סיכום השבוע השני של הטור דה פראנס עם סטטוס-קוו מתוח בצמרת הדירוג הכללי, ישראל פרמייר-טק (IPT) התקפית מאי פעם והכתרת המאיץ המהיר בעולם. יותם ייבין ניתח את ההתרחשויות לקראת שלבי ההכרעה של המרוץ. כל הפרטים בכתבה

סטטוס-קוו מתוח בצמרת

שבועיים מתוך השלושה של ה-Tour de France כבר מאחורינו, אבל אנחנו רחוקים מהכרעה והדרמה האמיתית עוד לפנינו. 

היתרון בו החזיק וינגגור על פוגצ’אר ביום המנוחה הראשון עמד על 17 שניות. שבוע נוסף עבר, והמרוץ רק הפך למותח יותר. התקפה קצרה ומוצלחת של הסלובני בסיום השלב הראשון באלפים צמצמה את הפער ל 9 שניות. יום לאחר המגמה התהפכה ווינגגור החזיר שניה בודדת. הפער כעת עומד על 10 שניות בלבד. 

היתרון הקבוצתי של יאמבו-ויסמה, קבוצתו של וינגגור, לא מצליח עדיין לבוא לידי ביטוי. מהצד השני, היתרון של פוגצ’אר בכוח המתפרץ שווה עבורו בינתיים רק שניות בודדות, לא מספיק בשביל מהפך וניצחון בטור. במצב בו אף אחד מהם לא מצליח לשבור את השני בימי מרוץ רגילים, נראה שהנג”ש שמחכה לרוכבים מיד לאחר יום המנוחה יכול להכריע את הדו-קרב המותח. 

דו קרב

יונאס ופוג בלתי נפרדים בטיפוסים (צילום: פאולין בלה A.S.O)

קבוצת ישראל פרמייר-טק בהתקפה

נאמנה לדרכה השנה בג’ירו ובתחילת הטור דה פראנס, ה-“ישראל פרמייר-טק” הייתה פעילה גם בשבוע השני בקבוצות הבריחה בניסיון לזכות בתהילה חד-יומית. אחרי הניצחון של מייקל וודס בשלב 9, הקבוצה התקרבה לניצחון מהבריחה גם בשלב 10. הלטבי קריסטס ניילנדס תקף בטיפוס האחרון של היום וניסה לגלוש לתהילה מול רוכבים אדירים. מרדף יעיל ונדיר הצליח לגשר אליו כ 3 ק”מ לסיום ולשבור את ליבו ואת לבם של אוהדי הקבוצה. הלטבי לא וויתר, אבל הצליח לסיים רק במקום הרביעי המכובד. 

יומיים לאחר מכן היה זה דילן טיונס שהצטרף לבריחה וסיים שמיני בפעם השנייה השנה. בשלושת הימים באלפים הגבוהים הקבוצה שלחה מספר רב של רוכבים קדימה. הוגו הול, מייקל וודס, קריסטס ניילנדס ודילן טיונס ניסו כולם את מזלם, אבל לא הצליחו להשתלב במהלך המנצח. הקבוצה הישראלית מסכמת שבוע שני מוצלח מבחינתה. בהם הציגה הרבה תשוקה ורגליים חזקות לצד תחושת פיספוס בשל ביצוע מספר טעויות ברמה האישית וברמה הטקטית.

השבוע

קריסטס ניילנדס גיבור השבוע השני של ישראל פרמייר-טק (צילום: צ’רלי לופז A.S.O)

הצטרפו לקבוצה השקטה של בייקפאנל בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

בריחות ספרדיות

בימים האחרונים בלטו במיוחד הרוכבים הספרדים בדבוקה. בשלב העשירי היה זה פאיו בילבאו שניצח מהבריחה והקדיש את זכייתו לחברו לקבוצת בחריין ג’ינו מאדר, שנהרג בתאונה במהלך מרוץ בטור שווייץ לפני כחודש. 

בשלב ה-12 היה זה יון איזגירה שתקף מהבריחה לבדו וחגג ניצחון ספרדי שני בטור ושני לקבוצתו קופידיס. את הניצחון המרשים ביותר השיג הכוכב הספרדי העולה קרלוס רודריגז בקטע ה-14. רודריגז בן ה 22 היה היחיד שהחזיק בטיפוס המכריע עם וינגגור ופוגצ’אר שלאחריו תקף את הצמד במורד והקדים אותם לקו הסיום. הניצחון גם העלה אותו למקום השלישי בדירוג הכללי על חשבון ג’יי הינדלי השוקע, ובעיקר הציב אותו כיורש אפשרי לאלופים הספרדים הגדולים של השנים האחרונות אלחנדרו ולוורדה ואלברטו קונטאדור. 

השבוע

יאספר פיליפסן המאיץ הטוב בעולם (צילום: צ’רלי לופז A.S.O)

המאיץ הטוב בעולם

יאספר פיליפסן ניצח ספרינט נוסף בקטע ה-11. זהו ניצחונו הרביעי השנה בטור, שחיזק את אחיזתו בחולצה הירוקה. מארק קאבנדיש נפצע ופרש כבר בשבוע הראשון. מאיצים נוספים כמו פביו יאקובסן וקיילב יואן לא הצליחו לשרוד את העליות באלפים ופרשו גם כן. נראה שאין כרגע מאיץ שמסוגל לדגדג אותו בדרך לניצחונות נוספים ויש עוד לפחות שתי הזדמנויות למאיצים עד לסיום הטור. עוד מוקדם לדבר על פיליפסן כ”מארק קאבנדיש הבא”, אך שליטתו המוחלטת על הבמה הגדולה בעולם מציבה אותו בהחלט כמאיץ הטוב בעולם כרגע.

מה מצפה לנו בשבוע האחרון

שבוע רכיבה אחרון מרתק יחל בשלב נגד שעון הררי. לפני שנה בשלב 20 של הטור התמודדו יונאס ופוג ראש בראש בנג”ש בפעם האחרונה. אז ידו של הדני הייתה על העליונה. למחרת בשלב 17 צפוי “שלב המלכות” בהרים הגבוהים שיסתיים באתר הסקי קורשבל כשבדרך יחלפו הרוכבים בפסגת לה לוז בגובה 2300 מטר. אלו הימים העשויים לקבוע את זהות המנצח במאבק על החולצה הצהובה. יום אימתני נוסף צפוי בשלב 20, בו יטפסו הרוכבים 3500 מ’ במצטבר על פני 133 ק”מ בלבד.

בתווך מחכה הזדמנות למאיצים בשלב ה-18 ואחת לקבוצת בריחה בקטע ה-19, הזדמנות פז ל”ישראל פרמייר-טק” לתוצאה טובה אחרונה. היום האחרון כמיטב המסורת יוקדש לחגיגה המסורתית בשדרות האליזה. זהו יום לשמפניות וצילומים בחצי הראשון וקרב אדיר על המאוץ הגדול בעולם בחצי השני. כשישקע האבק, נגלה האם וינגגור יחזק את השליטה שלו בטור דה פראנס, או שמא פוגצ’אר ישוב ללבוש צהוב בפריז אחרי שנה הפסקה.

זמני המרוץ: יום שבת 6.5.23 – יום ראשון 28.5.22, שידור בכל יום מהזינוק ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

מאת: יותם ייבין
צילומים: A.S.O פאולין בלהA.S.O צ’רלי לופז

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: