השבוע השני של הג׳ירו (Giro d’Italia) השאיר את ההכרעה לשלבי ההרים הגבוהים, אבל הטיס לשיאים חדשים את הרוכבים הצעירים של קבוצת ישראל פרמייר-טק. יותם ייבין מסכם שבוע עמוס הישגים לקבוצה הישראלית

מזג האוויר תקף ורוכבי הדרוג הכללי נשארו בעמדות המתנה

תנאי מזג האוויר נותרו במוקד גם בשבוע השני. מזג האוויר הרטוב והקר המשיך ללוות את הדבוקה במסע צפונה לעבר האלפים. דיווחים על שלג גם גרמו לקיצור שלב המלכות ומנעו קרב בין מועמדי הדרוג הכללי.  בנוסף, כאילו חזרנו שנתיים לאחור, הקורונה המשיכה להכות בדבוקה ללא רחמים. הנפגעת העיקרית הייתה קבוצת קוויקסטפ, שנפרדה מאלוף העולם רמקו אוונפול ומעוד ארבעה רוכבים נוספים מסגל הקבוצה.

לחצו פה להצטרף לערוץ הווטסאפ של BIKEPANEL!
קבוצה שקטה עם 2-3 הודעות בשבוע ותוכן מעולה:
בייקפאנל ווטסאפ

מובילי קבוצה נוספים שחלו ופרשו היו דומניקו פוזוביבו של ישראל פרמייר-טק, ריגוברטו אוראן של אי-אף, אלכסנדר ולאסוב של בורה ומדס פדרסן של טרק. מזג האוויר גם גרם לתאונות מרובות כשהנפגע העיקרי היה מנצח מהדורת הג’ירו ב 2020 תיאו גייגנהארט ששבר את האגן ופרש. מועמדי הדרוג הכללי הבינו את הרמז ועברו למצב הישרדות. כלומר בכדי לנצח את המרוץ צריך קודם כל לסיים. 

השנה הנוף הכי יפה בעולם נחשף לעתים נדירות, צילום: ספרינט סייקלינג IPT

הצעירים של ישראל פרמייר-טק הם כוכבי השבוע השני

לאחר פרישתו של פוזוביבו והדני מדס וורץ’, הסגל הצעיר של ישראל פרמייר-טק קיבל את ההזדמנות ולקח אותה בענק. מעל כולם בלט דרק ג’יי, שכרגע מועמד לתגלית הג’ירו. הקנדי הקשוח מצליח להיכנס לבריחות עמוסות כוכבים ולהתברג לשלבי ההכרעה. בשלב השמיני סיים במקום השני, כשנכנע לכוכב האירי בן הילי. אחרי יום המנוחה, שוב סגנות, הפעם בשלב 10 שבו נכנע במאוץ למגנוס קורט הדני. יתעייף? ממש לא. הקנדי המשיך גם בשלב 13 יצא לשלב ההרים המקוצר וסיים רביעי. לשיאו הגיע בשלב 14, אז התברג לחבורת חוד בתנאי מזג אוויר איומים רק כדי להפסיד שוב בפוטו-פיניש לגרמני ניקו דנץ. 

ישראל פריימר טק

דרק ג’יי מפספס את הניצחון בחצי גלגל בשלב 14, ימשיך לנסות בשבוע הבא, צילום: ספרינט סייקלינג IPT

תבונה טקטית ועבודה קבוצתית שלא ראינו בעבר

דרק ג’יי איננו התגלית היחידה. הקבוצה הישראלית הראתה שיש לה קלפים נוספים לשלוף. סבסטיאן ברוויק ומרקו פריגו, שניהם גם “טירוני ג’ירו”, סיימו במקום 3 ו-5 בהתאמה בשלב ה-12. פריגו הוסיף לזה מקום שלישי בקטע 15 רגע לפני יום המנוחה בלחימה יוצאת דופן. רדיפה שלו בקילומטרים האחרונים, הייתה קרובה להסתיים בניצחון סנסציוני על בן הילי וברנדון מקנלטי החזקים. יחד עם ברוויק, לא יהיה מפתיע לראות אותו מחפש הזדמנויות נוספות בהרים בשבוע הקרוב. סיימון קלארק הגיע קרוב מאד לבאר מבלי לשתות ממנו, והוא עשוי לנסות שוב. אולי נזכה גם לראות ב IPT ביצועים גם מהאמריקאי הצעיר מת’יו ריצ’יטלו והבריטי סטפן וויליאמס, שני מטפסים שיקבלו הרבה הרים כדי לבלוט.  

על החבורה מנצח המנהל הספורטיבי סאם ביולי, רוכב עבר ניו זילנדי שהצטרף העונה לסגל. הקיווי המחוספס מביא איתו רוח חדשה והישגית. בראיונות ובסרטונים הוא לא מתבייש לחשוף שהחבר’ה שלו לא מסתפקים בכבוד ורוצים להשיג את הניצחון שממשיך לחמוק. נראה שהוא האיש הנכון לבצע את השינוי הכל כך נדרש. לא עוד רוכבים וותיקים שזוכים לכבוד במסיבות העיתונאים כשלכולם ברור שהשיא מאחוריהם. ביולי גורם לרוכבים שלו להרגיז את היריבים כשצריך ובעיקר לרכוב באופן התקפי. נראה שיחד איתו הכשרונות הצעירים ימשיכו לאתגר את הדבוקה ולחפש שיאים חדשים גם בשבוע האחרון.

רכיבת כביש

מרקו פריגו מטפס עם הכוכבים בלי רגשי נחיתות בשלב 15, צילום: ספרינט סייקלינג IPT

שבוע שלישי בדרגת קושי קיצונית

השבוע השני הסתייים בלי שאנחנו ממש יכולים להעריך את היכולת של הבכירים בהרים. עד עתה היה לנו בעיקר חימום ארוך. מיום שני הקרוב ההתקפות יגיעו בעוצמה ובתדירות שתשאיר קדימה רק את הטובים ביותר. לאחר פרישתו של רמקו, הסטטוס קוו בצמרת המאבק לחולצה הוורודה נשמר. בין המוליך תומאס לסגנו רוגליץ’ מפרידות שתי שניות בלבד, כשהפורטוגלי ז’ואו אלמיידה נמצא במקום השלישי עוד עשרים שניות מאחור.

 את החולצה הוורודה לובש ברונו ארמיריי, הצרפתי הראשון לעשות זאת במאה ה-21. ארמיריי, הוא בכלל פועל של טיבו פינו, שהשיג את ההובלה בבריחה של שלב 13. הוא לא צפוי להתמודד על הדרוג הכללי ויפרד ממנה כשהבכירים יחליטו לבעוט בדוושות. החל משלב 16 הג’ירו הופך למבחן מתמשך של סבל וסיבולת. גם פערים של דקות בסוף שלב בודד לא יבטיחו ניצחון. ביום שלישי, שלב 16, יגיעו הרוכבים למורדות הדולומיטים למסלול שכולל מעל 5000 מטר טיפוס וסיום בעליה על “Monte Bondone”.

21 קילומטר בדרגת קושי הגבוהה ביותר. ביום חמישי ההתשה תמשיך בשלב 18, יום הרים שכולל 3700 מטר טיפוס עם סיום בעליה. שלב שימשיך לרכך את הרגליים לקראת שלב המלכות ביום למחרת שלב 19. הדולומיטים המרהיבים יארחו שלב בדרגת קושי סף שפויה. 5 פסגות מדורגות, מעל 5400 מטרים של טיפוס מצטבר, חציה של מעבר ג’איו המפורסם בעל 29 סיבובי הפרסה. סיום השלב יהיה גבוה מעל העננים בטיפוס ל 3 הפסגות של לברדו “Tre Cime di Lavaredo”. 

  זמני המרוץ: יום שלישי 22.5.23 – יום ראשון 28.5.22, שידור בכל יום מהזינוק ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאת: יותם ייבין ועמית נבון
צילום: נועה ארנון, ספרינט סייקלינג IPT
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: