כשהשבילים מדורדרים ומזג האוויר סיוטי ולח, צריך מגינים אחרים מאלה של החורף. לכן Alpinestars יצרו את ה-Paragon Lite שבמבחן BIKEPANEL הבא

מאת: מאור רביב
תמונות: יוג׳ין לויט

כל שנה בתקופה הזו מתחיל הוויכוח החוזר שלי עם הקולגות בעבודה, למה החורף היא העונה הכי טובה בשנה. אבל קשה להסביר שהשבילים מהודקים ושאפשר לצאת מאוחר ללא זיעה זוועתית כל הרכיבה לאלה שכל מה שיש להם בראש זה ים…

אין דבר כזה מיגון שיהיה כמו המונח “להיות עם ולהרגיש בלי”. אפשר לנסות להיות הכי קרוב לזה. עוד משתנה במשוואת המיגון הוא ככל שתהיה קל יותר כך נפגמת רמת המיגון שלך. לכן צריך להבין את מגיני הברכיים והמרפקים ה-Paragon Lite מבית Alpinestars: מדובר בסט מגנים לרכיבת שבילים אשר מספק את ההגנה המקסימלית לסט הקל והמאוורר ביותר שיצא להתנסות איתו. 

Alpinestars Paragon Lite

  1. מחיר לצרכן: ברכיים – 275 ש”ח (מידת ילדים – 229), ידיים – 239 (מידת ילדים – 219)
  2. תקן CE – Level 1 אירופאי
  3. מידות: XS-XL (מידות ילדים S/M ו- L/XL) 
  4. יבואן: אופנועית

עיצוב והתאמה

כדי להיות קליל ומנימליסטי העיצוב צריך להיות בהתאם. הפאראגון לייט מעוצבים כשרוול בודד המתלבשים על הגפיים במשיכה וללא רצועת הידוק. הקלילות של הפאראגון לייט מתחילה עוד באריזה. המגינים מגיעים בשק קטן וקומפקטי כדי להפוך את האריזה או אחסנה שלהם לקלה ונוחה במידת הצורך.

מבחינת מראה אין כאן משהו שיוצא מגדר הרגיל וגם לא מכיוון הצבעים, כי הפרגון לייט מגיעים רק בצבע שחור עם מעט גרפיקה לבנה. הפארגון לייט מגיעים בחמש מידות מ-XS ועד XL שזהו פרט חשוב להתאמה.

מכיוון שאין תוספת של מערכת הידוק, השרוולים צריכים לשבת בדיוק במקום, לא לוחץ מדי כדי שלא תיעצר זרימת הדם ולא משוחרר מדי כדי שבנפילה המגן לא יחליק ממקומו.  

אחיזה ואוורור

האחיזה של הפרגון לייט מתבססת על שני אלמנטים: הראשון הוא פס סיליקון בחלקו העליון של השרוול אשר מונע החלקה של המגינים כלפי מעלה או מטה. האלמנט השני הוא השרוול עצמו. השרוול מורכב מבד מאש אלסטי אשר תופס וממקם את השרוול במקום ואת מערכת ההגנה עוטף בד עבה וקשיח יותר משאר השרוול כדי להיות עמיד למכות ושפשופים.

חשוב לציין שההבדל בין מידות המגינים מתבטא בעיקר בקוטר המגן ופחות באורך השרוול. לכן, כדי לתת אחיזה טובה ללא מערכת הידוק השרוול תופס נדל”ן לא מועט על הגפיים.  

האחיזה של הפארגון לייט הרשימה אותי מאוד. בכל שלב ברכיבה המגינים לא לא זזו ממקום גם בזמן הזעה מרובה בעונת הקיץ. ההתרשמות שלי היא המשיכה גם לכך שמאוד נוח ולזוז עם הפארגון לייט, לא חשתי כל הגבלה או קושי לדווש או כיפוף הגפיים.  

גם בגזרת האוורור התקבלו תוצאות מרשימות למדי. ברכיבה עם הפארגון לייט בימי הקיץ הנוכחיים היה נידוף זיעה מרשים מבד הרשת. נקודת הביקורת היחידה שלי היא שהפארגון לייט חולשים על שטח גפיים גדול יותר מפדים סטנדרטיים, ולכן יש לא מעט שטח שמתחמם.

הגנה

הפארגון לייט עומדים בתקן CE האירופאי בדרגת Level 1. הדרגה הזו אומרת כי במקרה של פגיעה הכח שיועבר לא יעלה על 18 קילו-ניוטון. אין דרך לתרגם 18 קילו-ניטון ל”כואב או לא כואב” אך לצורך הדיון קיימת גם רמת Level 2 אשר בה כח שיועבר לא יעלה על 9 קילו-ניוטון. Level 2 זו רמת הגנה שבדרך כלל מיוחסת למגינים המיועדים לרכיבות קשוחות יותר עם צפי פגיעה חזק יותר כמו דאונהיל ואנדורו. הפארגון לייט יועדו לרכיבת שבילים פחות אגרסיבית מדאונהיל או אנדורו וההגנה מתבצעת ע”י פד סיליקון בעל גמישות מצויינת (דיווש ותנועה קלילים כבר ציינתי) אך בעת מכה ישירה, הפד יתקשח ויספוג את המכה. 

סיכום

ה-Paragon Lite של Alpinestars מעניקים קשת ביצועים רחבה לרוכב השבילים: הגנה עם תקן אירופאי, אחיזה מצויינת, נידוף זיעה, קלילות ומתן חופש תנועה מצויין לעבודת ידיים ודיווש. נוסיף לכל זה מחיר אטרקטיבי וקיבלנו לטעמי את הלהיט החדש של קיץ 2020.