יש לא מעט חדשנות גם בעולם הקסדות, כאשר לאט לאט מוסיפים להן פיצ’רים. הבטיחות במרכז אבל לא רק: במקרה של הדור הבא של קסדת ה Cirquit של בונטרגר, היא מגיעה עם MIPS עבור הבטיחות, ופטנט מוצלח לחיבור נצנצי היום וגופרו או פנס קדמי לקסדה בצורה אלגנטית ומהירה. את הקסדה קיבלתי מטרק בביקור בארה”ב והתנסתי עמה גם שם, וגם בכחודש של רכיבות בארץ לאחר מכן.

מאת: גיא חלמיש
OUTPANEL BIKEPANEL RUNPANEL
Cirquit

כרטיס ביקור

  • דגם: Bontrager Cirquit
  • ייעוד: קסדת כביש ו XCO באמצע הליין
  • פיצ’רים: MIPS והתקן נצנץ אחורי
  • משקל: 300 גרם
  • חורי אוורור- 13
  • ביטוח תאונות- החלפת הקסדה בשנה ראשונה במקרה תאונה!
  • מחיר: 720 ש”ח (אבל יש הנחות מועדון)
  • שיווק: CTC ברשת Trek ישראל והחנויות המשווקת

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

ביטוח תאונות?

כן! מסתבר שלכל הקסדות של בונטרגר מיושמת בארץ מדיניות Crash Replacement- “אם רכשת קסדה חדשה של בונטרגר אצל משווק מורשה ובמהלך השנה הראשונה מפלת/התרסקת/יצאה הקסדה משימוש, בונטרגר מחליפה את הקסדה ללא עלות. זה בעצם סוג של ביטוח ורצון שלהם שירכבו עם קסדות תקינות. חשוב לדעת- המדיניות מתייחסת לשנה מתאריך הקניה, כלומר, אם הוחלפה קסדה לא מתחילה שנה חדשה למדיניות. זה כמובן בנוסף למדיניות 30 יום על שביעות רצון.” מספר לי אמיר פרזנטי מ CTC. די מדהים, לא?

סירקיט

נתחיל ממה שחשוב – MIPS

מה זה? מדובר בפנטנט שנמכר על ידי יוצריו ליצרני הקסדות ומאפשר להם להוסיף טענה להגנה משופרת על המוח. הוא מאפשר לקסדה לזוז מעט בנפרד מתזוזת הגולגולת בעת אימפקט- במקום שהריפוד העוטף את הראש יהיה מודבק בצורה רגילה לקסדה, הוא מחובר למעין פלסטיק-ניילוני שקוף שמחובר באמצעות רצועות קצרצרות למעטפת הקסדה.

בונטרגר

זה מאפשר לכל המערכת שנמצאת במגע עם הראש לנוע בצורה מעט עצמאית (אבל לא יותר מדי) מתנועת הקסדה עצמה. זה דומה לאופן שבו המוח עצמו נמצא בתוך הגולגולת בתוך שכבת נוזל מפרידה בינו לבין הגולגלת, כדי להפחית סיכוי לזעזוע מח ולבלום את קיצוניות התנועה בתאונה אומרים המפתחים.

Bontrager

התנועה הזו מייצרת ספיגה טובה יותר של האימפקט, במיוחד אם הוא מגיע לא בצורה מושלמת אנכית.

האם זה עובד? וואלה, אולי – האמת שקשה לנו לשפוט את זה… יש לזה גם חסרונות: זה מייקר את הקסדות, מוסיף מעט משקל, וגם יכול להרגיש מעט מוזר לפעמים כשהקסדה זזה כמה מילימטרים בעצמה במקרים מסוימים מעל לראשכם.

Bontrager Cirquit

עיצוב – נקי ומאוזן

היא יפה, אבל לא בקטע של הורסת ודומיננטית- מדובר פה בגישה מאוד אסתטית ורגועה. זו לא קסדה עם קטע עיצובי בולט או ייחודי במיוחד. לא תזכרו אותה בעבור איזה הפרעת אישיות עיצובית לא לרעה ולא לטובה. היא בהחלט מודרנית, מעודכנת ויש לה קווים יפים.

בונטרגר סירקיט

מנהלת המוצר מספרת לי שעבדו על אווירודינמיות בקסדה הזו והקווים שלה בהחלט נראים כך, אולם בכל זאת פתחו פתחי אוורור. מבחינת נפח – היא לא בולטת מדי ולא נראית מוזר על הראש. היא עוטפת אבל קרובה.

עוד דבר מאוד יפה בקסדה הוא הדיוק שבכיתובים והעידון שלהם: בזהוב מגניב על הרקע השחור- מט. בקיצור: לרוכבים מוקפדים שאוהבים Understatement.

קסדה

אוורור

ניכר שרצו לייצר פה סוג של איזון בין אווירודינמיות לאוורור, ובחרו בפשרה טובה בין שני אלה. המשטחים בצד הראש גדולים יחסית (נקודת תנועה משמעותית של הרוח, וגם נקודת אימפקט בנפילה הצידה). החורים גדולים אבל לא מרובים, והאוויר בהם מתועל לתעלות פנימיות לשחרור.

Cirquit

האוורור לא רע, אבל לא הכי קצה של בונטרגר- בתחום האוורור המצטיינת הקיצונית במשפחה הזו היא קסדה שאני עדיין שומר לה אמונים מאז המבחן שלה והיא ה Velocis. יחד עם זאת הוא מספק, וברמה הרבה יותר גבוהה משל קסדות אווירודינמיות ממש.

טרק

על מסילת המחקר הייחודית בטרק

פטנט לחיבור נצנץ יום וגופרו או פנס

ברכיבה שעשיתי ממש אתמול, כאילו במקרה נוצר ניסוי מול עיני: שני רוכבים היו כ 200 מטרים לפני, היו להם שני נצנצים של בונטרגר (קל לזהות לפי תדר הנצנוץ המוכר) – אבל אחד הותקן על האופניים ואחד על הקסדה מאחור. הבולטות של הנצנץ הגבוה היתה משמעותית טובה יותר מזו של הנמוך, ומי שבאמת רוצה שלא יפספסו אותו, ישים שניים- אחד על הקסדה ואחד על מוט האוכף.

ה Cirquit מגיעה עם מודול נוסף שמתחבר אל שקע טרפזי קטן במרכז החלק האחורי של הקסדה באמצעות מגנט מצד אחד, ואל הנצנץ של טרק מצד שני, ומאפשר להתקין אותו שם בצורה מהירה מאוד, ובקלות. זה גם אווירודינמי יותר ולא מקלקל את תנועת האוויר סביב מוט האוכף.

mips

למי שרוצה לצלם עם גופרו או להתקין פנס קדמי יש פטנט ברוח דומה שמתלבש עם מגנט על החור המרכזי העליון. נוח, חכם, ומבוצע באלגנטיות רבה:

מה פחות אהבתי: רצועות ומשקל

מערכת ההידוק סטנדרטית יחסית, הרצועות טובות, והכל מרגיש במקום. ההידוק האחורי באמצעות Boa נוח, אבל משום מה הפלסטיקים שבלחי התעקשו להיות אנכיים לפנים שלי וטיפה הציקו.

גם המשקל של ה Cirquit אינו מינימליסטי- עם ה MIPS והפטנט המכיל מגנט פנימי לחיבור הFlare הבא שיושק, יש קנס משקל מסוים. במדידה עצמית של הקסדה היא שקלה 300 גרם למידה מדיום, וזה די הרבה.

Cirquit

לסיכום

יש ל Cirquit הרבה מאוד מה להציע, וגם באלמנטים ייחודיים המספקים תועלת ברורה. אמנם המחירון והמשקל אינם נמוכים, אולם לזכותה מראה נקי, מעודן ומעודכן, אווירודינמיות טובה, ושלושה דברים מאוד מיוחדים וחזקים: MIPS להגנה על הראש, ממשק מגנט אלגנטי ומהיר מאוד להתקנת תאורה או מצלמת ספורט, וביטוח החלפה בהתרסקות בשנה הראשונה לקנייתה, שזה מדהים.

 

מאת: גיא חלמיש