סדרת ה Aeolus החדשה של בונטרגר היא בהחלט פריצת דרך בפיצוח משוואת האווירודינמיות והמהירות על חשבון טכניקה ויציבות. האם גלגלי כביש מהדגם החדש בסדרה משפר את הקיים, ניר לוי יצא לגלגל את הגלגל.

מהנדסי הגלגלים בחברת בונטרגר פיתחו את הגלגל בעל הפרופיל האולטמטיבי, עם עיצוב חדשני בטכנולוגיית מידול תלת מימד ייחודית לכל עומק חישוק ולכל ייעוד. כך אפשר להנות מגלגל בפרופיל עמוק אווירודינמי, קשיח ומהיר מבלי להתפשר על טכניקה ובטיחות במסלולים מורכבים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

גלגלי הקרבון הראשונים של טרק הושקו ב 2005. ב 2013 הושקו כבר לאחר עבודת CFD – תוכנה מתקדמת המשתמשת במחשבים חזקים במיוחד והמבצעת הדמיות להתנהגות המוצר בתנאי אמת. ב 2018 כבר נכנסו עמוק מאוד לטכנולוגיה סביב המהירות אבל גם סביב התחושה, או תכונה נוספת שחשובה לגלגלים והיא “יציבות”. מאותה נקודה הגלגלים כבר הפכו יציבים מאוד ומהירים מאוד עד לדור הנוכחי – שהטבלאות מראות שהוא ברמה אחרת. 

גלגלי כביש

מאפיינים

  • חישוקים: קרבון בטכנולוגית OCLV של טרק.
  • משקל: גלגל קדמי  – 725 גרם וגלגל אחורי 865 גרם, סה”כ 1590 גרם לסט.
  • מעצורים:  דיסק בלבד – סנטרלוק
  • רוחב: 23 מ”מ רוחב פנימי ו – 31.3 מ”מ חיצוני
  • פרופיל:  51 מ״מ
  • נאבות: DT350 
  • אחריות: על הגלגלים בונטרגר נותנת אחריות לכל החיים כנגד פגמי יצור ובמשך שנתיים מיום רכישה תספק חישוק או גלגל ללא עלות בכל מקרה של פגיעה בחישוק הקרבון במהלך רכיבה.  
  • מחיר צרכן: 6600 ש”ח ולחברי מועדון פלטינה 5280 ש״ח בלבד 
  • המוצר באתר היבואן 

גלגלי כביש בונטרגר

יציבות נוחות ומהירות.

לפני כשנה עם צאת דגם האמונדה החדש של טרק, בונטרגר משיקה סדרת גלגלים חדשה – דגם ה AEOLUS  עם שתי רמות גימור. הרמה הגבוהה – AEOLUS RSL עם מספר פרופילים לבחירה: 37, 51, 62 ו-75. ורמת ביניים – AEOLUS PRO עם 37 ו-51.

במבחן לקחנו את דגם ה-51 AEOLUS  PRO, הדגם הזול יחסית בסדרה היוקרתית. אומר “יחסית” מכיוון שכל גלגל מהסדרה החדשה של גלגלי ה AEOLUS יגרום לסדרה הקודמת להיראות חובבנית בכל מובן. הגלגלים מהסדרה החדשה בנויים בטכנולוגיית מידול תלת מימד ובצורה ייחודית לכל עומק חישוק המתאימה לשימוש המיועד. הגלגלים מגיעים בתצורת מעצורי דיסק סנטר לוק סטנדרטי בלבד, טיובלס רדי עם סרט אטימה של בונטרגר (60 גרם) וונטילים מאלומיניום לצמיגי טיובלס (6 גרם לונטיל). לחלופין אפשר להשתמש בתצורת קלינצ’ר עם סרט קל יותר. הגלגלים ברוחב פנימי של 23 מ”מ ועם ניפלים חיצוניים לשירות קל יותר וללא הגבלת משקל רוכב.

כמו רוב יצרני הגלגלים המרכזיים, גם בונטרגר מייצרת את החישוקים החדשים רחבים יותר – מה שתורם להתנגדות גלגול מופחתת ויציבות גדולה יותר במיוחד ברוחות צד עם פרופיל חישוק עמוק ובסופו של דבר לשיפור מהירות. לאחר בדיקות וניסויים, המודלים הראו למהנדסי עיצוב הגלגלים בטרק שרוחב חישוק פנימי של 23 מ”מ סיפק את האיזון הטוב ביותר בין אווירודינמיות והתנגדות גלגול. התוצאה – חיסכון משמעותי בוואטים.

גלגלי כביש ה-AEOLUS 51 PRO בסדרה החדשה מגיעים עם נאבות – DT 350 והרכב קרבון בטכנולוגית OCLV במחיר יחסית נוח. חישורי Streight-pull אווירודינמיים, לא מהקלים שיש בשוק אך עם ניפלים חיצוניים לשירות קל יותר ומנסיוני, להבדיל מהדור הקודם גם חוסכים את התסכול מכניסת מים לחישוקים בתנאים רטובים. החבילה כולה בהחלט מושלמת ועושה את העבודה.

גלגלי כביש בונטרגר

להיות עם, להרגיש בלי

בעבר רכבתי עם סט גלגלי ה-AEOLUS מהדגם הקודם, גם הם בפרופיל 50 מ”מ וההבדל עצום! הגלגלים בתצורה החדשה והמודרנית, הרבה יותר טכניים ומאפשרים גמישות ברכיבה בתנאי רוח, ירידות ומישורים ארוכים כמעט בלי להרגיש את מכות הרוח בכנף הפרופיל. אני אישית מעדיף לרכוב עם פרופיל נמוך יותר בגלל אופי הרכיבות שלי. אבל כשרכבתי עם הגלגלים האלה כמעט ולא הרגשתי הבדל ביכולות הטכניות פרט אולי למשקל ולקשיחות מעט גבוהה יותר. הגלגלים מצטיינים בצורה מפתיעה ביציבות שלהם. ציפיתי לחוסר יציבות ברוחות צד, במיוחד בירידות ובמהירות גבוהה מנסיוני עם דגם ה-AEOLUS הקודם.

גלגלי כביש בונטרגר

ה AEOLUS 51 PRO לא זז בכלל ברוחות צולבות. רוכב שרוצה להיות טכני בירידות עם רוח צד מבלי לוותר על בטיחות וליהנות מיתרונות של מהירות ואווירודינמיות עם פרופיל עמוק – אלה בהחלט הגלגלים בשבילו. במבחן השתמשתי בצמיגי בונטרגר R3 בתצורת טיובלס עם לחץ אוויר בטווח של 60-65 PSI וברוחב 28מ”מ. עם רוחב פנימי של 23 מ”מ הצמיג מתנפח לרוחב של 33 מ”מ ומאפשר רכיבה בלחץ נמוך יחסית.

הצטרפו לקבוצה השקטה של בייקפאנל בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

יתרונות

 • מחיר נח לכיס
 • יציבות מפתיעה ברוחות צד.
 • 23 מ”מ רוחב פנימי המאפשר צמיג רחב במיוחד.
 • עומק פרופיל וורסטילי.
 • חישוק טיובלס
 • סרט טיובלס
 • פטמות חיצוניות המאפשרות שירות איזון והחלפה קל

חסרונות

 • משקל יחסית כבד
 • קשיחות. אם כי הרוחב הפנימי מאפשר צמיג רחב עם לחץ אוויר נמוך.

לסיכום

גלגלי אירו בפרופיל עמוק שהם גם גלגלי אול אראונד מעולים ובמחיר יחסי שווה לכל כיס. בטוח שיש בשוק סטים של גלגלי כביש יקרים משמעותית ומתגלגלים טוב יותר. אבל החבילה שמקבלים בגלגלי ה AEOLUS 51 PRO במונחי עלות מול תועלת, בהחלט התמורה מושלמת לגמרי ללא פשרות וכמעט ללא הבדל. ומבלי לומר כלום על הלוק המדהים של הפרופיל העמוק על האופניים. מבחינתי הפתעה גמורה שגלגלי אירו עמוקים, שבדרך כלל ממודרי רכיבות מישורים ותחרות, יתפקדו כך גם ברכיבות טכנית מאתגרות וברוחות צד. הפעם זה עבד, ונראה שגלגלים שמהונדסים נכון יספקו ביצועים מדהימים. חלום שהתגשם לרכוב עם פרופיל עמוק וליהנות מכל העולמות.

מאת: ניר לוי
צילום: עופר עברי

 

רוצה גלגלים כאלה? אם את/ה רציניים ומעוניינים, מלאו פרטים ונעביר את פנייתכם לטרק ישראל:

  אני רוצה לשדרג לטרק!:

  מעוניין ליצור קשר עם היבואן לקבלת פרטים נוספים