Fly6 היא שילוב של מצלמת וידאו ונצנץ. היא מיועדת להיות מותקנת על מוט הכסא, ולהיות מופנה לירכתי הנסיעה, כלומר לצלם את הרוכבים והרכבים מאחוריכם. כוונת המשורר: זה הכלי שיאסוף את הראיות שלכם במקרה ותותקפו מאחור על ידי עברייני תנועה מתודלקים.

יותר מכך – יש להם יומרה שבאמצעות הנצנץ וההפצה של הכלי הזה, נהגים יתחילו להיות מודעים לכך שמצלמים אותם, וינהגו כלפינו הרוכבים בצורה מעודנת יותר. אולי באוסטרליה מולדת המוצר זה יעבוד… זה פרויקט קיקסטארטר, אותו אתר אינטרנט לגיוס כספים מהגולשים בעבור ייצור מוצרים מגניבים ומקוריים (כלומר, לא כולם כאלה, אבל המדיום של האינטרנט וגיוס ההמונים מעודד גימיקים וייחוד). הוא בהחלט פרויקט מצליח שכן גייס מעל 260,000 דולר.

 

הנה הסרט של היזמים בקיקסטרטר:

פיצ’רים עיקריים

מעבר לבסיס: גם אור אחורי וגם מצלמת וידאו, אחד הדברים הראויים לאזכור במיוחד הוא זמן הסוללה הארוך – ההבטחה היא לחמש שעות, ובפועל אכן התגלתה הפעלה ארוכה מהרגיל למצלמות וידאו. הטעינה בסוף רכיבה היא באמצעות כבל ה USB עמו אתם מעבירים את הסרטים ממילא למחשב. הכבל מתחבר אל שקע הנמצא מאחורי דלת גומי קטנה בראש המצלמה, ולצדה גם כרטיס המיקרו SD.

ברגע שלוחצים להפעלת המצלמה הנצנץ מתחיל לעבוד, ואפשר לשנות את עצמות וצורות הבהובו (עד 15 לומנס, שבייקראדר התלוננו עליהם שהם לא עומדים בתחרות עם נצנצים חזקים מקבילים שאין להם וידאו, אגב…). יש לו 8 גיגה כברירת מחדל. הוא בנוי מאסיבי למדי, ועמיד לטפטוף. יש לו אופציה לזיהוי אוטומטי של מצב תאונה והפסקת הקלטה (כנראה רכיב אקסלרומטר כמו בסלולרי שלכם שיודע שהוא מאוזן יותר משלוש שניות).

המכשיר מצפצף בהפעלה וכך אתם יודעים מה מצב הסוללה – 4 ביפים זה אומר שהיא מלאה, ועם הזמן היא מתרוקנת, גם מביפים, כאשר כל ביפ כזה שמפסידים שקול לרבע מזמן ההפעלה.

הצילום עצמו ברזולוציה של 720 פיקסלים בלבד והעדשה מספקת זווית ראייה של 130 מעלות, כלומר – אפשר להניח שהדור הבא ישפר באיכות הצילום. יש  אפשרות ללופ בהקלטה (דריסה של התוכן הישן כאשר מתמלא הזיכרון).

הוא יוסיף למשקל אופניכם היקרים כ 105 גרמים, אולם המבנה האנכי המוסתר ומוצמד למוט האוכף יהווה טרדה אירודינמית שאינה דרמטית כנראה לתוכניות שלכם לשבור את שיא העולם בשעה בקרוב.

2-` 006

האריזה – מעולה

המוצר מגיע באחת האריזות המוצלחות שנתקלתי בהן: קופסא עם מגנט בפתיחה פשוטה, בלי פלסטיקים קשיחים שצריך לגזור או מלא קרטונים שקשה להפריד מהמוצר. הפריטים מונחים בפנים בצורה מסודרת ובגישה נוחה.

מה שיש שם חוץ מהמצלמה עצמה הם כבל ה USB, כרטיס זיכרון, ומתאם לכרטיס הזיכרון. למיתקון יש תושבת שמצמידים למוט האוכף, כמה מתאמי זווית שמאפשרים לכוונן את זווית הצילום (או כמה שמיים וכמה רצפה תראו בוידאו), מתאם למוט כיסא אירודינמי, גומיות שמצמידות את ה Fly6 למוט האוכף בשני אורכים, וגומיות ספייר.

כמובן שיש גם חוברת הפעלה מהירה.פשוט וקל. עד כה – ביצוע מצוין של כל מה שצריך צרכן לפני שימוש ראשון!

 

1-1-Fly6

 

התקנה – דקה וחצי

קודם כל לוקחים את המצלמה ומתחברים אליה. אין ממשק פשוט המשמש כדי לעדכן את התאריך והשעה המופיעים על גבי הצילומים, אז יש צורך להכנס לקובץ ספציפי בספרייה המופיעה בחיבור המצלמה למחשב, ולעדכן בתוכו את התאריך לפי הוראות ספר ההפעלה. זה לא בדיוק הכי ידידותי למשתמש שאינו גיק, אבל גם לא נורא מסובך.

אחרי כן מצמידים את התושבת של המצלמה למוט האוכף באמצעות גומיות, וזהו. תענוג. אין ברגים, אין התקנות מורכבות. היתרון הוא המהירות והקלות והחסרון הוא הקלות בה אפשר לאבד או לקרוע את הגומיות האלה (אם כי זכור לי מבחן מלפני הרבה שנים לגרמין, שהתושבת שלו הוחזקה בגומיות על הסטם, ואמרתי את אותו דבר בדיוק. שתי הגומיות ההן עדיין משמשות אותי, ואף עוברות מאופני מבחן לאופני מבחן כבר שנים).

1-` 009

רכיבה עם תודעה מורבידית

לחיצה ארוכה על המתג בצד והאורות הלבנים מהבהבים בסיבוב סביב העדשה. זה והביפים המעידים על מצב הסוללה מעדכנים אתכם שהמצלמה מוכנה לעבודה.

המתגים בשם העמידות לרטיבות כראה אינם מעודנים ויש ללחוץ דרך כיסויי הגומי שלהם, מה שאומר רגישות נמוכה ופידבק לא ברור במיוחד מהכפתור. יש גם איזה איטיות מסוימת בהדלקה והכיבוי.

אני יוצא לרכיבה ועצם קיומו של המוצר והרקע להמצאתו מזכירים לי את העובדה המצערת שאני למעשה רוכב כביש ויוצא אל כבישי ישראל המסוכנים ביום שישי עמוס בתנועה. מחשבות מורבידיות משתלטות לי על הרכיבה והתודעה. איזה כיף – יוצאים לרכוב ואם תהייה תאונה ואני אמות יהיה לי וידאו שלה! התזכורת הזו גורמת לי להקפיד עוד יותר מהרגיל להתרחק אל השוליים מעבר לקו הצהוב, והכי קרוב אל הפאנצ’רים ושולי הכורכר של הכביש.

אפשר לרכוב שעות ולדעת שאתם מכוסים – אם מישהו יפגע בכם מאחור בכביש, וכרטיס הזיכרון יימצא שלם, יהיה אפשר לשתף את זה בפייסבוק, ואם דעאש לא תשחרר יותר מדי סרטים באותו זמן יהיה לכם סיכוי להוביל במצעד ה Snuff films של אותו חודש.

 

01-` 001

 

מנסה להפטר מהמחשבות השליליות וממשיך ברכיבה

אני נלחם פסיכולוגית במחשבות השליליות וחוזר לעצמי. צילום אופני רכיבה נעשה לא רק מסיבות כאלה, ועדיף להתרכז בכיף של האופנים ובכיף של לצלם רכיבה. אחת שיצאתם – זהו, המצלמה עושה את העבודה עצמה, ומצלמת ומצלמת, באמת זמן ארוך שהיא מבטיחה. זה מעולה ומאפשר סוף סוף לצאת לרכיבה, להדליק בתחילתה את המצלמה, ולשכוח ממנה.
אם תחשבו על זה רגע – הרי שהמיתקון והייעוד האחוריים למעשה מייצרים את פתרון לזווית הנכונה ביותר לצילום רוכבים – מלפנים, על ידי רכיבה לפניהם וצילום אחורה. בכל המבחנים הקודמים שהיו לי התלוננתי על ההתקן המסורבל של מצלמות האקסטרים לאופניים. רובן הגיעו עם התקנים סבירים יחסית לכידון אבל מאוד גרועים להתקנה אחורית. ראיתי באינטרנט פתרונות שנראים טוב יותר ממה שהגיע אלי למבחנים עד היום:  במצלמה הזעירה של שימנו היוצאת מהאוכף אחורה, לגופרו בכידון בהתקן משולב עם הגרמין, אולם ה Fly6 מנצחת את כולם בהתקנה פשוטה ומהירה במקום הכי נכון למצלמת רכיבה, והעדר הצורך בכלים, ושימוש בגומיות בלבד נח, ומאפשר להעביר את המצלמה מרוכב אחד לשני בקלות באמצע הכנת הסרט בשטח.

דוגמת סרט כביש

אפשר לראות כיצד העקיפות של המכוניות נראות מהצד של המצלמה, ובסופו היתה דרושה דווקא מצלמה מלפנים ולא מאחור, כשנהג הסעות כמעט והתנקש בי בכרכור תוך שהוא מתעלם מקיומי לחלוטין בכניסה לכביש שנסעתי בו. כנראה שצריך מערך וידאו שלם כדי לכסות את סכנות הכביש בישראל…

הצעות לשיפור:

בתכלס – המצלמה לא מצלמת באיכות מדהימה. הרזולוציה הזו (720) כבר לא עוברת את המסך שלנו כמו לפני חמש שנים. אוטוטו 4K מגיע למכשירים הקרובים לביתך, ואיכויות הצילום של הגרמין, הקונטור, והמוביוס הזעירה והמשתלמת כבר עוברות את זו שהופגנה פה, ובצורה די משמעותית. זה בסדר למטרת התיעוד של עברות תנועה, אבל לא מספיק לשימוש בכלי הזה לסרטים כתחליף למצלמת אקסטרים איכותית. גם יש הבהוב מסוים מהנצנץ בחלק מהמצבים.  מעבר לכך חסרה לי אופצית ההתקנה הקדמית למצלמה ואם היתה כזו, שניתן היה להתקין לפני הכידון זה היה מצוין. קצת קשה לי לדמין את הצורה האנכית המאורכת הזו על קסדה, אז כנראה שזה לא הכיוון…

הייתי רוצה אופציה לשינוי משך הקיטוע האוטומטי של הצילום לקבצים. המצלמה קוטעת אוטומטית כל 15 דקות, ואני הייתי רוצה קטעים קצרים יותר דווקא של חמש דקות. על רגישות ומיידיות הפידבק של הכפתורים כבר דיברתי.

 

דוגמת צילום באופני הרים:

 

לסיכום

את החסרונות פרטתי מעלה אז לא אחזור על כולם רק אציין את זו שהפריע לי יותר מכל: איכות הצילום ב 720 דורשת שידרוג וצריך גם אפשרויות מיתקון קדמי. מעבר לכך, זה מוצר  שמאפשר לכם להקליט את אחורי הרכיבה, כל הרכיבה: עם ידידותיות גבוהה למשתמש, מיקוד בשימוש למטרה מסוימת וביצוע אפקטיבי שלה, ולצדה נצנץ ליתר בטחון.  היתרון הגדול של המצלמה הזו הוא שהיא הכי פשוטה להתקנה ולשימוש שנתקלתי בה עד היום. זה כל כך קל וידידותי, בלי תפריטים, כפתורים, חיוויים וכו’, שהיא מהווה דוגמא ומופת לאיפוק: לא תמיד יותר פיצ’רים עושים לנו את החיים קלים יותר. החסרון – הוא באיכות הצילום בעיקר אם מנסים לייחס לה תועלות נוספות על אותו תיעוד מסיבות של בטיחות.

_____________________________

אולי תתעניינו בכתבות הבאות על מצלמות וידאו באופניים:

 

מאת: גיאחה

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים