הגשמת חלומו של כל רוכב כביש – השתתפות בסטייג’ אחד בגראנד טור, כמו המקצוענים, האיידולים שלנו. ואם כבר גראנד טור אז למה לא הטור דה פראנס? ואם כבר סטייג’ של הטור דה פראנס, אז למה לא כאן, ממש ליד, בקפריסין. ניר לוי וגיא חלמיש ביקרו בקפריסין בהזמנת המארגנים לבדוק את המסלול.  

ה-L’Etape by Tour de France 

הל׳אטפ היא סדרת אירועי רכיבת אופניים לחובבנים, המציעה הזדמנות מיוחדת לרוכבי אופניים לרכוב במסלולים הטובים ביותר, בסטנדרטים של ה-ASO ובתנאים של רוכבי פרו-טור: כבישים סגורים וקהל צופים ממש כמו בסטייג’ בטור דה פראנס.  

המהדורה הראשונה של האירוע תתקיים ביום ראשון, ב-13 בנובמבר 2022. אירוע אופניים מרובה משתתפים, מהגדולים והמשמעותיים ביותר בקפריסין. ניתן עדיין להירשם לאירוע בקישור זה: L’Etape Cyprus

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

תחרות אל האולימפוס ב 13/11/22

קפריסין תארח את האירוע במטרה לקדם את האי כיעד לתיירות ספורט והארכת עונת התיירות גם לחודשי החורף. ענף האופניים הולך ונהיה פופולרי מאוד באי, ומשרד התיירות, ומשרדי התיירות המקומיים (לכל עיר – לימסול, פאפוס וכו׳ יש משרד המקדם את העיר והמחוז שלה) רואים בענף מנוף למשיכת תיירי ספורט ובכלל. 

חברת הפקות אירועי ספורט Mokapot, מציגה את האי קפריסין כיעד אטרקטיבי עם מגוון מסלולים ונופים מדהימים שמתאימים לרוכבים בכל רמה. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הנרשמים לאירוע ה- L’Etape (שלב / סטייג’) יוכלו לבחור בין שני מסלולים בתוואי המדהים היוצאים מאזור פאפוס, מאתר הגולף והנופש ״גבעות אפרודיטה״, דרך הגבעות היפות באזור, חלקן גם במחוז לימסול ועד להר האולימפוס. 

זהו מסלול עם הרבה היסטוריה ונופים עוצרי נשימה. המסלולים הם למרחק המלא של 137 ק”מ ו- 3000 מטר טיפוס (!), ולמרחק הקצר ל-62 ק”מ ו-1200 מטר טיפוס. 

אולימפוס קפריסין

ברקע היעד: האולימפוס, 1952 מ’

תרבות בניחוח צרפתי

לרוכבים הפרנקופילים שבינינו, זו תהיה חוויה מיוחדת במינה עם ניחוחות צרפת בכל פינה. האירוע יפתח ביום שבת שלפני התחרות עם מגוון מאכלים צרפתיים ובנוכחות אגדות אופניים מצרפת. יגיע גם מוזיאון הטור דה פראנס הנודד עם כל היסטוריית החולצה הצהובה והמקומות האייקוניים מהטור. יהיו סביבו אירועי תרבות, טעימות יין, מוסיקה ובידור מהתרבות הצרפתית בשיתוף שגרירות צרפת בניקוסיה והמכון הצרפתי. 

התפנקנו בהשכרה מקומית

התנאים בעולם הטיסות השתנו ואם פעם העדפנו להביא את האופניים שלנו, הרי העומס והבלגן בשדות התעופה ביחד עם התייקרות עלות הטסת האופניים שינו את ההעדפה. ההשכרה המקומית חוסכת הרבה כאב ראש ולחץ. כשאתם נוסעים לשלושה ימים, אין לכם את הפריבילגיה לשמוע שהאופניים שלכם הגיעו למדינה אחרת, ובעוד שבוע חברת התעופה תצליח להחזיר לכם אותם. חברת Mokapot שמפיקה את הלאטאפ, היא גם חברת ההשכרה העיקרית של אופניים בקפריסין. הזמנו צמד קניונים מעולים (Canyon Ultimate CF Disk) עם מערכות 105 מספקות לגמרי וגיאומטריה משובחת. הן עבדו ללא דופי. 

היות ואלה מסלולי עליות מוטב לוודא שיש לכם שם קסטות מתאימות (לפחות 30, עדיף 32 מאחור). 

להשכרה: Aspire Cycling Cyprus 

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

יצאנו לחוות חלק מהמסלול עבורכם

זה היה קשה, נאלצנו לעבוד קשה בעליות, ולהסתכל מסביב על הנוף המהמם, אבל עשינו את זה עבור קוראי בייקפאנל. המסלול המלא באירוע עצמו ארוך וקשה בהרבה ממה שאנחנו עשינו. אנחנו טעמנו את חלקו הראשון של המסלול בגלל עבודות בחלק מהכבישים באזור הגבוה של ההר. הנה מה שרכבנו:

התחלנו את היום בארוחת בוקר ב״גבעות אפרודיטה״ עם מארגני האירוע: ניקול וטוני מחברת ההפקות שאליהם הצטרפה ליאת ראובני – טריאתלטית ישראלית הגרה פה וביחד הם מארגנים מחנות אימונים לקבוצות אופניים וטריאתלון ישראליות. המקום מושלם עם חופים שלא נגמרים וברבים מהם שוברי גלים למים חלקים תמיד, מסלולי ריצה לאורך הטיילת, וכמובן רכיבות אל ההרים שמסביב (או במקטעי מישור ואימוני החלפות ליד החוף). האתר יהווה מתחם התכנסות, הפנינג פתיחה ונקודת הזינוק למירוץ.

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

מימין: ניקול וליאת – ידאגו שיהיה לכם פיקס בקפריסין!

העמסנו את הציוד על רכבי הליווי, החלפנו לבגדי רכיבה, מים בבקבוקים ויצאנו לדרך. מאתר הגולף ירידה חדה ותלולה אל החוף, אותה כדאי לזכור כי היא הופכת לעליה עוקצנית, קצרה ותלולה בסיום המסלול שתייצר עניין אם תגיעו עד קרוב לקו הסיום עם דבוקה קטנה. אבל נתחיל בהתחלה. לאחר הירידה הקצרה מאפרודיטה הילס הכביש מתעקל ימינה/ צפונה, בואכה תחילת העליות והסבל שאנחנו כל כך מכורים אליו. 

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

החיוך מיד עולה על הפנים ומתחילים ללחוץ בעליות יחסית נוחות, עם שיפועים מתונים וקטעי התאוששות של מישורים קצרים וירידות. הכביש סלול מצויין. אין בורות וחריצים. נוף ים תיכוני מוכר, אם כי הכל בגדול. כלומר כשמסתכלים קדימה ולצדדים זאת אותה צמחייה ואותם צבעים. אבל כשמרימים ראש הנופים עוצרי נשימה. לצד כרמים, מטעי זיתים וכפרים קטנים יש גם חוות טורבינות רוח ענקיות וההרים ברקע. 

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

יש פה אוויר וגובה, שקט ושלווה ברכיבה רציפה לאורך זמן וללא הפרעות והסחות דעת מכביש משובש או רכבים שחולפים. פשוט להתרכז ולהנות מרכיבה נטו. זאת בדיוק החוויה שמארגני האירוע מכוונים אליה. מפאת קוצר הזמן בנקודה הזאת שבכפר Arsos ישבנו לנוח מהעליות, ופנינו בחזרה לכיוון החוף.

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

כאמור, העליות בחצי הראשון של הטיפוס יחסית מתונות ונוחות עם קטעי התאוששות. בחלקו השני של הטיפוס לרכס הטרודוס והר האולימפוס, הוא הופך קשה יותר עם שיפועים חדים ומאתגרים יותר. 

המסלול מטעה מעט, מספר לנו טוני: רוכבים עם הפנים לאולימפוס כל העליה, אבל למעשה, מטפסים אליו מהחלק הדרומי. כלומר לפני המקטע האחרון יש עיקול שמאלה על מדרון ההר שיקיף אותו לצד הנסתר לכם ורק משם תטפסו. בעליה הנוף משתנה בפעם השלישית לנוף אלפיני, קר וצפוני יותר באופיו. שינוי אוויר ואווירה עד לקצה העלייה שבאולימפוס המתנשא לגובה של 1952 מטר ומגלה עצמו כמעט לאורך כל הטיפוס. 

יש לקחת בחשבון שבנובמבר בהרים סביר שיהיה כבר קריר. במיוחד אחרי הטיפוס הארוך והמאתגר, כשהגוף חם ומיוזע, כשתגיעו כמעט לפסגה כדאי יהיה לשלוף את הווסט או את מעיל הרוח מכיס החולצה ונלבש אותו לקראת הירידה.

מהאולימפוס המסלול מדרים עם ירידות חדות, כשבחצי הדרך למטה מחכה עוד טיפוס קצר של כחמישה וחצי ק”מ בשיפוע מתון לכפר Pachna פצ’נה. חשוב לזכור שהירידות מהרכס לכוון הים הן עם רוח פנים שעלולה להיות חזקה ומאתגרת (תלוי בשעת הירידה). אתם מכירים את הירידות עם רוח פנים שמרגישות עליות? כזה! אנחנו היינו צריכים להמשיך וללחוץ חזק כל הדרך למטה. רוח הפנים אם תהיה, תייצר קבוצות רוכבים שיחברו כדי לעבוד ביחד בירידות עד לסיום. 

בסיום חיכה לנו פינוק בדמות מקלחת חמה בספא המדהים של Aphrodita hills – מתחם ההתכנסות של הרוכבים המשתתפים באירוע הל’אטפ.

פרסים באירוע

כדי לדמות את יום הרכיבה לסטייג’ בטור דה פראנס היו חייבים לייצר אירוע מתוזמן עם מדידה ופרסים ממש כמו ניצחון בסטייג’. בתום המירוץ ביום ראשון ה-13 בנובמבר יהיה פודיום עם הענקת גביעים וחולצות לשלושת הגברים והנשים הראשונים במירוץ. יהיו גם פרסים כמו מלך ומלכת ההרים לזמני הטיפוס הכללי. ינתנו פרסים גם לגברים ונשים מקטגוריות גיל שונות וכן לקטגוריית אליפות מיוחדת של איגוד האופניים של קפריסין.

למשתתפי ה-L’Etape קפריסין ,תהיה גם עדיפות עם הרשמה מוקדמת להשתתפות עתידית ב-L’Etape du Tour de France המתקיים ביולי מדי שנה. 

מסלול לאטפ קפריסין - L'Etape Cyprus

החבילות לאירוע

ברישום תוכלו לבחור באופציה לכל העדפה: החל מכרטיס כניסה לאירוע, כרטיס עם מזכרות, חולצת רכיבה של סנטיני מהאירוע, וכו’. החברה המארגנת מחוברת היטב פה למלונות באי. יש לה גם חדרי אופניים במלונות האלה – והיא מציעה חבילות עם מלונות בכמה רמות לכל תקציב, בכולן ארוחות בוקר והעברות משדה התעופה. המחירים מטה הם למסלול הארוך: 

  • מלון שלושה כוכבים לשלושה לילות ב 519 יורו
  •  ארבעה כוכבים לשלושה לילות ב 619 יורו
  • מלון חמישה כוכבים לשלושה לילות: 979 יורו. 

נותר רק להירשם: אתר הרישום של האירוע

מאת: ניר לוי וגיא חלמיש
צילום: ניקול לואנו, ליאת ראובני תגר, גיא חלמיש

אגב, שמתם לב למלבנים האלה פה למטה לשיתוף כתבות? עזרו לנו ושתפו את הכתבה לחבריכם: