בין אם אתם רוכבי אופני הרים, קרוס קאנטרי, אנדורו או רוכבי כביש, כולנו צריכים לתחזק את האופניים שלנו. מה צריך לתחזק? כמה תחזוקת אופני הרים/כביש עולה לנו? התשובות בכתבה:

תחזוקת אופני זנב קשיח

יש הבדל עיקרי בתחום התחזוקה בין שני סוגי אופניים: אופני זנב קשיח לעומת אופני שיכוך מלא. אופני זנב קשיח כשמם כן הם, אין שיכוך מאחור וזה עניין חשוב מאוד בכל הנוגע לתחזוקה. היות והשיכוך האחורי אינו קיים באופני זנב קשיח התחזוקה בהם הופכת קלה יותר וכתוצאה מכך גם זולה יותר. 

באופניים יש לא מעט חלקים מתכלים, כאלו שיש להם בלאי כתוצאה משימוש ופשוט צריך להחליף אותם: צמיגים, רפידות בלם, מסבים שונים הממוקמים בגלגלים, בהד סט ובציר המרכזי, נוזלי בלמים, שרשאות וגלגלי שיניים, כבלי הילוכים ועוד. כל אלו ישחקו עם הזמן כתוצאה של שימוש ורכיבה. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

טיפול בחלקים שאינם מתכלים

בנוסף לחלקים המתכלים שצריך להחליף יש גם צורך בטיפול בחלקים שאינם מתכלים או לפחות מתכלים בקצב איטי יותר: איזון גלגלים, כיוון הילוכים, טיפול לבולם הקדמי והדרופר, כל אלו מכלולים נוספים שזקוקים לטיפול מקצועי.

כדי שיהיה לכם קל יותר ריכזנו עבורכם בטבלה הבאה את פעולות התחזוקה שצריך לבצע ועלויות משוערות שלהם. אם נסכם מדובר על סדר גודל של 2000 ש”ח בשנה. כמובן שככל שרמת המפרט הטכני של האופניים גבוה יותר כך גם עלות הטיפול בו (בטבלה- עלויות מפרט ממוצע נפוצות, יכולה להיות שונות משמעותית בין חנויות שונות ורמות מפרט שונות):

תחזוקת אופני זנב קשיח

אופני שיכוך מלא

מלבד העניין הבולם האחורי שצריך לטפל בו, יש את עוד רכיבים במתלה שגם הם זקוקים לטיפול: ישנה מערכת מסבים שבדרך כלל כוללת בין שישה לעשרה מסבי שלדה, בנוסף למסבי ההד סט והציר המרכזי אותם יש גם באופני זנב קשיח. 

עלותו של מסב נעה בין 30 ל-50 ש”ח לא כולל זמן העבודה. בחישוב פשוט אפשר להבין שעלות התחזוקה גודלת במאות שקלים כתוצאה מהוספת המכלול (להעמקה בנושא מיסבים לחצו לכתבה פה). בלאי השרשרת מואץ גם הוא. 

אם נסכם תחזוקת אופני שיכוך מלא בשנה עולה כ- 3500 ש”ח בשנה פחות או יותר:

תחזוקת אופני שיכוך מלא

מהם האופניים הזולים ביותר לתחזוקה?

התשובה לשאלה הזו היא מורכבת ובשביל לענות עליה יש מספר פרמטרים שצריך לקחת בחשבון: סגנון הרכיבה, מספר הקילומטרים אותם רוכבים לתקופה הנבדקת ומקום הרכיבות ואופי המסלולים. את הקטגוריה הזו ינצחו בד”כ אופני הכביש, שכן אין בהם בולמים, יש להם מספר מצומצם יחסית של מסבים וגם הרכיבה על אספלט אינה מייצרת שחיקה ותקלות כמו הרכיבה בשטח.

מסקנות

הראשונה ומובנת מאליה היא שתחזוקת אופניים היא לא עניין של מה בכך ויש לקחת אותו בחשבון כאשר רוכשים את האופניים. כמו כן תחזוקת אופני שיכוך מלא יקרה יותר באופן משמעותי מתחזוקה של אופני זנב קשיח.

נכתב ע”י: אלעד פריזט

הגיבו על הכתבה בערוץ הטלגרם שלנו!