אומרים שאם משהו עובד, לא בטוח שכדאי לשחק איתו, לשנות או לבחור חדש. זו כנראה הסיבה לכך שמשקפי Rudy Project מהדגם הקלאסי ריידאון כל כך נפוצים. זו הסיבה לכך שזה עדיין הדגם העיקרי שתראו אצל רוכבי אופניים ברכיבה ובנהיגה: הוא מדויק, יפה עובד. האם אפשר עוד לשפר את זה? לקחנו את ה Agon החדשים, בצבע ה CARBONIUM החדש, עם עדשות ה ImpactX2 החדשות בצבע רייסינג רד בעלות 1090 ש”ח, ויצאנו לבדוק.

תיאור היצרן – כל התכונות הטובות המוכרות לכם מהריידאון ממשיכות גם פה:

 • מסגרת גמישה במבנה “פתוח” (אין סגירה של פלסטיק על העדשה, אלא חיבור בצדה העליון בלבד) שמקבלת את צורת הפנים ולכן גם נוחה יותר ממשקפים אחרים.
 • ידיות משקפיים בעלות חומר מיוחד שניתן לעצב את צורתו, והוא “זוכר” אותה, כך שאתם יכולים להחליט בעצמכם האם נוח לכם שהידית תמשיך ישר מאחורי האוזן, או שתכופפו אותה לצורה הנוחה לכם לאחיזה חזקה יותר בעורף או מאחורי האוזן, ולמניעת תזוזות.
 • לידיות חומר מיוחד בקצה הידיות שמגיב מעולה לזיעה ומסייע לאחיזה והדבקות של המשקף לפנים.

 

1-060

 • אפון גמיש, גם הוא בעל אפשרות עיצוב עצמי ו”זיכרון” – המאפשר לכם להתאים את רוחבו לנוחות מקסימלית על האף, וכן לקבוע בעצמכם את המרחק של העדשות מהפנים.
 • מודולריות – ניתן לבצע תחזוקה קלה מאוד לכל חלק במשקפיים במקרה הצורך, ורודי פרוג’קט בישראל ידועה ברמת השירות הגבוהה וזמינות החלפים התמידית אצלה.
 • מבחר ענק של עדשות איכותיות במיוחד – בהתאם לסוג העדשה, חלקן גם גמישות במיוחד ועמידות ברמות נדירות. העדשות מהדור החדש של רודי נקראות ImpactX2 ועליהן בהמשך.

1-046

על התכונות המוכרות מעלה, מוסיפה Rudy Project לדגם ה Agon כמה חידושים:

 • פטנט אוורור לעדשות – מאפשר להכניס אותם אל המסגרת בשני קליקים. במצב הרגיל הם דומים לכל משקפיים אחרים וגם לרידאון. במצב השני החדש ניתן “להוציא” אותם מעט בקליק מהמסגרת ואז מתגלה פתח האוורור החדש, שמאפשר לאוויר להכנס פנימה אל בין הפנים והעדשה ולהפחית אדים.
 • שטח העדשה במשקף גדול יותר – והוא מספק כיסוי עדיף על זה של הרידאון.
 • המסגרת עודכנה מעט ברמה העיצובית ונראית מודרנית יותר.
 • התווספו צבעים – בכלל זה צבע הקרבון החדש המופיע פה.
Rudy Project Agon חורי אוורור

שני מצבים לעדשות – עם ובלי פתח אוורור

דור חדש של עדשות: ImpactX2

עדשות הדור החדש הן כמו הדור הקודם גמישות ועמידות במיוחד כנגד שריטות ושבירה. מדובר גם בעדשות פוטוכרומטיות- המגיבות לעוצמת הקרינה בסביבה שלכם, ומשנות את כהותן. הן עושות זאת במהירות ובתוך כ 10 שניות הן מייצרות שינוי של 80% מטווח השינוי, מה שאומר למשל שבכניסה ויציאה מהיער והצל ברכיבה, התגובה וההתאמה תהייה מהירה.

1-044

השיפורים בדור החדש ע”פ היצרן:

 • 25% מהירות יותר בתגובת שינוי עוצמת הכהות וסינון הקרינה מהסביבה
 • מגיבות גם מבעד לזכוכיות וחומרים המסננים קרני UV.
 • טווח הפוטוכרומטיות שלהם גדול בעד 65% מזה של העדשות הקודמות – כלומר הן מתאימות לטווח גדול בהרבה של תנאי תאורה. המשמעות המעשית היא שאפשר לקחת עדשות מאוד בהירות בתנאי תאורה חלשה, ועדיין הן יתכהו בצורה משמעותית בתנאי תאורה חזקה.
 • 20% שיפור ביציבות בטמפרטורות קיצוניות (חשוב במיוחד בטמפרטורות הקרות יותר)
 • סופגות ביעילות גבוהה יותר את קרני ה UV

 

1-054

ברכיבה ובשימוש

אני מחזיק שני זוגות משקפים – אחד לתנאי תאורה חזקים האופייניים לישראל. אלה הם הרידאון עם העדשות המקטבות ואני עדיין חושב שלתנאי תאורה חזקים, נהיגה, בילוי בים או בבריכה – אלה הן העדשות האולטימטיביות. האיכות, הבהירות, והעומק של הצבעים שהן מספקות בתנאי התאורה החזקה הן ללא תחרות. מצד שני – העדשות המקטבות שלי כהות. לרכיבה בתנאי עננות ברכיבת כביש, או בתוך יער ברכיבת שטח מוקדמת בבוקר, אני זקוק לזוג משקפיים נוסף. בזוג הנוסף מומלץ ללכת על העדשות המתכהות, ולבחור אותן בהירות יחסית, וכך מקבלים טווח כיסוי ושימושים מושלם.

אחרי שאיבדתי רידאון בבן שמן (הי, רוכב יקר – אם מצאת בחצי שנה האחרונה רידאון אפורים עם עדשה מתכהה בהירה בחניון העליון של מצפה מודיעין – אשמח לקבל אותם חזרה…) קיבלתי את המשקפיים האלה למבחן, ובחרתי הפעם בעדשת Racing Red מסוג ImpactX2. עם המשקפיים החדשים והעדשות האדומות אני חש שיפור מהרידאון הקודמים, והוא נובע מתחושת ההתאמה הכללית המצוינת שלהם, המשקל המעט נמוך יותר, ומשטח העדשות המוגדל.

נושא האוורור הוא נושא רגיש אצלי, וחורי האוורור החדשים מבורכים, ועל כן אני משאיר את העדשות במצב הכולל אותן באופן קבוע. זה גם מסייע להגדלה נוספת של שטח העדשות כלפי מטה. לטובת האוורור אני גם מכוון את האפון כך שהוא מרחיק מעט את העדשות מהפנים ומאפשר ליותר אוויר להכנס ולאוורר אותן.

הגדלת שטח העדשה באה לידי ביטוי גם במיקום האפון – הנמוך מעט יותר מזה שברידאון, מה שמעניק כיסוי עליון טוב יותר בתנוחת הרכיבה הרכונה והמבט מחלקה העליון של העדשה קדימה. צבע הקרבון החדש מפוספס יותר ולכן מבליט יותר את מרקם הקרבון שלו, ונראה טוב ועדכני, ומשתלב מעולה עם הנגיעות האדומות בשאר חלקי המשקפיים.

1-143

צילם: עמוס וולף

חסרונות? ביקורת? פולניה?

הם יכולים להיראות גדולים יותר מהרידאון על פנים צרות וקטנות, ולכן אולי פחות יפים עבור חלקכם – תלוי בהתאמה האישית. נראה לי שמבחינה אסתטית הרידאון יושבים עלי טוב יותר אולם בגלל השיפורים עדיין אעדיף אותם לרכיבה. למרות שמדובר במשקפיים מצוינים, עם טכנולוגיה ועדשות איכותיות ופוטוכרומטיות, מוצר זול זה לא… בנוסף חובבי המסגרות השלמות, פחות יתחברו לפורמט הפס העליון הבודד.

מבחינה תפקודית מצאתי את האפון גמיש מדי וקל לו לאבד את הצורה המקורית, במיוחד כשחם מאוד. הייתי רוצה לראות אפון יותר נוקשה ששינוי הצורה שלו מקבע אותה טוב יותר. ולבסוף – אולי באמת העדשה החדשה מגיבה קצת יותר מאפס תגובה גם מאחורי חלונות, אולם לא מדובר בתגובה חזקה, ולכן לא – אני לא ממליץ לקחת אותם לנהיגה למרות הטענות השיווקיות האלה.

10-001

צילום: יוג’ין לויט

 

לסיכום

לאחר חודש וחצי של שימוש בדגם החדש שהוציאה רודי – ה Agon. גיליתי את השדרוג הבא שלי בתחום המשקפיים: משום שה Agon לוקח את כל התכונות הטובות של הריידאון ומשפר אותן.
ה Agon החדשים של רודי מהווים מבחינתי את הדור החדש של הרידאון, שכן לא מדובר במהפכה טוטאלית מהרידאון – מדובר פה בשינוי של דור חדש אבל עדיין זה שינוי מורגש. בנוסף אין ספק שעדשות הרייסינג רד, במיוחד למזג אוויר אפרורי מספקות חוויה נעימה יותר של מבט על העולם ומפחיתות מהעגמומיות של התאורה העקיפה. יש שיפור בדור השני של העדשות האלה – שוב – לא מהפכה, אולם שיפור מורגש.

מאת: גיא חלמיש