המופע בקטע ההררי ה 15 בג’ירו ד’איטליה 2018 הביא את סימון יטס לשיאים חדשים, ואת פרום וכל היתר לשפל חדש. לאחר התקפות שעוד ידובר בהן רבות, זמן רב, חריג ואמיץ לפני הסיום, הגדיל יטס את הפער ב 41 שניות נוספות מהדולקים אחריו ובהם דמולן.

מאת: מערכת BIKEPANEL
צילום: RCS

חובבי הספורט נשארו קצת משתאים, קצת לא מאמינים למראה הביצועים המדהימים האלה. ההתקפות שהיו הפעם על העליה האחרונה היו שונות מהמקובל במרוצים בשנים האחרונות (למעט חריגים) בכך שהתרחשו מוקדם יחסית, ויצרו פערים חזקים ומשמעותיים בין הרוכבים המובילים.

סיום הקטע היה בעליה תלולה שלאחריה מקטע שטוח יחסית של כ4 ק”מ. מבחינת מיקום ההתקפה המוקדמת של יטס תאמה את היכולות שלו כמטפס קל משקל. הוא ידע שלאחר העליה הזו, למרות שהיא רחוקה יחסית מקו הסיום, יהיה קשה לו לייצר פער, וזו ההזדמנות האחרונה עד הטיימטריאל.

כריס פרום, שהיום היה יום ההולדת שלו, היה הקורבן הראשון ודי מוקדם נוצר פער בינו לחבורת המובילים. לאחר מכן יטס המריא ויצר פער, למרבה התדהמה גדל עוד כמה שניות נוספות גם במישור. זה קרה גם הודות לעבודה לא מסודרת של המובילים שכנראה הניחו שזו הבעיה של דמולן בלבד לסגור עליו, ואולי ציפו שההולדני יקח אותם בטרמפ נעים לסיום. אבל לדמולן לא היו הרגליים הדרושות למבצע כזה היום- ולרגעים זה נראה כאילו בטיימטריאל הקרוב יהיה זה יטס שיפתח פער על דמולן ולא ההפך.

התוצאות בקטע:  
1 – סימון יטס (מיצ’לטון סקוט) – 4:37:56
2 – מיגל אנחל לופז (אסטנה) +41 שניות
3 – טום דמולן (סאנווב) +41
4 – דומניקו פוצוביבו (בחריין מרידה) +41
5 – ריצ’רד קאראפז (מוביסטאר) +41

דירוג כללי
1 – סימון יטס (מיצ’לטון סקוט)
2 – טום דמולן (סאנווב) – 2:11
3 – דומניקו פוצוביבו (בחריין מרידה) – 2:28
4 – טיבו פינו (FDJ גרופמה) – 2:37
5 – מיגל אנחל לופז (אסטנה) – 4:27

סיימון יטס אמר אחרי הקטע: ההתקפה שלי היתה על בסיס אינסטינקט- ראיתי רווח קטן שנפער, נתתי הכל בפעם השנייה כדי להתנתק ולברוח. זה פנטסטי- אני מתרגש אחרי היום. נלחמתי מאז ישראל לבנות הובלה טובה. אני מאוד שמח עם הפער שיש לי כעת אבל זה רחוק מלהסתיים. זה יכול להעלם ב 35 ק”מ” הוא אומר – רומז לטיימטריאל המכריע שיהיה ביום שלישי הקרוב, מיד אחרי יום המנוחה שחל מחר.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

באקדמי

האקדמי, שהיא הקבוצה היחידה בעולם כנראה שבה הסיום של הדומסטיק חשוב יותר מהמוביל, היו רגעים קשים ומותחים: גיא שגיב התחיל את היום בצורה רחוקה מאופטימלית, עם בחילה וקשיים באכילה. כבר ידוע לנו שקושי באכילה במרוצים כאלה בהם הרוכבים צריכים להשלים כ 8000 קלוריות ביום, זהו פסק דין קטלני על סיכויי השרידה של רוכב. וזה קורה דווקא ביום קשה והררי כל כך. המשימה שעמדה בפניו היום היתה להלחם בשיניים כדי לשרוד את פער 18% הזמן מהמנצח – ה Cut off. והמספר הזה הוא מפחיד ולא פשוט בכלל ביום שבו בחזית המרוץ יש ניצוצות ו”קסם ברגליים של המוביל” כמו שאמר השדרן של היורוספורט.

אקדמי שחררה הודעה ובה דבריו של גיא שגיב על היום שבו עבר עוד משוכה בדרך להשלים את המשימה להפוך לישראלי הראשון שמסיים גראנד טור: “לא ציפיתי ליום קשה כל כך. זה לא היה בתכנון. אבל נקלעתי אליו בגלל הנסיבות. השלב התחיל בפול גז לעלייה, מה שדרש מאמץ עצום. אלא שאז היתה התרסקות לפני והייתי חייב לעצור. עד שזזנו כבר נפתח פער שהיינו חייבים לסגור. התוצאה הייתה שנכנסתי למאמץ עצום שהתווסף למאמץ עצום. זה הכניס את הגוף כמראה למצב לא פשוט כי התחלתי להרגיש בחילות והרגשה מגעילה כללית. פשוט לא יכולתי לאכול או לשתות, שזה כמו להוסיף חטא על פשע. אבל ידעתי שאני חייב להתגבר על זה, הצטרפתי לקבוצה אחורית והתחלנו לעבוד כדי לשמור על פער סביר ולהגיע לסיום במסגרת הזמן. לאט לאט התאוששתי ובשונה ממשברים שעברתי כאן קודם כשנקלעתי למצוקה כזו – הפעם לא איבדתי תקווה ולו לרגע.
עכשיו המטרה שלי לנצל את יום המנוחה – שיכלול גם אימון של שעתיים – ולהגיע מוכן לשבוע האחרון של הג׳ירו. עוד 6 שלבים עד הסיום ברומא ואני מצפה עכשיו לשבוע הקשה ביותר. קשה יותר ממה שעברתי פה עד עכשיו. אני חייב להיות מוכן לזה פיסית ומנטאלית.
מה שמרגש אותי, ואני חייב להגיד שעוזר ומעודד אותי מאד זה לראות את עם התמיכה והעידוד שאני מקבל מאנשים בארץ. התגובות במדיות החברתיות וההודעות שאני מקבל יום יום – עושות לי טוב. שמח שריגש לי הרבה אנשים בארץ ואני מקווה להגשים את החלום״

גיא שגיב (צילום: נעה ארנון, אקדמי)

גיא שגיב (צילום: נעה ארנון, אקדמי)

הדירקטור של הקבצה ליונל מארי: “היה לו יום קשה אבל זה רק יבנה אותו. כל הכבוד לו ולקבוצה. היינו אגרסיבים: שני רוכבים בבריחה. יש לנו עוד שבוע לנסות להשיג ניצחון. וגיא? יום מנוחה מחר כך שזה הגיע ממש בזמן”.

מאת: מערכת BIKEPANEL
צילום: RCS