בסיום שלב 14 של ה-Vuelta Espana עפנו על קינטנה ופרום שסיפקו לנו את אחד מקרבות הראש בראש הטובים ביותר שראינו בשנים האחרונות. חשבנו שעם דקה הפרש הכל כבר מוכן לנג”ש שבו פרום יפרק את קינטנה. אבל אז הגיע אלברטו קונטאדור כדי להזכיר לנו שאת הפודיום מאיישים רק בשלב 20. התקפה של קונטאדור מיד בתחילת שלב 15 מצאה את פרום קר ולא מוכן והשאירה אותו מאחור וללא קבוצה!

הנה סיכום של השבוע השני בוואלטה בלי רכבות, בלי טקטיקה מנוונת ובלי כל המסחור שמסביב – רק שלושה מטפסים ענקיים ומה שיש להם ברגלים ובראש.

כתב: יניב שור
תמונות: ASO/UNIPUBLIC
קינטנה מגניב מבט על קונטאדור ווולורדה. הוא עוד לא ברמה של שתי אגדות הרכיבה האלו

קינטנה מגניב מבט על קונטאדור ווולורדה. הוא עוד לא ברמה של שתי אגדות הרכיבה האלו

אחרי השבוע השני נראה כי קינטנה קצת יותר טוב מפרום בהרים. הקצת הזה היה שווה דקה הפרש עד שלב 14, ושווה עכשיו 3.5 דקות בזכות ההתקפה של קונטאדור. למרות זאת, קטע הנג”ש שמתוכנן להמשך השבוע מרחף לקינטנה כמו עננה שחורה מעל הראש ויגרום לו להמשיך לתת הכל מתי שרק יוכל. קונטאדור פצוע ומעבר לשיא אבל מי יכול להמר נגד המטאדור? אין בדבוקה מטפס ורוכב GC יותר נחוש ומרהיב מקונטאדור. כשהוא על אדמת ספרד החוטים אצלו בראש מחוברים אחרת ורק 5 שניות מהפודיום – הוא פשוט לא מוותר אף פעם.

מצב העניינים כעת

# Rider Name (Country) Team Result
1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 61:36:07
2 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:03:37
3 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange 0:03:57
4 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team 0:04:02
5 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange 0:05:07

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הטעות של קינטנה בשלב 11

היציאה מיום המנוחה השני זרקה את הרוכבים ישר לעוד סיום בעליה, רביעי ברצף! זו הייתה הזדמנות נוספת לקינטנה להגדיל מעט את הפער מפרום אבל משהו השתבש בדרך. במקום לנצל את היתרון הזעום שלו בהרים, בחר קינטנה לשחק איזה משחק טקטי עם פרום בסיום בשלב, כאילו שכח במי מדובר. המשחק המיותר מבחינתו הוליד ספרינט סיום ונצחון של פרום. אובדן של 4 שניות לא היה קריטי עבור קינטנה, אבל היה בנצחון הזה שינוי מומנטום ומבחינת קינטנה זו הייתה טעות. למזלו של הקולומביאני שלב 12 השטוח ושלב 13 הגיבעי השכיחו מעט את הנצחון הזה. עדיין, קינטנה הראה שוב שהוא עדיין לא רוכב חריף במיוחד ברמה הטקטית. בשלב 13 הפלטון הגדיל לעשות וסידר לעצמו יום מנוחה כשהוא נותן לבריחה מעל 20 דקות. ככה זה ששלב 14 נראה כל כך מאיים.  

פרום מנצח את שלב 11, קינטנה מאחור

פרום מנצח את שלב 11, קינטנה מאחור

קרב ראש בראש ב Vuelta בשלב 14 – לפנתאון  

על הנייר וגם במציאות, שלב 14 היה השלב הקשה ביותר שתוכנן השנה. 4 עליות ברמה 1 שלא השאירו לאף אחד כוח לסיום הרואי או בריחת יחיד. בטור דה פראנס סקיי הגיעו עם 4-5 תואמי פרום שמסוגלים בעליה נתונה לתת קצב שהוא על סף הלא הגיוני ולמנוע מהמתחרים של פרום לחשוב על התקפה. בוואלטה כולם היו במצב הישרדות וסקיי לא היו מסוגלים לייצר שליטה כל כך דומיננטית במרוץ משתי סיבות – הראשונה שהם שרפו כבר חלק מהפועלים הנפלאים הללו, והשניה שהמרוץ פשוט יותר קשה ויש הרבה יותר עליות. לא סקיי וגם לא קבוצות אחרות מסוגלים לנטרל את הדבוקה כל כך הרבה פעמים.

כ-10 קילומטרים לסיום ובתוך העליה האחרונה נגמרו כל המשחקים ומתמודדי ה-GC נשארו ראש בראש. וולורדה לא הצליח לאסוף את עצמו בשלב הזה (ראו בהמשך) והיו אלו פרום, קינטנה וקונטאדור שנתנו את הטון. קונטאדור התקיף ראשון אבל לא הצליח להחזיק ונשאר מאחור. מאבק אדיר שלו הביא לאובדן של 19 שניות בלבד. פרום וקינטנה נתנו קרב ראש בראש אדיר במשך 7 קילומטרים, נפרדים וחוזרים חליפות, עד שעברו את הקו כמעט ביחד.

עוד לפני זה, גסינק כוכב עליון סחב את כל הגובה שלו לנצחון מדהים בקטע, במופע של אתלט אמיתי ותוך סחיטת כל טיפת אנרגיה בסגנונו היחודי בעמידה. שותפיו לבריחה ניסו וחלקם גם עבדו פחות קשה ממנו בשלב 14 אבל גסינק כבר איבד נצחון בתחלת השבוע כשנתפס על ידי המובילים והפעם לא הייתה לו שום כוונה לוותר.  

גסניק בהישג מרשים עבור לוטו-יומבו - מנצח את השלב הכי קשה בוואלטה

גסניק בהישג מרשים עבור לוטו-יומבו – מנצח את השלב הכי קשה בוואלטה

ההתקפה של העונה בשלב 15 – אש!

שלב 15 הקצר – 118 ק”מ – הטעה את הצופים, הטעה את השדרים וכנראה גם את פרום וסקיי. רק קונטאדור הבין כנראה על מה מדובר. כשהמארגנים מתכננים שלב הררי קצר הם בעצם גוזרים על הרוכבים חימום של שעה פלוס על הטריינר. אף אחד לא רוצה להתחמם בגובה 1500 מטר על עלייה בדרגה 2. אם לשפוט לפי מה שראינו, טינקוף התחממו שעתיים וסקיי נרדמו בשמירה.

מהלך השלב היה לא פחות ממדהים ומשקף טעות גסה של פרום וסקיי שאולי תעלה לו באובדן דאבל הסטורי. רק חמישה (!) קילומטרים מהפתיחה לחץ של ברמבילה וטינקוף מקדימה גורם לפרום לאבד גלגל. הוא סוגר לבד, נובח בקשר על חברי קבוצתו אבל הם לא שם. כשהוא מגיע לדבוקה סוף סוף יוצאת התקפה נוספת של טינקוף, 8 קילומטרים מהפתיחה ו-110 קילומטרים לסיום! הפעם פרום לא סוגר. הוא סומך על חברי קבוצתו שיעזרו לו בהמשך אבל הם מתאדים. קינטנה שממוקם קרוב לראש מזהה את ההזדמנות המשותפת לו ולקוטאדור ומצטרף בעוד שוולורדה נשאר לשבת לפרום על הזנב. פער של 2 דקות נוצר כמעט מיד ויישמר עד לסיום. על העליה האחרונה קינטנה מצליח לברוח לקונטאדור שמשלם על המאמץ האדיר ביצירת הבריחה וברמבילה האיטלקי הצעיר זוכה בנצחון אחרי שלא נאלץ לעבוד יותר מדי. איזה שלב, איזה מהפך, איזה מרוץ!  

ברמבילה הוא רוכב שעוד נשמע עליו הרבה. השנה עשה קפיצה אדירה והוזכר אפילו כמועמד לנצח את מילאן-סן רמו. הספרינט שלו אדיר (יחסית למטפס) ולקינטנה לא היה סיכוי מולו אחרי שעשה כל כך הרבה עבודה בעליה. בסיום שלב 15 גם דוידה פרומולו האיטלקי בן ה-23 של קנונדייל בעשיריה – אילו כשרונות צעירים גדלים באיטליה!

ברמבילה - כשרון איטלקי עולה שעשה קפיצה אדירה השנה

ברמבילה – כשרון איטלקי עולה שעשה קפיצה אדירה השנה

למה קינטנה כל כך מפחד מהנג”ש?

ככה! הנה השוואה לנגשים שעשה בעבר כאשר היה במצב דומה:

  • טור דה פראנס 2016 – 37.5 ק”מ – קינטנה מפסיד 2:05 דקות לפרום (מסלול גיבעי)
  • טור דה פראנס 2015 – 13.8 – קינטנה מפסיד 11 שניות לפרום (מסלול עירוני באוטרכט)
  • וואלטה אספניה 2015 – 38.7 ק”מ – פרום לא במרוץ – קינטנה מפסיד 1:33 דקות לטום דמולן
  • וואלטה אספניה 2014 – קינטנה לוחץ יותר מדי בנג”ש נכנס לסיבוב מהר מדי וזה מה שקורה…

שורה תחתונה – לקינטנה יש רק חוויות רעות מקטעי נג”ש בשנתיים האחרונות. בתחלת השנה ביצע נג”ש ברמה טובה אבל לא היו מסביבו רוכבים ברמה של הוואלטה. מול פרום הלחץ יכול לגרום לו לעשות טעויות וגם קונטאדור רוכב נג”ש טוב ממנו. לא חסרים רוכבים שהפסידו גראנדטור על נג”ש, ויש אחד שהפסיד על זה קריירה – פוריטו רודריגז. קינטנה יצטרך להיות במיטבו ורק פער מספיק מהמקום השני ייתן לו שקט מסוים.

ההישג האדיר של אלחנדרו ולוורדה

בעקבות שאלה בנושא בהופנתה לדירקטור ספורטיף של מוביסטאר, שמתי לב שוולוורדה עשה ב-14 החודשים האחרונים 5 גראנדטורס, ובכולם התמודד על מקום בפודיום! מדובר על הישג אדיר ועומס בילתי נתפס שלא בדקתי אותו אחורה, אבל בעידן ללא סמים הוא יוצא דופן. מעטים הרוכבים שמסוגלים פיזית למאמץ כזה.

אצל וולורדה, הגראנדטורס מתווספים לעומס שמופעל עליו כל שנה בארדנים ולהישגים יפים מאוד גם ב-2015 וגם ב-2016. לא פלא שוולורדה התפרק בשלב 14 והפסיד כמעט 5 דקות. הוא עושה משהו שאף רוכב בדורו לא עשה וספק אם מישהו אחר בדבוקה המודרנית מסוגל לעשות.

וולורדה הספיק להתמודד עם הטקסני ההוא בטור של 2005 ונכנס לתודעה כשהיה האחרון שנשאר אתו בשלב 10 ו”קיבל” ממנו את הנצחון. מאז עשה כל כך הרבה שקצרה היריעה, פשוט אחד הגדולים.

image06

אז מה נשאר ל Vuelta להציע לכם?

הרבה! שלב 17 מאתגר, את הנג”ש כבר הזכרנו ושלב 20 מאוד קשה והררי וגם הוא יכול לספק הפתעות. הרבה מאוד יקבע בנג”ש וביכולת של קינטנה לעבור אותו ללא טעויות מיותרות. אנחנו כבר הרווחנו מירוץ ענק שביחד עם הג’ירו משאיר שוב את הטור מאחור מבחינת רמת העניין. נפגש בשלב הסיכומים לראות איך נפל דבר בזירה הספרדית!

שלב 17 - עוד סיום בעליה, אבל מי סופר

שלב 17 – עוד סיום בעליה, אבל מי סופר

שלב 19 -נג"ש - ההזדמנות האחרונה של פרום לחזור לתמונה?

שלב 19 -נג”ש – ההזדמנות האחרונה של פרום לחזור לתמונה?

שלב 20 - אחרון בהחלט - יהיה קשה מאוד לשבור את קינטנה בשלב הזה אבל שינויים בעשיריה בהחלט יהיו

שלב 20 – אחרון בהחלט – יהיה קשה מאוד לשבור את קינטנה בשלב הזה אבל שינויים בעשיריה בהחלט יהיו

כתב: יניב שור
תמונות: ASO/UNIPUBLIC