוויר לקסדה. הצינור עובר בתוך “תעלות” לאורך הקסדה ומקרר את הרוכב.  החומרים- EPS ופוליקרבונט, ובתוך הקסדה יש “שלד” ששומר על המבנה ומשפר את חוזק הקסדה. הכל משודך זה לזה בשיטת in-mold. בכל הקסדות של HJC יש חומר שנקרא Polygiene והוא אנטי בקטריאלי.

עיצוב וסקסאפיל – שווה!

עד היום ממש לא התחברתי לקסדות אווירודינמיות. הן תמיד נראו לי או מוזרות מדי, או מכוערות מדי ולא מדויקות. זו הקסדה הראשונה שנראית מעולה בעיני. היא יושבת הדוק וצמוד לראש גם מאחור, ולא נראית כמו בלוט ענק ומוזר. הגרפיקה שלה פשוט מצוינת. גם תגובות של הרבה אנשים הוכיחו לי שזה לא רק הטעם שלי. יש פה Star Quality.

יש לה חמישה פתחים סטנדרטיים יחסית מלפנים אבל מה שנותן את הלוק האכזרי הוא כונס האוויר בצדי הקסדה, והמשטחים החלקים שלה שמעין סכיני הובלת רוח לאורכם. גם הלוגו עצמו נראה פה מגניב, ומצטרף אליו הטאצ’ המקצועני של לוטו סודל – הקבוצה המקצוענית שרוכבת איתה. החלק האחורי נראה מצוין עם פתחי השחרור של הצינורות הוונטוריים שנראים כמו צינורות מפלט של מכונית מרוץ אקזוטית, והדגל הבלגי מוסיף את הנגיעה הכתומה הזו והאפיל של רכיבת כביש Hardcore. באמת, עבודת עיצוב מצוינת.

משקל – 190 גרם?

תשמעו, משקל חשוב. קסדות כביש במידת האמצע המקובלת למדידה, בד”כ שוקלות בין 190 גרם (הסף התחתון) ועד 350 גרם. לפעמים יש להן תוספות של בטיחות שמוסיפות משקל (בעיקר באופני הרים – כמו פטנט ה MIPS ודומים לו של חברות נוספות), או שהן הוסיפו משקל בגלל עמידה בתקני בטיחות נוספים (לא רק אמריקאי ואירופאי אלא אוסטרלי גם כן).

בחנתי קסדות בכל המשקלים שיש פחות או יותר, ולאורך זמן התחלתי לשים דגש הולך וגדל על המשקל. הקסדות האווירודינמיות בד”כ כבדות יותר מהקסדות המאווררות ולכן אני בוחר בהן רק כשקריר יותר, הרבה פחות בקיץ. היום אני כבר לא אוהב לרכוב עם קסדות ששוקלות מעל 240 גרם ומטה- שזה כבר נחשב לקל. המשקל של הקסדה הזו הוא מעולה לקסדות האווירודינמיות – הכי קל שנכנסו אלינו למבחן עד היום. מה שמעניין שיש פער גדול בין הצהרת היצרן ל 190 גרם לבין המשקל שבדקתי על המד האלקטרוני הפרטי שלי- אולי בגלל שהמידה היא מדיום-לארג’.

נוחות ומנגנוני התאמה

ברור שנוחות על הראש היא החשובה ביותר ועצם התאמת התבנית של הקסדה לגולגולת שלכם זה תנאי. למזלי הקסדה יושבת מעולה עלי, ללא נקודות לחץ (שלפעמים מופיעות אצלי במצח, בקסדות עגולות מדי שפחות מתאימות למבנה שלי).

מנגנוני ההידוק שלה סטנדרטיים למדי- חוגהה רגילה מאחור ורצועות הידוק דקיקות לסנטר עם אבזם פשוט. את הרצועות לא אהבתי במיוחד- הן יורדות לסנטר מהצד, כלומר משאירות רווח בין הפנים לרצועה באזור ידיות המשקפיים שמהדקות אותן לפנים, והן דקיקות מדי ומתקפלות בקלות, אבל הרכות הזו נוחה.

אוורור

אוורור הוא האתגר הכי גדול בקסדות אווירודינמיות סגורות יחסית. אני לא משתמש בהן בטמפרטורות של מעל ל 25 מעלות כי אז קירור הגוף הופך להיות משימה חשובה יותר מעוד וואט חסכון בהתנגדות לרוח. אבל ה Furion הזו היא הקסדה הכי טובה שנתקלתי בה בז’אנר הזה עד היום. יש קסדות אווירודינמיות פתוחות יותר, אבל מערכת התעלות וזרימת האוויר פה באמת עובדת – ואפשרה לי רכיבות על הקצה החם של הסקאלה. מתאימים יותר לחורף.  לפי הסברי החברה שניתנו לי, יש את כונסי האוויר האלה בצדדים- מטרתם לא להכניס אוויר לראש, אלא להניע ולעודד את זרימת האוויר שכן נכנס כבר לקסדה מלפנים.

יש ל HJC גם קסדה פתוחה מדגם Ibex – שתוכננה להראות דומה לאירודינמית היפה אבל להתאים לטמפרטורות גבוהות יותר. היא יקרה יותר מהדגם הזה (בחו”ל: 249 יורו. זו שאנחנו בוחנים עולה 199 יורו).

קסדה אווירודינמית – מורגשת

איך מרגישים אווירודינמיות? רוכבים באזור ה 40 קמ”ש איזה חצי שעה ומרגישים האם יש פחות כוח מהרגיל שדוחף לכם את הראש אחורה… לאורך זמן קסדה אווירודינמית מקלה עליכם כי המאמץ של הצוואר פוחת. התחושה הסוביקטיבית שלי שהיא עובדת. עוד דבר שתאר לנו איש החברה הוא תחושה מסוימת של התרוממות הקסדה כלפי מעלה. יש לה אפקט של כנף וכח עילוי קטן. כשגרייפל בחן אותה, הוא העביר על זה פידבק, ואמרו לו שככה זה צריך להיות מסתבר, ובאמת זה מה שמרגישים- בעיקר בחלק האחורי, אולי תרומת כונסי האוויר שם מאחור.

HJC Furion – סיכום

סוף סוף מצאתי לי קסדה אווירודינמית שגם אני אוהב! בשנים האחרונות ראיתי בצער עוד ועוד קסדות שפשוט לא נראו טוב מספיק ושקלו הרבה יותר מדי. באה החברה הזו, הכניסה לעניין את כל הידע שלה מהובלה בשוק האופנועים, והצליחה לייצר מוצר מוביל של ממש: מאווררת, יפהפיה, ושוקלת רק 240 גרם למידה שלי, שזה קל יותר מלא מעט קסדות מאווררות.

מאת: גיא חלמיש

 


הפייסבוק מסתיר מכם המון כתבות – אל תשאירו לפייסבוק להחליט מה אתם יודעים ומה מעניין אתכם!

? נרשמים לניוזלטר שבועי פה: http://bit.ly/BiKEsubscribe
? מצטרפים לערוץ הטלגרם של בייקפאנל! https://t.me/BIKEPANEL
BIKEPANEL- מגזין האופניים של ישראל!