מהפכה ב Atnthem מ Giant: יצרנית האופניים הגדולה בעולם בעלת רשת חנויות בישראל, מכריזה על Giant Anthem 2022. הם שומרים על העיצוב הייחודי והמזוהה מייד של האנת’ם, עם עדכון משמעותי של המכונה לעידן ה XCO המודרני: הורדת משקל, שינוי גיאומטריה והחלפת סוג המתלה לציר יחיד.

הודעה לעיתונות מאת: Giant ישראל
צילום: Giant Bicycles

בעשור האחרון אופני קרוס קאנטרי התקדמו מאוד, השתנו לבלי הכר והפכו למשהו שונה ממה שהיו קודם לכן בתגובה לשינוי הרדיקלי באופן התחרות ובמסלולים עצמם. ברמת המקצוענים הקצב מהיר, השטח מאוד טכני, והתחרות יותר קשה מתמיד. אופני XC מודרניים הנם מכונות שונות מאוד היום. האתלטים דורשים יותר, ונעלמו להם הימים שראינו דרכי עפר רחבות בעליות ארוכות או ירידות מהירות (זה עבר למרוצי גראבל). מסלולי ה XC בעידן החדש היו נחשבים לפני 10 שנים למסלולי דאונהיל: דרופים קיצוניים, סינגלים תלולים וזרועי שורשים חלקים, גינות סלעים מרושעות… העליות קצרות יותר ומאוד תלולות וקשוחות. 

האנת’ם החדשים Advanced Pro 29 תוכננו לסביבה התחרותית החדשה. זו האבולוציה האחרונה של דגם שהיה חלק מדחיפת הענף קדימה מאז 2005 כשהוא הושק לראשונה בסבב אליפות העולם. הוא תוכנן לתת לרוכבי Giant בשטח יתרון. אנטוני פיליפ הוא הכוכב הנוכחי של המותג בסבב ה XCO והוא צריך אנת’ם מדור חדש: קל יותר, יעיל יותר, ומהונדס למקסימום שליטה בשטח הקשה במהירויות גבוהות.

שיפור הקשיחות הצדית

שלדת הקרבון החדשה, כולל החלק המרכזי והמשולש האחורי חוסכת 250 גרם בהשוואה לדור הקודם של ה Giant Anthem. היעילות הכוללת קיבלה בוסט באמצעות איזור ציר מרכזי שהנו קשיח יותר ב 20%, מה שמסייע להאצה של מתחרים במאמץ קטן יותר. השלדה מוסיפה גם 7% לקשיחות הצדית הכללית שלה מה שמסייע להיגוי חד ונחוש תחת עומסי הסלעים והרוכבים במרוצים. 

שיכוך אחורי: FlexPoint Pro

אחד החידושים החשובים ב Giant Anthem החדשים הוא המתלה החדש. FlexPoint Pro מחליף את ה Maestro כפול החוליות הוותיק. הוא תוכנן ב Giant עם אופטימיזציה ספציפית למרוצי XCO במטרה לספק יעילות, שליטה והיגוי מגיב. 

זהו מתלה ציר יחיד עם צינורות תומכי אוכף גמישים המבטלים את הצורך בציר אחד במתלה. התוצאה היא רכיבה חלקה, עם תחושה פעילה של שיכוך 100מ”מ המספקת שליטה מעולה בסינגל. הוא ידע לתמוך בירידות אגרסיביות עם תנועת מתלה מקסימלית אבל גם להחזיק את המתלה בצורה יציבה ללא נדנוד מיותר במצבי פידול חלקים יותר. הוא מציע את השילוב הקשה להשגה הזה שנדרש מפלטפורמות של קרוס קאנטרי מודרני: משכך מאוד למקטעים טכניים ביחד עם שליטה נכונה ומהירות.

גיאומטריה חדשה ומודרנית

הגיאומטריה שונתה והותאמה לעידן הנוכחי: הם על בסיס גלגלי 29 כמובן, הם ארוכים יותר (reach ארוך), עם זווית אוכף של 75.5 הרוכב נמצא בפוזיציה טובה יותר מעל הקראנק בעליות, ומלפנים: 67.5 מעלות ומהלך מתלה ארוך יותר של 110 מ”מ במזלג. ג’יאנט מיישרת קו עם הצי החדש של אופני הקרוס קאנטרי שנראה היום כמו שנראו עד לא מזמן אופני שבילים טכניים. 

חידושים נוספים נמצאים בסטם החדש והכידון שהקוטר שלהם הוגדל ל 35 מ”מ, להתאים לעוצמות הנדרשות בהתמודדות עם מקטעים מאוד טכניים ואכזריים מצד אחד, ועם ספרינטים רבי עוצמה בעמידה ונעילה של הבולמים מצד שני. 

זמינות ומחירים בישראל יפורסמו בהמשך.