בהתאם לתקופה בשוק האופניים (למה יש משבר קראו פה), אנחנו מתעניינים לאחרונה הרבה יותר גם באופניים שקל לקנות, במחירים למי שלא רוצים להגזים. אלה שבמבחן הפעם מוצעים במחיר של 6695 ש”ח, ומשקלם הרטוב 8.7 קילו. הספשלייזד טרמק ספורט על שלדת ה-SL4.

מאת: גיא חלמיש
צילום: אילן אילוז, גיא חלמיש

רלבנטיות ועניין

לא רק שהמחירים יורדים, גם הרלבנטיות עולה. נכון שבמבט בקבוצות לפעמים נדמה ש 20,000 ש”ח זה מחיר סטנדרטי, אבל אופניים עד 10,000 ש”ח הם המוצרים החשובים ביותר שיש בשוק. רוב המכירות הן עד הסכום הזה. גם במחירים הנמוכים התחרות חזקה: ההתלבטות באופני כניסה, היא תמיד מול דגם חדש מקביל מיבואן אחר, או מול שוק המשומשים שבאופני כביש בהם הבלאי נמוך מבשטח- מייצר לחץ מחירים כלפי מטה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מזמן לא רכבתי על ספשלייזד

עבורי אישית זו היתה הזדמנות להיזכר בשלדה הזו. זה מעניין אותי גם בשביל להתחבר מחדש לאבולוציה של הטרמק, שהוציאה שלדה מעודכנת וחדשה יותר מזו שאני מקווה לבחון בעתיד. אני סקרן לראות האם גם פה אווכח לראות שטרק וספשלייזד, עושות גיאומטריה עדיפה על זו של האירופאים?

אז הגעתי לחנות של בנצי אלקון – מצמן את מרוץ באצטדיון של פתח תקווה- חנות ענקית במיוחד, עם נגיעה בטריאתלון ולא רק באופניים, קיבלתי אספרסו (לא סגפרדו), הארכנו את הסטם מ90מ”מ קצרצרים מדי ל 110 ויצאנו לדרך.

התחברות מיידית בלופ הכיוונונים

כשאני מקבל אופניים, הדבר הראשון שאני עושה איתם זו רכיבת כיוונים במושב- לופ של כ 15 דק’ שהוא לא באמת לופ, אלא רכיבה הכי מגוונת שאפשר על תא שטח קטנטן: פניות, סוגי אספלט, עליות, שיבושים, ספרינטים…  כשאני עושה את הרכיבה הזו שוב ושוב במשך שעה וחצי (עוצר איזה פעמיים לדייק את גובה המושב, הזווית והמרחק שלו מהכידון), וחש את הגיאומטריה בפניות הרבות, אני למד המון על האופניים. לאחר מכן אני משלים את כל הרכיבות והקילומטרז’ הנדרשים למבחן בשלושה שבועות נוספים של רכיבה, במתארים מגוונים של עליות ומישורים.

ספשלייזד טרמק SL4 מול SL6

ספשלייזד השיקה כבר גרסת שלדת טרמק מעודכנת יותר (SL6) – שהיא קלה יותר, אווירודינמית ומעודנת יותר בעיצובי צינורות דקיקים. למעשה, למרות שאלה אופניים משנת המודל 2019, באתר החברה הבינ”ל כבר לא מציגים את ה SL4 כברירת מחדל בעמוד אופני הכביש (אולם הוא קיים שם, וייצא בחיפוש בגוגל). כך עשו הפרדה בין הדגמים היקרים יותר שקיבלו את השלדה החדשה, והזולים יותר שממשיכים עם השלדה “הקודמת”. אם תרצו את דגם הכניסה אל ה SL6 החדשה עם אולטגרה, המחיר יהיה כבר 12,495. בדגם ה SL6 ומעלה כבר תוכלו לבחור בדיסקים.

זו תמיד תהייה התלבטות- כי אם יש לכם סכום קטן נוסף, אפשר למשל לרכוש את ה SL4 האלה, ולהשקיע בשדרוג האביזר האחד החשוב באמת לשדרוגים- גלגלים. בסדר גודל של כ-1500 ש”ח תוכלו לקנות גלגלי קצה משומשים (לדוגמה) ששוקלים כקילו וחצי ולקבל חווית רכיבה דינמית בהרבה. אני מודה שרציונלית, רעיון הגלגלים נשמע נכון יותר, אבל כשיש שלדה חדשה יותר בחוץ, קשה לעמוד בכך…

השלדה והגיאומטריה ברכיבה

השלדה פה, מעוצבת בצינורות שריריים ומפגשים מסיביים בתומכות השרשרת והצינור הקדמי. היא מדגם SL4, העשוי קרבון מרמת FACT 9r של ספשלייזד (לשם השוואה- הרמה הגבוהה ביותר בדגם ה S-Works האחרון ברפליקת סאגן היא FACT 12r). החיבורים והמסיביות הזו מייצרים קשיחות צדית מפליגה- זה משפיע על תחושת בטחון נוספת בסיבובים מהירים וירידות, והעברת אנרגיה ברורה בספרינטים.  

שוב נוכחתי לדעת שהאמריקאים, וספציפית טרק וספשלייזד (כי הקנונדייל היתה קצרה יותר) עושים את זה מעט יציב יותר, ולכן טוב יותר לטעמי. את התחושה הזו קיבלתי גם בטרק אמונדה ואני תמיד חוזר להתלונן מעט על חוסר היציבות באופני הקשיחות משקל מהמותגים האירופאים- כולל אלה הפרטיים שלי.

הרווח ביציבות הזו הוא חווית רכיבה נינוחה יותר ושליטה עדיפה בהרבה בירידות, סיבובים וספרינטים, מה שמתורגם גם למהירות. אבל עזבו מהירות- הנינוחות, הרוגע, הבטחון כשאתם בקרוב ל 80 קמ”ש בירידה של נס הרים… מצד שני זה לא אופני אנדוראנס (בד”כ יציבים עוד יותר) ויש להם תגובתיות, גם בעמידה, והאיזון הכולל עדיף.

הגיאומטריה של הטרמק ספורטיבית בהחלט (במידה 52 אותה בחנתי: Reach הוא 386 וה Stack הוא 526מ”מ, די נמוך ודי ארוך). היתרון הברור הוא האפשרות לשבת נמוך מול הרוח- גורם משמעותי בהאטת המהירות. רוכבים מתחילים יצטרכו ספייסרים, אולי בשל כך הם צוידו בחנות בברירת מחדל של סטם קצרצר מדי של 90מ”מ- כדי שהקונה הטיפוסי לא ירגיש שכוב מדי על האופניים. אני כאמור הארכתי ל 110 מ”מ, והרגשתי איתו מצוין, לפחות על הקרניים, אבל אכן- בד”כ אני מחפש להוריד את כל הספייסרים, ואילו פה, השארתי אחד.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אבזור- 105 מצוין ואפקטיבי וגלגלי DT

ה 105 (מסדרת ה 7000- המעודכנת) הרגיש מצוין, עבד נפלא. שוב (כרגיל) אני נוכח לדעת שבעיניים עצומות גם ההילוכים הפשוטים יותר מספקים חוויה מצוינת ומדויקת. ההבדל מהדורה אייס שאצלי הוא בעיקר בכך שזה מעט פחות קליקי וממש בקצת פחות חד, אבל יש לשער שרוב האנשים בכלל לא ירגישו בהבדל ובמיוחד לא קהל המטרה שנכנס לעולם הרכיבה.

הקסטה נעה בין 11-30 שיניים, מה שהספיק לגמרי לעליות תלולות עם קראנק הקומפקט. החלקים בסיסיים כמובן- סטם, מוט אוכף וכידון מאלומיניום. חישוקי הגלגלים ממותג מוכר- DT Swiss (דגם R460). דווקא הגלגלים הם נקודת החולשה והכובד העיקרית והדבר שהכי ראוי לשדרוג.

האוכף מדגם טופה ספורט של ספשלייזד ברוחב 143 מ”מ שזה רוחב די נדיב, וחלק מהרוכבים (כמוני) אולי יצטרכו החלפה לצר יותר.

לשיפור

מעבר לעובדה שיש דגם מעודכן, קל ואווירודינמי יותר שיכולה להכניס להתלבטות את מי שחייב את המודל האחרון, פחות אהבתי את הדרופים בכידון: הוא מצוין, קשיח ונוח, עד שמגיעים לדרופים- אלה במקום לאפשר תנוחה דומה רק נמוכה יותר מקרבים את הרוכב יותר מדי לאוכף, וכך המעבר מהידיות (hoods) אל הדרופים היה פחות נעים ופתאום קיצר את התנוחה. אני בעד Shallow אבל בגזרה קצת אחרת שמשאירה אתכם באותו המרחק ורק מאפשרת לרדת נמוך יותר במקטע התקפי.

ברמת המחיר הזו המשקל כמובן לא נמוך- 8.7 זה הרבה בעליות (עם מחזיק ופדלים שימנו דורה אייס). במישורים אין שום הבדל, וגם בעליות- כשתתחרו עם בעלי דיסקים, תגלו שאופניים יקרים בהרבה מאלה, ישקלו משקל לא רחוק מזה…

אישית אני לא אוהב את הכיתוב הארוך מדי של לוגו ספשלייזד על הצינור התחתון (ובכלל- לוגואים עם יותר מ 6 תווים על הצינור התחתון זה מתחיל להיות הגזמה- ובמשפחה הזו יש גם את קנונדייל, אדי מרקס, ועוד כמה). הוא נראה כבר מיושן וצריך מתיחת פנים. S-Works מצד שני זה בסדר לי… 😉

יש חיים ב 6700 ש”ח

מדובר באופניים מצוינים. מוצר לא יקר שנותן תמורה מצוינת למחיר. נהנתי מהרכיבה עליהם ואני יכול להמליץ עליהם לכל רוכב כניסה וגם הרבה מעבר לכך! השלדה מוכחת ועתירת קרבות, קשיחה להפליא ומעבירה כל וואט אל הכביש. הגיאומטריה משובחת, נוסחת ביטחון ומדויקת.

כשמביטים בדגמים ברמות המחיר האלה, זה ממש מדגיש את חוק התפוקה השולית הפוחתת להחריד: ככל שעולים במחיר, משלמים תוספת כסף הולכת וגדלה בעבור תוספת תועלת הולכת וקטנה. האבזור אפקטיבי עם שימנו 105 שמפתיע באיכותו (או שבעצם- לא מפתיע שהוא מצוין), וגלגלי DT  Swiss הרגישו טוב גם אם הם לא הקלים ביותר שיש. נכון שזה כבד בהרבה מאופניים של 15,000, אבל זה מייצר חוויה מצויינת. אלה אופני All Around ספורטיביים משובחים.

מאת: גיא חלמיש
צילום: אילן אילוז, גיא חלמיש


רוצים גם לרוץ? אנחנו יכולים לעזור לכם! כנסו לפרטים: