הפעם נכנסו למבחן משקפיים צהובים של Bollé מדגם Vortex. לפעמים מרגיש נכון לקפוץ לשורה התחתונה כבר בשורה עליונה: מה עשה אותם לכל כך טובים? קראו את הכתבה!

מאת: גיא חלמיש
image001

נתוני בסיס ותאור יצרן

  • דגם: VORTEX YELLOW 11870
  • עדשה: Photo Rose Gun Oleo/AF
  • משקל: 32 גרם
  • מחיר: 849 ש”ח
  • משווק: Icon – לעמוד המוצר

image003
כשאני פוגש רוכבים ששואלים אותי על הציוד שאני משתמש בו עלי במבחן, הם תמיד מופתעים מכך שאני לא יודע כמה זה עולה, מה המשקל, מה מיוחד בזה ואת כל המפרט בע”פ… אז אני נאלץ להסביר את הגישה שלי למבחנים: יש שלב בתחילתם שבו אני לא רוצה לדעת! אני אוהב לנסות ציוד מבלי לקרוא עליו כלל עד להשלמת הכתיבה. בצורה כזו אני משאיר את ההתרשמות נקייה מהשפעות.

גם הפעם, עם ה Bolle Vortex האלה נתתי לעצמי לחוש, להרגיש ולהתרשם בעצמי בלי שההשפעה השיווקית והמסרים של החברה מפריעים לי לגבש עמדה עצמאית. במבחן אחר של משקף מאותו יבואן הרגשתי לבד שמדובר למעשה במשקפי ריצה, אבל הפעם מייד מהרכיבה הראשונה הרגשתי שהמשקפיים האלה מתאימים מאוד לרכיבה – מכל הסוגים.image005

באריזה

המשקפיים הגיעו באריזת קרטון מינימליסטית ופשוטה ובתוכה נרתיק מצוין וקשיח עם רוכסן לסגירה. בתוך הנרתיק שקיק למשקף עצמו ותאי הפרדה לעדשות נוספות אולם למבחן נמסרו המשקפיים עם זוג עדשות פוטוכרומטיות אחד בלבד – כאלה שמשנות את רמת הסינון (הכהות) שלהן.
image007

סקסאפיל ועיצוב

העיצוב הרמוני ויפה לטעמי. יש כמובן צבעים נוספים  יותר שמרניים: לבן, שחור, ירוק, אדום, וצבעים רבים של עדשות תואמות. אבל בחרתי את הצבע הצהוב-טור-דה-פראנס הזה למבחן כי הוא חלק מצבעי BIKEPANEL וישתלב מעולה עם הקיטים הצהובים ירוקים שלנו.

הצהוב הוא לא סתם צבע ספורטיבי אלא חלק מתרבות האופניים ועם חיבור למסורת שלה. איפה אם לא באופניים אפשר להתפרע קצת. במשרד נחזור לשגרה. באופניים נשחרר את הצ’יפוליני שבתוכנו. מבחינה עיצובית אני מודה שאישית הייתי מוותר בקלות על לוחיות הצד הממותגות בBolle גדול (מדי) – למרות תרומתן המסוימת להסתרת קרינת צד. מה שבטוח – מדובר בעיצוב ספורטיבי, מוחצן, ומיועד למטרה – אחיזה, הגנה, כיסוי, ואפקטיביות ברכיבה.
image009

כיסוי ואוורור – ז’אנר הכיסוי הרחב והקשתי

בחנו כבר לא מעט זוגות מז’אנר הכיסוי הרחב – משקפיים שהמבנה שלהם קשתי יותר ושטח העדשות שלהם ענק. כיסוי רחב חשוב באופניים כדי להגן על העיניים לא רק מהשמש, אלא גם מהרוח. ז’אנר הכיסוי הרחב מתאים במיוחד לרוכבי כביש וטריאתלטים שהתנוחה שלהם נמוכה יותר ומבנה סטנדרטי יכול להפריע להם לשדה הראייה – בחלק העליון. יש בסוגה הזו משקפים עם עדשה אחת מחוברת לשתי העיניים ויש כאלה עם שתי עדשות. יש כאלה ללא מסגרת עליונה (בהן העדשה בלבד מחזיקה את שני הידיות) ויש כאלה עם מסגרת עליונה כמו פה.

שטח המשקף ב Bolle Vortex גדול מאוד, המסגרת מצוינת, גבוהה ומאפשרת רכיבה רכונה לגמרי גם לרוכבי כביש. היא ישבה מעולה ואפשרה שחרור אוויר בין המשקף למצח, אולם לא היתה רחוקה מדי. האפונים ברי כיוון ומשפיעים אף הם על מרחק המשקף מהפנים והאוורור. בנוסף בולט פתח האוורור בנקודת החיבור בין העדשה לקשת העליונה במשקף. בשורה תחתונה – כיסוי והגנה מצוינים ללא הפרעה לאוורור.
image011

עדשה (Photo Rose Gun Oleo/AF)

לפי נתוני היצרן, העדשות של בולה ממותגות תחת השם B-Clear, והן קלות יותר מפוליקרבונט ומיועדות להגן מפני קרינת ה UV ולעמידות בפני מזיקים שעפים לכיוונן במהירות ושריטות. מהטכנולוגיות שאפשר למצוא בחלק מהדגמים: עדשות עם קיטוב, ציפוי נגד הצטברות אדים ולחות, ובדגמים רבים – כולל זה שבמבחן גם טיפול נגד הצטברות אבק, שמן וכתמי מים.

כאמור זו עדשה פוטוכרומטית – מתכהה בתגובה לעוצמת התאורה בתנאים מגוונים. זו אחת העדשות הנעימות ביותר לרכיבה שיש אצלי, עם רמת בהירות טובה מאוד, וצבע נעים במיוחד. האיכות האופטית מצוינת גם במבט צדי וללא עיוותים (כשמסתכלים קדימה וקולטים מה קורה בצד). העדפות רוכבים שונים לצבעים הן שונות – אני אוהב צבעים חמים יחסית לעדשות ופחות נהנה מצבעים קרים (ירוקים, כחלחלים וכד’). אלה הגיעו עם צבע כתום-אדום מעולה שפשוט עושה את העולם יפה יותר, והוא מאוד נעים לעיניים.

העדשה הפוטוכרומטית היא עדשה אחת רחבה (ולא שתיים נפרדות). היא מתאימה לתנאים של עננות מלאה לגמרי ואור יום חלש יחסית, ועד לשמש נוכחת. במונחי אחוזי העברה: 38% עד 10% סינון ו 100% מקרינת ה UV. עניין של טעם – יתכן שיהיו כאלה שיעדיפו דרגת התכהות נוספת, אבל אחרים יעדיפו את השארת היכולת לשים לב לשינויים בקרקע וניואנסים ביער. התחושה שלי שהעדשה הספציפית הזו מתאימה לתנאי תאורה חלשה עד בינונית – קלאסי לרכיבת יער באופני הרים, או לימים מעוננים. אם הייעוד שלכם הוא אור חזק מאוד (ים, שלג) או רכיבת לילה (למעט שולי הלילה) אפשר להשתמש בה אבל הייתי שוקל הצטיידות בעוד עדשה. 
image013

שטחי מגע: ידיות, אחיזה ואפון

לדברי החברה, הצד הפנימי בידיות והאפון המתכוונן עשויים מ Thermogrip® – חומר ייחודי ל Bolle. זה חומר היפואלרגני שיודע לקלוט לחות ושומר את המשקפיים ללא תזוזה ובנוחות. על הפנים שלי אין תזוזה – האחיזה מעולה, אך נעימה. אני די רגיש לידיות עבות, מחליקות, וכאלה שאינן נעימות על האזניים. העיצוב של כל שטחי המגע פה מעוגל ונעים. בצד הפנימי של הידיות יש את החלק האפור משפר האחיזה עם העור הנרטב מזיעה, והקורה הכפולה שלהם, שבאמצעה פתחי אוורור מבטיחה חוזק מבני, וגם הגדלה עדינה של שטחי המגע לאחיזה טובה יותר.  גם הציר מרגיש מאסיבי ואיכותי, ולא כמו איזה מוצר שיתעקם אחרי כמה סגירות ופתיחות. בתוך הידיות יש פתחי אוורור.
image015

כאמור הכיסוי המשולש ועליו לוגו Bolle משמש להסתרה מהשמש מהצד – בערך… זה כנראה יותר עניין עיצובי ושיווקי מאפקטיבי משום שנקודת חדירת האור היא צמודה יותר למשקף מהצד. כבר עברו אצלנו משקפיים עם פתרונות כיסוי טובים יותר לחסימה הזו – אולם הם נזקקו לכך משום שהמבנה שלהם היה פחות מקומר.

האפון הוא מהסוג המוצלח, המתכוונן, ובר ההתאמה האישית לאף של כל אחד. הוא מופרד מהגשר עצמו, מה שמאפשר להרחיק או לקרב מעט את המשקפיים לפנים, כלומר לתת עוד דרגה של קסטומיזציה אישית ונוחות.
image017

סיכום

עוד לפני שידעתי משהו על הדגם הזה או על המותג (מעבר לידע כללי), הבנתי שזה בול. מדובר באחד מזוגות המשקפיים הטובים ביותר שבחנתי והוא רק גירה אצלי את הרצון לבדוק עוד דגמים של Bolle. החיסרון היחיד שאני יכול למנות הוא עיצוב הכנפונים האלה בצד עם הלוגו של Bolle, אבל אין בעיה להוריד אותם בהברגה פשוטה כך שזה לא באמת חסרון. היה עדיף לו היו עדשות שקופות ללילה בחבילה, והייתי שוקל רכישת עוד עדשות כהות יותר למצבי קיצון (שלג, ים בקיץ). 

בצד היתרונות – המשקפיים האלה נראים טוב, נוחים מאוד על הפנים, לא מפריעים לקו הראייה גם בתנוחה רכונה, מגנים מעולה משמש ורוח ללא בעיות אוורור כלל, והעדשה הפוטוכרומטית שלהם מעולה – הצבע שלה נעים מאוד לבילוי ארוך על האוכף, והיא מדויקת ומייצרת רמת כהות נכונה כמעט בכל מצב תאורה – בטווח רחב במיוחד: מסף החושך דרך מעונן חלקית ויער, ועד ליום אביבי מואר היטב. מוצר מומלץ לגמרי!

מאת: גיא חלמיש
נהנית מקריאת הכתבה? הכנס מייל וקבל מנוי לעידכון השבועי שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים