“בשנת 2008, אד קלאנסי מנבחרת בריטניה ברדיפה (בוולודרום – ד״ה), הציע שישברו ויקצרו את עצם הבריח שלו על מנת לשפר את האווירודינאמיות שלו. הייתי מותח ביקורת על ההתלהבות המוגזמת הזאת, אבל כששמעתי על זה, המחשבה שעלתה לי בראש הייתה – ״רעיון מעולה!״ והתקשרתי לאורתופד מנתח שאמר לי שאני ״משוגע״ (הבחנה שהייתי מתייחס אליה יותר ברצינות אם היה מדובר בפסיכיאטר ולא אורתופד כמובן)”.
מתוך הספר Faster – TheObsession, Science and Luck Behind the World’s Fastest Cyclists” של Michael Hutchinson

מאת: דרור הדדי
צילום: שרון פירסט

היחס החשוב בנג״ש הוא וואט ל- CdA ולא וואט לק״ג

אנחנו מדברים הרבה על יחס וואט לק״ג באופניים. חלק מהסיבה לכך היא שקל למדוד אותו. אם עשיתם טסט וואטים אתם יודעים מה הסף שלכם ובשביל למצוא את המשקל שלכם כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להישקל. עם זאת, היחס וואט לק״ג רלוונטי בעיקר לעליות ובמיוחד לכאלה עם שיפועים חדים יחסית. עם זאת, רוב המירוצים בארץ לא כוללים כמעט עליות, ובטח לא כאלה עם שיפועים חדים במיוחד.

למעשה, היחס שצריך לעניין אותכם יותר הוא היחס וואט ל-CdA, מקדם החיכוך עם האוויר. זה היחס המרכזי שמשפיע על המהירות שלכם והוא מושפע הרבה פחות מעלייה או ירידה במשקל ויותר משינויי תנוחה או ציוד.

ככל שתצמצמו את החיכוך שלכם עם האוויר, את גודל החור שאתם עושים דרכו, ככה תיסעו מהר יותר באותם וואטים. הדבר נכון באופני כביש, אבל בנג״ש הוא משמעותי כפליים.

CdA

מקדם חיכוך עם האוויר – CdA

מקדם החיכוך עם האוויר הוא מכפלה של שני ערכים – Cd ו-A:

  • מקדם החיכוך של אובייקט מסוים (Cd) – כמות החיכוך שאובייקט מסוים מייצר כשהוא עובר דרך האוויר מעצם צורתו.
  • הגודל שלו, בדגש על גודל שטח הפנים שלו (frontal area). לכנפיים לדוגמה יש מקדם חיכוך נמוך מאד עם האוויר. לאדם העומד ישר לעומת זאת חיכוך גבוה למדי.

הנה דוגמאות למקדמי חיכוך טיפוסיים של עצמים שונים (ללא התייחסות לגודל העצם).

 

העצם מקדם חיכוך (Cd)
כנף 0.005
כדור 0.5
אדם העומד ישר 1.0
רוכב אופניים ב-hoods 1.0
רוכב אופניים בדרופים 0.88
רוכב אופניים על אירובאר 0.7

מקדם החיכוך הנ״ל הוא יחסית יציב בין רוכבים שונים. ניתן להנמיכו כמובן בעזרת שימוש בקסדה אווירודינאמית, חליפת נג״ש וכו׳, אבל לעניינינו נשתמש בו (0.7 עבור רכיבה באירובאר).

החלק השני של המשוואה הוא ה-frontal area של הרוכב (ה-A בנוסחה). זהו פשוט גודל שטח הפנים שהרוכב תופס וככל שתצמצמו אותו כך תיסעו מהר יותר.

מהירות נסיעה עם שטח פנים שונה

אם לא ברור לכם עדיין מהו שטח פנים, הסתכלו על שתי התמונות מטה. אתם יכולים לראות בתמונה מימין אותי בתנוחה שבה אני תופס שטח פנים מאד רחב. לעומת זאת, בתמונה משמאל אני הרבה יותר מצומצם: הכתפיים מכונסות פנימה, הראש מכופף וה״חור שאני מייצר באוויר״ קטן הרבה יותר.

וואטים

רוכב אחר, עם כתפיים צרות יותר, יכולת להוריד את הראש מטה ולהיות נמוך יותר, יוכל לייצר שטח פנים נמוך יותר משלי וזה יעזור לו לנסוע מהר יותר באותם וואטים.

בואו נסתכל על כמה CdAים שונים עבור רוכב ששוקל 68 ק״ג על אופניים ששוקלים 9.1 ק״ג בתנאי מזג אוויר דומים לאלה הצפויים בעתלית (28 מעלות בגובה הים) ונוסע ב-285 וואט:

 

שטח פנים (A) מהירות
0.5 37.75 קמ״ש
0.45 39.03 קמ״ש
0.4 40.5 קמ״ש
0.35 42.24 קמ״ש
0.3 43.02 קמ״ש

(מקדם חיכוך מתגלגל – 0.005, מקדם חיכוך עם האוויר – 0.7, איבוד אנרגיה למערכת ההינע – 3%, צפיפות האוויר ב-28 מעלות צלסיוס בגובה פני הים  – 1.1731. על פי האתר gribble.org)

צריך להתאמן על תנוחה

כפי שכבר הבנתם, האלמנט המשמעותי ביותר על מנת לנסוע מהר ברכיבת נג״ש הוא לצמצמם את ה-frontal area שלכם ולנסות להוריד את ה-CdA, מקדם החיכוך עם האוויר, ככל האפשר. על מנת לעשות זאת, אתם צריכים לרכב בתנוחה האווירודינאמית הטובה ביותר שבה תוציאו את הוואטים הגבוהים ביותר.

שימו לב, השאיפה שלכם אינה הוואטים הגבוהים ביותר אלא המהירות הגבוהה ביותר. לכן, אתם צריכים למצוא את נקודת האיזון בה מצד אחד הוואטים יהיו מאד גבוהים ומצד שני האווירודינאמיות תהיה מאד גבוהה. לעיתים תוותרו על 10 וואט על מנת להיות בתנוחה אווירודינאמיות ומהירה יותר.

פעולת השרירים בתנוחת הנג״ש שונה משל אופני כביש רגילים. רוב רוכבי הכביש שיעברו מהתנוחה האחת לאחרת יגלו שהסף שלהם ירד. ירידה של כ-10% ואפילו 20% הן ירידות ריאליות שיכולות בהחלט לקרות!

הירידה הזאת לא נובעת כמובן משינוי בכושר שלכם. אם תעלו על אופני הכביש, הוואטים שלכם מיד יחזרו למה שאתם רגילים. הירידה הזאת נובעת מהעובדה שהגוף נמצא בזווית שונה המשפיעה על פעולת השרירים וכן שפלג הגוף העליון שלכם מונח בצורה אחרת בה בית החזה סגור יותר ומקשה עליכם להכניס את אותה כמות חמצן.

על מנת לשפר את הנושא אתם צריכים לעשות דבר פשוט – להתאמן על התנוחה. זה ילמד את הגוף שלכם איך לייצר כוח בצורה טובה יותר ויצמצם את הפער בין הספים שלכם. בהמשך אגע באימונים אותם צריך לעשות על מנת לשפר את התנוחה.

CdA

לסיכום

המנצח במירוצי אופניים/טריאתלון הוא לא מי שמייצר הכי הרבה וואטים. המנצח הוא מי שמייצר את המהירות הגבוהה ביותר. האחרונה קשורה קודם כל ביכולת שלכם לצמצם את החיכוך עם האוויר על ידי הפחתת ה-CdA שלכם. שיפורי ציוד אמנם יעזרו כאן, אבל הגוף שלכם הוא זה שמייצר הכי הרבה חיכוך. ככל שתוכלו לצמצם את שטח הפנים שלכם – להתכווץ פנימה, להוריד את הראש, להפחית את הגובה וכו׳ כך תסעו מהר יותר.

שיהיה בהצלחה!

מאת: דרור הדדי
צילום: שרון פירסט
דרור הוא מאמן אופניים בינלאומי מוסמך מטעם ה-UCI. הוא חוקר את עולם הפיזיולוגיה, התזונה והאימונים במטרה להביא את האתלטים שלו ליכולת המקסימלית. במקביל הוא מאמן בקבוצת WCR ורוכב תחרותי בעצמו. דרור הביא מספר רב של ספורטאים לעמוד על הפודיום ולסיים תחרויות איש ברזל. פנו אליו לקבלת תוכנית אימונים אישית 054-7965125 או trainbyscience@gmail.com