טרק הבינה שהיא צריכה להוריד משקל מאופני האנדיורנס שלה והיא מוציאה דומנה (Domane) דור רביעי. האופניים קלים יותר ב-300 גרם, אווירודינמיים יותר, וללא שיכוך קדמי. 

קיבלנו הזמנה לראות ולחוש את הדגם הראשון הגיע לארץ כדי להביא לכם רשמים. ישבנו במשרדי CTC מעל חנות הדגל בקדימה במקביל להשקת וידאו ששודרה מחו”ל. למעט להג בלתי פוסק של אחד המוזמנים ששמו ישאר במערכת, היה מעניין: טרק השיקה את האופניים כפי שהיא עושה מאז הקורונה בשידור חי סגור לעיתונים ביוטיוב. אחרי השידור אנחנו מקבלים את החומרים תחת אמברגו (איסור פרסום) ומותר לנו לפרסם אותם במקביל לכל העולם במועד שטרק קבעה מראש. 

אריה פרזנטי

המארחים והכלה: משפחת פרזנטי ואנשי CTC / טרק ישראל

 Domane / דומנה – אופני ה”פריז-רוביי” של טרק

הספורטאים התחרותיים של טרק סגפרדו ביקשו להוריד משקל ולהחזיר זריזות, לכן בדור הרביעי הורידה טרק 300 גרם משמעותיים מאוד מהדגם הקודם. בנוסף בוצעו שיפורים לאווירודינמיות, ביטלו אפשרות לקבוע את רמת השיכוך בדגם ה SLR (שכמעט ולא נמכר בארץ) ומבחינת אסתטיקה הפכה אותם ל״נקיים״ יותר. 

המחירים בארץ הם החל מ17,000 לפני הנחת מועדון לדגם עם 105 מכני ועד למלא מלא כסף לפני הנחת מועדון לדגם העליון והמאובזר ביותר. 

הנה סקירת השינויים העיקריים: 

דיוק בעיצוב 

העיניים אוכלות אומרים הטבחים, במיוחד בעידן האינסטגרם. גם באופניים, העיניים הן אלה שקונות את האופניים. רוצה לאמר: עיצוב זה חשוב מאוד. הדומנה הם אופניים יפים: הטאצ’ האווירודינמי, האיזון בין חלקי השלדה ורוחב הפרופילים, המראה הכללי נראה טוב. בסה”כ כשמביטים בין הדגם הקודם לנוכחי אחד ליד השני, אלה ניואנסים והקו העיצובי הבסיסי נשאר דומה.

הצטרפו לקבוצה השקטה של בייקפאנל בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

domane

פחות 300 גרם 

המקצוענים רצו לשפר את התגובתיות של האופניים, שיגיבו טוב יותר לשינויי מהירות בפלטון צפוף. אופניים כבדים עם הרבה אלמנטים מורכבים של שיכוך בשלדה וצמיגים רחבים מורידים את החדות הכבישונית הזו שאנחנו אוהבים, והיה צורך להחזיר אותה. חסכון המשקל נובע מכמה פעולות עיקריות: הורדת מורכבות הנדסית ואלמנטים בשלדה, דיקוק מוט הכיסא, דיוק פרופילים בשלדה ושימוש בקרבון OCLV 800 החדש של טרק (בדגם ה SLR בלבד).

בגרסה הקודמת מוט האוכף היה חלק מהשלדה ונמשך ממנה למעלה בפורמט שכמעט רק בטרק ניסו. הם חזרו גם בזה למה שתמיד עבד באופניים: הורידו משקל מהמוט על ידי הצרתו, והארכתו כך שהוא נכנס לשלדה בצורה רגילה – בצומת הצינור העליון ותומכות האוכף. 

אגב, גם בטרק מדון החדשים שהושקו לאחרונה הורידו בדיוק 300 גרם. 

טרק דומנה

דומנה ללא “שיכוך” קדמי

טרק אולי הקשיבו לי בחוות הדעת שנכתבה בצורה ברורה מאוד במבחן הקודם: “מלפנים הפטנט הזה צריך להשתפר עדיין או שאפשר לוותר עליו ולחסוך את המשקל ומורכבות הייצור” כתבתי בנובמבר 2020. כעת בדגם הנוכחי החלק הקדמי הוא סטנדרטי וללא המורכבות ההנדסית הזו. זה מאפשר את הורדת המשקל מלפנים, מוריד עלויות ייצור, וביננו – הריכוך לא הוסיף הרבה לנוחות. הוא עבד רק עם סטם ארוך יחסית על באמפים מאוד חזקים. 

תשאלו מאיפה בכל זאת תגיע הנוחות? מכידון טוב מבטל ויברציות וצמיג מוצלח רחב, על גלגלים רחבים, עם לחץ אוויר נמוך יחסית.

בוטלה האפשרות לכוון את רמת השיכוך האחורי

האיזוספיד עבר ״הפחתת הנדסה״ במשקל ומורכבות. כעת לא ניתן לכוון את רמת השיכוך כמו בדור הקודם. למעשה גם בדגם הקודם לא היה כיוון שיכוך ברוב הדגמים למעט ב SLR הכי יקר בליין. הם מצאו שרוב הרוכבים ממילא לא השתמשו בזה אחרי סטאפ ראשוני. זה היה אובר אנג׳ינירינג שהעלה משקל ולא הוסיף תועלת. כעת זה קל יותר, פחות מורכב לייצור, ונקי יותר בעין. 

התווספה אווירודינמיות

טרק עדכנה את השלדה בכל הפרופילים שלה. כבר בדור 3 לפני שלוש שנים היה טיפול ראשון כזה, והוא ממשיך בדור 4. כל הצינורות קיבלו פרופילים חדים לפנים וקטומים מאחור (Kammtail). הכל נראה נקי מאוד. הקוקפיט חדש ואינטגרלי מסתיר את הכבלים. הסטם מקבל אותם בתחתיתו, לעומת הדגם הקודם בהם הם בלטו בכניסה אנכית על המוט העליון. ההסתרה נמשכת יפה לאורך השלדה. כאמור גם מוט האוכף הוצר והפך אווירודינמי יותר. 

ממשיכים עם תא אחסון 

אין רוכב כביש שאוהב את תיק מכוער מתחת לאוכף, תלוי שם כמו ביצים של חמור (כל הזכויות שמורות לביטוי לאבי ערס לייט). לטרק אמונדה וגם למכונת הנג”ש ספיד קונספט, יש תא אחסון בצינור התחתון. הוא חבוי מתחת לכלוב הבקבוק, ולתוכו ניתן להכניס רול כלים ופנימית ולרכוב ללא תיק אוכף. כמובן שזה נהדר, אבל זה גם מכתיב דאונטיוב בעיצוב אובר-סייז עבה לעין.

אל תמשיכו לפני שתכניסו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הגיאומטריה של גרסת ה SL/SLR לא משתנה

להלן טבלת המידות והגיאומטריה של הדומנה, שלא השתנתה כלל מהדגם הקודם:

RSL – האופציה התחרותית של דומנה

אפשר לקנות שלדה בלבד מסוג RSL (קיצור של Race Shop Limited)- שונה מאוד מהגרסאות הרגילות והעיקריות של הדומנה. אלה באמת אופניים תחרותיים לגמרי רק עם איזוספיד מאחור. בעבר היצרנים היו מייצרים למתחרים שלהם גרסאות קסטום עם צינור ראש נמוך יותר, ואלה לא היו זמינות לקהל הרחב. טרק עשתה פה מהלך המאפשר למי שמסוגל לרכוב עם סטאק נמוך יותר ובלי ספייסרים, לקנות את אותם הדומנה בדיוק מהפריז רוביי. 

כניסה לעומק הגיאומטריה של הגרסה התחרותית (המכונה בטרק גיאומטריית H1.5) מגלה שהמשמעות היא לא רק צינור ראש באורך דומה לאמונדה והמדון, אלא גם בסיס גלגלים קצר יותר, היגוי זריז יותר בזכות טרייל קצר יותר ועוד. היא גם מגיעה עם קרבון ה-800 בלבד. היא קלה יותר, בזכות הקרבון ובזכות העובדה שאין לה תא אחסון בשלדה (מקצוענים בתחרות לא מחזיקים פנימית ספייר וכלים באופניים). אני מנחש שאין שם נקודות עיגון למגיני בוץ או הברגות לתיק עליון. לבסוף – היא יודעת לקבל צמיגים עד רוחב 35 מ”מ ולא 38 מ”מ. 

גיואמטרית הדגם המקצועני

דומנה 2023 – היבטים נוספים

 • הההבדל היחיד בין SL SLR הוא בסוג הקרבון – בגרסה היקרה OCLV800 הקל יותר.  
 • נפח הצמיגים – עד 38 – בדומה לדור הקודם. בקניה תקבלו אותם במקור מהחברה עם 32. בד”כ כשמוסרים נתונים כאלה ניתן להכניס גם רוחב 40 בעבור מרווח צמיגים קטן אבל לא תשמעו את זה מהיצרנים בגלל תקינה/Iso כלשהו. 
 • הבורג לשחרור מוט האוכף מתחבא מתחת למכסה מגנטי קטן בצינור העליון שהגישה אליו נוחה.  
 • סוללת ההילוכים נמצאת בתוך בסיס הצינור התחתון והגישה אליה מהפתח של תא האחסון.

 • השלדה מגיעה עם תבריגים למגיני בוץ (פחות מעניין בישראל).
 • בטופ טיוב מלפנים יש ברגים להתקנת תיק אחסון עליון.
 • הכידונים רחבים יחסית, במידה 54 הוצגו לנו אופניים עם כידון ברוחב 42 מ”מ.

הפעם החלטנו להפריד את חלק הפרשנות מחלק העובדות. מחר נביא לכם תמונות נוספות של דומנה החדשים עם הפרשנות של גיא  אחרי שליווה את הדומנה מיום השקתה, וגם בחן לא מעט דגמים מתחרים מחברות אחרות הוא יביא גם הפעם דעה מעניינת על המגמה בטרק. אל תפספסו – הצטרפו גם לניוזלטר שלנו:

 

 

רוצה אופניים כאלה? אם את/ה רציניים ומעוניינים, מלאו פרטים ונעביר את פנייתכם לטרק ישראל:

  אני רוצה לשדרג לטרק!:

  מעוניין ליצור קשר עם היבואן לקבלת פרטים נוספים