אליפות ישראל באופני כביש ונג”ש כבר מאחורינו ולרוב הרוכבים זה מסמן את סיום העונה ויצאה לפגרה המיוחלת. רבים מאיתנו לוקחים חופש קצר מהאופניים. ברי המזל בורחים לחו”ל להתקרר קצת מהחום הכבד ואפילו לרכוב להנאתם במקומות כמו ליביניו, צרפת, ועוד. מרוץ 3 כלות, בדומה לשנה שעברה אז התקיים מרוץ חץ הצפון כשבוע אחרי אליפות ישראל, התקיים בשבת האחרונה (9 ביולי 2016). מזל שיש עוד כמה משוגעים כמוני שכאשר הם רואים תחרות בארגון של עידו סירקין הם פשוט לא מוכנים לוותר על ההזדמנות לסבול וליהנות גם יחד, המסלולים שהוא מארגן נראים מבטיחים ותמיד מקיימים.

מאת: אור דיין
צילום: צביקה פישמן, צ’לסי לאנד, אור דיין

image09

מתחם הזינוק והמסלול

מתחם החניה והזינוק מוקם בצד כביש 8922 בין הישובים אבן מנחם ושתולה. מגרש החנייה היה גדול מספיק לכל הרכבים וכלל סדרנים שהכווינו למקומות חניה. רשת צל גדולה עם פינת קפה ועוגיות, איזוטון, מים ושירותים כימיים. כל מה שמתחרה צריך בבוקר באווירה ביתית ופרצופים מחייכים של המתנדבים מהמועדון המקומי- בשביל האופניים בגליל.  

מרוץ 3 כלות נקרא כך בשל שלושת הישובים שהוא עובר בהם- אבן מנחם, שומרה ושתולה, בכל ישוב לפחות עלייה אחת שהמתחרים הרגישו טוב מאוד ברגליים. המסלול מוגדר כ-“קלאסיקה”: מרוץ עם הרבה גבעות בשיפועים חדים (“קירות”), ירידות טכניות, כבישים משובשים… מרוץ שדורש מהרוכב מכלול יכולות של כושר גבוה ושליטה מצוינת באופניים. בפועל זה אומר שכרוכב נתקלת באספלט עם קטעים מחורצים, גבשושיות בטון ואפילו מקטע גראבל קצר לא סלול.

4 ימים לפני התחרות קיבלנו הודעה מעידו סירקין על קיצור כל המקצים בהקפה אחת בשל הערכה כי משך זמן התחרות יהיה ארוך מדי (וגם כך ששעת הסיום גם תהיה חמה מדי א.ד). העילית והג’וניורס עשו 9 הקפות שהן כ105 ק”מ עם כ-2,200 מטר של גובה מצטבר, הפרו ועילית נשים עשו 8 הקפות שהן 93 ק”מ ומקצי הספורט גברים ונשים עשו 6 הקפות. עידו ארגן 2 הכרות מסלול רשמיות לקראת התחרות- יפה מאוד! אחלה יוזמה. כמו תמיד לקראת התחרות עידו פרסם בפייסבוק קטעים מתחרויות עבר וגם המלצות חמות ללינה בישובי האזור- הדרך שלו ושלנו הרוכבים להחזיר לתושבים שמארחים אותנו ומקבלים בהבנה את סגירת הכבישים.

רוצים עוד כתבות מעניינות על אופניים? אלפים כבר מקבלים למייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מהלך התחרות

הזינוק נדחה בכמעט חצי שעה בגלל עיכוב של המשטרה בסגירת הכביש – עיכוב חריג. לפחות כשעמדנו על הקו הודיעו לנו שייקח זמן והייתה אפשרות להמשיך את החימום ולא להתייבש שם סתם. שמחתי לראות מתחרים רבים באופן יחסי כ-120 רוכבים הגיעו להתחרות, מספר מכובד לכל הדעות.
הזינוק החזק לתוך העלייה בכל המקצים לא השאיר יותר מדי זמן להתרגל לקצב ובאופן כללי היה ברור שמתפתח פה מרוץ מאוד סלקטיבי בגלל המתאר שבו אין כמעט מישורים. אזור הפידינג זון היה מוצל והרבה מהאקשן התרכז שם, ההקפה קצרה כ-22 דקות בממוצע כך שיכולת לרכוב עם בקבוק אחד, עם פחות משקל בעליות ולקחת מהחברים בצד הדרך כשצריך.

בעילית גברים מנצח אמיתי יונה הטריאתלט הצעיר שלו זה הניצחון הראשון בעילית. אמיתי סוחב פציעה שמונעת ממנו לרוץ בעצימות גבוה ואנחנו בינתיים מרוויחים אותו בתחרויות אופניים. הוא כבר הוכיח העונה שיש לו כשרון ויכולת להתברג ברמה הכי גבוהה, הוא סיים מקום 6 באליפות ישראל בבית גוברין אחרי 5 חברי סייקלינג אקדמי (שהפעם נעדרו היות והם נמצאים כולם בתחרויות בחו”ל). הם מתאמנים כמקצוענים לכל דבר ולאמיתי אין כמעט ניסיון במרוצי כביש, לטעמי הישג מרשים מאוד וכדאי שמישהו ירים את הכפפה וישקיע בילד, הענף שלנו יכול רק להרוויח.

פגשנו את אמיתי אחרי הפודיום והוא סיפר לנו את מהלך התחרות מהזווית שלו:

יובל בן מרדכי התחזק מאוד השנה, זהו הפודיום השני שלו השנה אחרי שלקח מקום 2 בקריטריום שוהם, גם הפעם סיים מקום 2 כאשר האכזבה על פניו הייתה ניכרת כשחצה את הקו בסיום: “אכן התקשתי להסתיר את האכזבה – לא נורא, שנה הבאה. מה שקרה במירוץ זה שהפלוטון התחיל יחסית שמרן, בקצבים גבוהים אבל שומרים אחד על השני, כש-ים (פוליאק א.ד) בלט באגרסיביות שלו. דיי מהר הוא הצליח להשתחרר יחד עם שני רוכבים, אחד שלנו ואחד מ-CCC שהתפרקו ממנו עד סוף העליה הראשונה. הפלוטון רדף אבל שמר על איפוק מה שאיפשר לרוב הרוכבים הוותיקים והמנוסים גם מתוך הנוער להישאר. בירידה הראשונה בעיקול הראשון ים החליק מה שנראה מאוד לא נעים, ארבעים שניות אחרי זה כשאנחנו הגענו, עוד חצי פלוטון החליק ו/או התעכב בעקבות ההחלקה ומאותו הרגע נוצרה קבוצת בריחה די גדולה עם עדיפות ל TACC.

DCIM100GOPROG0054924.

עלייה מוצלת ושחרור בקבוק מים…

אחרי כשלוש הקפות שעבדנו יחד אני החלטתי לצאת כדי לא לתת טרמפ לרגב, שאדי ושלומי לב מ”בשביל האופניים בגליל”. החברה שלי שנשארו בבריחה הקודמת יכלו לשחק הגנתי ולשמור עלי בבריחה החדשה כשאנחנו ביתרון. ככה זה היה עד הקפה שמינית, בהקפה השמינית הגיע אליהם אמיתי. התקיף אותם והתנתק. בהקפה התשיעית הוא הגיע אליי. במשך כל העלייה הארוכה שיחקנו משחקים ובסופה הוא הצליח להתנתק גם ממני. רדפתי אחריו עד הסיום אבל לא סגרתי אותו והוא סיים אני מניח שכחצי דקה לפני. אני דווקא חושב שהמירוץ היה בכל זאת טקטי. בטח בעילית. מה שכן, בסופו של דבר אמיתי היה חזק יותר בעליה ואנחנו לא הצלחנו לייצר מצב טקטי שיעצור אותו. בשנה הבאה, כשנהיה חזקים יותר אני מאמין שנצליח. בשורה התחתונה אני שמח שיש תחרות חזקה, מצד המתחרים ומצד המסלולים ולמרות האכזבה מאד נהניתי. אני מרגיש שהתפתחתי השנה כרוכב וגם הקבוצה שלנו לדעתי מתפקדת טוב באופן קבוצתי.” image08

הג’וניורס שוב סיפקו ספרינט פיניש צמוד, יובל בן-משה לוקח את המקום הראשון לפני חברו לקבוצה אלון יוגב מ-TACC. באופן יחסית עקבי כל העונה קיבלנו מהתחרות הפנימית הזאת בתוך העילית הרבה ניצוצות של כשרון מהג’וניורס ונראה שיש למה לצפות מהרוכבים האלה בהמשך.

בפרו ועילית נשים אני בעצמי (כותב הכתבה) ניסיתי לתקוף על ההתחלה אך זה נסגר בקלות ע”י אנג’לו די וירולי שהמשיך ללחוץ לתוך העלייה הראשונה והארוכה. אלוף ישראל גיל קיבץ (שפרש אח”כ) ואלון להרר (שהתרסק בהקפה האחרונה) שיחקו בינהם משחקים, אך את האיטלקי זה לא ממש עניין והמנוע דיזל שלו עבד בעוצמה מלאה והוא פשוט המשיך לנסוע כאשר בפלוטון מאחורה משחקים: יצאה עוד בריחה של דויד רזניק, שני בלוך, ויקטור קיטייב וצביקה שטיין.

image02

אבי אלחרר שהיה חזק מאוד היום יצא לבריחה בירידה הארוכה והטכנית ואני מיד אחריו. שנינו התחברנו לויקטור קיטייב שנשר מהבריחה המקורית ועבדנו טוב ביחד כאשר כבר אחרי 3 הקפות אומרים לנו שאנג’לו נמצא בפער של 4.5 דקות ושהוא עקף את הפלוטון עילית! אנג’לו אכן ממשיך בבריחת הסולו שלו עד לסיום והוא מנצח את התחרות באופן חד משמעי ומרשים ביותר.

image07

הפלוטון הקטן שרודף מאחור מגיע אליי ולאבי אחרי שויקטור כבר ירד. מתארגנת עבודת אליפסה מסודרת לכמה הקפות אך מקדימה רזינק ושני בלוך עובדים בתיאום מושלם ומצליחים לסיים ביחד בידיים שלובות. אחריהם מגיע אבי אלחרר שמוכיח שוב שטכניקה טובה היא יתרון משמעותי שמאפשרת לברוח בירידות ולקחת מקום 3 בפרו גברים. פז בש לא מחזיקה עם הפלוטון בהתחלה אך נותנת קצב טוב עד לסיום ועוקפת רוכבים רבים שהתפרקו מהפלוטון ומסיימת 8 במקצה ו2 בקטגוריה, סוגרת את הפודיום נשים אלופת ישראל מרים בר-און.

image05

דיברנו עם שני בלוך הנציגה שלנו באולמפידת ריו ומנצחת התחרות בעילית נשים: “היה מרוץ טוב מאוד, ידעתי שבמרוץ שכזה העליות בהתחלה יגרמו לניתוקים ואכן החברה לחצו חזק מאוד (שני התחרתה עם קטגוריית הפרו גברים וסיימה מקום 2 כללי במקצה א.ד). בעליה הראשונה הצלחתי להתברג עם החברה מקדימה והתחלנו לעבוד מסודר לחצנו נכון וטוב. העבודה עם דוד (רזניק שותפה לבריחה מתחילת המרוץ ועד סופו א.ד) הייתה מעולה. תמיד ביחד זה הרבה יותר טוב מלבד, והצלחנו להגדיל את הפער מקבוצת הרדיפה. מרוץ הבא בגרמניה עם הנבחרת ושיהיה לנו המון הצלחה.”

image12

סיכום

נקודה טובה למשטרה: סגירת הכביש הייתה טובה, למרות שאפשרו במקטע מסוים תנועה בנתיב הנגדי ושאטלים – זה בוצע ללא הפרעה לרוכבים. פוזרו מארשלים שסימנו את כל הקטעים הטכניים במסלול (כולל שלטים ומשרוקית) אך זה עדיין לא מנע את 2 ההתרסקויות שהיו (ים פוליאק CCC בהקפה הראשונה עם עוד כמה רוכבים מהעילית ואלון להרר WCR מהפרו לבד בהקפה האחרונה) – הפעם כנראה הרוכבים עצמם לקחו סיכון מיותר בפניה הכי בעייתית במסלול.

מרוץ מאוד מאתגר שעושה הפרדה רצינית בין הרוכבים, מי שמטפס טוב עם יכולת טכנית מצוינת הרוויח דקות במסלול הזה (ניבאלי היה נהנה מהמסלול של עידו). בסיום פינוקים בדמות שתייה קרה ופירות, אווירת טובה מתחת לצלייה ובטקס הפודיום – הגדילו לעשות רבים מהרוכבים ולעצור באחת המסעדות המעולות שיש באזור. עוד בילוי מוצלח בצפון. נראה ששני בלוך בכושר מעולה לקראת ריו ואני בטוח שתתן הופעה מכובדת, מחזיקים אצבעות, הגיע הזמן לנוח קצת וללכת לים.

תוצאות

עילית גברים
1. אמיתי יונה HD-TREK
2. יובל בן מרדכי TACC
3. שאדי חלבי בשביל האופניים בגליל

DCIM100GOPROGOPR5051.

עילית נשים
1. שני בלוך IGP
2. פז בש Autoglas Wetteren cyclingteam
3. מרים בר-און Dynamo racing

DCIM100GOPROGOPR5025.

ג’וניורס בנים
1. יובל בן משה TACC
2. אלון יוגב TACC
3. לוטן מן 500וואט

DCIM100GOPROGOPR5040.

פרו
1. אנג’לו די-וירולי BIKEWAY
2. דויד רזניק החברים של סייקלינג אקדמי
3. אבי אלחרר בשביל האופניים בגליל

DCIM100GOPROGOPR5044.

ספורט גברים
1. גבע ברעם עמק האושר
2.  רן צחור IGP
3. סטיב שומכר עצמאי

ספורט נשים
1. ורד סמדר X-TEAM
2. איילת נדלר בשביל האופניים בגליל

DCIM100GOPROGOPR5035.קדטים
1. איתן לוי TNT
2. רועי ויינברג TACC
3. עידן לבנון TACC

ג’וניורס בנות
1. רוני פישמן אשכולות

קדטיות
1. שחר שגיב CCC

DCIM100GOPROGOPR5037.

לוחמי סופ”ש

  1. יעקוב חדידה עצמאי
  2. מושי כהן עצמאי
  3. אילן דרייפוס בוטקיה טים

לוחמות סופ”ש

  1. אורת בש TACC

ילדים

  1. ליאם ריבן TNT Sporteam
  2. ייגור סינוב Dynamo racing
  3. תומר דולב TACC
מאת: אור דיין
צילום: אור דיין, צביקה פישמן וצ’לסי לאנד
אור דיין, מולטי טאלנט. תל אביבי מלידה, אוהב עליות, מכור לקפה ובעל חיבה מוזרה לשלדות אלומיניום. מנגן על בס בהרכב רוק, מדריך אופניים ומתחרה בכל מרוץ על 2 גלגלים