היות ואני בוחן לא מעט ציוד, יש מצבים בהם יש אצלי כמה קסדות בו זמנית. בזמן שבחנתי את קסדת ה EVO הזו, היו אצלי עוד ארבע קסדות ממבחנים שונים ולשימושים והעדפות שונים. בצורה מאוד טבעית וזורמת, מצאתי את עצמי יותר ויותר מושיט יד לקסדה הזו של EVO מבית BH ישראל. למה? כי היא נוחה במיוחד, קלה מאוד, ונראית נפלא בעיני. זו השורה התחתונה של המבחן, אבל כעת אנמק, ואשלב במבחן היבטים משווים לארבע הקסדות האחרות:

מאת: גיא חלמיש
צילום: גיאחה, מאור רביב
046

על המוצר מפי החברה

EVO הוא כאמור מותג האבזור של חברת BH הספרדית. החברה מספרת שהיא: “עשויה פוליקרבונט – חומר קל ובעל יכולת ספיגה טובה מאוד עבור בטיחות ונוחות. החלק הפנימי מרופד בריפודים בגדלים שונים ובמיקומים ארגונומיים סביב הראש, ויש להם שימוש כפול: להתאים את הלחץ על הראש וגם להפחית את ההשפעה של המגע הזה על הקסדה עצמה. שילוב חלקי הקסדה הפנימי עם המעטפת שלה הוא בשיטת inmold – הזרקה שמספקת מקסימום ביצועים, כך לדברי BH. האבזמים והסוגרים בחלק הקדמי והאחורי מאפשרים דיוק בהתאמה לראש שלכם. לקסדת ה EVO אבזם סנטר מגנטי ייחודי, וריפוד סיליקון בחלק האחורי שמשפר את הנוחות בצוואר הרוכב. הקסדה מגיעה עם מצחיה שניתן להתקין או להסיר, ועם סט ריפודים רזרבי.”

044

כרטיס ביקור:

  • קסדת שטח וכביש של Evo מבית BH.
  • משקל: 220 גרם.
  • מחיר: 495 ש”ח.
  • ייבוא והפצה: BH ישראל

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

משקל

הרבה רוכבים שאני מכיר לא כל כך מודעים לחשיבות המשקל בקסדות (וגם במשקפיים, אבל זה לכתבה אחרת), אז חשוב לאמר זאת – משקל קסדה הוא מורגש ומשמעותי. יש הבדל שתרגישו, בין קסדה של 260 או אפילו 240 גרם לבין קסדה של 220. מארבעת הקסדות שאצלי כעת, רק שתיים הן באזור ה 220: ה Evo הזו, וקסדת ה Bontrager Velocis הצהובה, ובצורה עקבית אני מוצא את עצמי מושיט יד לשתיהן ומעדיף אותן על פני האחרות בזכות המשקל.

הסיבה לכך הוא שלאורך זמן זה פשוט יותר נוח על הראש ופחות מעיק על הצוואר. במיוחד בתנוחה הרכונה כלפי מטה, העומס על העורף מושפע מעשרות גרמים. מה שמעניין שהקשר בין המשקל למחיר לא תמיד מתקיים. במקרה הזה, במחיר של 495 ש”ח, זו אולי הקסדה הכי משתלמת במחיר לגרם שנתקלתי בה כבר תקופה ארוכה!

קסדת Evo

משקל מעולה של כ 220 גרם!

סטייל ועיצוב

ה Evo כמו הרבה מהמוצרים של BH נראית מצוין. החברה הזו מוציאה רמת עיצוב וגימור מוקפדת, וזה ניכר גם באופניים וגם באבזור, ובמקרה הזה – בצביעת המט השחורה והמעודכנת הזו. אני אוהב את המט הזה יותר מאשר את המרקמים המבריקים, שלצערי נמצאים בכל שלושת הקסדות האחרות שאצלי (כאמור רודי Rush, Bontrager Velocis ו Bolle theOne). מרקמים מבריקים נראים מיושנים, והמט השחור פשוט נראה מודרני וטוב יותר.

הנגיעות הצבעוניות באות בטוב, ומייצרות עניין בקסדה, והיא פשוט נראית מצוין מבחינת מרקם וצבעים.

061

העיצוב הוא גם איך הקסדה נראית באופן כללי – ואחד הדברים החשובים בעיני הוא הנפח שלה. יש קסדות שתופסות נפח גדול סביב הראש (הבונטרגר), הרודי Rush היא בינונית בגודלה, והבולה וה Evo “קטנות” יחסית בהיקף החיצוני.

042

אין מה לאמר: נראית מעולה!

האבזם – פטנט מגנטי!

הדבר שהכי מייחד את הקסדה, והופך אותה לבעלת משהו שאין לאף אחת אחרת (כמעט – כבר נתקלתי באותו אבזם בדיוק במבחן וותיק לקסדת LAS). עוד במבחן ה LAS הדבר הזה תפס אותי והלהיב – מדובר בפטנט פשוט מעולה ועדיף על האבזמים הרגילים והמוכרים. חבל מאוד שהוא לא תפס חזק יותר מול יצרני קסדות ודגמים נוספים. כשראיתי אותו על ה Evo ממש שמחתי: זה מבריק, זה מהיר, וזה נוח. מדובר בשתי יחידות שנתפסות אחת על השנייה באמצעות מעין מסילה ומגנט.

אי אפשר לפתוח את זה במשיכת הרצועות – חייבים להשתמש בתנועה מכוונת ומדויקת כדי להסיט את החלק האחד מהשני על המסילה, אולם התנועה הזו קלה מאוד ואפשר לבצע אותה עם יד אחת בלבד.

גם ההכנסה הופכת מאוד מהירה מרגע שמתרגלים אליה. מבחינת אמינות האבזם הזה נראה כטוב יותר מהאבזמים הרגילים שיכולים להשבר עם משהו ימעך אותם – פה אין חלקי פלסטיק דקים ושני צדי האבזם הן לוחיות שטוחות יחסית. Evo סיפקו פה עוד שיפור קטן לאיכות החיים, ופיצ’ר מוצלח, מבדל וייחודי.

051

האבזם פטנט המגנטי – זה שוס!

הרצועות

הרצועות מפתיעות ביחס למשקל. כלומר, בד”כ כשנכנסות למערכת קסדות במשקלים של 220 גרם הרצועות בהן מאוד דקיקות וגמישות – יותר מדי אפילו. הקסדה הזו נהנית מרצועות איכותיות יותר ש”מחזיקות צורה” גם ברוח, ולטעמי נעימות יותר מהסוג הדקיק.

הריפוד לסנטר – נעים ובעל סקוץ’ פנימי שתופס את השאריות בצורה חזקה ונוחה.

הסוגר האחורי – נוח, סטנדרטי יחסית ועושה את העבודה, ואפשר להסיט אותו כמה מילימטרים מעלה או מטה. פה בתמונה אתם רואים אותו עם ריפוד הסיליקון שמתלבש על האיזור של העורף – הריפוד הזה לא שרד, ובשיטה שהוא מבוצע – לא נראה לי שגם ישרוד אצל אחרים כי אין משהו משמעותי שתופס אותו שם לפלסטיק עליו הוא מולבש. מצד שני – זה לא הפריע גם בלעדיו. 

מנגנון סגירה אחורית סטנדרטי יחסית

מנגנון סגירה אחורית סטנדרטי יחסית

הריפודים הפנימיים

לריפודים הפנימיים חלק מאוד חשוב בהקנית תחושת הנוחות של קסדה. ריפוד יתווך בין מבנה הראש שלכם למבנה הקסדה. אם הוא דקיק ולא מספק, כל הבדל קטן בין המבנה של הגולגולת לבין מבנה הקסדה יורגש מייד. אם הוא עבה יותר, הוא יאפשר לכם לחוש בבית באותה הקסדה. החסרון של ריפוד מאסיבי יותר הוא בד”כ המשקל, ולעיתים גם בתלות בחומר והסוג – אגירת זיעה מוגזמת שגם היא בסופו של דבר באה לידי ביטוי במשקל, ובמפלי זיעה מפתיעים על המשקפיים… מבין ארבעת הקסדות שאצלי, רק הבולה בעלת ריפוד מאסיבי יותר ורך ונעים יותר מזה של ה Evo, אבל היא כאמור קסדה של כ 60 גרם נוספים. ביחס לרודי הריפוד פה דומה והוא עדיף על הריפוד הטיפה דקיק מדי של הבונטרגר.

במבחן ארוך טווח נגלה את העמידות, והאם הם יחזיקו מעמד כנגד הזיעה לאורך זמן בלי התרופפות תפרים וצורה. בינתיים במבחן לאורך כחודש רגיל – הם מצוינים ונדיבים ברכות ובכמות ביחס למשקל הכולל של הקסדה.

ריפודים נוחים ונדיבים

ריפודים נוחים ונדיבים.

אוורור

כבר במבט על גודל ומבנה חורי האוורור שבקסדה, והמסילות המובילות מהם אל חורי השחרור, די ברורה מה רמת האוורור שהיא תספק. והאמת – לא משנה כמה חורים יש כי המספר הוא מדד שיווקי מדי של יצרני הקסדות שלא אומר כלום (הבולה התהדרה ב 31 חורי אוורור והיא הכי פחות מאווררת מכל הארבעה שהזכרתי… ).

בתחום האוורור זו הנקודה היחידה בקסדה הזו שהיא לא מרשימה בצורה מיוחדת למחיר או למתחרים. היא פחות טובה מהבונטרגר וולוסיס – שהיא הקסדה הנבחרת שלי לרכיבות קיץ חמות עם אוורור שאין שני לו, ומשקל קליל.  רמת האוורור של ה Evo דומה לזו של ה Rudy Project Rush, והיא טובה – בהחלט טובה יותר מזו של הבולה, אבל אינה יוצאת דופן.

054

יחס כולל של מחיר לפיצ’רים ואיכות – מהטובים שנבחנו ב BIKEPANEL אי פעם

סיכום

מה שעושה את ה Evo לקסדה מאוד מומלצת לרוב הרוכבים הוא השילוב בין כל הפרמטרים לכדי חבילה משתלמת וטובה מאוד: המחיר שלה הוגן ומצוין לרמת האיכות הכללית שהיא מספקת, אבל ביחס למשקל המחיר הזה הוא כבר יוצא דופן ממש, וקשה מאוד להתחרות בו! תוסיפו על זה עיצוב מגניב ומודרני, איכות גבוהה של ריפודים ורצועות, ואבזם אחד עם פטנט מבריק, וקיבלתם את אחת החבילות הכי משתלמות בשוק. אז נכון שהבונטרגר שוקלת דומה ומאווררת יותר, והרודי ראש זולה יותר בכ 150 ש”ח, אבל ה Evo של BH מספקת איזון מצטיין וטוב יותר בין יותר משתנים: מחיר, משקל, עיצוב, ונוחות. קסדה מאוד מומלצת!

מאת: גיא חלמיש
צילום: גיאחה, מאור רביב