האם כאזרחים טובים, כאוהבי ישראל פטריוטיים חייבים להסכים? האם שלטון החירום הזה סביר? האם צריך לקבל את הפגיעה בפרנסה, את איסור ההפגנות ברכב או ספורט יחידני? 

ומה הקשר לדברים הכייפיים כל כך שאנחנו כותבים עליהם בד”כ? לריצה ב RUNPANEL, לאופניים ב BIKEPANEL, לפיטנס ב FITPANEL או לטיולים ואאוטדור ב OUTPANEL? כן- לא חשבתם שזה יקרה במדינת ישראל, אבל אסרו עליכם לעשות אותם כרגע!
כאשר אנחנו יוצאים לרכיבת בדד או עם חבר אחד קבוע, אנחנו לא נדביק אף אחד ולא נדבק מאף אחד. זו מדיניות מסוכנת, אנטי דמוקרטית, שפוגעת בבריאות הציבור ולא מקדמת אותה.

טור דעה: גיא חלמיש

כאשר “מצבנו מעולם לא היה טוב יותר”

כאשר טוענים בפניכם שמצבה של ישראל מעולה, צריך להזכיר את חדרי המיון העמוסים- בשגרה, לא תחת קורונה. כל אחד מכם שנזקק לרופא מומחה במסגרות ציבוריות מכיר את חודשי ההמתנה הארוכים. לא מסכימים איתי? אז למה רכשתם ביטוח בריאות פרטי? כל מי שמוציא מאות שקלים בחודש על ביטוחי בריאות פרטיים הביע חוסר אמון במערכת הבריאות הציבורית של מדינת ישראל, והוא עשה זאת בצדק רב. 

זו לא פרשנות זו עובדה: מדוח של הארגון הבינ”ל עולה כי מרבית מדינות ה OECD מוציאות כ-4,000 דולר בשנה לנפש, בעוד שבישראל ההוצאה לבריאות לנפש עומדת על 2,780 דולר בלבד בשנה (1).

חידה- איזה מדינה גרועה יותר מאיתנו בשיעור הרופאים בני יותר מ55 שנים (אינדיקציה להוספת תקנים והשקעה בעתיד המערכת)? כן איטליה. אנחנו שניים רק לאיטליה, אותה איטליה שיש בה 8.6% תמותה מקורונה (2). לעומת זאת בגרמניה מספר החולים הוא מהגבוהים בעולם, אולם כמות המתים קטנה בהרבה: רק 0.3%! 

זה נובע ממגוון סיבות, ובעיקר ההשקעה בשנים הקודמות במערכת הבריאות וכמות מיטות האשפוז: 25,000 מיטות טיפול נמרץ עם הנשמה לעומת 5000-7000 בצרפת ואיטליה. זאת ועוד- כמות הבדיקות היא מהגדולות בעולם – ואצלנו? סביב 2000 ביממה… כשנתניהו מספר שהוא רב חובל מדהים של המשבר, כדאי להזכיר לו שזו אשמתו שאחרי 12 שנות שלטונו מצבנו דומה יותר לאיטליה מאשר לגרמניה (3), שבישראל בתוך המשבר לא בודקים כמעט בדיקות קורונה ומפעילים את הכל מתוך היסטריה ותחושות בטן, לא מתוך המידע.

הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו פה

כאשר הממשלה מאיימת על עתידכם האישי

קשה להאשים אותי בתמיכה בטראמפ, אבל עם זה קשה להתווכח: “אי אפשר שהתרופה תהיה גרועה יותר מהבעיה” אמר טראמפ. סגירת רוב העסקים בישראל היא איום ישיר על עתידנו האישי, הרבה יותר מאשר איום הקורונה. גם מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר וגם מנכ”ל קופת חולים מסכימים איתו, ומביאים עובדות מוכחות של מחקרים, המראים שמאבטלה מתים יותר: 

נזכיר: המתים הם בעיקר בני 80+ בעלי מחלות רקע. באיטליה- ציבור מבוגר במיוחד, כמות אדירה של מעשנים ומחלות רקע (בעיקר מחלות לב, סוכרת, ריאות ומחלות קשות), וכאמור מעט מאוד מיטות אשפוז והנשמה. הציבור בכללותו כלל אינו בסיכון, רובו אינו סובל מהתסמינים אפילו. האם יש הגיון בבידוד כל הציבור או שיש לשנות כיוון לבדיקות מסיביות והפעלת פעולות רק על אזורי סיכון והתפרצות, לצד בידוד המבוגרים והחולים? 

מאות אלפים איבדו את פרנסתם, ותלויים בסכומי הביטוח הלאומי והאבטלה העלובים. ענפי משק שלמים, משפחות וילדים רבים נכנסות ברגעים אלה אל מתחת לקו העוני, לחובות קשים. ולא, אלה לא מהגרי עבודה אפריקאים, זה אתם, אנחנו והילדים שלנו. חרדה, דיכאון ומחלות סטרס ממיתים גם הם, ומי שחי – עובר לחיים שהופכים לסיוט כלכלי. זה גרוע יותר עבור הרבה יותר אנשים מאשר מספר המתים הצפוי מהקורונה.

כאשר משבר מנוהל בשלומיאליות, עם כמות עלובה ומגוכחת של בדיקות, כאשר אין אבחנה בין בריאים לחולים והקול היחיד הנשמע בקבלת ההחלטות הוא של מיעוט אנשים ממערכת אחת, צרי ראייה, חרדים רק למספר מיטות ההנשמה וצוותיהם, אנחנו בדרך לאסון כלכלי.

כאשר מדינת ישראל הפכה כלי בידיו של נאשם 

פגיעה בדמוקרטיה והכנסת ישראל לשלטון חירום ועוצר, היא אינטרס של הנאשם בשוחד בנימין נתניהו. הוא מביט בחרדה קיומית על התקדמות התהליך המשפטי נגדו ופועל. עובדה: זה כבר עבד ופתיחת המשפט נדחתה בעוד כמה חודשים. לאור זאת אי אפשר להתווכח עם התועלת האישית שלו בכך, תועלת הפוכה לאינטרס הציבורי. 

הוא מינה שר משפטים שמטרתו לרסק את מערכת המשפט והפרקליטות, פועל כדי להחליש את התקשורת שמבקרת אותו, מבצע דה לגיטימציה למשטרה וליועץ המשפטי לממשלה (שהוא עצמו מינה). מפלגתו, שריו והוא מסרבים כעת לקבל את הכרעת הבוחר ואת רוב 61 חברי הכנסת הנבחרת. הם עצמם קוראים לאי ציות לחוק (4). 

הסירוב הזה בא לידי ביטוי קיצוני במיוחד אתמול כאשר יו”ר הכנסת הודיע שלא יציית להחלטת הרוב הנבחר בה. על זה אמר מי שקיבל מנדט מהנשיא להקמת הקואליציה גנץ: “כל הדמוקרטיות הגדולות החלו את תהליך סופן כשהיה מצב חרום”. הנשיאה חיות כתבה כי “הסירוב הנמשך לאפשר הצבעה על בחירתו של יו”ר קבוע חותר תחת יסודות התהליך הדמוקרטי” (5). כאשר נבחרי הציבור שרים וחברי ממשלה לא מצייתים לחוק, מדוע שהאזרחים יצייתו? האם נותרת להם הזכות להכניס אותנו לעוצר?

כאשר אין שום לגיטימציה להגבלות 50 המטר 

כאשר הפגנות גם ברכב ללא סיכון בריאותי אסורות, כאשר מממשלת מעבר של מואשם בשוחד פועלת נגד לגיטימצית שלטון החוק, כאשר בלי שום סבירות והגיון אסרו עליכם לצאת לרכיבה/ריצה/טיול בזוגות מאותו משק בית – בלי שום מגע עם אחרים (אבל לא סגרו בתי כנסת, מדרש ומקוואות קודם לכן)… כשכל אלה מתרחשים, דגל שחור מונף מעל לכולנו.

 

האם אתם מקבלים את זה? הגיבו בעמוד הפייסבוק שלנו!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

קריאה נוספת / מקורות
  1. דוח ה-OECD: ההשקעה בבריאות בישראל – מהנמוכות ביותר בקרב מדינות הארגון. מעריב. קישור.
  2. מספר חולי הקורונה בעולם חצה את ה-300 אלף; סין מסירה את העוצר מעל ווהאן. קישור.
  3. למה שיעור המתים בגרמניה נמוך כל כך? Ynet קישור.
  4. בכירים משפטיים על הקריאות לא לכבד את פסיקת בג”ץ: “זו אנרכיה”. חדשות 13. קישור.
  5. בג”ץ הורה לאדלשטיין לכנס דיון על החלפתו עד יום רביעי. Ynet. קישור.
  6. טראמפ משנה כיוון. Ynet קישור.