גארנט תומס (Geraint Thoma) מ Team Sky ניצח את הטור דה פראנס במהדורתו ה 105. אז מי הוא המנצח החדש של הטור?

גארנט תומס, בן 32, וולשי יליד בריטניה, הוא הסופר דומסטיק שהרוויח את הזדמנות חייו באותו מהלך נדיר שבו עובר הפועל הנאמן לקדמת הבמה, ומחליף את האלוף המכהן כריס פרום בעודו על המסלול. גובהו 183ס”מ ומשקלו 71 ק”ג. הניצחון היה עבורו רגע אמוציונאלי מאוד ומרגש.  

מאת: גיא חלמיש
צילום: ASO

האם הכושר של גארנט תומס מפתיע?

קשה לאמר שהכושר המעולה שלו הפתיע מישהו: הוא ניצח ממש לאחרונה את הקריטריום דה דופינה האחרון – מירוץ קשה בן 7 קטעים שנחשב כאחד האינדיקטורים לטור דה פראנס, אבל הוא מעולם לא סומן לפני הטור דה פראנס כמנצח אפשרי. וברור מדוע: הוא לא סיים מעולם בטופ 10 של גראנד טור, ויש את פרום, המוביל הדומיננטי.

אבל אין בכך הפתעה מלאה- כשאתה הסופר דומסטיק של כוכב ענק, קשה מאוד מאוד לבלוט ולהצליח לשרוד גבוהה ברשימה למשך 3 שבועות: מוטלת עליך המשימה כפוית הטובה לחסום שם את הרוח בשביל הכוכב, לשרוף את עצמך על קצב גבוה יותר ממה שאפשר להחזיק לבד בקטעים הקשים. זו משימה ששריפת המאגרים והאפשרות לשרוד לאורך זמן בקטעים הקריטיים היא חלק ממנה. דווקא משום כך הניצחון שלו מתוך העמדה הזו מרשים במיוחד.


כנסו גם אל מגזין הטיולים והאאוטדור שלנו: OUTPANEL


בטור דה פראנס 2017: 4 ימים בצהובה עד התאונה

בטור של שנה שעברה – הוא כבר החזיק 4 ימים את החולצה הצהובה לאחר שניצח בפרולוג של 2017 בדיסלדורף, והוא היה במקום מרשים כל הדרך עד לסטייג’ התשיעי- שם שבר את עצם הבריח בתאונה בדיסנדינג ליד שאמברי.

את הטור הראשון שלו הוא סיים ב 2007 כשרכב עבור קבוצת ברלוורלד במקום ה 140 מתוך 141 – כשהיה בן 21 בלבד: המסיים הצעיר ביותר באותו טור. הוא המשיך בברלוורלד 3 שנים עד 2019 ומ 2010 הוא בסקיי. ב 2013 הוא כבר היה חלק מהקבוצה של Sky שהביאה את פרום לניצחון הראשון שלו.  

זהב אולימפי מהוולודרום, אלוף בריטניה בטיימטריאל

הוא מדליסט מוזהב אולימפי פעמיים – כמייצג של בריטניה באולימפיאדה בוולודרום (Team Pursuit) – ספורט של יכולת מרשימה במרחב החלק והמהיר של הטראק. מדובר בתחרות קשה של שתי קבוצות בנות 4 רוכבים, ראש בראש אחת נגד השנייה ל 4 ק”מ (16 סיבובים). במקצוע הזה הוא גם ניצח את אליפות העולם שלוש פעמים. הוא ניצח כמה וכמה מירוצים בכביש – כגון פריז-ניס ב 2016, טור האלפים ב-2017 הדופינה האחרון כאמור, ועוד.

הוא גם אלוף בריטניה בטיימטריאל. דווקא בשל כך העובדה שהוא ניצח את הדופינה והיה האדם הראשון מזה 25 שנים (וטוני רומינגר) שניצח שני קטעי הרים בטור דה פראנס אחד אחרי השני, היא מרשימה. זה החומר של מנצחי גראנד-טורים- רוכבים רב מימדיים שמכריעים מירוצים בטיימטריאל השטוח של היום האחרון, אוספים נקודות בונוס בספרינטים קצרים כנגד קבוצת מובילים צפופה במיוחד, ולצד כל אלה מנצחים גם בעליות של האלפים והפירנאים.


הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 


גארנט תומס מתרסק הרבה?

היו לו כמה וכמה התרסקויות בקריירה. האם זה מאפיין שלו? חוץ מנפילה מוקדמת ב 2009 הוא התרסק ב 2013 החוצה מהמילאן סן רמו, וחזר על התרגיל בהתרסקות חזקה בסטייג’ הראשון של הטור דה פראנס באותה שנה. אז התברר שרכב עד פריז עם שבר באגן! תאונה כואבת נוספת העיפה אותו ממרוץ הכביש באולימפיאדה של 2016 רק כ 6 ק”מ מהסיום.

גארנט תומס היה מוביל ה-GC של סקיי (ביחד עם מיקל לאנדה) בג’ירו בשנה שעברה. זאת אומרת שזו לא הפעם הראשונה שסקיי מטילים עליו הובלת קבוצה בגראנד טור. הוא התחיל את הג’ירו מאוד חזק ומבטיח, אבל שניהם היו מעורבים בהתרסקות בשלב 9 בגלל אופנוע משטרה שעצר פתאום בצד הדרך והפלוטון נכנס בו. תומס פרש מהג’ירו אחרי כמה ימים, ולאנדה ניצח את קטגורית ההרים.

שני הקטעים שניצח בטור השנה היו קטעי העליות ה 11 שהסתיים בלה רוזייר שם השיג את החולצה הצהובה ובקטע ה- 12 לאלפ דואז- ביצוע הירואי. היה זה בקטע 17 הקצר והעבה במיוחד- 65 ק”מ שמסתיימים בעליה לפורטט שבה פרום איבד את זה, והמתחרים שלו ניסו להתקיף. שם התעלה גארנט תומס והראה שהוא עשוי מהחומר ששורד 3 שבועות ולא נחלש. כמנצח הוא מדגים שוב את הדרישות העדכניות ממנצחי גראנד טור: גבוהים, חזקים, נג”שיסטים- נגמר עידן המטפסים האקספלוסיביים…

גארנט תומס מיישם Marginal Gains

גארנט תומס ניצח והראה דומיננטיות מרשימה, אבל הניצחון שלו היה גם סיפור מצרפי של איסוף נקודות ובונוסים לצד ניצחונות מרשימים. וכמובן- התנאי הבלתי מעורער לכל רוכב גראנד טור: הצלחה בהימנעות מתאונות, מוירוסים ואתגרים בריאותיים, והרבה מזל. במהלך הטור הזה הוא הרוויח יותר מחצי דקה באמצעות נקודות בונוס, לעומת 12 שניות שהרוויח בבונוסים המקום השני – דומולן שסיים לבסוף 1:51 אחרי תומס (פרום במקום השלישי ב 2:24).

ומה עם כריס פרום?

פרום עוד לא אמר את המילה האחרונה. נכון- הוא לא הצליח לעשות 4 נצחונות גראנד טור ברצף, ולא לנצח בינתיים את הטור דה פראנס החמישי שלו, אבל בסטייג’ הנג”ש בטור הוא הראה שהוא עשוי מחומר של ענקים וכמעט ניצח את הסטייג’ (שנייה הפרש מדמולן- אלוף העולם בנג”ש), החזיר את עצמו לפודיום. האם הניצחון של תומס משנה את יחסי הכוחות בסקיי ונראה אחד מהם עוזב להוביל קבוצה אחרת? בעוד כמה חודשים נדע…

מאת: גיא חלמיש
צילום: ASO