כולם מכירים את הקלישאה הזו שלא נכנעים לטרור, אבל המציאות היא שאנחנו נכנעים לו כל הזמן: לאור הפחד של הורים לשלוח ילדים לאליפות ישראל XCO המתוכננת בשפרעם, החליט האיגוד להוציא את התחרות מרוכבי שפרעם. אירוח האליפות הוצא מהיישוב הערבי והקבוצה המקסימה והמרשימה הזו למשמר העמק. האם זו היתה החלטה נכונה? 

אופניים בטלגרם? לחצו פה לערוץ!

הודעה מכובסת על מקום אליפות ישראל 

ההודעה הזו נשלחה למנהלי קבוצות האופניים, טקסט שמשמיט את ההסבר האמיתי והלא נעים. הודעה חגיגית על קיום אליפות ישראל ב-XCO ב2021 במשמר העמק, וב2022 בשפרעם:

“איגוד האופניים מודיע כי אליפות ישראל XCO לכל הקטגוריות, ואליפות ישראל XCC לעילית ולנוער יתקיימו ביער משמר העמק במועד המתוכנן (3-4 ביוני). תקנון ומסלול יפורסמו, לכל המאוחר, עד יום חמישי הקרוב. אנו שמחים להודיע שמועדון רוכבי שפרעם יארח את אליפות ישראל XCC הראשונה לכל הקטגוריות (למעט עילית ונוער) ב-9 ביולי 2021. תבדק אפשרות להוסיף במסגרת תחרות זו מקצה UCI לרוכבי עילית ונוער שאינו אליפות ישראל. בנוסף, המועדון יארח את אליפות ישראל XCO ו-XCC לכל הקטגוריות בשנת 2022. ההחלטות התקבלו לאחר פגישה שהתקיימה היום בשפרעם בנוכחות בכירים בעיריית שפרעם בהם ראש העירייה עורסאן יאסין, סגנו פרג’ חניפס, המנכ”ל עמר אלמלק וקצין הביטחון רב נגד במיל’ ג’מאל עליאן, מוחמד סובח מנהל מועדון רוכבי שפרעם, תומר בארי רכז צפון באיגוד האופניים וירדן גזית, מנכ”ל משותף באיגוד, וכן בהמשך לפגישת ראשי המועדונים מיום חמישי האחרון.

ירדן גזית: “שמחתי לראות את האווירה הידידותית והשלווה בשפרעם היום, ואת המחויבות של העירייה להצלחת תחרות האופניים שתתקיים בקרוב בעיר. המועדון המקומי ישמח לארח מועדונים מרחבי הארץ לאימונים לקראת התחרות, והעירייה תעשה כל שביכולתה כדי שהיא תוכתר בהצלחה.”
מוחמד סובח, מנהל מועדון רוכבי שפרעם, מסר כי הוא “מאחל הצלחה לכולם באליפויות הקרובות. אנו נעשה את המקסימום לשדרוג רמת המסלול בשפרעם ולשיתוף פעולה עם כל המועדונים כדי להרים את רמת ענף האופניים ביחד”.

לא ממשיכים לפני שמכניסים את המייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בגלל הטרור: XCO לא בשפרעם

למעשה מה שנאמר פה למנהלי קבוצות האופניים הוא שהתחרות אליה התכוננו והיתה אמורה להתקיים כשבוע וחצי אחרי פרסום ההודעה, הוצאה משפרעם. בגלל המהומות ותחושת חוסר הביטחון של הורי הילדים, לא רצו באיגוד שהנוכחות של מתחרים יהודים תהייה דלילה. 

זמן מאוד קצר לפני אליפות ישראל הלינצ’ים ברחובות הערים המעורבות, מעשי ההצתה וכניסת המיליציות העדתיות החמושות לרחובות ישראל הרסו לקבוצת האופניים המרשימה הזו את אירוח האליפות במסלול הבית שלה, והורידו את ההזדמנות של ענף האופניים לשדר מסר אחר, של שיתוף פעולה ספורטיבי והצלחה מרשימה של מועדון ערבי בישראל.

אליפות ישראל קרוס קאנטרי

אחמד זידאן

הרקע לדברים היה בדיון של האיגוד בזום 

שוחחתי עם צור חלמיש (גילוי נאות: אחי… ) מנהל מועדון VELOCITY: “לקראת סוף המלחמה נערכהפגישת זום ובה שוחחנו, מנהלי המועדונים. השיחה היתה לגבי כלל אליפויות ישראל. אפילו מרתון איילה היה על הגריל שאולי יתבטל כי יש מלחמה במדינה. כולל כמובן שיחה על האליפות בשפרעם שהיתה הנקודה הכי עדינה. הבענו עמדות ולא התקבלה החלטה מיידית. 

לפני הדיון אמור היה להיערך קריטריום בקיסריה בארגון של CCC. גל רצה לקיים את התחרות והאיגוד ביטל. אני הבעתי עמדה בזום שכל תחרות שנמצאת באזור שפיקוד העורף התיר, צריך לעשות. כלומר ולודרום ברור לבטל ואילו קיסריה חבל שביטלו. היו מאמנים שאמרו למוחמד שהוא לא צריך לקחת עליו אחריות כזו לשלומן של משפחות יהודיות באותה תקופה וכולם יודעים שיהודים לא נכנסים לכפרים ערביים כבר כמה ימים. 

לאחר כך היה מרתון אילה. ירדן ביקש ממנהלי מועדונים לבדוק במועדון שלהם לגבי שפרעם. נקודת הזמן הזו כבר היתה כזו שלי אישית הרגיש שהרוחות נרגעו וניתן לעשות את שפרעם. אמרתי לו שמבחינתי זה כבר בסדר בשפרעם אבל אשאל. קיבלתי משני הורים בקשה שזה לא יהיה בשפרעם. הם עדיין חששו בעקבות האירועים. העברתי זאת לאיגוד ללא צנזורה”.

אליפות ישראל XCO

תהליכים מעוררי חלחלה

בזמן שהתקבלה ההחלטה הלא נעימה הזו אפשר היה להבין אותה, שכן יהודים פחדו להגיע לכפרים ערביים למרות האבטחה וההבטחה של הקבוצה והמועצה לאפשר את האירוע בבטחה. גם מוחמד סובח מתבטא בצורה מאוד עדינה וגילה הבנה לנימוקים להעברת התחרות למרות שאמר שהיה רוצה לראות את האירוע מתקיים דווקא עכשיו.

שבוע לאחר מכן הרוחות כבר נרגעו יחסית וייתכן שהיתה מתקבלת החלטה אחרת. ועדיין: יום לפני שנסעתי להתארח בשפרעם התרחש לינץ’ של יהודים לובשי חולצות שחורות בערבי בבנימינה: “הם חיפשו ערבים ושמאלנים”! יתכן שבטוח יותר גם ליהודים בשפרעם מאשר בבנימינה?
ישראל נכנסת לתקופה קשה שאי אפשר לזלזל בחומרתה והיא צריכה ריפוי. קיבלנו תזכורת חמורה לאחרונה שהדמוקרטיה, השוויון בפני החוק וחופש הביטוי ודו הקיום בסכנה. הגזענות והאלימות הרימו ראש בישראל ומסכנים כל אחד ואחד מאיתנו. התוצאה: אספסוף פורע ברחובות ואפשר להוסיף כעת גם אותנו, את רוכבי הענף ואת אליפות ישראל באופני הרים לרשימת הנפגעים. מעשי הלינץ’ והגזענות ברחובות הם ההוכחה לצדקתו של סגן הרמטכ”ל לשעבר יאיר גולן בנאום המפורסם: “מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו בגרמניה לפני 80-70 שנה”.

לאור כל המקרים האלה, זו אכן חוכמה שבדיעבד, אולם כעת שבוע אחרי שהתקבלה, נראה שמוחמד צודק: זה פספוס גדול. במיוחד כעת, האליפות צריכה היתה להתקיים בשפרעם ולהעביר את המסר האחר מענף האופניים. 

ערוץ האופניים של הטלגרם פה!