כמו שקורה הרבה פעמים בתחומים שקשורים בקהילות ותחביבים, גם התחרות הזו היא יוזמה שרוצה לצמוח מלמטה: על ידי חבורת רוכבים שרוטים, מכורים לדבר, שהתנסתה ברכיבת מרתון למרחקים ארוכים במיוחד, ועברה מתחרויות חד יומיות לרכיבות bike-packing רב יומיות. כעת הם רוצים לייבא מתכונת חדשה של תחרות אופניים לישראל בה רוכבים המתחרים, עם כל ציוד המסע בתיקים ייעודיים על האופניים, וצריכים להשלים מסלול זהה ואתגרי במיוחד במשך כמה ימים: מהקצה הצפוני של ישראל לדרומה. האירוע יקרא Holyland MTB Challenge, והוא יתרחש בחול המועד פסח 2014. 

תחום ה Bike packing הינו תחום שהולך ומתפתח בעולם בקצב מהיר כמו מרבית ענף האופניים אליו הוא שייך. ההתפתחות הנה פונקציה של למידה, לקחים וטכנולוגיית הציוד המתקדמת, המושתתים על ניסיון מצטבר ומסורת ארוכת שנים בעיקר בארה”ב. Bike packing משלב שיטות פעולה, טכנולוגיה וניסיון שלקוחים מתחום המוצ’ילרוס (back packing) מצד אחד והרכיבה למרחקים רחוקים מצד שני. השילוב של שיטות\טכנולוגיה\ציוד טיול מקצועי ש”מולבש” על הפלטפורמה של אופני שטח הוא כוון התפתחות טבעי למי שאוהב לטייל באופן עצמאי בשטח בלי מגבלות הטווח של הליכה, ומקנה אפשרות לכסות שטחי ארץ גדולים.

p4pb8478472

זוהר וג’ון פיליפס בדרך לנקודת הסיום באנטילופ וולס, זוהר לעולם הבייקפקינג הישראלי הוא המקבילה של טל קציר לעולם הברווטים הישראלי

.

המאפיינים המיוחדים והאפשרויות המגוונות שמאפשר רעיון ה Bike Packing הביא לעולם אירועים פורצי דרך כמו ה- Tour Divide וה- Arizona Trail Race 300 – 750 Mile. האירועים האלה נמצאים בקצה העליון של סקאלת הקושי והמרחק.  לעומת האירועים האלה ישנה מתכונת טיול שטח במאפיינים של טיול נינוח יותר למרחקים קצרים יותר בכל יום, כאשר הציוד שאיתנו מאפשר גמישות כמעט מלאה ותכנון תוך כדי תנועה ( כדוגמת המסע לפירנאים של האחים פלג,שמש וגיל).

השריף של ה Tour Devide הינו מתיו לי שבחר לחצות את אמריקה שש פעמים ברציפות, תוך שינוי המסלול משנה לשנה, הכנסת יותר סינגלים ובעיקר שינוי נקודת ההתחלה לקנדה.

את הבאת המירוץ לעניין הציבור ניתן לזקוף לזכותו של הסרט שנעשה על הרוכבים שיצאו לדרך בשנת 2009 ומאז החלו להיענות  לאתגר לא רק רוכבים חובבים אלא גם רוכבים מקצוענים מתחומים מקבילים כמו ברווטים. השיא שעד לפני שנתיים עמד על 19 יום ירד לאזור ה-15 יום. לכאורה פרט שולי אבל אם מסתכלים בתקנון רואים שכדי לקבל דרוג רשמי כמתחרה תחרותי צריך לסיים מרחק של 4500 ק”מ ו-61000 מטר גובה מצטבר בזמן של לכל היותר פי 1.5 מזמן השיא. כלומר אם בשנת 2012 זוהר ניגש למטרה כשזמן הגג הנו 27 ימים שזה בקירוב 100 מייל ביום הרי שהיום זמן הגג לסיים את ה-GDR הנו 21 יום, מטורף ובלתי אפשרי לרוכב מין השורה.

ולכן לראשונה דובר על להקפיא את הדרוג הרשמי ל 25 יום מאחר והשיא הנוכחי גרם רק לחלק קטן מכלל הרוכבים המסיימים לסיים בתוך המגבלות.

מתיו לי

מתיו לי מיירט את זוהר בקולורדו ומצייד אותו במאכל הלאומי של הטור: חמש צ’יזבורגר

.

עוד קומבינציות התווספו עם השנים: מבקשי הנוחות הצטיידו ב extra wheel , זוג על אופני טנדאם ממשיך לשבור שיאים משנה לשנה, קומונת חד אופן גם נכנסו לתמונה (סרטון על ה devide by 1) ואחוז הבוחרים באופני סינגל ספיד עלה, כשלראשונה סיים סופסוף david nice המכונה fixie david nice על אופני סינגל ספיד פיקסי ללא פריילוף:

[vimeo]https://vimeo.com/42949245[/vimeo]

עוד דמויות צבעוניות נכנסו לתמונה כשהבולטים בניהם היו Cjell Money שהתלבש בשנה שעברה על המסלול אחרי שהתחיל אותו בקוסטה ריקה ואילו השנה שוב בחר לעשות זאת מדרום לצפון על אופני פלדה שבנה בעצמו, cjell מתאפיין בלבוש ביטניקי, עם גופיה קרועה וכובע בוקרים, והוא לא מצנזר את עצמו בבלוג שלו…

השני הוא billy rice שבז לשיטפונות, סופות הברקים ושריפות הענק והציג את אופציית היו-יו המעגלית  דרום- צפון- דרום (השראה לחנוך רדליך שמתכוון לעשות את צ’ימיצ’ורי 2013 בשני כיוונים שונים באותו היום). בילי יצא מגבול ארה”ב-מקסיקו בדרום והגיע לקנדה מספר ימים אחרי שעת הזינוק ועסק כל הדרך חזרה בלעקוף רוכבים, או בשפתו הייחודית: לאכול כמו פאקמן כמה שיותר בלונים כחולים (צבעם של המשתתפים על המפה הכללית באתר התחרות המתעדכן אונליין). לזכותו של בילי יאמר שהוא היחיד שהצליח לעשות את המסלול אחד לאחד כיוון שעקב שריפות ענק קטעים נרחבים מהמסלול בניו מכסיקו נסגרו והרוכבים הופנו לצירים חלופיים. הנפגע העיקרי מכל העניין היה Mike Hall שבנה על שבירת השיא והעמדתו אל 14 יום. מייק הסתפק במקום הראשון אך ללא שבירת השיא, ולכן יאלץ לעת עתה להסתפק בשיא בסובב עולם לאחר שגמע 18.175 מייל  ב-91 יום (בעיני רבים צדק פואטי שהרי מייק הינו מקצוען מספונסר מכף רגל ועד ראש שבא לתחרות חובבים במטרה לרמוס את השיא).

כאמור עניין השיאים בטור הוא מאד אישי: רגעים אחרי ש Ollie Whaley הניו זילנדי העמיד ב-2012 את השיא על 16 יום, עזב  Jay Petervary, מחזיק השיא מ-2011 את עבודתו ופנה להחזיר לעצמו את ההגמוניה ולהעמיד אותו מחדש על 15 יום. מביני עניין אומרים שזמן היציאה לרכיבה לא משפיע – הירידה בכמות השלג בצפון מתקזזת עם העליה בתנאי השרב בדרום-מצורף סרט על השיא של  ג’יי, שימו לב לכידון המיוחד של salsa באופנים של ג’יי..

[vimeo]https://vimeo.com/53659294[/vimeo]

אמריקה מציעה עוד שני אתגרים מטורפים בתחום הcolorado trail race  וה arizona trail race כשישנה אפשרות להתמודד בקטגוריה המכונה triple crown על השילוש הקדוש שכולל גם את ה tour devide. קבלו ריכוז של כל רשימות הציוד של משתתפים באתגרים השונים ואת היומן השנתי ל ultra racing 2013

[vimeo]https://vimeo.com/71835275[/vimeo]

אזהרה: מעקב אחרי המשתתפים ב Tour Divide עשוי להיות ממכר, לחיצות חוזרות ונישנות על מקש ה F5 לריענון, מעקב און ליין אל מול השיאים של השנים הקודמות וכניסה אובססיבית לקריאת התגובות בפורומים השונים.

יאיר מוביל נחמיאס

יאיר נחמיאס שסבל מנדודי שינה יוצא שלוש שעות קודם ומוביל את הדבוקה רגע לפני שהאח הגדול מבחין בכך, מבטל את הזמן הרשמי שלו ומחליף את הבלון שלו לצבע צהוב (individual time trail)

למה לנו כל זה

כבר שנים מלווה אותנו הידיעה שארצנו היא מושלמת לרכיבת אופניים. המדבר שמאפשר רכיבה גם בימי החורף הגשומים ביותר, הצפון שמאפשר רכיבה גם בימי הקיץ החמים, המעיינות המאפשרים טבילה, העניין הרב עקב השינויים הטופוגרפים במרחקים קצרים והאתרים ההיסטוריים הרבים שהרי בכל רכיבה אפשר לראות עיר נבטית קדומה, לזחול במחילות מסתור מימי בר כוכבא, לבקר בבתי כנסת שנחרבו עקב רעידת אדמה או להתיישב בעמדת תצפית באיזו הריסות חווה ביזנטית מהמאה הרביעית.

כל אלו הביא אותנו לרצון לחדור לתודעת הרוכבים בעולם, להשתלב במפת הרכיבות העולמית להציב אלטרנטיבה לאירופאיים, לגרום להם לרדת מהטריינר, לרכוש כרטיסי טיסה ולבוא ליהנות ממזג האוויר המושלם שיש כאן בין אוקטובר לאפריל.

האם נצליח?יש לכך תקדים, בחור סקוטי בשם אלן בנה מסלול ב-2012 , הזמין רוכבים ל-2013, פתח אתר להזמנה לרכיבה מהז’אנר המדובר, 430 מייל במרחבי סקוטלנד והצליח להביא לכך ששלושים רוכבים יענו לאתגר, מבחינתו נפתחה כבר ההרשמה למאי 2014, מבחינתנו לעומת זאת מדובר באתגר כפול: העמדנו את האתגר בדיוק באותם התאריכים של ה arizona trail race, תחרות קשה, נקווה שנצליח לייצר יותר רייטינג מהם…

Holyland MTB Challenge

סימן החיים הכמעט יחידי של אתר הצ’אלנג’ החדש נמצא בתחתיתו: השעון שלמרות שהוא דיגיטלי התחיל כבר לתקתק לאחור. השעון הזה ילווה אותנו כל רגע עד לחול המועד ה-17 לאפריל 2014, מועד שנקבע שרירותית מתוך כוונה ליהנות ממזג אוויר אביבי בשילוב עם חופשת פסח (שמועות אומרות שקברניטי מבצע יואב קיבלו הרבה כסף מתחת לשולחן כדי לוותר על חול המועד, ולהקדים את המבצע למרץ כרכיבת הכנה לאתגר, אכן ימים טובים…צפיפות מבורכת).

HLC14 map

קו ישר זה לא, גם תל אביב, ירושלים וים המלח נכנסו לתמונה

הרשו לנו רגע קט של פאתוס

ברגעים שהאתר עלה הייתי בהופעה האחרונה בהחלט של כוורת בפארק, ההרגשה היתה של היסטוריה כפולה: מצד אחד כוורת מסכמים את החיים (כלהקה, מנגנת ביחד, לא כאוסף אורגניזמים ביולוגיים) ומהצד השני הסיפתח של מה שמכונה בקצרה ה HLC. לאורך כל ההופעה אותו השעון יושב לי במוח וחופר לי האם אני רוצה להיות חלק מהיסטוריה? זה כאן וזה עכשיו וזה שלנו, הגיע הזמן לשים את הילדים והעבודה בצד ולפנות קצת זמן בשבילנו להיענות לאתגר, לארח רוכבים מחו”ל ולנצח. האם גם אתם רוצים להיות חלק מהיסטוריה? (אופיר גלאון יוכל לתת לכם את התשובה איך להיערך לכך).
W0iYHu1Us1Pn2i-U2EVyrCoQ6cjk-QU7QfPAoIdekTXC4y79yErHYoSWZhRQ16Fj7GKeBd7LiCGnvlLUcUgpo75KY2FGQMokOXYGiXgxgA_72GubMw0vxUHYXw

בתמונה מעלה: רגע אחרי החרמון ליד נמרוד ומעל עין קיניה יש לכם הזדמנות לראות אינטרפטציות שונות לנשיאת ציוד, על הזוג שמימין כבר דיברנו, משמאל אופני scott scale עם תיקים של revelate designs שמאד פופולאריים בארצות הברית, עיין ערך אסתר חוראני  GDR 2012, מחזיקת שיא של 14 יום רכיבה נטו ו-19 יום ברוטו.

המסלול הנבחר

כמו קרקע מבעבעת לפני ההתפרצות כך גם האירוע הזה הוא השיא ברצף של אירועים פיראטיים שהתרחשו מפעם לפעם לנגד עיננו וחלקנו אף היינו שותפים בהם. התשוקה של העם לרכיבות אפיק, ה-400, הכרמליטים, הצ’ימיצ’ורי, מבצעי יואב, ה-6 פיאיז שהתפתחו אל ה- nonstopping israel של חנוך והשליחים, חוצה הארץ בסגנונות השונים  ועוד, כל אלו היוו את הבסיס למסלול הנבחר.

דיונים על המסלול צפו עקב מגבלות שטחי אש ושמורות טבע, האתגר היה לבנות מסלול שאין בו חיכוך עם אף גורם, רכיב בכל ימות השנה (כדי להימנע משטחי אש) ורכיב בכל שעות היממה (כדי להימנע משמורות טבע). לדוגמא נחל דימונה הומר בירידה אל ים המלח שהרי אין מראה מלבב מתצפית על ים המלח מהמצוק שם למעלה.

אורך המסלול אף הוא גרם להתלבטויות, מסלול של 800 קילומטר היה אמור להבטיח השתתפות של רוכבים ישראלים רבים שהם הבסיס לצ’אלנג’ בארץ הקודש אלא שחוסר הרצון לוותר על חלקי ארץ שונים כרמת הגולן, והרצון לתבל את המסלול בסינגלים ובמקומות קדושים מתחו את המסלול ל-1200 קילומטר ואף יותר.

אז זוהר העלה את האתר לאוויר  וביחד עם אילן טבת דאגו לתכנים, קבוצת פייסבוק נפתחה, נבנה מסלול, נקבע תאריך  וכל שנותר הוא לשווק, את מלאכת השיווק נשאר להפיל על בייקפאנל כשזוהר אחראי על תוספת  של רוכבים בניחוח של חוץ לארץ.

9IBXmzkzSKsNv9ql9YOZjTPadv7G9a9z9VHP_ifdSIrFUFBbDk7rrgPIF4RZk-FZAaDHESnstW2yjL8VVpvv77lql37KCJARQSINo8J21wibZDCZd-dGq04dTQ

המערכת קוראת לאודי קרני לעדכן את אופנת מאי 2006, להגיע ולתת נציגות לרוכבי הגראנד מאסטרס, גילאי ה-60 פלוס.

.

הרכיבה מבחינתנו תצא לדרך בכל מקרה, חנוך רדליך בדברים האלו הוא מניה בטוחה, הצלחה תהיה אם לפחות עשרה מקומיים וזר אחד ירימו את הכפפה.

הזמנה תמימה ב http://www.bikepacking.net/forum/index.php/topic

Hi friends,
I’m excited to share with you the first self supported MTB race across the holyland. More information http://holylandmtbchallenge.com/. We crafted a very challenging track across our country from North to South ending on the beach of the red sea. If you are free on the 17th of April 2014 and having nothing to do….join us.
The MTB local community is honored to host overseas riders, so in case you’re considering or interested drop me a line and we have already volunteered hosts just waiting for guests… It will be a memorable experience – I promise you!
Hope to see many familiar faces from TD2012 coming along…..
You’re all invited!  
Bye
Zohar Kantor

האירוע הנו ברוח ה tour divide ניתן לרכוב בזוגות או יותר למרות שהכוונה היא יותר כאתגר אישי. בכל מקרה במידה ורוכבים יותר מאחד, כל אחד מתפקד בצורה מלאה כרוכב עצמאי שהרי נכתב בתקנון שאסורה חלוקת ציוד קבוצתית, אלא שאל תחשבו שמפקחים יעבדו על המסלול לתפוש אתכם עוברים על התקנון, איש כטוב בעיניו יעשה, רשימת צימרים לאורך המסלול בבניה וכך גם רשימת מכולות להצטיידות במזון ובמים כך שכל שנותר הוא לקוות שחברת small-world “יסבלו” מעודפי צריכה של מכשירי הספוט שלהם.

מה שנותר לי הוא לאחל לכל אחד מכם שהשעון שם למטה, ילווה אותכם בשוכבכם ובקומכם, בלכתכם ובצאתכם כי אותו השעון הלא מרפה הוא שאולי יגרום לכם לקחת החלטה להשתתף בהיסטוריה הנרקמת אל מול עיננו.

קישור להרשמה אוניברסלית

צילומים: זוהר קנטור, לימור שני

כתב: עזרא שהרבני  

נ.ב: אם זוהר דאג לאתר, אילן לתכנים, לימור למסלול אז  בטח תשאלו, מה התפקיד שלך היה בכל העניין? זה פשוט מאד, התפקיד שלי הסתכם  בלחסל את הפוקצ’ה ולרדת על הבירות שהיו שעל השולחן…

____________________________________________________________________________

כתבות HLC נוספות

250 קילומטרים אל תוך ה HLC \ עזרא שהרבני

HLC – זה לא נגמר עד שזה לא נגמר

סיפורים נוספים מאחורי הקלעים של הבייקפאקרס האמיתיים ב HLC