אחרי כתבת המבוא להבנת מנועים אנחנו ממשיכים לצלול לעומק אל כמה מהם. ודים לינצקי בסדרת תוכן חשובה סוקר עבורכם את מנוע בוש לאופני הרים חשמליים Bosch Performance line CX.

מאת: ודים לינצקי

מנוע בוש – Bosch Performance line CX

לבוש קיים מגוון עצום של מוצרים ממונעים ולפני כ10 שנים כשתחום eMTB רק נולד, היא החליטה אסטרטגית שתהייה לה דריסת רגל משמעותית גם בו. כיום יש לה ליין עם 7 מנועים, 5 סוגי תצוגה ועוד מבחר עזרים (כמו למשל מערכת ABS יחידה מסוגה לאופניים). ללא ספק, מדובר באחד היצרנים הגדולים היום בשוק מנועי eMTB. הרוב המכריע של מנועי Bosch שמגיעים היום על אופני eMTB לארץ הוא מדגם Performance Line CX.Bosch Performance line CX

Bosch Performance Line CX – כרטיס ביקור

 • הספק מנוע נומינלי: 250W
 • מומנט מירבי: 85Nm (לפי העדכון האחרון שבוצע לתוכנה)
 • משקל מנוע: 2,900 גר’
 • תמיכה מירבית: 340%
 • רמת אטימות: IP56
 • Q-factor: 175 mm
 • תמיכה במוד הליכה: כן
 • cadence מירבי: 120rpm
 • סוגי תמיכה: No support / ECO / Tour / eMTB / Turbo

Bosch Performance line CX inner parts

סוללות

חיצונית: 500Wh 

פנימית (אינטגרציה בתוך צינור תחתון): 500Wh, 625Wh

חשוב לציין לחיוב את הכלי האינטרנטי באתר של Bosch שמאפשר לחשב את טווח הרכיבה עבור כל מיני תרחישים – משהו שלא פגשתי אצל אף יצרן אחר. מתוך הכלי הזה מקבלים הערכה אמינה של טווחי רכיבה ושיטת מדידה (מתוך האתר של Bosch), למשל- מרחק מירבי בשטח מיוער עם עליות מעטות:

 • ECO – 97km
 • Tour – 63km
 • eMTB – 55km
 • Turbo – 48km

(מהירות לאורך כל המדידה – 22 קמ”ש, משקל רוכב יחד עם האופניים – 100 ק”ג, סוללה 500Wh)

Bosch 625Wh inner battery

סוללה פנימית 625Wh

מחשבוני תצוגה

מבחינה ויזואלית התצוגה והשלט של Bosch נראים ומרגישים מאוד מגושמים ודי מיושנים. המיקום שלהם על כל זוגות האופניים יהיה כזה שיחשוף אותם לפגיעות, במיוחד אם הופכים את האופניים ומעמידים אותם על הכידון על מנת לבצע עבודות תיקון ותחזוקה בשטח. במקרים מסוימים, אם אין לכם משהו רך להניח עליו את המסך כשהאופניים הפוכים, כדאי לשקול אפילו לפרק אותו, או לשחרר במקצת את הברגים ולסובב אותן. 

בצד החיובי יאמר לזכותם של המסכים והשלטים – הם מציגים ברור וגדול וזה מתאים לקהל המטרה המבוגר יותר שצריך משקפיים, שהוא חלק לא קטן מקוני אופניים חשמליים.

בליין של Bosch קיימים לא פחות מ-6 אופציות לתצוגה, כאשר 2 מהן משתמשות בטלפון חכם שכבר יש לכם ממילא. שני המסכים שציינתי כאן הם אלה שתפגשו אותם על הרוב המוחלט של eMTB בארץ. שאר האופציות, מעבר להיותן יקרות יותר, רלוונטיות (לפחות בזוגות שמגיעים לארץ) עבור התחום העירוני ופחות לשטח.

ל-Bosch אין אפליקציה שתאפשר לבצע התאמה אישית לרמות סיוע בכל רמה ואם תצטרכו לעדכן את גרסת הקושחה בבקר תוכלו לעשות את זה רק בסדנא/חנות שהוכשרו לכך ועם ציוד מיוחד וייעודי. 

המערכת של Bosch היא סגורה ולא מאפשרת שימוש בחלקים של חברות אחרות. חתונה קתולית – זה כאן, אולי חלק מהתפיסה של איכות גרמנית שרק בסביבה סגורה יותר ניתן להבטיח אותה.

מנוע  בוש דור 4 בעבודה

השימוש במערכת של Bosch מאוד חלק ואינטואיטיבי, כאשר גולת הכותרת כאן היא מוד EMTB הפרוגרסיבי שמרגיש ומתנהג יותר טוב מהמתחרה היפני שלו. המנוע מרגיש יותר חזק ולא רק על הנייר והשילובים שלו חלקים ולא אלימים, אם כי זה ידרוש תקופת לימוד והסתגלות קצרה, במיוחד במוד Turbo. 

בגרסה החדשה שלו  (2020), כמעט ואין גרר במנוע אחרי שעוברים את מחסום ה-25 קמ”ש. יותר מזה, הסיוע לא נעלם בצורה חדה ומידית, אלה נחלש בצורה הדרגתית, מה שהופך את הפסקתו לפחות מורגשת. בגלל מומנט ורמת סיוע מרבי  יותר גדולים בהשוואה ל-Shimano, באותם תנאים המערכת של Bosch תהיה קצת יותר “בזבזנית” באנרגיה, אבל לא ברמה שזה יכול להכריע את כף המאזניים.

רעש המנוע מאוד תלוי בצורה וחומרי השלדה. הוא יכול להיות מוגבר במקרים מסוימים ע”י צינורות השלדה שמהוות סוג של תיבת תהודה עבורו. 


קבלו BIKEPANEL גם בטלגרם – אתר האופניים הטוב בישראל!


שירות ותחזוקה – תלוי ביבואן…

לפי הערכתנו, מתגלגלים בארץ היום כ- 1000 זוגות אופניים חשמליים עם לוגו של Bosch על המנוע. רצה הגורל וכל מוצרי חברת Bosch הקשורים לתחום האופניים החשמליים אינם נמצאים תחת יבואן רשמי של Bosch בארץ (לדיקו). כל יבואן אופניים חשמליים עם מערכת של Bosch אחראי לתת לה שירות, מה שלפעמים יכול להיות מאתגר מבחינת הצרכן הסופי – הרוכב. יבואנים גדולים יכולים להרשות לעצמם להחזיק במלאי חלקי חילוף למערכות שהם מייבאים ולאפשר שירות והחלפה מהירים, בעוד שאצל יבואנים קטנים זה לא תמיד יהיה המצב. 

על מנת להבין מקרוב איך זה עובד, ערכתי שיחה עם רועי שבילי, מנהל ייבוא KTM לישראל ועם גיל בניטה מ Bikedeal המשווק אותם. רועי עובד עם המנועים האלה כבר שנים והוא אחד הידענים המובילים בארץ לעניין בוש באופני הרים:

המדיניות של KTM ישראל היא להביא 10% חלקי חילוף למערכות של Bosch יחד עם כל משלוח אופניים לארץ. אם לדוגמא, במשלוח לארץ ישנם 100 זוגות אופניים חשמליים, KTM ישראל משלמת על 10 מערכות של Bosch ספייר שמגיעות עם אותו המשלוח. כאשר לקוח בא לקבל שירות על אחד החלקים של Bosch ומקבל אישור החלפה מהיצרן (זה יכול להיות מנוע, סוללה, רמתה או צג), מחליפים לו את החלק במקום מתוך אותם 10% שכבר נמצאים בארץ. בינתיים Bosch שולחת לארץ חלק חילוף שהלקוח לא צריך להמתין לו בזכות המלאי שקיים כבר בארץ אצל היבואן. 

כפי שכתבנו כבר בכתבה הקודמת, כל יצרן אופניים שמשתמש במערכת של Bosch, חייב כיול שונה למנוע, כלומר, צריבת קושחה שונה. חלקי חילוף שמגיעים ממחסן החברה (בקרים ומנועים), הם גנריים ולא צרובים עם תוכנה עבור אופניים ספציפיים. היבואן בארץ, מעבר להחלפה מכאנית, חייב להתחבר למערכת עם זיהוי משתמש ייחודי שקיבל מ- Bosch ולבצע צריבה יעודית שתהפוך חלק גנרי של Bosch לחלק שמותאם לאופניים שעליהם הוא מורכב. פעולה זו מחייבת הכשרה של מכונאי וקשר ישיר עם מרכז שירות ותמיכה של Bosch.

בגלל אותה סיבה שציינתי, כל יבואן אופניים עם חלקי Bosch חייב לדאוג לעצמו ולהכשיר מכונאים בסדנאות של המפיצים על מנת לתת שירות למערכות החברה. זה מחייב רכישת כלי דיאגנוסטיקה ואמצעי עזר אחרים ועבודה ישירות מול שירות ותמיכה של Bosch. כל חנויות רשת TREK-ישראל עברו הדרכת טיפול האופניים חשמליים ומצויידות במיכשור המתאים. ב- KTM ישראל החליטו להעביר את כל המפיצים סדנת לימוד בת מספר ימים באוסטריה ולהכשיר אותם במיוחד לטיפול במערכות של Bosch. כאמור, לא כל יבואן יהיה מוכן להשקיע בזה וזה עלול להתבטא באיכות ומהירות השירות שהלקוח יקבל.

אמינות מנוע בוש

זה אחד הפרמטרים המרכזיים המצביעים על איכות המוצר. קשה מאוד, עד בלתי אפשרי, לקבל מידע עדכני ואמין לגביו ובמקרה של Bosch זה קשה במיוחד. מכיוון שמדובר במערכת שמורכבת על מגוון מאוד רחב של מותגי אופניים וכל מותג מטפל בה בעצמו מול החברה.

מכיוון שלא ניתן להשיג מידע מספרי ללא הפעלת אמצעי ריגול תעשייתי, אנחנו נסתפק במידע עקיף שגם אותו צריך לקחת בערבון מוגבל.

לפי הנתונים שקיבלנו מחברת KTM ישראל, מערכת של Bosch נחשבת למאוד אמינה ואחת הסיבות לכך שהמערכת היא סגורה. לא ניתן לחבר רכיבים שאינם של החברה או מאושרים על ידה, כמו גם לא ניתן לשנות פרמטרים של המנוע ע”י משתמש קצה (הרוכב). כאשר מורכבות על אופני KTM, כל המרכיבים של המערכת החשמלית מקבלים אחריות של שנתיים מהיבואן. 

התקלות הנפוצות מסתכמות בנזקי מים (משתמשים שהחליטו לבדוק את מידת האטימות של המנוע ע”י טבילה), נזקים מכאניים לצגים, צמות חוטים (כתוצאה מתאונה או פגיעה). התיקון בארץ מתבצע ברמת דרג ב’ – חלקים תקולים מוחלפים בשלמותם (מנוע, צמה, צג, סוללה וכו’).

מנוע בוש – Bosch Performance line CX

חברת Bosch היא אחת הראשונות שנכנסה לתחום המערכות לאופניים חשמליים והיא גם אחת הגדולות שבהן, והמנועים שלה מציגים את הבשלות והאיכות הזו. הדנא שלה הוא של אמינות ואחריות שמושג בין היתר בזכות מערכת סגורה. בהעדר נציגות מרכזית בישראל לבוש, כלקוחות קצה, אתם תלויים בעיקר ברמת השירות של היבואן ממנו רכשתם, ולכן השאלה המרכזית עבור מערכות של Bosch צריכה להיות מהי רמת השירות וזמינות חלקי חילוף אצל היבואן, כי בעניין אמינות מדובר במערכת מאוד בשלה ואמינה. 

היות ורוב האופניים החשמליים הנמכרים בישראל הנם מתוצרת KTM ו TREK, כלומר מבית מוטוספורט-לובינסקי וCTC, נהנים לקוחות מנועי בוש שקנו אצלם מרמת שירות גבוהה במיוחד, משהו שכדאי לחשוב עליו עוד יותר מהרגיל בקניית אופניים חשמליים. 

אל כל כתבות האופניים החשמליים לחצו פה

קראתם הכל? אז אתם חייבים להצטרף לניוזלטר שלנו – נעדכן אתכם על עוד כתבות מעניינות:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים