צלמי BIKEPANEL: עופר עברי, אורי ניצן וגיא חלמיש היו שם בשביל להביא לכם את המראות. היום נפרסם שלוש כתבות-תמונות בלבד מהפתיחה, כל כתבה עם תמונות מצלם אחר.

מאת: אורי ניצן

יום חמישי בבוקר, ואנחנו עושים את דרכנו לכיוון ירושלים לצפות בהצגת הקבוצות לגירו. החלטנו לעלות לירושלים דרך בית שמש, צור הדסה ובר בהר כדי לתפוס את הקבוצות באימונים אחרונים לקראת הזינוק מחר. ההימור משתלם. כבר על כביש מספר 1 ניתן לראות רכבי קבוצה עמוסים באופניים עושים את דרכם ללטרון. על עוקף בית שמש חולפים על פני FDJ באימון נג״ש, וכשאנחנו עולים לצור הדסה קבוצת וילייר יורדת מולנו בטיסה.

בבר בהר אנחנו פוגשים את כל חברי הסגל של האקדמי לג׳ירו והחגיגה גדולה. כל מי שנמצא במקום ניגש מצטלם ומאחל הצלחה לקבוצה הישראלית שעושה היסטוריה. קבוצת חיילות שנמצאות במקום בסיור מיד מצטרפות לחגיגה והמצלמות נשלפות.

עוזבים את בר בהר ועולים לירושלים לכיוון מלון וואלדורף אסטוריה ה- HQ של כל ארגון הג׳ירו בארץ. במלון אווירה של חו״ל. הרבה צרפתית ואיטלקית באוויר ואנשים שנראים אירופאים מסתובבים ברחבי המלון עם חולצות רשמיות של הג׳ירו. אני אוסף תעודות שיאפשרו לי להיכנס לאזורים המוקצים לתקשורת ומקבל גם צ׳ופר בדמות ספר המסלול המלא של הג׳ירו.


ירושלים לבושה ורוד. לאן שלא הולכים רואים רכבים רשמיים של הג׳ירו ושל הקבוצות. חברים, חובבי אופניים ממלאים את הרחובות ולאן שלא הולכים פוגשים מכרים שהגיעו לחגוג את הדבר הנהדר הזה.

טקס הצגת הקבוצות משודר בעולם לכ- 200 מדינות בשידור חי ומביא למעלה מ 800 מיליון צופים. השידור החי מתוכנן להתחיל בשעה 18:00. אני מגיע לככר ספרא כמה שעות קודם להנות מהאוירה ולתפוס מקום טוב לצילומים. יש מוזיקה טובה ואני פוגש הרבה חברים שמתלהבים לא פחות ממני.

בשלב מסויים עולות על הבמה רקדניות שעוזרות לשלהב את הקהל – לא שהקהל צריך יותר מדי עזרה – ולשמור על אווירה לוהטת עד שיתחיל הטקס.

בשעה 18:00 בדיוק מתחיל האירוע וההתרגשות בשיאה. ממש קשה לתפוס את גודל האירוע. ראיתי הצגת קבוצות לקראת ג׳ירו או טור כבר עשרות פעמים בטלוויזיה בבית, אבל זה כל כך אחר להיות באירוע ועוד בירושלים.

מתחילים עם קצת דיברי פתיחה באיטלקית ואנגלית והקרנת הפרומו הרשמי של הג׳ירו. הפרומו מוקרן על 5 מסכים ענקיים בווליום מטורף ומכניס את כולם לאווירה.ואז, בלי יותר מדי הכנה, מתחיל החלק שכולנו חיכינו לו. הרוכבים מגיעים. כל קבוצה בתורה עושה סיבוב רכוב על הבמה שנבנתה במיוחד לאירוע. במה ורודה (מן הסתם) שעושה מעין לופ דרך הקהל וחוזרת לבמה המרכזית. הבמה עוברת ממש בתוך הקהל מה שמאפשר להגיע קרוב קרוב לרכובים כשהם על האופניים ולבושים בבגדי הקבוצה.

ראשונה לצאת זוהי הסייקלינג אקדמי. המארגנים עושים כבוד לקבוצה הביתית והקהל המקומי באטרף מוחלט.

בסיום הלופ ה- Israel Cycling Academy מתיישרים מול הקהל על הבמה המרכזית. ליד הרוכבים מונף דגל ישראל ומאחוריהם חולצת הקבוצה מתנוססת בענק. מראה שאני עדיין מתאושש ממנו. פשוט מרגש.

מנחה הערב ניגש לגיא שגיב ושואל אותו כמה שאלות על תחושותיו לקראת המירוץ. גיא עונה באנגלית רהוטה ומספר על חלום הילדות שלו לרכוב בקבוצה מקצוענית ולהשתתף בגראן טור. גיא מגשים את חלומו שלו שהוא גם חלום של כולנו.

הקבוצות עולות אחת אחת, והקהל מריע ומעודד ברעש גדול. ישנם הרבה אוהדים שאינם ישראלים בקהל וממש כיף לראות איך כל קבוצה מקבלת עידוד. במיוחד מעניין לראות קבוצות כמו בחריין מרידה ו- UAE מהאמירויות שהגיעו להתחרות בישראל. לא עניין של מה בכך.

אחת לכמה קבוצות עושים הפסקה ומעלים מופע של ריקוד ואקרובטיקה לבמה. מופע מושקע מאוד שעוזר לשמור על אנרגיות גבוהות.

אחרונות לעלות הן קבוצת סקיי עם הכוכב שלה כריס פרום שמתקבל בקריאות עידוד נלהבות – כולל מקבוצת נערות צעירות שנראה שבילבלו את פרום עם ג׳סטין ביבר.

המנחה מראיין את כריס בקצרה, מבלי לגעת בנושאים רגישים, וכריס עונה תשובות שבלוניות בחביבות בריטית יבשה.

אחרונים חביבים עולים רוכבי קבוצת Sunweb עם המנצח של שנה שעברה – טום דמולאן.

לסיום, מעלים לבמה את הגביע המוזהב שמוצג על ידי לא אחרת מאשר בר רפאלי.

הטקס מסתיים בשיגור המון קונפטי ורוד וזהב לאוויר כשבר רפאלי עם הגביע על הבמה. בהחלט סיום ראוי לאירוע כזה.

מאת: אורי ניצן
אורי ניצן התחיל את קריירת הרכיבה שלו על אופני 26 ריג’יד מפלדה כשהיה חבר בנבחרת אופני ההרים של הטכניון בשנות ה – 90 המוקדמות. מאז ועד היום עברו תחת רגליו המגולחות למשעי זוגות אופניים רבים ומגוונים כולל BMX, סינגל ספיד, גראבל, פרירייד וכביש. לרוב תמצאו אותו מקיף עצמו לדעת בשעת בוקר מוקדמת בראש ציפור.