הנופים בה עוצרי נשימה, ההרים גבוהים, האגמים כחולים ועמוקים אבל בולטים מעל כל אלה תושבי ארמניה. יש להם גאווה גדולה, כבוד עצמי רב ויחס חם ומיוחד במינו לאורחים. התחושה של המבקר בארמניה היא שהזמן עמד מלכת. הקדמה המערבית עדיין לא הגיעה אל המרחבים העצומים ואין זמן טוב יותר מחודשי הסתיו להרפתקה הארמנית שלכם. אפשר צאת אליה בג’יפ או ברגל אבל הכי כיף באופניים.

כתב וצילם: רן אורן
הכתבה הוכנה בשיתוף מדרפט אופניים.

אל מקום פחות מתויר

טיול אופניים הוא דרך נפלאה להכיר מקומות פחות מתויירים. הרכיבה במרחבים העצומים לוקחת אותנו אל נופים בתוליים, כפרים קטנים והנאת האירוח בביתם של התושבים. בכל מקום מקבלים את פנינו בחום ומכבדים אותנו במטעמים ובמעדנים.

קל מאוד ומפתה להצביע על קווי הדמיון הרבים בין ארמניה לישראל. שתי המדינות שרדו מאבקים לא קלים לעצמאותם. שתי המדינות מוקפות מדינות מוסלמיות (ארמניה שרוב תושביה נוצרים גובלת באיראן בדרום, אזרבייג’אן במזרח, גאוריה בצפון וטורקיה במערב). הטיסה קצרה – רק שעתיים וחצי אבל כאן מסתיים הדמיון ומתגלים ההבדלים שהופכים עברונו את ארמניה ליעד כה מושך. איפה עוד נמצא מדינה הררית ומסתורית כזו, שהפסגה הגבוהה בה – הר ארגץ – מתנשאת לגובה 4095 מטר?

כל ביקור בארמניה מתחיל במבט אחד אל מעבר לגבול הטורקי. שם ניצב הר האררט, משאת נפש של הארמנים, שנמצאת לצערם מעבר להישג ידם. אלא שלארמנים יש המון פסגות משלהם, כדי לרכך את התסכול בחסרונו של האררט.

אחד הדברים שקל מאוד לגלות הן סגולותיו וייחודו של הברנדי המקומי. המוניטין שלו יצא לרחבי העולם ומסתבר שיש לכך סיבות טובות. המותג המפורסם ביותר הוא “ברנדי אררט” (שבמפעל בו מייצרים אותו נבקר בהמשך) אבל גם ברנדי מסוגים אחרים, חלקו מיוצר במבשלות ביתיות, מחמם כאן את הלב והנשמה ובעיקר נותן לנו “זריקת מרץ” בעליות.

הנאת הרכיבה משולבת בארמניה בסיפוק העצום שיש להגעה לפסגות בגובה  2,500 מטר. האוויר קצת דליל בחמצן והנשימה קצת כבדה אבל הנופים שרואים מן הפסגות שווים את המאמץ. בירידות כבר קל הרבה יותר לשמור את החיוך הרחב שאינו מש מן הפנים. כאשר אחרי כל זה מגיעה ארוחת צהריים מופלאה ההרגשה בסופו של כל יום היא שהחיים מחייכים אלינו בדיוק את אותו חיוך רחב שרואים על פרצופנו בפסגה.

יש כמובן גם פינוקים מיוחדים במינם – כך למשל הגענו אל הרכבל הארוך בעולם, המחזיק בשיא גינס – 6 קילומטר בקירוב, בתום טיפוס בוקר מרענן. אחר כך ביקרנו גם במנזר עתיק שממוקם על מצוק מרשים, התכבדנו בארוחת צהריים שגרמה לנו ללקק את האצבעות, לא דילגנו גם כאן על קצת אלכוהול  מקומי (שיכול להמיס שומנים מכל שרשרת אופניים) וחזרנו בקרונית הרכבל אל האופניים האהובים. זו הרגשה נהדרת לטוס לאורכם של העמקים העצומים שראינו מלמעלה, בירידות מרשימות שהובילו אותנו לנחל עם נביעות תרמיות ומים חמים.

היום האחרון בארמניה מוקדש כמו שצריך לירוואן – עיר הבירה, ששונה מחלקיה האחרים של המדינה. זו עיר תוססת עם מקומות בילוי, אמנות וחיי תרבות מפותחים. ירוואן היא רק עוד דוגמא אחת לליבם הרחב של האנשים. אם נחפש את הדימוי לאופיים הנדיב – המרחבים הגדולים של ארצם הם כנראה הדוגמא הטובה ביותר ללב רחב שפשוט תענוג לפגוש בו.

תמצית מסלול טיול האופניים בארמניה:

יום 1: הגענו לירוואן בטיסת לילה.

יום 2: תחילת הרכיבה ביערות העבים לכיוון צפון ארמניה. ביקרנו במבצר אמברד המפורסם. אחר כך רכבנו במורד קניון אורגוב (כ- 13 ק”מ, כ-600 מ’ ירידה) אל הכפר אנטארוט.

לאחר סעודת צהריים כפרית המשכנו לרכב כ-9 ק”מ במעלה הרכסים (600 מ’ טיפוס) לתצפית על רכס הארגץ – הגבוה בהרי ארמניה. משם ירדנו כ- 8 ק”מ לכפר הנקוואן בו לנו. סה”כ 30 קילומטר של הנאה.

יום 3: טיפסנו בשטח למפל יפה ורכבנו בין יילות (בתי קיץ ברכסים הגבוהים). הגענו לאגם סוואן, (מהגבוהים בעולם) וטיפסנו אל הרכסים הצופים לאגם (כ-16 ק”מ רכיבה, 500 מ’ טיפוס). ביקרנו בכפר קלוואן בו נפגשנו עם אנשי הכפר המקסימים שהציגו לנו את הפרוייקט   TIMELANDבו לוקחים חלק כל אנשי הכפר. משם רכבנו בלב יער אלונים צפוף (כ-16 ק”מ, 1100 מ’ ירידה) לעבר הכפר גוש, וביקרנו במנזר. את הלילה העברנו בדיליג’אן שהתפרסמה בבתי ההבראה שלה, אליהם מגיעים בזכות האוויר המצוין. סך הכל 32 קילומטר רכיבה.

יום 4: רכבנו סביב חופי אגם סוואן וטיפסנו במעלה רמת הבזלת (כ-14 ק”מ רכיבה, 500 מ’ טיפוס). הגענו לאגמי אל, אגמים קטנים ברום של כמעט 3000 מ’ מעל פני הים – מטורף!!. משם ירדנו למאהלי הנוודים ועדרי הצאן ולעיירת מעיינות המרפא ג’רמוק (כ- 16 ק”מ רכיבה, כ-700 מ’ ירידה). סך הכל 30 קילומטרים).

יום 5: טיפסנו ברכיבה לרכס האוחטאסאר ולפסגת הצ’ורוק (כ- 1000 מ’ טיפוס). משם גלשנו לעיר סיסיאן, ביקרנו במצפה הכוכבים העתיק וישנו במלון מיוחד עם סיפור מרתק במרכז הכפר. סך הכל 45 קילומטרים רכיבה.

יום 6: רכבנו בשטח לאורך קניון הווראטן. אחרי נסיעה של כ-15 דק’ ברכבל הארוך בעולם (לפי גינס כ-6 ק”מ) הגענו למתחם המנזרים של טאטב והתארחנו בבית מקומי בכפר טאטב לארוחת צהריים. סך הכל 40 קילומטרים רכיבה.

יום 7: התחלנו את הבוקר ברכיבה לאורך ערוץ השטן כאשר פנינו לכיוון יראוון, בדרך רכבנו לאורך ערוצו של נהר הארפה החוסה בצל עצי צפצפה, עצרנו ללגום קצת יין בכפר ארני שנמצא בעמק היין לקראת ערב הגענו ליראוון.. סך הכל 40 קילומטרים רכיבה.

יום 8: בילינו בעיר הכי מערבית בארמניה, שווקים, מפעל הברנדי המפורסם אררט, אם כבר אררט אז בכל מקום ניתן לראות את הר האררט שנמצא בטורקיה שמוסיף מאוד לנוף, ארוחת סיכום לטיול וחזרה לארץ.

כמה ומתי?

המעטפת המקצועית והאיכותית של חברת “MEDRAFT”, שכוללת צוות מקומי, מסלולים ברמה הגבוהה ביותר שנבדקו היטב ונמצאו מתאימים לרכיבה מסוג זה, המסעדות והלינה – כל אלה מאפשרים לכם פשוט להתרכז ברכיבה ובטיול.

עלות הטיול (לדף הטיול) בהובלת רן אורן: 1895$. המחזורים הבאים הפתוחים להרשמה באוגוסט: 16-23   וטיול אחרון השנה בספטמבר חול המועד סוכות: 24.9-1.10. לקבוצות חברים מ6 רוכבים ומעלה ניתן להתאים את מסלול הטיול לאופי הקבוצה ואף להתאים תאריך ספציפי.

הטיול בארמניה הוא בסגנון XC ברמת קושי בינונית וכמובן התאמה מתבצעת לרמת הקבוצה ע”י המדריך מפגש הכרות בארץ וכמובן במהלך  הטיול שטח. לטיול מצטרף מדריך מקומי ארמני מקסים ומקצועי ורכב ליווי עם עגלת אופניים מקצועית המאפשר לרוכבים המתקשים אופציה להמשיך את הטיול בנסיעה. הטיול בשיטת ” להשאיר את הארנק בבית” וכולל את כל המרכיבים.

כתב וצילם: רן אורן

 

יצירת קשר עם Medraft Biking

השאירו פרטים ומומחי האופניים שלנו יחזרו אליכם בהקדם לתיאום הפגישה והפקת הטיול שלכם:

Error: Contact form not found.

.