רוכבי קרוס רבים מוסיפים מוטות כיסא מתכווננים למכונה הקלילה שלהם ומייצרים בעיה – יש יותר מדי ידיות על הכידון! ידית הבונטרייגר DropLock באה לסדר לכם את הכידון ולהחליף את ידית הנעילה הכפולה שלכם.

הרקע

יותר מדי אופני XC מגיעים בימינו בלי מוט כיסא מתכוונן. אז יהיו את הפיוריסטים ויבבני המשקל שיטענו שאין צורך, זה כבד מדי ולרכיבות XC אפשר להסתפק במוט כיסא גבוה, כי רמת הטכניקה של הרכיבות האלו לא גבוהה. אני אישית, לא מסכים עם הדעה הזו וחושב שכל רוכב הרים יפיק תועלת ממוט כזה. זה לא נדיר למצוא רוכב שקנה טרק סופרקליבר, שלהם זוויות תחרותיות ומעט ישנות, והחליט לשדרג להם את מוט הכיסא כדי לקבל יותר ביטחון בסינגלים. מה לעשות כשהאופניים מסוגלים ליותר, גם הרוכב רוצה? 

הצטרפו לקבוצה השקטה של בייקפאנל בווטסאפ:
בייקפאנל ווטסאפ

הבעיה

הרוב המוחלט של אופני ה-XC מגיעים בימינו עם נעילת בולמים מהכידון – זה מאד נוח בזמן תחרות, אבל גם ברכיבה רגילה שעוברים מהאספלט לשטח היא חוסכת הורדת ידיים מהכידון וחיפוש חוגת הנעילה בבולם. כשמגיע היום בו מצטרף דרופר לחגיגה, הכידון נהיה עמוס בכבלים וידיות. התצורה הנפוצה ביותר לידית נעילת בולמים ודרופרים היא “שיפטר”, שכן אין צורך לשנות את זווית האגודל בשביל ללחוץ עליה. מאחר ואין מקום ל-2 ידיות שיפטר, נאלצים לוותר על הקונספט ולהתקין ידית עליונה. זה הרבה פחות נוח, ומבלבל לעיתים. אז מה עושים?

קרוס

ריבוי ידיות  – לא נוח, לא קונה!

בעיה נוספת, שלא נעים לדבר עליה, היא שידיות הנעילה הכפולות שמגיעות כברירת מחדל על האופניים, פשוט לא עושות את העבודה מספיק טוב. הלחיצה מאוד קשה, הנעילה לא תמיד שווה, לפעמים יש חשק לחזור לחוגות נעילה על הבולמים, במקום להסתבך כל שני וחמישי עם הידיות שכביכול באות לפשט לנו את החיים.

Bontrager DropLock Remote

  • ידית שליטה כפולה, גם לנעילת בולמים וגם לשליטה על מוט אוכף מתכוונן.
  • ידית הדרופר פריקה במקרה וויתרתם.
  • מחיר: 495 ש”ח לפני הנחות מועדון.
  • עמוד המוצר באתר של CTC.

גם אני סבלתי מבעיה של שילוב 2 ידיות נפרדות, ובחרתי לבחון את הידית של בונטרגר. בעיקרון היא נועדה לספק פתרון לאותם מתחרים שאוהבים לנעול את הבולמים שלהם, אבל גם רוצים פתרון נוח לידית של הדרופר.

איך זה על הכידון

נתחיל בהתקנה. ההתקנה קלה מאד – פשוט תשאירו את האופניים בחנות טרק ממנה רכשתם את הידית, ותנו לקוסם (מכונאי) לעשות את שלו. עיקר העבודה היא השחלת כבלים ומובילים חדשים בשלדה, ולאחר מכן חיבור ע”י טבעת הידוק מעולה של בונטרגר לכידון. מאחר ומדובר במוצר after market, הטבעת נפתחת לחלוטין ואין צורך לשלוף את הגריפים הדקים והלא ננעלים כדי להתקין את הידית. 

ארגונומית, מדובר בידית מעולה. 2 הידיות מסודרות בצורה המזכירה שיפטר הילוכים – ידית ארוכה תחתונה (דרופר) וידית קצרה יותר עליונה (נעילת בולמים). משטח הלחיצה בידיות מכוסה בגומי מפוספוס סטייל שימנו, למניעת החלקה של האגודל. אהבתי במיוחד את שני חורי החיבור של הידית לטבעת, כך שניתן להתאים בצורה מקסימלית את מיקום הידית עבור גודל היד שלכם.

2 אפשרויות למיקום הידית ביחס לטבעת הנעילה – כמה פשוט, ככה טוב

לקח קצת זמן, אבל בסוף מצאתי את מיקום הידית שנכון לידיים שלי, אך זה כלל פשרה – ידית הברקס קצת קרובה מדי לגריפ. אם היה ניתן לחברו ישירות לידית הברקס, ממש כמו השיפטרים של ההילוכים, זה היה הופך את המוצר המעולה הזה למצוין. 

כל מי שיצא לו להתנסות עם ידית נעילה כפולה של פוקס, יודע כמה העסק הזה עלול להיות לא טוב. לחיצה קשה, מנגנון שמרגיש זול – כל אלה הם ההפך המוחלט של הידית הזו. קל מאד לנעול את הבולמים, והשחרור הוא ע”י לחיצה נוספת על אותה הידית. מיקום הידיות מרגיש מעולה, וידית הדרופר נמצאת בול במקום, היכן שהאגודל מחפש אותה לפני ירידה סלעית.

סיכום

הדרופלוק של בונטרגר היא ידית מצוינת, ומהווה שדרוג ראוי לכל מי שרוכש דרופר לאופני ה-XC שלו. תג המחיר אמנם גבוה, אבל בסלע הראשון שאחרי הספרינט כבר תשכחו שהארנק קצת יותר קל ותודו על ההתקנה של הידית הזו.

יתרונות

  • ארגונומיה מעולה
  • עובדת חלק וקל
  • חיסכון של מקום על הכידון

חסרונות

  • תג מחיר
מאת: יואב גריבי
תמונות: יוג’ין לויט, יואב גריבי
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: