הוואלטה א’אספניה! לאחר מנוחה קצרה מהטור דה פראנס הגיע הזמן לגראנד טור השלישי של השנה, המהדורה ה73 של הגראנד טור הספרדי מתחילה ביום שבת, ה-25 לאוגוסט וכוללת השנה 3,254.7 ק”מ ברחבי ספרד.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

לה וואלטה

מאז 1995, כאשר עבר לסוף העונה על מנת לא לחפוף עם הג’ירו, הטור הספרדי לא מהווה את המטרה העיקרית של רוב הרוכבים אשר וודאי התמקדו יותר בג’ירו או בטור דה פראנס, ומשמש כר פורה בעיקר לאלה שרוצים להוציא עוד משהו מהעונה, אך גם כהכנה משמעותית לאליפות העולם המתקיימת כשבוע אחרי סיום המירוץ. מסיבות אלו רוב הרוכבים הנכנסים לוואלטה מרגישים פחות את הלחץ לתפקד בשיאם, כמו שמרגישים בגראנד טורים המוקדמים יותר בשנה ודווקא הורדת הלחץ הזו מאפשרת לחלקם לפרוח ולתפקד בשיאם.

המסלול

המרוץ השנה מתחיל במאלגה שבדרום חצי האי הספרדי ו-21 שלביו כוללים 2 שלבי נג”ש, שישה שלבים שטוחים, תשעה סיומים בראש הר ושישה שלבי גבעות. הרוכבים יצטרכו להתמודד עם 51 עליות מדורגות, מתוכן 16 בדירוג 1 ושתי עליות בדירוג Cateroria Especial – קטגוריה אֵספֶּסִיאַל, המקבילה ל-HC הצרפתי. אבל פה נגמר הדמיון עם המירוץ הצרפתי. המבנה המקובל בטור דה פראנס של שלבי ספרינטרים, שלבי GC או שלבי מעבר אינו חל בוואלטה ובכל יום יכולה להיות הפתעה אם זו בריחה מנצחת, ספרינט, קבוצת GC מצומצמת או התקפת סולו.

אחרי פרולוג של 8 ק”מ במאלגה יצא הפלוטון לשבוע ראשון שכבר מפגיש אותו עם הרים בינוניים עד גבוהים כולל שלושה שלבים עם סיומת בראש הר, שניים מהם מכריעי GC בעלי קטגוריה 1. השבוע השני רצוף בגבעות עד הרים בינוניים וגבוהים וכולל גם הוא שלושה סיומות בראש הר. השבוע השלישי כולל נג”ש, שלב אחד שטוח ועוד שלושה סיומות הר, כאשר שלב 20, האחרון לפני רכיבת הראווה המסורתית למדריד, יהיה שלב מכריע בעל 6 פסגות על פני 97.3 ק”מ בלבד אשר מסתיים בפסגת ESP. זהו שלב שיכול להפוך טבלת GC על פיה אפילו אם נראה שכבר הוכרעה.

Vuelta

פרופיל שלב 9 לפני יום המנוחה הראשון נראה מאיים במיוחד (2 בספטמבר)

לה וואלטה- המשתתפים

מאוכזבי הטור אשר חוזרים להתחרות בספרד כוללים בין השאר את ריצ’י פורט (BMC) אשר התרסק בשלב 9 של הטור אך בזכות פציעתו הקלה יחסית יש לו את כל הכוונות להיות בקדמת המירוץ הזה. גם וינצ’נזו ניבאלי (בחריין מרידה) אשר נפצע בעליה לאלפ דואז הצליח להחלים מפציעתו ויגיע לוואלטה, אם כי על פי הצהרותיו העדיפות שלו היא להתכונן לאליפות העולם ולכן לא בטוח יכוון לניצחון ב-GC. אחרי שלא הצליח להתבלט ביולי, אדם ייטס (מיצ’לטון סקוט) יגיע לראשונה לגראנד טור ביחד עם אחיו התיאום סיימון ייטס, במטרה לשתף פעולה במירוץ הספרדי. חברם לקבוצה אסטבן צ’אבס, אשר בדרך כלל מתבלט בוואלטה לא יגיע הפעם עקב מחלת הנשיקה. גם ריגוברטו אוּרַן (EF Education) אשר פרש מהטור אחרי שלב 9 ברובֵּיי יחזור לניסיון אחרון להצלחה השנה. דמותו רחבת הכתפיים של סטיבן קרויצוויק (לוטו יאמבו) היתה בולטת בקרבות ה-GC הקשים והמצומצמים ביותר ביולי האחרון. מעניין לראות מה נשאר להולנדי לתת בספרד אחרי המקום החמישי בטור השנה. וכמובן שניים מתוך שלושת האמיגוס – אלחנדרו וולוורדה ונָירוֹ קינטנה חוזרים לשידור חוזר כדי לייצג את הקבוצה הביתית – מוביסטר הספרדית, אך משאירים בבית את הצלע השלישית מיקל לאנדה, אשר היה אמור להצטרף אבל עוד לא החלים מפציעתו בקלסיקה-סן-סבסטיאן.

בין מאוכזבי הג’ירו נראה את פאביו ארו (UAE) שויתר על הטור דה פראנס אבל יגיע לוואלטה, אותה ניצח ב-2015. הצרפתי טיבו פינו (גרופאמה FDJ) לקה במחלה לקראת סיום הג’ירו וגם הוא מגיע מתוך תקווה להוציא משהו מהעונה אשר את עיקרה בילה בביתו. הרוכב הקולומביאני המבטיח מיגל אנגל לופז (אסטנה) מגיע לוואלטה אחרי ג’ירו מעולה – מקום 3 כללי וזוכה קטגורית הרוכב הצעיר.

וואלטה

בלי כריס פרום הפעם 

מי שלא מגיע הפעם על מנת להגן על תוארו הוא זוכה השנה שעברה כריס פרום (סקיי) אשר החליט לנוח מרצף של 4 גראנד טורים ברציפות. גם חברו לקבוצה גריינט תומס אשר היה מתוכנן להתחרות בוואלטה לא יגיע, כנראה עקב זכייתו בטור דה פראנס. את סקיי יוביל השנה, לראשונה כמוביל גראנד טור מיכּאל קוויטקובסקי אשר ניצח לפני כשבוע את הטור הביתי שלו בפולין וזאת אחרי העבודה הקשה שנתן לקבוצתו בצרפת. המשמעות של כל זה היא שכנראה נקבל קצת מנוחה מלראות את סקיי מנהלים את המרוץ.

חולצת הקשת ברקע

חשוב לזכור שאליפות העולם השנה אשר תתקיים באינסבּרוק שבאוסטריה בסוף ספטמבר, כשבוע בלבד לאחר סיום הוואלטה, כוללת מסלול כביש אשר מיועד יותר למטפסים השנה. לכן כל אחד ממתמודדי הדירוג הכללי שצוינו יכול להיות מועמד פוטנציאלי לזכיה בחולצת הקשת. מעניין יהיה לראות מי ישקיע יותר בחולצה האדומה של הוואלטה, ומי בחולצת הקשת הנחשקת אפילו יותר.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ואם בחולצת הקשת עסקינן אז נזכיר שאלוף העולם המכהן פטר סאגן (בורה הנסגרו) מתייצב השנה לוואלטה לראשונה מאז אותה תקרית ב-2015 בה נפגע מאופנוע ועזב פצוע וכועס את המרוץ. גם סאגן ינסה להגן על חולצת הקשת באוסטריה בניסיון לזכות בה בפעם רביעית ברציפות, ואולי זו מטרתו בלהתחרות השנה בוואלטה ולתרגל את רגלי הטיפוס שלו. בתחום הספרינטים המעטים הקיימים השנה במירוץ, המתחרה העיקרי מול סאגן יהיה אֶליה ויויאני (קוויק סטפ) אשר מגיע גם הוא אחרי ג’ירו מעולה בו זכה בקטגוריות הנקודות, בארבעה שלבים ועד הוואלטה הספיק גם לקחת את חולצת אלוף איטליה.

לה וואלטה 2018 – הכל פתוח

אמנם יזנקו במאלגה ארבעה זוכי עבר של המירוץ – אלחנדרו וולוורדה (2009), וניצ’נזו ניבאלי (2010), פאביו ארו (2015) ונירו קינטנה (2016), אבל קשה יהיה להגדיר מישהו מהם כפייבוריט מובהק לניצחון. שדה הרוכבים השנה רחב ועמוק וכל אחד מהמתמודדים על החולצה האדומה יכול להתבלט או לחלופין לחוות דעיכה מפתיעה של גמר כוחות לקראת סוף העונה. מצב זה מבטיח לנו מירוץ נקי מדומיננטיות ופתוח להפתעות, וזה בהחלט תואם למסורת הוואלטה.

שידורי הוואלטה א’אספניה יחלו ביום שבת, ה-25 לאוגוסט אחה”צ. בינתיים הנה תזכורת לשלב 20 בוואלטה של שנה שעברה: שירת הברבור של אלברטו קונטדור במעלה האנגלירו.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO

 


אולי תתעניין גם בכתבות הבאות:

 

בייקפאנל אינסטגרם